Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Καλησπέρα,     1) Πρόβολος (φαίνεται σε τομή στην 1η εικόνα και η όψη στην 2η)  αντί για 1,50 έγινε με πλάτος 2,20. Το πλάτος είναι 2,20 > 2,00 μ. και επίσης η προσαύξηση των 0,70 μ. είναι ποσοστού 46,67 % > 25 %. Οπότε απομένει κάποιος τρόπος για να μη γίνει Μ.Σ.Ε. ?

                            2) Μπαζωμένη υπερύψωση ξεμπαζώθηκε και έγινε χώρος κατοίκησης( ισόγειο μεζονέτας) δηλαδή ενώ στην άδεια είχε δόμηση 0 τ.μ. και κάλυψη 38 τ.μ. , στην πράξη έχει δόμηση και κάλυψη 40 τ.μ. έκαστη. Χρειάζεται Μ.Σ.Ε. ?

20200127_004326.jpg

20200127_111701.jpg

Edited by dadabook
Link to comment
Share on other sites

Έχω περίπτωση όπου πριν το 1983 ανεγέρθη ισόγεια αποθήκη με Ο.Α. Επίσης πριν το 1983 κατασκευάσθηκε αυθαίρετα προσθήκη ορόφου με εμβαδό κάποια τ.μ. περισσότερα σε σχέση με το ισόγειο (επομένως η επικρατούσα χρήση είναι κατοικία;). Πριν το 2011 έχει γίνει διαμερισμάτωση στο ισόγειο και ένα τμήμα έχει παραμείνει αποθήκη ενώ ένα άλλο έχει αλλάξει χρήση σε κατάστημα. Επίσης πριν το 2011 έγινε και προσθήκη στέγης στην οικοδομή και έκλεισε με τζαμαρία ένα τμήμα του εξώστη του ορόφου. Θεωρείται ότι απαιτείται ΜΣΕ;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 27/1/2020 at 1:10 ΠΜ, dadabook said:

Καλησπέρα,     1) Πρόβολος (φαίνεται σε τομή στην 1η εικόνα και η όψη στην 2η)  αντί για 1,50 έγινε με πλάτος 2,20. Το πλάτος είναι 2,20 > 2,00 μ. και επίσης η προσαύξηση των 0,70 μ. είναι ποσοστού 46,67 % > 25 %. Οπότε απομένει κάποιος τρόπος για να μη γίνει Μ.Σ.Ε. ?

                            2) Μπαζωμένη υπερύψωση ξεμπαζώθηκε και έγινε χώρος κατοίκησης( ισόγειο μεζονέτας) δηλαδή ενώ στην άδεια είχε δόμηση 0 τ.μ. και κάλυψη 38 τ.μ. , στην πράξη έχει δόμηση και κάλυψη 40 τ.μ. έκαστη. Χρειάζεται Μ.Σ.Ε. ?

 

Η περίπτωση σου απαιτεί ΜΣΕ

Παράθεση
On 28/1/2020 at 11:11 ΠΜ, nsceauth said:

Έχω περίπτωση όπου πριν το 1983 ανεγέρθη ισόγεια αποθήκη με Ο.Α. Επίσης πριν το 1983 κατασκευάσθηκε αυθαίρετα προσθήκη ορόφου με εμβαδό κάποια τ.μ. περισσότερα σε σχέση με το ισόγειο (επομένως η επικρατούσα χρήση είναι κατοικία;). Πριν το 2011 έχει γίνει διαμερισμάτωση στο ισόγειο και ένα τμήμα έχει παραμείνει αποθήκη ενώ ένα άλλο έχει αλλάξει χρήση σε κατάστημα. Επίσης πριν το 2011 έγινε και προσθήκη στέγης στην οικοδομή και έκλεισε με τζαμαρία ένα τμήμα του εξώστη του ορόφου. Θεωρείται ότι απαιτείται ΜΣΕ;

 

Η κατηγορία 2 δεν εχει υποχρέωση υποβολής ΜΣΕ. Για την αλλαγή χρήσης  θα δεις το ζζζ  και για τη στέγη το 2.θ του 1643/2018

Edited by Largy
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, Largy said:

Η περίπτωση σου απαιτεί ΜΣΕ

Η υπερύψωση που ξεμπαζώθηκε μήπως γνωρίζεις σε ποια περίπτωση του  ν.4495 ή του 1643/2018 εμπίπτει οπότε και απαιτείται Μ.Σ.Ε.? Οι μόνες σχετικές περιπτώσεις είναι μία που αναφέρει ότι δεν απαιτείται Μ.Σ.Ε. για υπόγειο που ξεμπαζώθηκε κτλ. και μία άλλη που αναφέρει ότι απαιτείται Μ.Σ.Ε. αν το σύνολο των αυθαίρετων κατασκευών ανά Δ.Ι. ή ανεξάρτητο κτίριο είναι >25 τ.μ. 

