Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

@Arche
εγω δεν κατάλαβα τι δεν κατάλαβες :D

Στο παραπάνω απλά εννοούσα τώρα που τελείωσε η κ5 και αυξήθηκαν τα υπόλοιπα πρόστιμα, αναμενόμενο είναι να πέσει η δουλειά (έτσι κ αλλιώς θα πέσει λόγω επιδημιών, αλλά ας μείνουμε στη φούσκα μας για λίγο...).

Επιπλέον το να 'χαρίζεις' μια στατική επάρκεια (εννοώντας μούφα απαλλαγή) δεν εξυπηρετεί πουθενά κ κανέναν, γιατί το πιθανότερο είναι να απορριφθεί σε μελλοντικό έλεγχο και να χάσει ο πελάτης σου μια μεταβίβαση κ κ κ....

Link to comment
Share on other sites

On 27/10/2020 at 7:53 ΠΜ, tettris said:

Επίσης, μήπως δεν είναι κύριος χώρος το "υπόγειο" και μπορείς να το θεωρήσεις κατηγορία Σ1;

Καλημέρα tettris!

ΦΕΚ 270Β2010 (αυτό βλέπω στο εξελάκι μου (που απλά αντέγραψα τα εξουσιοδοτικά της εφαρμογής των ευρωκωδίκων) σαν τελευταία τροποποίηση του ΕΑΚ)

2. Προστίθενται τα παρακάτω σχόλια στην παράγρα−
φο Σ.2.3.4 Συντελεστής σπουδαιότητας κτιρίων:
Σ.2.3.4 Συντελεστής σπουδαιότητας κτιρίων
[1] Ο όρος «κτίριο» στις κατηγορίες σπουδαιότητας
υπονοεί ένα στατικώς ανεξάρτητο δόμημα.
[2] α) Στα κτίρια με μικτές χρήσεις η τιμή του συντε−
λεστή σπουδαιότητας γi, αντιστοιχεί στη δυσμενέστερη
κατηγορία σπουδαιότητας σύμφωνα με τον Πίνακα 2.3
και όχι στη μέγιστη από πλευράς επιφάνειας χρήση
του κτιρίου. (πριν έλεγε δεσπόζουσα)

και

Σ1
Κτίρια μικρής σπουδαιότητας ως προς την ασφάλεια του κοινού, όπως αγροτικά οικήμα−
τα και αγροτικές αποθήκες, υπόστεγα, στάβλοι, βουστάσια, χοιροστάσια, ορνιθοτροφεία,
κ.λπ.

Σ2
Συνήθη κτίρια, όπως κατοικίες και γραφεία, βιομηχανικά − βιοτεχνικά κτίρια, ξενοδοχεία
(τα οποία δεν περιλαμβάνουν χώρους συνεδρίων), ξενώνες, οικοτροφεία, χώροι εκθέσεων,
χώροι εστιάσεως και ψυχαγωγίας (ζαχαροπλαστεία, καφενεία, μπόουλινγκ, μπιλιάρδου,
ηλεκτρονικών παιχνιδιών, εστιατόρια, μπαρ, κλπ), τράπεζες, ιατρεία, αγορές, υπεραγορές,
εμπορικά κέντρα, καταστήματα, φαρμακεία, κουρεία, κομμωτήρια, ινστιτούτα γυμναστι−
κής, βιβλιοθήκες, εργοστάσια, συνεργεία συντήρησης και επισκευής αυτοκινήτων, βαφεία,
ξυλουργεία, εργαστήρια ερευνών, παρασκευαστήρια τροφίμων, καθαριστήρια, κέντρα
μηχανογράφησης, αποθήκες, κτίρια στάθμευσης αυτοκινήτων, πρατήρια υγρών καυσίμων,
ανεμογεννήτριες, γραφεία δημοσίων υπηρεσιών και τοπικής αυτοδιοίκησης που δεν εμπί−
πτουν στην κατηγορία Σ4, κλπ

Στην περίπτωση που είναι υπόγειο κατοικίας είναι καραμπινάτο Σ2.

