Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

2 ώρες πριν, gamvro said:

Πατάρι ισογείου μεταλλικό που τα φορτία του μεταφέρονται στο δάπεδο με μεταλλικές κολώνες και όχι σε περιμετρικά δοκάρια του Φ.Ο. του κτιρίου, μπορούμε να πούμε ότι εξαιρείται της ΜΣΕ  όταν υπάρχει υπόγειο;

Γνώμη μου είναι ότι χρειάζεται έλεγχος των μελών του παταριού (δοκοί, στύλοι) για κατακόρυφα φορτία, αν το πατάρι σε επιφάνεια είναι μέχρι 50% του ισογείου τότε εξαιρείσαι της ΜΣΕ.

Link to comment
Share on other sites

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Δήλωση του Νόμου 4178/2013 είναι σε οριστική υπαγωγή (δεν έχει περαιωθεί). Με τις τότε διατάξεις δε χρειαζόταν ΜΣΕ. Αν περαιωθεί τώρα, χρειάζεται ΜΣΕ ή πάει με τις διατάξεις του νόμου του 2013; 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Eννοείς ότι έχεις μεταφέρει τη δήλωση στο ν. 4495;

Αν ναι, θα κρίνεις σύμφωνα με τις σχετικές διατάξεις εάν απαιτείται ΜΣΕ ή Τ.Ε.Σ.Ε.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Pavlos33 said:

Eννοείς ότι έχεις μεταφέρει τη δήλωση στο ν. 4495;

Αν ναι, θα κρίνεις σύμφωνα με τις σχετικές διατάξεις εάν απαιτείται ΜΣΕ ή Τ.Ε.Σ.Ε.

 

Δεν έχει μεταφερθεί, είναι ακόμα στο νόμο του 2013. 

Link to comment
Share on other sites

On 8/3/2022 at 5:28 AM, ppanag said:

Η δήλωση θα πρέπει να ανοίξει σε κάθε περίπτωση (ακόμα και για ορθή συμπλήρωση ΤΕΣΕ) και αυτό γίνεται με αίτημα και πληρωμή 10 ευρώ. 

Νομίζω η δήλωση ανοίγει αμέσως μόλις φανεί η πληρωμή, οπότε με πιστωτική πιο γρήγορα...

 

Θα υπάρξει αλλαγή στο πρόστιμο λόγω επαναφοράς από "περαιωμένη" σε "υπαγωγή" 3 χρόνια μετά; 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, yak said:

 

Θα υπάρξει αλλαγή στο πρόστιμο λόγω επαναφοράς από "περαιωμένη" σε "υπαγωγή" 3 χρόνια μετά; 

Εφόσον θα προβείς σε απλή επαναφορά δήλωσης σε υπαγωγή χωρίς να επέμβεις σε πρόστιμα, τότε αυτά δεν επηρεάζονται.

Link to comment
Share on other sites

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλημέρα, νομίζω το θέμα αυτό δεν έχει καλυφθεί, δεν βρήκα κάποιον σχετικό τίτλο στα forum. Αν υπάρχει ήδη, συγχωρέστε με.

Στις περιπτώσεις που δεν απαιτείται Μελέτη Στατικής Επάρκειας, αντιλαμβάνομαι ότι χρειάζεται Τεχνική Έκθεση Στατικού Ελέγχου. Μια τέτοια περίπτωση αντιμετωπίζω, μια αυθαίρετη οικία <25 τμ. σε αγροτεμάχιο μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο. Υπάρχει κάποιο πρότυπο για να το συμπληρώσω, ή κάποιες οδηγίες για το πώς γράφεται αυτή η έκθεση; Είναι η πρώτη μου ΗΤΚ και θα εκτιμούσα τη βοήθειά σας. Ευχαριστώ!

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια ερώτηση (επειδή έχω ήδη διαβάσει καμια 30αριά σελίδες του thread αλλά δεν βρήκα αυτό που ήθελα) για μια διαφωνία που έχω με μία συνάδελφο:

σε δήλωση του 4495 για διαμέρισμα σε πολυκατοικία του 1975, με

1) διαφορετική διαμερισμάτωση (προ του 1982... επομένως κατ. 2) 

2) μικρές παραβάσεις με αναλυτικό (δεν το έβαλα κατ. 3, απλώς γιατί είχα και κάτι αλλαγές στις υδραυλικές/ηλεκτρολογ. εγκαταστάσεις που ήθελα να τις υπολογίσω).. όπως π.χ. αλλαγές ανοιγμάτων... και μικροδιαφορές στους εξώστες

 

όπως και γενικά σε περιπτώσεις κατ 1,2,3.... δεν απαιτείται μελέτη στατικής επάρκειας βάσει αρθ. 99, παρ. η, υποπαρ. αα... σωστά??.... απαιτείται όμως παρ' αυτά Τ.Ε. Στατικού Ελέγχου ή την γλυτώνω και αυτήν??

Δηλαδή αφού γλυτώνω την απαίτηση Μ.Σ.Ε. (βάσει του Ν.4495 και της Υ.Α. του 2018), μηπως δεν μπαίνω στον κόπω να δω για τις εξαιρέσεις απαίτησης Μ.Σ.Ε. αλλά απαίτησης Τ.Ε. Στατ Ελέγχ. που αναφέρει στο αρθ. 99 παρ. (η) υποπαρ. (ββ), και στην ΥΑ στο αρθ. 2??

Επομένως μήπως η υποπαρ. (αα) αναφέρεται στο σύνολο των απαιτήσεων ΜΣΕ (π.χ. κατ. 4,5, κλπ) και η υποπαρ. (ββ) αναφέρεται στι εξαιρέσεις μόνο του συνόλου αυτού...??

 

Στο σύστημα πάντως, πρέπει να επιλεγεί τουλάχιστον Τ.Ε. στατ. ελέγχου, σε κάθε περίπτωση, για να προχωρήσει...

 

Ποια είναι η γνώμη σας?

 

 

 

Edited by SpyrosM91
Link to comment
Share on other sites

Σε δηλώσεις κατ. 1 και 2 δεν απαιτείται ούτε μ.σ.ε. ούτε τ.σ.ε. απλά επειδή η οικοδομή είναι έως το 1975 όπως δηλώνεις μήπως τελικά είσαι κατ.1 και όχι κατ.2;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.