Πάνω στο δεύτερο,δηλαδή στο  2.ι του 1643/2018 έχω γενικότερα την απορία τι εννοείται ακριβώς. Δηλαδή αν σε ένα οικόπεδο υπάρχει μία μονοκατοικία με αυθαίρετη υπέρβαση δόμησης 20 τ.μ. και υπάρχει και μία αποθήκη με αυθαίρετη υπέρβαση δόμησης 10 τ.μ. τότε υπολογίζουμε 20+10=30 >25 οπότε θέλει Μ.Σ.Ε ή 20<25 και 10<25 οπότε δε χρειάζεται σε καμία από τις δύο?

9 ώρες πριν, Largy said:

Η κατηγορία 2 δεν εχει υποχρέωση υποβολής ΜΣΕ.

Μιας και το ανέφερες , βρήκα την ευκαιρία να ρωτήσω  πάνω και σε αυτήν την περίπτωση του 1643/2018, δηλαδή το 2.η όπου περιγράφεται ότι δε χρειάζεται Μ.Σ.Ε. για ''στατικά ανεξάρτητοι βοηθητικοί χώροι κατηγορίας σπουδαιότητας Σ2 και εμβαδού κάτοψης μέχρι 25m2 έκαστος''.

 ''Βοηθητικοί χώροι Σ2''  νοούνται μόνο οι αποθήκες εντός οικισμών ή εντός σχεδίου πόλης ?

 

Edited by dadabook
Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να προσεγγίσω τον προβληματισμό μου από διαφορετικές πλευρές, προκειμένου να προκύψει η βέλτιστη λύση από την ικανοποίηση συνδυαστικά των εξής παραμέτρων:

1)την ευθύνη μου ως μηχανικός, 2)τη μείωση του προστίμου για το καλό της τσέπης του μελλοντικού αγοραστή που αναλαμβάνει τα έξοδα τακτοποίησης του εν προκειμένω ακινήτου, 3)του να λάβω αναγκαστικά υπόψη μου τις παρούσες συνθήκες που αφορούν στην κατάσταση του παραπάνω ακινήτου και 4)το να πάρω μια ορθολογική απόφαση,

αλλά δεν κατάφερα να καταλήξω σε κάποιο συμπέρασμα, οπότε αναζητώ την συνδρομή και την κρίση όποιου συναδέλφου θα ήθελε να προτείνει τη γνώμη του.

Πρόκειται για εξολοκλήρου αυθαίρετο "καλύβι", που πραγματικά το μόνο που του αξίζει είναι να κατεδαφιστεί. Παρ' όλα αυτά υπάρχει η επιθυμία από τους συμβαλλόμενους (ιδιοκτήτη και αγοραστή) να γίνει η μεταβίβαση το κατά δυνατόν πιο άμεσα. Επίσης, το παρόν ακίνητο ενοικιάζεται και μένει άνθρωπος μέσα. Λόγω των δύο αυτών παραγόντων απέχει η κατεδάφιση από το να είναι η πιο "εύκολη" ή άμεσα υλοποιήσιμη λύση (αν και η πιο οικονομική).

Από εκεί και πέρα οικονομικά σκεπτόμενος, προς όφελος του αγοραστή, αλλά και ορθολογικά, για την εύρεση μιας ουσιαστικής λύσης, το δεδομένο ότι πέρα από το κόστος του προστίμου, θα απαιτηθούν και δαπάνες για ΜΣΕ και προφανώς για ενισχύσεις δεν γίνεται να το αγνοήσω. Ειδικά λόγω της κατάστασης στην οποία είναι το υφιστάμενο, όπου όλα αυτά θα γίνουν, αν γίνουν, επί ματαίω, αφού δεν είναι κατασκευή που να αξίζει να διατηρηθεί μέσω της τακτοποίησης και των μετέπειτα ενεργειών.

