Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Χαιρετώ τη συζήτηση. Ήθελα να ξέρω αν υπάρχει τρόπος μη υποβολής ΜΣΕ στο Ν.4495/17, για εξ' ολοκλήρου αυθαίρετο προκάτ ΞΥΛΙΝΟ ισόγειο κτίσμα (μοιάζει με τροχοβίλα χωρίς ρόδες), επιφάνειας 26,81 μ2 (>25,00μ2) και χρήση κατοικίας, με έτος τοποθέτησης το 2010 επάνω σε βάση μπετόν σε εκτός σχεδίου περιοχή, σε μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο αγροτεμάχιο, επιφάνειας 2,5 στρ. Μήπως πρέπει να υπολογιστεί μόνο η βάση (αν μπορεί να φέρει με ασφάλεια τα φορτία του προκάτ στο έδαφος); Σημειώνεται επίσης ότι η παρούσα δήλωση αυθαιρέτου προήλθε από μεταφορά δήλωσης από το Ν.4178/13, όπου είχαν καταβληθεί παράβολο και μερικές δόσεις του προστίμου και εδώ στο Ν.4495/17 αποπληρώθηκε το σύνολο του ποσού. Μήπως μπορώ να καταθέσω ΔΕΔΟΤΑ και αν δεν βγει κατηγορία (Υ) να αποφύγω τη ΜΣΕ; Ευχαριστώ!

IMG_20191216_113344.jpg

Edited by bomber
συμπλήρωση πληροφοριών στο κείμενο
Link to comment
Share on other sites

ΔΕ.ΔΟ.ΤΑ δεν υφίσταται στο ν. 4495. Αυτό ίσχυε μόνο στα πλαίσια του Ν. 4178. Από την στιγμή που η δήλωση μεταφέρθηκε εφαρμόζονται μόνο οι διατάξεις του Ν. 4495. Ο μόνος τρόπος να γλύτωνε την ΜΣΕ ήταν αν το σπιτάκι είχε χρήση αποθήκης. Για κατοικία (κατηγορία σπουδαιότητας Σ2 κατά ΝΕΑΚ) απαιτείται ΜΣΕ.

 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Pavlos33 said:

ΔΕ.ΔΟ.ΤΑ δεν υφίσταται στο ν. 4495. Αυτό ίσχυε μόνο στα πλαίσια του Ν. 4178. Από την στιγμή που η δήλωση μεταφέρθηκε εφαρμόζονται μόνο οι διατάξεις του Ν. 4495. Ο μόνος τρόπος να γλύτωνε την ΜΣΕ ήταν αν το σπιτάκι είχε χρήση αποθήκης. Για κατοικία (κατηγορία σπουδαιότητας Σ2 κατά ΝΕΑΚ) απαιτείται ΜΣΕ.

 

Παύλο, ευχαριστώ για την απάντηση. Γνωρίζεις, για το ξύλινο σπιτάκι η ΜΣΕ θα γίνει με κάποιο ευρωκώδικα; Μπορώ μήπως να υπολογίσω μόνο τη βάση από σκυρόδεμα (αν μπορεί να φέρει με ασφάλεια τα φορτία του προκάτ στο έδαφος);

Link to comment
Share on other sites

Στις ξύλινες κατασκευές εφαρμόζεται ο EC5, αλλά γενικά για αποτιμήσεις που δεν αφορούν αποκλειστικά οπλισμένο σκυρόδεμα (εκεί έχουμε τον δικό μας ΚΑΝΕΠΕ), εφαρμόζεται ο EC8.

Το να υπολογίσεις τη βάση μόνο είναι λάθος. Για να το πούμε πιο λαϊκα: το ταβάνι θα πέσει να σε πλακώσει, όχι το πάτωμα.

 

  • Like 3
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

(το ερώτημα μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλημέρα και καλή σας εβδομάδα,

είμαι νέα πολ. μηχανικός - αρχιτέκτων,  και πρώτη φορά αναλαμβάνω ΜΣΕ, οπότε ζητώ συγγνώμη προκαταβολικά για το απλοϊκό της ερώτησης.

Έχω να κάνω τακτοποίηση για κατοικία σε χωριό, κατασκευασμένη σε τρεις φάσεις: '37, '64, '94, για την οποία απαιτείται ΜΣΕ.

Θα ήθελα να ρωτήσω τι παραδίδεται στο φάκελο της μελέτης. Μόνο τεύχος ή και ξυλότυποι; 

Σας ευχαριστώ

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

On 3/8/2020 at 10:04 ΠΜ, valia90 said:

...

Έχω να κάνω τακτοποίηση για κατοικία σε χωριό, κατασκευασμένη σε τρεις φάσεις: '37, '64, '94, για την οποία απαιτείται ΜΣΕ.

Θα ήθελα να ρωτήσω τι παραδίδεται στο φάκελο της μελέτης. Μόνο τεύχος ή και ξυλότυποι; 

Σας ευχαριστώ

 

On 4/8/2020 at 10:04 ΜΜ, ChristinaK said:

Γεια σου Βάλια-και ξυλότυποι🙄

... και όχι μόνο....

Δείτε ΦΕΚ Β 1643 2018 - ΥΑ ΓΙΑ ΣΤΑΤΙΚΗ ΕΠΑΡΚΕΙΑ (Εφαρμογή της παρ. η του άρθρου 99 του ν. 4495/2017 «Έλεγχος και προστασία του Δομημένου Περιβάλλοντος και άλλες διατάξεις») και ειδικά το άρθρο 3, που αναφέρει ακριβώς τι περιλαμαβάνει η ΜΣΕ.

Άρθρο 3 (Περιεχόμενο μελέτης στατικής επάρκειας)
Η μελέτη στατικής επάρκειας περιλαμβάνει τα ακόλουθα:
α) Έκθεση συλλογής στοιχείων και πληροφοριών
β) Έκθεση αποτύπωσης - τεκμηρίωσης
γ) Γενικά σχέδια αποτύπωσης του φέροντος οργανισμού και παρουσίασης ενδεχόμενων βλαβών
δ) Έκθεση αποτίμησης φέρουσας ικανότητας
ε) Τεύχη υπολογισμών, αναλύσεων και ελέγχων .......

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι το σωστό σημείο για να θέσω το ερώτημά μου. Αφορά σε δήλωση με υπέρβαση >100% της δόμησης κ' >20% του ύψους με χρόνο κατασκευής 83-93 (ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 5), με οικοδομική άδεια του 1989.

Το "πρόβλημά μου" είναι ότι στα απαιτούμενα δικαιολογητικά δεν μου έχει τικάρει την μελέτη στατικής επάρκειας που έχω δηλώσει ότι απαιτείται, (προφανώς ούτε την τεχνική έκθεση ΣΕ) καθώς επίσης δεν μου ζητάει ως απαιτούμενο και το Ε9 του ιδιοκτήτη αλλά και αποδεικτικό δημοσίων εγγράφων ή αεροφωτογραφιών.

Χάνω κάτι???

Η δήλωση έγινε τον Απρίλιο και είναι σε Υπαγωγή.

Edited by pk10gr
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.