Καταλαβαίνω και εγώ πονόψυχος είμαι :D , αλλά πραγματικά τα -μαγικά- συγχωροχάρτια δεν κάνουν καλό σε κανένα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, σε μια οριζόντια ιδιοκτησία ισογείου με χρήση κατάστημα, η μισή περίπου αυθαίρετα έγινε κατοικία και η υπόλοιπη παραμένει ημιτελής με χρήση κατάστημα.

Για την απαλλαγή από ΜΣΕ είδα την περίπτωση ζζζ) του άρθρου 99 του Νόμου, η οποία αναφέρει για αλλαγή χρήσης ότι η κατηγορία σπουδαιότητας πρέπει να παραμένει η ίδια (ισχύει γιατί κατοικία και κατάστημα είναι ίδια κατηγορία) και επίσης τα μόνιμα και κινητά φορτία που προκύπτουν από την αυθαίρετη αλλαγή χρήσης να μην είναι πάνω από το 30% του μόνιμου φορτίου πριν την παρέμβαση.

Όπως ανέφερα και προηγουμένως, η μισή περίπου οριζόντια ιδιοκτησία μετατράπηκε από κατάστημα σε κατοικία. Άρα το προ παρεμβάσεων μόνιμο φορτίο το υπολογίζω για όλη την επιφάνεια της οριζόντιας ιδιοκτησίας ή για την επιφάνεια στην οποία συντελέστηκε η αυθαίρετη αλλαγή χρήσης? 

Edited by dadabook
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον ερώτημα.
Στο βββ για διαμερισμάτωση/αλλαγή διαρρύθμισης μιλάει σαφώς για την επιφάνεια της παρέμβασης, ενώ στο ζζζ δεν το αναφέρει. Τώρα τι εννοεί ο ποιητής-νομοθέτης... αν τον βρεις ρώτα τον και για μένα!

Η δήλωση σου αφορά όλη την οριζόντια φυσικά, η αλλαγή χρήσης τμήμα της. Χμμ.

Νομίζω η σωστή αντιμετώπιση ειδικά σε αυτό το θέμα, είναι του δομοστατικού και όχι του νομοθέτη. Δλδ να εξετάσεις το τμήμα του φορέα που επηρεάζεται από την αλλαγή χρήσης. Δλδ αν όλη η οριζόντια πατάει σε μια πλάκα (απίθανο για να χώρεσε και κατοικία) εξέτασε το όλο μαζί, με το συνολικό αρχικό μόνιμο. (Αν έχεις διαρρυθμίσεις στο ημιτελές κατάστημα θα πρέπει να τις προσθέσεις στο νέο μόνιμο (και να κάνεις και το βββ μόνο για το τμήμα αυτό).

Αν όχι, αυτά που επηρεάζονται.

Πάντως αύξηση κινητού, βάση ΚΦ45, δεν έχεις, αντίθετα έχεις γενναία μείωση 500->200kgr/m². Πάει αυτό.

Ελέγχεις το πάτωμα που έχει μπει στην κατοικία αν καλύπτεται από την παραδοχή που έχει γίνει στη μελέτη.
Αν είναι μεγαλύτερο το φορτίο, το προσθέτεις στον υπολογισμό, αν είναι μικρότερο το αφαιρείς (ή το αγνοείς μέχρι να δεις αν βγαίνει και με αυτό το 30%)*.
Τέλος υπολογίζεις και τη διαφορά από τη διαρρύθμιση. Ξεκινάς για ευκολία χωρίς να αφαιρείς κουφώματα, μετά αν βρεις τα σκούρα, αρχίζεις τις αφαιρέσεις.

Αν τα έχεις κάνει όλα αυτά και πάλι δεν βγει, ε σου αξίζει να κάνεις και τη μσε...

*εδώ υπάρχει η αντίρρηση ότι μπορεί να αλλάξει το πάτωμα και γιαυτό να μην πειράξεις την παραδοχή της μελέτης, αλλά εσύ, από την άλλη, εξετάζεις μια πολύ συγκεκριμένη σημερινή αυθαιρεσία. Αν θέλουν να αλλάξουν πάτωμα να το τσεκάρουν!