Η μέση οδός που σκέφτηκα, γιατί από αυτά που διάβασα κατάλαβα ότι γίνεται, είναι να τακτοποιηθεί κανονικά, να δηλωθεί στην τεχνική έκθεση ότι απαιτείται ΜΣΕ, να περαιώσω τη δήλωση, η συμβολαιγράφος να γράψει ότι το ακίνητο "χρωστά" ΜΣΕ και εναπομίνασες δόσεις, να πληρωθεί το 30% του προστίμου και μέχρι το πέρας της 5ετίας που πρέπει να κατατεθεί η ΜΣΕ, να γίνει, όποτε παρθεί η απόφαση, η κατεδάφιση και να απαλλαχτεί ο αγοραστής τόσο από τη ΜΣΕ όσο και από τυχόν υπολοιπόμενες δόσεις. Επίσης θα υπάρχει ένα υπεραρκετό χρονικό διάστημα, ώστε ο νυν ενοικιαστής να βρει νέο σπίτι. Αν δε, το κτίσμα βγει ανεπαρκές, τότε θα απαγορευτεί και η μίσθωσή του μέχρι να γίνουν οι ενισχύσεις. Αφενός βέβαια αυτό είναι ένα δεδομένο που σχετίζεται με την αξία του ακινήτου και που εγώ απλά οφείλω να μεταφέρω στους συμβαλλόμενους, αλλά από την άλλη αν έχει ήδη γίνει συμφωνία μεταξύ τους στο οικονομικό της υπόθεσης, θα προτιμούσα και εγώ να αποφευχθεί η ΜΣΕ (προς το παρόν).

Η αμφιβολία μου ωστόσο έγκειται (1) στο αν πράγματι μπορεί να ακολουθηθεί η παραπάνω διαδικασία και (2) τι ευθύνες συνεπάγονται μέχρι να ολοκληρωθεί. Για παράδειγμα (έστω θεωρητικό και ακραίο), το ότι θα έχω αναλάβει, μέσω της δέσμευσης από την τακτοποίηση, την εκπόνηση της ΜΣΕ και έστω ότι γίνεται σεισμός και η κατασκευή καταρρεύσει πριν να την κάνω, με "βαραίνει" πιστεύετε η ευθύνη με την έννοια ότι ο ιδιοκτήτης μου έχει αναθέσει την τακτοποίηση και αναμένει προτάσεις εξυγίανσης του κτηρίου, που κακώς άργησα να εκφέρω; Σε μια τέτοια περίπτωση λοιπόν δεν θα σκεφτόμουν την "εσκεμμένη" αναβολή της ΜΣΕ και θα προχωρούσα άμεσα στη σύνταξή της, αφού όλα τα άλλα είναι μετά ελάσσονος σημασίας.

Μπορεί κάποιες από τις απορίες μου να ξεφεύγουν από το τεχνικό κομμάτι των αυθαιρέτων, αλλά τις θεωρώ εξίσου (αν όχι πιο) σημαντικές και η επίλυσή τους θα με βοηθούσε να καταλήξω σε μια απόφαση χειρισμού του θέματος, οπότε κάθε σκέψη και πρότασή σας είναι σημαντική.

Link to comment
Share on other sites

Τη δέσμευση για εκπόνηση ΜΣΕ δεν την ανέλαβες με την ανάθεση τακτοποίησης.

Ανέλαβες μόνο την υποχρέωση να δηλώσεις αν (βάσει των διατάξεων εξαίρεσης) απαλλάσσεται ή όχι από αυτή.

Τη δήλωσή σου αυτή θα βάλει η συμβολαιογράφος στα απαιτούμενα έγγραφα ώστε να μπορέσει να γίνει η μεταβίβαση. Θα τη συνοδεύουν υπεύθυνες δηλώσεις των συμβαλλομένων ότι έλαβαν γνώση και ότι ο αγοραστής αναλαμβάνει την υποχρέωση υποβολής της εντός των χρονικών ορίων του νόμου.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ kan62! +1 Αυτό το δεδομένο μου λύνει πραγματικά τα χέρια. Μόνο αν μπορείς επιβεβαίωσε, γιατί δεν έχω την εμπειρία στη σχετική διαδικασία με ΜΣΕ. Στη δήλωση ώστε να πάει σε οριστική υπαγωγή δεν πρέπει να δηλώσω και μηχανικό που θα κάνει τη ΜΣΕ (ή αν δεν βάλω άλλον δεν θα εννοείται ότι το οφείλω εγώ); Ή θα πρέπει αργόερα απλά να αιτηθώ (εγώ ή άλλος μηχανικός) τροποποίηση της δήλωσης ώστε να προστεθεί αυτός που την αναλαμβάνει (όταν εντός 5ετίας την αναλάβει); 

