Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Σε διαμέρισμα (Ο.Α. του 2002) διαπίστωσα εξ ολοκλήρου αυθαίρετο μπαλκόνι (εξώστη) προς τον ακάλυπτο χώρο με πρόβολο 1,00μ και επιφάνεια (1,00x3.35) 3.35τ.μ. Υπάρχει απαίτηση για εκπόνηση Μελέτης Στατικής Επάρκειας εξαιτίας αυτής της αυθαίρετης κατασκευής; Βέβαια υπάρχουν κι άλλες αυθαίρετες κατασκευές όπως κλειστοί Η/Υ χώροι, διαμερισμάτωση κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Μια  ερώτηση  θέλω  να  κάνω  σε όσους  ασχολούνται  με  την  στατική  επάρκεια .

Συνήθως  στις  κατασκευές  της  δεκαετίας του 1960-1970-1980 αλλά  και  το  1990

κατασκευαζόταν  πάνω  από  το  μπάνιο που σε ορισμένες περιπτώσεις  ήταν  και  μεγάλο  ένα  πατάρι -αποθήκη

ύψους  0.80-0.90-1.2  από πλάκα  οπλισμένου σκυροδέματος  πάχους  8-10  εκατ  ιδίου  βάρους  2-2.5 kN/m2  + υποθετικά μόνιμα  φορτία 

Ο νόμος  για  τα  πατάρια  λέει ότι  απαλλάσσονται από ΜΣΕ  "πατάρια υπερκείμενων ορόφων όταν το συνολικό ίδιο βάρος δεν επιφέρει αύξηση του μόνιμου φορτίου της υποκείμενης πλάκας πάνω από 15%" . Η ερώτηση είναι  ποία είναι  η  υποκείμενη πλάκα ;;;  1). η  συνολική έκταση του  δαπέδου της  οριζόντιας ιδιοκτησίας  2) . η μοναδική  υποκείμενη πλάκα που  μεταβιβάζονται  τα  κατακ φορτία  του υπερκείμενου  παταρίου  και  έχει  ως  στηρίξεις  τις περιμετρικές  δοκούς . Εάν ισχύει  το δεύτερο   αφενός πρέπει  να  γίνει  ο ελεγχος από τα  στατικά ώστε να  αναζητηθούν οι πλάκες  του Φ.Ο του κτιρίου αφετέρου  υπάρχει  μεγάλη πιθανότητα  να  υπάρχει υπέρβαση  του 15 % .

Η  έννοια του παταρίου ( κλειστού  εσωτερικού εξώστη )  είναι  σύμφωνα  με  τον ΝΟΚ   και  δεν  μετρά  στην δόμηση   4067/12  άρθρο 11 παρ 6λ

αλλά  εάν δεν εμφανίζεται στην κάτοψη  είναι  αυθαίρετη  κατασκευή  και επιφέρει νέα φορτία στην υποκείμενη πλάκα  (  ποια πλάκα ;;)

Το  οξύμωρο είναι ότι όταν δίνουμε  βεβαίωση  δεν το λαμβάνουμε υπόψη  αφού δεν μετρά στην δόμηση ,ενώ όταν υφίσταται  σε  κτίσμα με αυθαιρεσίες  ελέγχεις  η  πας  για ΜΣΕ  ( δεν είναι  παράλογο;;)  

 σε βάζει επίσης να ελέγξεις την συνδεσιμότητα  πλάκας  παταριού με κατακ φέρων στοιχείο πχ υποστύλωμα η τοιχείο

 

Υπάρχει  κάτι  διευκρινιστικό ;; Δεν έχω  καταλάβει  κάτι ;;

Edited by loser
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας συνάδελφοι, ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με ένα αυθαίρετο Κατηγορίας 4 που έχω στο οποίο απαιτείται ΜΣΕ.

Η μία ερώτηση αφορά στην περίπτωση που αναφέρεται στην απόφαση ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/19409/1507 του 2018 στο άρθρο 3 όπου σου επιτρέπει απλοποιητικά να γίνει έλεγχος της τέμνουσας βάσης για το σύνολο του κτιρίου πριν και μετά την προσθήκη των αυθαίρετων κατασκευών. Εκεί αναφέρει πως στο περιεχόμενο δ) Έκθεση αποτίμησης φέρουσας ικανότητας της ΜΣΕ αρκεί να γίνει ο έλεγχος της τέμνουσας βάσης στο αν υπερβαίνει το 1,15 ή 1,25 ανάλογα με το πότε βγήκε η άδεια. Με αυτή την λογική εγώ καταλαβαίνω πως δικαιούται ο πελάτης το 10% έκπτωση για την ΜΣΕ παρόλο που έγινε αυτός ο απλοποιημένος έλεγχος κι όχι λεπτομερής ΜΣΕ. Εσάς ποια είναι η άποψη σας; Οι απόψεις διίστανται..

Επίσης, στο συγκεκριμένο ακίνητο τυχαίνει ο ιδιοκτήτης να ειναι συνάδελφος ο οποίος επιθυμεί να κάνει αυτός την ΜΣΕ. Μπορεί να υπογράψει εκείνος την μελέτη όταν πρόκειται για αυθαίρετο ιδιοκτησίας του ή ακόμα και για συγγενή Α’ βαθμού; Κάπου είχα δει πως δεν μπορεί, αλλά δεν μπορώ να το ξαναβρώ, πάντως η αίσθηση μου είναι ότι δεν μπορεί...

