Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Η δική μου προσέγγιση είναι, να κάνω δυο προμετρησεις για το ίδιο βαρος (πριν βάσει αδειας και μετά βάσει αποτύπωσης) σκυρόδεματος και τοιχοποιιας και μετά προσθέτω μόνιμα και κινητά στις πλάκες.

Αν w2/w1 < 1.20 τότε ok.

Θεωρητικά ο έλεγχος μπορεί να γίνει είτε στην οριζόντια είτε σε ολόκληρο το κτισμα. Σωστότερη προσέγγιση θεωρώ πως είναι ανά κτίριο.

Τους υπολογισμούς τους περνάω στην έκθεση στατικού ελέγχου ως τεκμηρίωση.

Edited by Gousgounis
  • Thanks 2
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Α πολύ ωραία προσέγγιση.
Σίγουρα πιο σωστό είναι για το σύνολο του κτιρίου, αν κ εκεί τίθεται το θέμα της πρόσβασης στις άλλες οριζόντιες κ αν θα πρέπει να λάβεις κ τις δικές τους αυθαιρεσίες υπόψη. 

Κάτι δωματια, στέγαστρα κλπ που όλα μαζί δεν μπαίνουν στα 25μ², άνετα πάνε στο 20% έτσι.

Θένκς!

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 10/9/2021 at 11:11 ΠΜ, zazeng said:

Νομίζω εύκολα παίρνεις και μια υπεύθυνη δήλωση ότι έλαβε γνώση, αρκεί να τη ζητήσεις από την αρχή.
Την τεχνική έκθεση την πρότεινα γιατί αντιγράφεται και στα συμβόλαια.
Θενκς και τους δύο, είστε υπέροχοι :D

Καλημέρα συνάδελφοι

Ασχετα με το θέμα των βλαβών που προφανώς είναι πολύ σοβαρό. Εγώ πλέον σε κάθε ρύθμιση αυθαιρέτων παίρνω και μία υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη "δεν επιθυμώ την εκπόνηση και υποβολή μελέτης στατικής επάρκειας, εφόσον από τις διατάξεις του Ν4495 δεν είναι απαιτητό για την περαίωση της δήλωσης"

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για την περαίωση είναι απαιτητή. Για οριστική υποβολή δεν είναι. Έτσι δεν είναι;

Το θέμα, που έχει συζητηθεί από τους συναδέλφους, είναι κατά πόσο είναι υποχρεωμένος ο μηχανικός-διαχειριστής της δήλωσης να φροντίσει άμεσα ή έμμεσα (δηλώνοντας εξ αρχής άλλον μηχανικό στην ομάδα έργου) για την υλοποίησή της. Αυτό που οι περισσότεροι συμφωνούν είναι ότι δεν προκύπτει τέτοια υποχρέωση και συμπληρωματικά αναφέρεται στο συμφωνητικό ότι η ευθύνη εκπόνησης της μελέτης μεταφέρεται στον ιδιοκτήτη. Ωστόσο δεν είναι και τόσο ξεκάθαρο από τις διατάξεις του 4495 ότι είναι όντως έτσι τα πράγματα, αν αυτό εννοείς.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, tettris said:

Για οριστική υποβολή δεν είναι.

Όχι, όπως κ κανένα αλλο αρχείο.

Μαριλουθ, καλά κάνεις αν κ μου φαίνεται έξτρα μέτρο. Τεττρις λέει αν δεν απαιτείται. Εγώ το βάζω έτσι κ αλλιώς στο συμφωνητικό, για να είμαι καλούμενος σε περίπτωση που μου ξεφύγει κάτι κ τελικά χρειάζεται.

Τους τα λέω κ προφορικά εννοείται, αλλά επειδή ποτέ δεν ξέρεις.....

Μέχρι στιγμής ένας μου έχει γκρινιάξει μόνο, αλλά του έβαλα πόστα ότι αυτό έχω να προτείνω κ αν θέλει το δέχεται, αν όχι  διαλέγει κ παίρνει ή του επιστρέφω την προκαταβολή κ κρατάω τη δουλειά ή την κρατάω κ του δίνω ότι έχω κάνει ως τοτε. Κ φυσικά δέχτηκε (μιλάμε για κατ2 κ κάτι ψιλά στον αναλυτικό). 

Είναι απίστευτο το πόσο καλά δουλεύει το take it or leave it.

Άντε να έρθει η ΗΤΚ να φχαριστηθούμε ξεκατίνιασμα! Μετα την περσινή σεζόν με μελέτες κ επιβλέψεις στατικών, τα αλλεπάλληλα πόστα, κ μια βδομάδα (στον καύσωνα) εξτριμ άγχους, με τις θεμελιώσεις 2 γειτόνων στον αέρα τα αυθαίρετα μου φαίνονται πλέον σαν ευχάριστο χόμπι!

Bring it on!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

https://www.slang.gr/definition/13429-posta

τα τελεσίγραφα, του στυλ ή κάνεις αυτήν την αγκύρωση ή παραιτούμαι, πχ
ή και το ανάποδο ή τελειώνει ο μηχανικός την αναθεώρηση μες στη βδομάδα ή φεύγουμε και ερχομαστε μετά τα χριστούγεννα

Link to comment
Share on other sites

Με μπέρδεψε αυτό το "δεν επιθυμώ τη στατική μελέτη". Δεν κατάλαβα το ότι αν δεν απαιτείται ούτως ή άλλως, γιατί να είναι επιθυμητή... Κατά τ' άλλα "well said" zazeng!

Edited by tettris
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα 

Αναφέρομαι σε περιπτώσεις που υπάρχει απαλλαγή από την υποβολή ΜΣΕ. Ως "έξτρα μέτρο" θεωρώ ότι πρέπει να είναι ενήμερος ο ιδιοκτήτης (και να το δηλώνει και στην υπ. δήλωση του) ότι η απαλλαγή αφορά αποκλειστικά και μόνο την περαίωση της διαδικασίας ρύθμισης των αυθαιρέτων. Και το ότι αυτή η απαλλαγή δεν σημαίνει ότι ο μηχανικός έκρινε ότι το κτίριο είναι "ασφαλές" . Αν το επιθυμεί υπάρχει η δυνατότητα να γίνει ΜΣΕ για τον ουσιαστικό έλεγχο του κτιρίου.   

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.