Αν ο μελετητής είχε βάλει στις παραδοχές του έστω μια απλή πρόβλεψη /μ² για τοιχοποίιες μάλλον θα είσαι οκ.
Πάντα έχεις και την καβάτζα της μείωσης των κινητών, αλλά εκεί ο 'νομοθέτης' το χάνει λίγο. Εκτός και αν γράψεις μόνιμα + κινητά και βάλεις τα κινητά με αρνητικό πρόσημο. Αν το δεις σαν μηχανικός στέκει, από νομικής πλευράς δεν μπορώ να σου απαντήσω και ούτε θέλω! Κάνε όλα τα άλλα πρώτα και βλέπεις...

Δεν ξέρω @dadabook ίσως με το 'δεν επιφέρει αθροιστική αύξηση των κινητών και μόνιμων φορτίων' να εννοεί ακριβώς αυτό, ότι μπορείς να βάλεις τα κινητά με αρνητικό πρόσημο, πρέπει να μασήσεις πολλά δαφνόφυλλα για να το απαντήσεις και στην ηλικία μου δεν κάνει....

Εγώ αν το έβλεπα πάντως κάπου θα το προσπερνούσα ως λογικότατο.

 

Edited by zazeng
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σχετικά με το

ζζζ)  αλλαγή χρήσης με την προϋπόθεση ότι δεν διαφοροποιείται η κατηγορία σπουδαιότητας και η
οποία δεν επιφέρει αθροιστική αύξηση των κινητών και μόνιμων φορτίων πάνω από τριάντα τοις
εκατό (30%) του μόνιμου φορτίου πριν από την παρέμβαση,

νομίζω ότι η διάταξη αυτή αφορά καθαρά την αλλαγή χρήσης από καταστήματα σε κατοικίες ή γραφεία (ή τέλος πάντων τις περιπτώσεις που τα κινητά από 500kg/μ² γίνονται 200kg/μ², με την προϋπόθεση να αλλάζει η σπουδαιότητα) καθώς δεν μπορώ να φανταστώ άλλη περίπτωση που να ισχύει το ζζζ).

Οπότε θεωρώ και εγώ, όπως γράφει και ο zazeng,  ότι τα κινητά θα μπουν με αρνητικό πρόσημο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, ay8airetos said:

τα κινητά θα μπουν με αρνητικό πρόσημο.

Δεν είμαι κ σίγουρος, αλλά όσο πιο πολύ το σκέφτομαι, συμφωνώ. Δλδ έχεις μια πλάκα που έχει μελετηθεί για 1.35*100  + 1.5*500 = 885kg/m² κ έστω ότι από την τοιχοποιία προκύπτει επιπλέον 100kg/m² μόνιμο, δλδ νέα φόρτιση 1.35*200 + 1.5*200 = 570kg/m² (~= -35%)

  Αν δεν λάβεις υπόψη σου τη μείωση των κινητών εχεις αύξηση 100% κ θα το στείλεις για μσε!

Με τα κινητά έχεις (200-300)/100 -> -100% (κ με συντελεστές πάλι <0). Του λες να βαλει κ κάνα τοίχο ακόμα 🤪.

Φυσικά σε όλα αυτά θέλει προσοχή να τηρείται το q = 200kg/m² κ μπλαμπλαπλα.

Κ στην αντίθετη περίπτωση μπορεί να χρησιμοποιηθεί που φεύγουν οι τοίχοι της κατοικίας κ αυξάνει το κινητό*. Άλλη περίπτωση δεν μπορώ να σκεφτώ. Ίσως κατάληψη κοινόχρηστου πλατυσκαλου/διαδρόμου από οριζόντια ιδιοκτησία (350 -> 200 κινητό) (αν δεν καλυπτεσαι από κάτι άλλο, γιατί δεν θα το έχεις χρεώσει αλλαγή χρήσης αυτό).

PS * δύσκολο να βγει ομως, οι περιπτώσεις 350 -> 500 έχουν περισσοτερες πιθανοτητες.