Edited by tettris
Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ! Για να πάει η δήλωση σε οριστική υπαγωγή, αφού αυτό απαιτείται λόγω της μεταβίβασης, ο διαχειριστής μηχανικός αυτής θα "τικαρει" ότι, έχει στη διάθεσή του όλες τις μελέτες, συμπεριλαμβανόμενης βεβαίως και της ΜΣΕ!!!!!

Συμβουλή μου, λύσε το θέμα τώρα, σύμφωνα με την επιθυμία του πελάτη σου....

 

Link to comment
Share on other sites

Η απαίτηση για "τικάρισμα" δεν δημιουργεί νόμο. Αντίθετα η μη εφαρμογή νόμου οδηγεί συνήθως σε δικαστήρια.

Μια από τις αιτίες είναι και η "έκθεση σε κίνδυνο ή βλάβη" του πελάτη κατά τη διάρκεια άσκησης του επαγγέλματός μας.

Ο νομοθέτης λοιπόν έδωσε το δικαίωμα παράτασης της υποβολής της ΜΣΕ για ένα χρονικό διάστημα. Δεν εξετάζουμε τους λόγους, το χρονικό διάστημα ή τυχόν παρατάσεις του.

Το δικαίωμα ανήκει στον ιδιοκτήτη-τωρινό πελάτη μας ή στον αγοραστή-αυριανό πελάτη μας.

Όμως έδωσε και εξουσιοδότηση στον υπουργό να ορίσει τις συνέπειες για τη μη συμμόρφωση με προβλεπόμενες ενέργειες μετά τη λήψη γνώσης διαπιστωμένης (μελετημένης) στατικής ανεπάρκειας (που είναι και η συνταγματική επιταγή). Ποιές οι προβλεπόμενες ενέργειες ; Σε πρώτο χρόνο η μελέτη των επεμβάσεων επισκευής και σε δεύτερο η υλοποίηση των εργασιών, πάντα (και ορθά) σε επίπεδο κτηρίου.

Ποιός είναι λοιπόν ο διαχειριστής δήλωσης αυθαιρέτου που θα αναλάβει την έκθεση των πελατών του στον επίπονο, δυσβάστακτο ή αβέβαιο κίνδυνο μέχρι αχρησίας του ακινήτου;

Ξεκάθαρα λόγια για όλους :

Κε πελάτη, αν τυχόν γίνει γνωστή (διαπιστωθεί με ΜΣΕ) στατική ανεπάρκεια για το ακίνητό σας οι συνέπειες είναι αυτές (...). Το ασφαλές χρονικό περιθώριο σήμερα είναι αυτό (...). Πληροφορήστε με για τον τρόπο που θέλετε να συνεχίσω. Μετά την εκπλήρωση των αμοιβαίων μεταξύ μας υποχρεώσεων (...), ανά πάσα στιγμή στο μέλλον έχετε το δικαίωμα να με αντικαταστήσετε από τη διαχείριση της υπαγωγής ή να παραιτηθώ μόνος μου. Μετά τιμής ...

 

ΣΥΝΟΠΤΙΚΗ ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΗ των προαναφερθέντων :

ΝΟΜΟΣ  4495/17
Άρθρο 83 - Απαίτηση έκδοσης βεβαίωσης μηχανικού σε δικαιοπραξίες, εγγραπτέες πράξεις

3. Η βεβαίωση μηχανικού για τις αυθαίρετες κατασκευές της περίπτωσης ζ της παραγράφου 2 του άρθρου 82, για τις οποίες δεν έχει περαιωθεί η διαδικασία εξόφλησης του ενιαίου ειδικού προστίμου του ν.4014/2011 ή του ν.4178/2013 ή του παρόντος, περιέχει ρητή αναφορά για την εξόφληση ποσοστού τριάντα τοις εκατό (30%) του ενιαίου ειδικού προστίμου καθώς και για την ανάρτηση στο πληροφοριακό σύστημα όλων των κατά περίπτωση απαιτούμενων δικαιολογητικών κατά τις διατάξεις των ν.4014/2011, ν.4178/2013 και του παρόντος, για τις οποίες γίνεται ειδική μνεία σε κάθε δικαιοπραξία. Από τα ανωτέρω δικαιολογητικά εξαιρούνται αυτά που αφορούν στο στατικό έλεγχο των παραβάσεων, τα οποία υποβάλλονται στην προθεσμία του άρθρου 99.

