Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Τι γίνεται σε περίπτωση ρύθμισης όπου βάσει των παραβάσεων δεν απαιτείται υποβολή μελέτης στατικής επάρκειας, παρόλα αυτά είναι εμφανές ότι δεν έχει εφαρμοστεί η στατική μελέτη της άδειας?

Ή μήπως δεν πρέπει να κοιτάμε ξυλότυπους και στατικά στα πλαίσια της ρύθμισης?

Υπάρχει κάπου κάποια σχετική διευκρίνιση?

Link to comment
Share on other sites

Αν αποφασίσεις ότι το εν λόγω κτίσμα ΔΕΝ το θεωρείς εξ΄ ολοκλήρου αυθαίρετο εκ του της Κας Λεμπέση:

image.png.7162ace0efb4efdf4fb70d8d67139615.png

τότε, τακτοποιώντας το,  ....

ΔΕΝ μπορείς τουλάχιστον  να παραλείψεις το αρ.1 γγ της ΔΑΟΚΑ:

image.png.8ec26a58de28b08ef1e603d3f28ccddb.png

που ΑΠΑΙΤΕΙ    Μ.Σ.Ε  .........!

 

EDIT απάντηση

peri_ergos,  μα,.... αν είσαι στις εξαιρέσεις,  φυσικά κι εξαιρείσαι, αλλά δεν το χες πει...:)....

για Λεμπέση, δες pdf από εποχής 4014/11

ΛΕΜΠΕΣΗ θέματα αλφαβητικά.pdf

Edited by Anton_civeng
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

μία ερώτηση σχετικά με τον έλεγχο στατικής επάρκειας παταριού. Πρόκειται για στατικά ανεξάρτητο πατάρι ισογείου ορόφου, με εμβαδόν μικρότερο του 50% του δαπέδου του ισογείου. Σύμφωνα με το ΦΕΚ 1643 Β / 2018,  αρθ 2, παρ β, θα πρέπει να ελεγχθεί η στατική επάρκεια του αυθαίρετου παταριού για κατακόρυφα φορτία, και να υποβληθεί ο έλεγχος στατικής επάρκειας για το πατάρι πέραν της σχετικής τεχνικής έκθεσης του μηχανικού. Δεν διευκρινίζεται όμως κάπου η προθεσμία υποβολής. Θα πρέπει να υποβληθεί μαζί με την τεχνική και τα λοιπά δικαιολογητικά μέσα σε διάστημα ενός έτους από την ημερομηνία υπαγωγής; Ισχύει κάτι διαφορετικό;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

η ΜΣΕ υποβάλλεται εντός 5 ετών για τα κτίρια σπουδαιότητας Σ2 και 3 ετών για τα Σ3, Σ4 (στο τέλος της παρ.η του 99)

η ΤΕ εντός του έτους, ό,τι προβλέπεται δλδ και για τα υπόλοιπα αρχεία

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

@Anton-civeng:

ευχαριστώ για την απάντηση. Το απόσπασμα που παραθέτεις “9. Αλλαγή στατικών.........” από που είναι?

Σχετικά με την ΔΑΟΚΑ/19409/1507: γιατί δεν μπορείς να παραλείψεις το άρ.1 όταν είσαι σε περίπτωση του αρ. 2 ?

Θεωρώ ότι αφήνονται στην κρίση του μηχανικού, η οποία υπόκεινται πάντα σε πιέσεις πελατών και καταστάσεων, πράγματα τα οποία θα έπρεπε να είναι ξεκάθαρα. Πιο συγκεκριμένα, στο άρθρο 2 της εν λόγω ΔΑΟΚΑ, στο οποίο όλοι ανατρέχουν, θα έπρεπε να αναφέρει ως απαραίτητη προϋπόθεση την μη ύπαρξη ενδείξεων ότι δεν έχει εφαρμοστεί - κατά τα άλλα - η στατική μελέτη της άδειας.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είμαι νέος μηχανικός και θα ήθελα να ρωτήσω κάτι πάνω στις ευθύνες που έχουμε στην μελέτη στατικής επάρκειας. Νομιμοποιώ βιομηχανικό χώρο (μεταλλική κατασκευή) ο οποίος χρειάζεται σημαντικές ενισχύσεις ύστερα από ΜΣΕ που έκανα. Η απορία μου είναι η εξής: Η δική μου ευθύνη τελειώνει στην αποτύπωση του φέροντα οργανισμού και στις προτάσεις ενίσχυσης ή είμαι υποχρεωμένος να ασχοληθώ και με την επίβλεψη ( δηλαδή ότι όντως θα κάνει τις ενισχύσεις, κάτι για το οποίο δεν είμαι καθόλου σίγουρος).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