Γενικότερη ερώτηση που συνδέεται με την προηγούμενη, σε περίπτωση που μετά την τακτοποίηση θελήσει να βγάλει νέα οικοδομική άδεια για εργασίες, μπορεί να κάνει αυτός την νέα στατική μελέτη της αδείας παρόλο που είναι δικό του το ακίνητο, ή ισχύει το ίδιο όπως και στα αυθαίρετα;

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

Η απόφαση  λέει  "Για κτίρια για τα οποία διατίθεται εγκεκριμένη στατική μελέτη η οποία έχει εφαρμοστεί ως προς τις διαστάσεις του φορέα του φέροντος οργανισμού,  εννοεί  και  την θεμελίωση , δεν  κάνει  διαχωρισμό , αυτή πως θα  την εξακριβώσεις ;;;;  Δεν θέλω  να  σε   κατευθύνω  το  τι  θα  κάνεις

αλλά  ο  Νόμος  αυτός  4495  όσο  αφορά  τα  στατικά  είναι  σκοτώστρα  για  τους  μηχανικούς , είναι  αδιάφορος  γράφτηκε  στο  γόνατο    , αμφιβάλλω εάν ξέρει  και  η  επιτροπή  να  σου  πει.

Δεν  νομίζω  να  υπάρχει  ασυμβίβαστο  στα  στατικά  με  συγγενείς  πρώτου  βαθμού  κλπ

Από την άλλη  το σκεπτικό της διάταξης είναι ότι όταν έχεις μικρή προσθήκη κατακόρυφων φορτίων δηλάδή μάζας  η τέμνουσα βάσης

δεν ταλαιπώρει  το κτίριο  υπερβόλικα , οπότε  είναι  ένας  ασφαλής τρόπος  να  κάνεις έναν  προέλεγχο  εάν απαιτείται ΜΣΕ

Τα ελατήρια της θεμελίωσης που προκύπτουν  από το  είδους  του εδάφους επηρεάζουν ροπές και  τέμνουσες  βάσης δεν ξέρω σε ποιον βαθμό

και η βύθιση  στροφή   των πεδίλων επηρεάζει  τα εντατικά μεγέθη της υπερκατασκεύης . Εάν θέλεις  να  είσαι  σωστός .

 

 

 

 

Edited by loser
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

έχω αποθήκη ανεξάρτητη 12 τ.μ και μια Υ.Δ κατοικίας 10 τ.μ σε οικόπεδο. Επειδή είναι είναι <25 τ.μ (σύμφωνα με την παράγραφο η και ι του άρθρου 2 της απόφασης) δεν απαιτείται στατική μελέτη σωστά;

Το ρωτάω γιατί είναι ανεξάρτητα τα κτήρια. 

Ισχύει βοηθητική χρήση (αποθήκη)<25 τ.μ και κατοικία < 25 τ.μ. Εμείς το ελέγχουμε ανα κτίσμα ή αθροιστικά.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αυθαίρετη αποθήκη 17 τ.μ που εφάπτεται σε ισόγεια κατοικία, αλλά ο φέρων οργανισμός είναι μεταλλικός και δεν συνδέεται με τον σκελετό της κατοικίας μπορεί να θεωρηθεί στατικά ανεξάρτητος και να μην απαιτείται ΜΣΕ;

Επίσης θα ήθελα μια διευκρίνηση στο άρθρο 2 στις προϋποθέσεις απαλλαγής απο ΜΣΕ στην περίπτωση ι οπου το σύνολο πρέπει να είναι εως 25 τ.μ. Τα εως 25 τ.μ. αφορά αυθαίρετα μετα την 1.1.1983 ή υπολογίζεται συνολικά ανεξαρτήτου παλαιότητας και κατηγορίας; Δηλαδή εάν έχω αυθαίρετο 15 τ.μ. κατηγορίας 1 και αυθαίρετο 20 τ.μ. κατηγορίας 4 το αντιμετωπίζω ως 35 τ.μ με ΜΣΕ ή 20 τ.μ της κατηγορίας 4 και απαλλαγή;

Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, argiriskex said:

 20 τ.μ της κατηγορίας 4 και απαλλαγή;

προσωπικά κάνω αυτό, με το σκεπτικό ότι αυτά που εξαιρούνται έτσι κ αλλιώς πχ κατ. 1  φεύγουν από το κάδρο των ελέγχων και ασχολούμαι με τα υπόλοιπα

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, argiriskex said:

Αυθαίρετη αποθήκη 17 τ.μ που εφάπτεται σε ισόγεια κατοικία, αλλά ο φέρων οργανισμός είναι μεταλλικός και δεν συνδέεται με τον σκελετό της κατοικίας μπορεί να θεωρηθεί στατικά ανεξάρτητος και να μην απαιτείται ΜΣΕ;  Nαί (σπουδαίοτητα ανεξάρτητου κτιρίου Σ1)

Επίσης θα ήθελα μια διευκρίνηση στο άρθρο 2 στις προϋποθέσεις απαλλαγής απο ΜΣΕ στην περίπτωση ι οπου το σύνολο πρέπει να είναι εως 25 τ.μ. Τα εως 25 τ.μ. αφορά αυθαίρετα μετα την 1.1.1983 ή υπολογίζεται συνολικά ανεξαρτήτου παλαιότητας και κατηγορίας; Δηλαδή εάν έχω αυθαίρετο 15 τ.μ. κατηγορίας 1 και αυθαίρετο 20 τ.μ. κατηγορίας 4 το αντιμετωπίζω ως 35 τ.μ με ΜΣΕ ή 20 τ.μ της κατηγορίας 4 και απαλλαγή;  (τα 20 τμ και απαλλαγή)

 

Edited by Pavlos33
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.