10. Μετά την ολοσχερή εξόφληση του ενιαίου ειδικού προστίμου ή ποσοστού τριάντα τοις εκατό (30%) αυτού ή κατ’ εξαίρεση μετά την καταβολή του παραβόλου στις περιπτώσεις ακινήτων που ανήκουν σε πρόσωπα των παραγράφων 6 και 7 του άρθρου 103, επιτρέπεται, για το ίδιο χρονικό διάστημα που προβλέπεται στον παρόντα, κατά το ποσοστό ιδιοκτησίας που του αντιστοιχεί η μεταβίβαση ή η σύσταση εμπράγματου δικαιώματος στο ακίνητο στο οποίο έχει εκτελεστεί η αυθαίρετη κατασκευή ή έχει εγκατασταθεί αυθαίρετη χρήση, τη δε υποχρέωση ολοκλήρωσης της διαδικασίας, αναλαμβάνει ο νέος κύριος με ειδική μνεία στο σχετικό συμβολαιογραφικό έγγραφο.

Άρθρο 99 - Δικαιολογητικά υπαγωγής αυθαίρετης κατασκευής ή αυθαίρετης αλλαγής χρήσης στις διατάξεις του παρόντος

η) στατικός έλεγχος των παραβάσεων :

Η μελέτη στατικής επάρκειας μπορεί να υποβάλλεται μέσα σε προθεσμία τριών (3) ετών από την ημερομηνία υπαγωγής για τα κτίρια σπουδαιότητας Σ4, Σ3 και πέντε (5) ετών για τα κτίρια σπουδαιότητας Σ2.

Για τα κτίρια που έχουν ήδη υπαχθεί στο ν.4178/2013, η υποχρέωση υποβολής μελέτης στατικής επάρκειας ή τεχνικής έκθεσης, εφόσον αυτή απαιτείται με τις προϋποθέσεις του παρόντος άρθρου υποβάλλεται κατά την ολοκλήρωση της ηλεκτρονικής ταυτότητας του κτιρίου ως αυτή ορίζεται στα άρθρα 53επ.,

Με απόφαση του Υπουργού Περιβάλλοντος και Ενέργειας δύνανται να καθορίζεται κάθε σχετικό θέμα για την εφαρμογή της παρούσας, όπως το περιεχόμενο για την μελέτη στατικής επάρκειας, τις προϋποθέσεις εκπόνησης αυτής και το χρονοδιάγραμμα για την στατική ενίσχυση του κτιρίου, τις συνέπειες και τους όρους της μη συμμόρφωσης όσον αφορά την στατική επάρκεια των κτιρίων που έχουν υπαχθεί στις διατάξεις του παρόντος νόμου.

 

Αριθμ. ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/19409/1507 – 11.5.2018

Άρθρο 3 - Περιεχόμενο μελέτης στατικής επάρκειας

Η μελέτη στατικής επάρκειας περιλαμβάνει τα ακόλουθα :

α) Έκθεση συλλογής στοιχείων και πληροφοριών, β) Έκθεση αποτύπωσης - τεκμηρίωσης, γ) Γενικά σχέδια αποτύπωσης του φέροντος οργανισμού και παρουσίασης ενδεχόμενων βλαβών, δ) Έκθεση αποτίμησης φέρουσας ικανότητας, ε) Τεύχη υπολογισμών, αναλύσεων και ελέγχων.

Από την έκθεση αποτίμησης προκύπτει είτε στατική επάρκεια του κτιρίου είτε ανεπάρκεια.

Το παραπάνω συμπέρασμα κοινοποιείται υποχρεωτικά στον αιτούντα την υπαγωγή, συνοδεύει τη βεβαίωση του μηχανικού σε κάθε δικαιοπραξία και συμπληρώνεται στο πληροφοριακό σύστημα υπαγωγής των αυθαιρέτων.