PS2 για να έχει πιθανότητα να βγει το * θα πρέπει ο μελετητής να είχε λαβή υπόψη του στις παραδοχές την τοιχοποιία, παραδοχή που πολύ συχνά λείπει (όχι από τα σχέδια, αλλά από τους υπολογισμούς).

PS3 Εγώ έχω την εξής απορία, σε περίπτωση που δεν βγαίνει το 30% αν μπορούμε να κάνουμε ακριβέστερο υπολογισμό με βάση τα κινητά που υπάρχουν για να δούμε αν απαλλάσσεται, ο οποίος βέβαια θα είναι δεσμευτικός μελλοντικά για το ιδιοκτήτη. Θα ζήταγα κ έξτρα αμοιβή για αυτό, αλλά το θέμα είναι αν μπορώ να το κάνω.

 

Edited by zazeng
Link to comment
Share on other sites

Και γιατί να μην πάει με την απόφαση όπου λέει:

ια) το σύνολο των αυθαιρέτων κατασκευών ανά διηρημένη ιδιοκτησία ή ανεξάρτητο κτίριο δεν επιφέρει
αύξηση των κατακόρυφων φορτίων άνω του 20% για κατηγορία σπουδαιότητας Σ2 σύμφωνα με τον
Ελληνικό  Αντισεισμικό  Κανονισμό  (ΕΑΚ)  και  10%  για  κατηγορίες  σπουδαιότητας  Σ3  και  Σ4  για  τη
διηρημένη ιδιοκτησία αυτή ή το ανεξάρτητο κτίριο,

Η μείωση των κινητών από 500 σε 200 επιφέρει μείωση κατά 60%, οπότε για να χρειαστεί ΜΣΕ θα πρέπει η αύξηση των μονίμων να είναι από 100-120 σε 420-400 κάτι που δεν νομίζω να είναι εύκολο να γίνει σε κατοικία... οπότε, γιοκ ΜΣΕ

 

υ.γ. Αλήθεια, σε αυτήν την περίπτωση μπαίνει και διαμερισμάτωση και η αλλαγή χρήσης με αναλυτικό?

 

Edited by Faethon11
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, Faethon11 said:

 

Σωστόοος!!!

Edit: @Faethon11ττοο θεωρείς ακροβατικό το να μπουν τα κινητά με αρνητικό πρόσημο στο ζζζ;

Παράθεση

υ.γ. Αλήθεια, σε αυτήν την περίπτωση μπαίνει και διαμερισμάτωση και η αλλαγή χρήσης με αναλυτικό?

 

Ναι,  αφού είναι από κύρια σε κύρια κ η διαμερισματωση μπαίνει στον αναλυτικό, γιατί όχι; Αρκεί να μην έχεις κατάληψη κοινόχρηστου από ΟΙ

Edited by zazeng
Link to comment
Share on other sites

Το ζζζ είναι μια χαζομάρα και μισή.

Ελέγχει τα νέα φορτία (μόνιμα και κινητά) με τα παλιά μόνιμα....

On 7/11/2020 at 2:27 ΜΜ, zazeng said:

Ναι,  αφού είναι από κύρια σε κύρια κ η διαμερισματωση μπαίνει στον αναλυτικό, γιατί όχι; Αρκεί να μην έχεις κατάληψη κοινόχρηστου από ΟΙ

ήταν offtopic η ερώτηση. αναφεροόμουν στο πρόστιμο αν θα χρεωθεί διαμερισμάτωση (σαν αυτοτελής παράβαση) και αναλυτικός για την ΑΧ

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Faethon11 said:

αν θα χρεωθεί διαμερισμάτωση (σαν αυτοτελής παράβαση) και αναλυτικός για την ΑΧ

το συγκεκριμένο αν δεν άλλαζαν τα όρια της ΟΙ μπορεί και να το γιόλαρα, από την άλλη τι ψυχή έχει
το ξανακοίταξα πάντως, δεν έχει αναφορά στο νόμο για τη διαμερισμάτωση με αναλυτικό, μόνο στο παράρτημα στο 'τετραγωνίδιο' 13 αναφέρει κ τη διαμερισμάτωση κ τις θέσεις στάθμευσης, αλλά δεν νομίζω ότι εννοεί συμψηφισμό

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.