'Έχω την εξής περίπτωση που με προβληματίζει όσον αφορά την ΜΣΕ .Έχω περίπτωση αυθαιρέτου ισογείου που διαπίστωσα τα εξής 1)η Άδεια είναι του 1992 με δόμηση 75m2.Eχει όμως φτιαχτεί υπόγειο 32m2 και κλείσιμο ΗΧ ίσο με 12,60m2.H η τρίτη αυθαιρεσία είναι υπέρβαση του ισογείου κατά 6,9m2. Χρειάζομαι ΜΣΕ επειδή οι παραβάσεις ξεπερνούν τα 25m2 ή οι παραβάσεις ΗΧ και υπογείου εξαιρούνται όποτε θεωρώ μόνο τα 6,9 του ισογείου<25m2?

 

(1) Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το.

(2) Πρόσθεσε την ειδικότητά σου στο προφίλ αν είσαι μηχανικός. Αν είσαι ιδιώτης ενημέρωσέ με να μεταφέρω το μήνυμά σου στην ενότητα ιδιωτών.

Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos 33

Edited by vasilhstig
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, CivRun said:

Καλησπέρα, είμαι νέος μηχανικός και θα ήθελα να ρωτήσω κάτι πάνω στις ευθύνες που έχουμε στην μελέτη στατικής επάρκειας. Νομιμοποιώ βιομηχανικό χώρο (μεταλλική κατασκευή) ο οποίος χρειάζεται σημαντικές ενισχύσεις ύστερα από ΜΣΕ που έκανα. Η απορία μου είναι η εξής: Η δική μου ευθύνη τελειώνει στην αποτύπωση του φέροντα οργανισμού και στις προτάσεις ενίσχυσης ή είμαι υποχρεωμένος να ασχοληθώ και με την επίβλεψη ( δηλαδή ότι όντως θα κάνει τις ενισχύσεις, κάτι για το οποίο δεν είμαι καθόλου σίγουρος).

Αν η ΜΣΕ δείξει ανεπάρκεια ενημερώνεις εγγράφως τον ιδιοκτήτη και το πόρισμα αναγράφεται στην ΤΕ της δήλωσης και σε κάθε βεβαίωση μεταβίβασης. Εκεί σταματά η ευθύνη σου. Δεν έχεις καμία υποχρέωση για επίβλεψη εργασιών ενίσχυσης. Η σχετική απόφαση αναφέρει ότι ο ιδιοκτήτης εντός 3 ετών πρέπει να προβεί στην εκπόνηση μελέτης επεμβάσεων και την υλοποίηση εργασιών και μέχρι τότε το αυθαίρετο δεν μπορεί να μισθωθεί ή να λάβει άδεια λειτουργίας. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Pavlos33 said:

Αν η ΜΣΕ δείξει ανεπάρκεια ενημερώνεις εγγράφως τον ιδιοκτήτη και το πόρισμα αναγράφεται στην ΤΕ της δήλωσης και σε κάθε βεβαίωση μεταβίβασης. Εκεί σταματά η ευθύνη σου. Δεν έχεις καμία υποχρέωση για επίβλεψη εργασιών ενίσχυσης. Η σχετική απόφαση αναφέρει ότι ο ιδιοκτήτης εντός 3 ετών πρέπει να προβεί στην εκπόνηση μελέτης επεμβάσεων και την υλοποίηση εργασιών και μέχρι τότε το αυθαίρετο δεν μπορεί να μισθωθεί ή να λάβει άδεια λειτουργίας. 

Καλημέρα και σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Γνώριζα πάνω κάτω ότι κάτι τέτοιο ίσχυε για τις τακτοποιήσεις απλώς ήθελα να σιγουρευτώ και για τις νομιμοποιήσεις. Να είσαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Largy said:

η ΜΣΕ υποβάλλεται εντός 5 ετών για τα κτίρια σπουδαιότητας Σ2 και 3 ετών για τα Σ3, Σ4 (στο τέλος της παρ.η του 99)

η ΤΕ εντός του έτους, ό,τι προβλέπεται δλδ και για τα υπόλοιπα αρχεία

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

Ωστόσο με προβληματίζει το γεγονός ότι δεν πρόκειται για την στατική μελέτη ολόκληρου του κτιρίου αλλά τον έλεγχο στατικής επάρκειας συγκεκριμένα του παταριού. Επίσης η τεχνική έκθεση θα περιλαμβάνει και τους υπολογισμούς για τα κατακόρυφα φορτία που δέχεται το πατάρι. Ωστόσο ο νόμος δεν διευκρινίζει για τη συγκεκριμένη περίπτωση αν αυτά τα δύο πρέπει να τα υποβάλλω μαζί. Γνωρίζετε κάτι περισσότερο;

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.