Άρθρο 4 - Διαδικασία ενίσχυσης κτιρίου στις περιπτώσεις στατικής ανεπάρκειας

Στις περιπτώσεις που διαπιστωθεί στατική ανεπάρκεια ο ιδιοκτήτης υποχρεούται μέσα σε διάστημα τριών (3) ετών να προβεί στην εκπόνηση μελέτης επεμβάσεων και την υλοποίηση των απαραίτητων εργασιών που προκύπτουν από την μελέτη.

Η μελέτη επεμβάσεων πρέπει να πραγματοποιηθεί στο σύνολο του κτιρίου

Μέχρι την υλοποίηση των εργασιών ενίσχυσης η εξ’ ολοκλήρου αυθαίρετη κατασκευή ή η αυθαίρετη προσθήκη δεν μισθώνεται και δεν λαμβάνει άδεια λειτουργίας.

Άρθρο 5 - Διαδικασία υποβολής

Για να λάβει μία δήλωση την έκπτωση 10% λόγω υποβολής μελέτης στατικής επάρκειας, πρέπει να είναι επιλεγμένο, στα Στοιχεία υπολογισμού, το πεδίο «υποβολή Μελέτης Στατικής Επάρκειας».

Όσο η δήλωση είναι σε «Επεξεργασία» και σε «Αρχική υποβολή», εφόσον έχει ήδη εκπονηθεί η μελέτη στατικής επάρκειας, το πεδίο επιλέγεται από τον μηχανικό. Για την προώθηση της δήλωσης σε «Υπαγωγή» απαιτείται να έχει υποβληθεί το αρχείο «Μελέτη στατικής επάρκειας» και το πρόστιμο υπολογίζεται με έκπτωση 10%.

Σε περίπτωση που η μελέτη Στατικής Επάρκειας εκπονηθεί και υποβληθεί μετά την προώθηση της δήλωσης σε Υπαγωγή, ο μηχανικός υποβάλει ηλεκτρονικό αίτημα στο πληροφοριακό σύστημα του ΤΕΕ ώστε να επιλεγεί το πεδίο «Υποβολή Μελέτης Στατικής Επάρκειας», να υπολογιστεί το πρόστιμο με την προβλεπόμενη έκπτωση και να αναπροσαρμοστούν οι ανεξόφλητες δόσεις. Τυχόν υπερβάλλοντα ποσά προστίμου δεν επιστρέφονται.

 

Edited by kan62
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Θεόδωρε, επιμένω στη θέση μου ότι, αν ο μηχανικός προχωρήσει τη δήλωση σε οριστικοποίηση, "τικάροντας" δίδει επιπροσθέτως το δικαίωμα (που ενδεχομένως να καταλήξει και σε ισχυρό νομικό επιχείρημα από μαγκάκο δικηγόρο) στον πονηρούλη ιδιοκτήτη, αύριο να ισχυριστεί ότι, ο μηχανικός του δεν έχει ολοκληρώσει τη δουλειά..... "Εγώ κ. πρόεδρε δεν ξέρω από αυτά, εγώ τον πλήρωσα, τον ξόφλησα κι αυτός έχει υποχρέωση να τα στείλει όλα και δεν τα έστειλε.... Και τώρα μου ζητάει extra λεφτά κι έχει δηλώσει και στο σύστημα ότι, όλα τα έχει έτοιμα....".

Το ίδιο πρόβλημα θ' ανακύψει πλησιάζοντας προς το τέλος της 5ετίας για όλους τους καλούς συναδέλφους που ανέλαβαν μια δήλωση χωρίς να λύσουν ταυτοχρόνως το θέμα της ΜΣΕ.... Οψόμεθα!!!

Στις δικές μου εργασίες, ο κανόνας που ακολουθώ είναι, ταυτοχρόνως ν' αντιμετωπίζονται όλα.... Θέλει δεν θέλει ο φίλτατος πελάτης!!! Το ίδιο συστήνω ανεπιφυλάκτως!!!

 

P.S. Μεσοβέζικη λύση είναι να παραμείνει σε κατάσταση υπαγωγή μέχρι να αντιμετωπιστεί το θέμα (δηλαδή, να μην μεταβιβαστεί).....

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.