Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Καλησπέρα, σε κτήριο διώροφο με άδεια του 81 εντός οικισμού χωρίς οριζόντιες ιδιοκτησίες, κλιμακοστάσιο προς το δώμα και απόληξης περίπου 5 τ.μ. που δεν υπήρχαν στην άδεια και δεν επιτρέπεται με βάση το διάταγμα, πως αντιμετωπίζω την απαίτηση ΜΣΕ;

Α) Αν μπορώ να αποδείξω με κάποιο τρόπο ότι έγινε κατά την κατασκευή του ορόφου δεν θα χρειαστεί ΜΣΕ;

Β) Σε περίπτωση που έγινε αργότερα αυθαίρετα, πως μπορώ αντιμετωπίσω την κατασκευή κλιμακοστασίου/οπής/απόληξης; 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω δήλωση σε υπαγωγή που θα πληρωθεί το πρόστιμο εφάπαξ μέχρι τέλος του μήνα. Θα υποβάλω και ΜΣΕ αλλά μάλλον δεν προλαβαίνω να την τελειώσω μέχρι τότε για να λάβω την πρόσθετη έκπτωση 10%. Υπάρχει λύση ? 

Έχω σκεφτεί να υποβάλω μία ψεύτικη ΜΣΕ από άλλη δήλωση με αλλαγή των στοιχείων για να προλάβω τη διορία και μετά σε κάνα μήνα που θα την έχω έτοιμη να ακυρώσω αυτήν που έχω υποβάλει και να ανεβάσω την σωστή. Υπάρχει άλλος τρόπος ?

Link to comment
Share on other sites

Ρε @nik σεμνά μας διαβάζουν κ μικρά παιδιά!!

Αντί να κάνεις τσαλιμάκια χωρίς λόγο γιατί δεν ανεβάζεις όσα προλαβαίνεις από αυτά που ζητάει το άρθρο 3 του ΦΕΚ 1643, έτσι κ αλλιώς το σύστημα την ύπαρξη αρχείου ελέγχει, και μετά συνεχίζεις με τα υπόλοιπα. (Αν δεν κάνεις περαίωση φυσικά). Τουλάχιστον έτσι δεν θα έχεις ένα άσχετο ακυρωμενο αρχείο εσαεί στη δήλωση.

Κ πάλι φάουλ θα είσαι, αλλά λίγο λιγότερο.

Edit

Minimum θα έλεγα σχέδιο βάση σωστής αποτύπωσης και ένα τεύχος από αληθινό μοντέλο, έστω κ ας μην έχει όλα όσα θες.

Edited by zazeng
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν κατάλαβες. Δεν πάτησα ο μ@@@ς την "ταυτοχρονη υποβολή ΜΣΕ" όταν ήμουν σε αρχική υποβολή και τώρα που είμαι σε υπαγωγή πρέπει να κάνεις αίτημα στο ΤΕΕ να σε αφήσει να τη βάλεις και σου ελέγχει αν έχεις ανεβάσει ΜΣΕ. Θέλει τεύχος και ξυλότυπους για να στο εγκρίνει....

Link to comment
Share on other sites

Φτου! Κλειδώνει μετά έχεις δίκιο. Και μάλιστα τα θέλουν σε μορφή α, β, γ, δ, ε όπως τα έχει στο άρθρο, (μου έχουν απορρίψει και 3 αιτήματα μέχρι να καταλάβω τι λέει η λίγο ασαφής απάντηση τους).

Τέσπα τι να κάνεις... Την ίδια τακτική ακολούθησε, νομίζω καλύτερα από το να υποβάλλεις κάτι άσχετο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, για  τουαλετα 2m2 σε εξώστη (υπέρβαση δόμησης κατηγορία 4) απαιτείται ΜΣΕ??

Μπορω να το θεωρήσω Σ1 λόγω τετραγωνικών??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.