Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Γειά σου, έτσι όπως το περιγράφεις θα πρέπει να γίνει έλεγχος ότι η πλάκα που κατασκευάστηκε δεν επιφέρει αύξηση >20% των κατακόρυφων φορτίων. Δηλαδή δεν προκύπτει από κάπου αυτόματα ότι ο έλεγχος δεν χρειάζεται επειδή το φορτίο καταλήγει στα θεμέλια και από εκεί στο έδαφος.

Link to comment
Share on other sites

Άρα ως λοιπή παράβαση που υπολογίζεται δε μπορεί να εξαιρεθεί εξαιτίας του γεγονότος ότι η περιμετρική τοιχοποιϊα εξαιρείται από ΜΣΕ. Πρέπει δηλαδή να εξετάσω την πλάκα. Θα υπολογίσω δηλαδή το φορτίο της πλάκας οκ αλλά μετά για να καταλάβω εάν επιφέρει αύξηση 20% ποιού μεγέθους? Δηλαδή ποιο θα έχω ως μέτρο σύγκρισης? Το συνολικό φορτίο της κατασκευής?

Πρόκειται για μία πλάκα επιφάνειας 3,20*2,90 περίπου η οποία εδράζεται σε ΦΟ από λιθοδομή. Σε επαφή με αυτό υπάρχουν κι άλλα κτίσματα. Υποθέτω ελέγχω μόνο το συγκεκριμένο?

Ευχαριστώ πολύ.

Edited by EiriniA
Link to comment
Share on other sites

On 2/11/2021 at 9:30 ΜΜ, tasosathan said:

η διαφορετική γεωμετρία ακυρώνει τη παραπάνω δυνατότητα?

ναι

On 2/11/2021 at 9:30 ΜΜ, tasosathan said:

Εάν απαιτηθεί μελέτη στατικής επάρκειας, θα μπορούσε να υποβληθεί αντί γι’ αυτή η πραγματική στατική μελέτη (της υφιστάμενης κατάστασης δηλαδή) , η οποία είναι διαθέσιμη?

όχι, αλλά είναι πολύ σοβαρό στοιχείο για μελέτη κατά ΚΑΝΕΠΕ

@EiriniA να το εξετάσεις συνολικά (ανά ανεξάρτητο φορέα φυσικά)

από τη μια το προ του '55 αντέχει για πάντα (...), από την άλλη δεν έχει εγκεκριμένη μελέτη με κανένα κανονισμό, άρα για ποιο 20% μιλάμε;

για την ιστορία νομίζω το 20% πρέπει να το δεις σε επίπεδο φορτίου θεμελίωσης, πριν κ μετά

από την άλλη νομίζω μπορείς να το βάλεις στα <25τμ (με επιφύλαξη)

σε κάθε περίπτωση ασφάλεια έναντι σεισμού μέχρι να εκπονηθεί μελέτη δεν κάνεις

Edited by zazeng
Link to comment
Share on other sites

Ρητά από πουθενά, περισσότερο από τη λογική ότι το αυθαίρετο δεν μπορεί να είναι στατικά επικίνδυνο, άρα χωρίς μελέτη...

Περισσότερο δλδ από τη λογική του φυλάμε τον πωπο μας.

Σε δουλειά με αγοραστή τράπεζα δεν το δέχτηκαν κ κάναμε μσε σκαναρωντας όλα τα διαφορετικά στοιχεία .

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, σε διαμέρισμα κατασκευής 1991 υπάρχει εξώστης ο οποίος:

- σύμφωνα με την άδεια έχει διαστάσεις 8,25μ x 0,40μ 

- στην πραγματικότητα είναι 8,25μ x 1,00μ

Για την υπαγωγή του εν λόγω διαμερίσματος, χρειάζεται μελέτη στατικής επάρκειας?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, Roy_Hobbs said:

καλησπέρα, σε διαμέρισμα κατασκευής 1991 υπάρχει εξώστης ο οποίος:

- σύμφωνα με την άδεια έχει διαστάσεις 8,25μ x 0,40μ 

- στην πραγματικότητα είναι 8,25μ x 1,00μ

Για την υπαγωγή του εν λόγω διαμερίσματος, χρειάζεται μελέτη στατικής επάρκειας?

ευχαριστώ

Κατά την γνώμη μου πληροίς το παρακάτω κριτήριο της παρ.2β του ΦΕΚ 1643/Β/11-05-18:

γ) αυθαίρετες κατασκευές προβόλων οι οποίοι προεξέχουν έως 2.00 μέτρα ή αυθαίρετες επαυξήσεις της
προεξοχής τους μέχρι ποσοστού 25%

Αν και έχεις επαύξηση στην επιφάνεια >25% δεν έχεις προεξοχή > 2,00 μ οπότε εξαιρείσαι της ΜΣΕ.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, 

Μία πληροφορία δεδομένου ότι έχω εγκαταλείψει τα αυθαίρετα εδώ και καιρό:

 

- Δήλωση 4178 (ανεβασμένα όλα τα αρχεία Β'φάσης) 

- ΔΕΔΟΤΑ Υ = υποχρέωση εκπόνησης ΜΣΕ σύμφωνα με τα κριτήρια του 4495

- Έγινε η ΜΣΕ τώρα

 

Πρέπει να ζητήσω ν'ανοίξει η δήλωση 4178 και να ανεβάσω την ΜΣΕ εκεί ή την ανεβάζω ΜΟΝΟ στην ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ? (την οποία όμως δεν χρειάζεται τώρα ο ιδιοκτήτης γιατί δεν θα κάνει κάποια μεταβίβαση).

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για δες αυτήν την πρότασή μου,

και σχολίασε αν μπορείς (ή και κάποιος άλλος συνάδελφος), διότι δεν είμαι και απολύτως βέβαιος

 

Edited by gp1
Link to comment
Share on other sites

On 8/11/2021 at 11:45 ΠΜ, zazeng said:

ναι

όχι, αλλά είναι πολύ σοβαρό στοιχείο για μελέτη κατά ΚΑΝΕΠΕ

@EiriniA να το εξετάσεις συνολικά (ανά ανεξάρτητο φορέα φυσικά)

από τη μια το προ του '55 αντέχει για πάντα (...), από την άλλη δεν έχει εγκεκριμένη μελέτη με κανένα κανονισμό, άρα για ποιο 20% μιλάμε;

για την ιστορία νομίζω το 20% πρέπει να το δεις σε επίπεδο φορτίου θεμελίωσης, πριν κ μετά

από την άλλη νομίζω μπορείς να το βάλεις στα <25τμ (με επιφύλαξη)

σε κάθε περίπτωση ασφάλεια έναντι σεισμού μέχρι να εκπονηθεί μελέτη δεν κάνεις

Συμφωνώ στο γεγονός ότι εφόσον δεν έχει άδεια είναι δύσκολο.

Τί εννοείτε ασφάλεια έναντι σεισμού δεν κάνω? Δεν έννοείτε την ΤΕ Στατικής Επάρκειας υποθέτω, εφόσον αυτή αφορά μόνο τη νομοθεσία και δε σημαίνει ότι είναι και ασφαλής η κατασκευή ταυτόχρονα.
(Καλοπροέρετα ρωτάω προκειμένου να καταλάβω περισσότερο.)

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.