Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

@DIMITKLADOτο παρατραβάς :D - όπως λέει κ ο @tettrisμόνο με τα κατακόρυφα 'σώζεται' (αυτή τη μανία να σώσουμε τους πελάτες μας ποτέ δεν την κατάλαβα! Λες κ τα έχουμε μαζί τα ακίνητα!!)

@jbosdasκ @tettrisπρόσφατα πήγα σε μια αυτοψία σε κτίσμα προ του 1975, όπου είχαν υποχωρήσει σχετικά ομοιόμορφα όλα τα πέδιλα στο υπόγειο (άλλη οριζόντια), χωρίς να έχουν βγει ζημιές στους αποπάνω ορόφους (2 τον αριθμό) και μια κολώνα (στο τμήμα χωρίς υπόγειο) είχε σχεδόν κοπεί στη μέση (κατά τύχη την είδα την είχε κρύψει η σπιτονοικοκυρά με την κουρτίνα). Ο ιδιοκτήτης ήθελε ΗΤΚ για να το βάλει στο εξοικονομώ και να το νοικιάσει!! Δεν ξέρω για εσάς, ή πιο είναι το σωστό και με ποιο κριτήριο, εγώ αποχώρησα με ελαφρά, σκεπτόμενος αποκλειστικά κ μόνο τον ποπούλη μου....

 

Edited by zazeng
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ zazeng ευχαριστούμε για το ζωντανό παράδειγμα! Θεωρώ δυσκολεύει η απόφαση αποχώρησης, αν υπάρχει κάτι πιο μετριοπαθές σε βλάβη ή έχεις ήδη προχωρήσει την υπόθεση και εκεί που ψάχνεσαι με τα στατικά προκύπτουν λεπτομέρειες για τις οποίες δεν είναι ξεκάθαρο (έτσι όπως τα γράφει η φυλλάδα) για το αν υπάρχει απαλλαγή της ΜΣΕ ή όχι.

Πάντως well done από τη μεριά σου σε αυτή την περίπτωση. Θεωρητικά/έχω καταλάβει η λύση για τους τολμηρούς είναι: δίνεις τη βεβαίωση και ενημερώνεις έγγραφα τον ιδιοκτήτη ότι από δόμηση καλά τα πας από βλάβες έχεις θέμα. Ας διαψευστώ αν δεν είναι έτσι, γιατί είναι σοβαρό ζήτημα..

 

ΥΓ: Το 'σώζεται' ατυχής επιλογή λέξης. Το 'θάβεται' θα ήταν πιο σωστή. Από την άλλη καλό και θεμιτό να εξασφαλίσεις μια ΜΣΕ για εσένα ή τον συνάδελφό σου. Αν όμως νομοτυπικά ο τρίτος συνάδελφος θα μπορούσε να την απαλλάξει (=>μικρότερο κόστος τακτοποίησης), ποια είναι τότε η καθόλα ενδεδειγμένη πρόταση στον ιδιοκτήτη;

Edited by tettris
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν ήθελα να το παίξω 'τολμηρός' θα το έγραφα στην τεχνική έκθεση του 4495, ούτε καν στα σχόλια.

Στο συγκεκριμένο είχαν πάρει χαμπάρι ότι υπάρχει θέμα, αλλά όχι πόσο σοβαρό είναι (εξού κ η κουρτίνα!), τους ενημέρωσα ότι θέλει στατικό έλεγχο και μελέτη ενισχύσεων, ανεξάρτητα από την τακτοποίηση, και ότι το εξοικονομώ είναι το μικρότερο τους πρόβλημα και ότι προχωράμε μόνο αν συμφωνήσουν να γίνουν αυτά και αποχώρησα. Όσο τους ακούσατε εσείς, άλλο τόσο τους ξαναάκουσα κ εγώ φυσικά...

Edited by zazeng
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, zazeng said:

Δεν ξέρω για εσάς, ή πιο είναι το σωστό και με ποιο κριτήριο, εγώ αποχώρησα με ελαφρά, σκεπτόμενος αποκλειστικά κ μόνο τον ποπούλη μου....

Κάτι αντίστοιχο έγινε και στην περίπτωση που περιγράφω. Ο άνθρωπος ήθελε να βάλει αέριο στην μάντρα. Από την ΔΕΦΑ αρνήθηκαν την τοποθέτηση διότι η μάντρα ήταν επικίνδυνη (ρηγμάτωση λόγω μεγάλου δέντρου). Αποφασίστηκε η κοπή του δέντρου με ΕΕΔΜΚ. Ήταν όμως υποχρεωτική η ρύθμιση των αυθαιρέτων και καταλήξαμε στην ενίσχυση του κτιρίου... Αν δε γινόταν αυτό απλά θα έφευγα και εγώ όπως λες ελαφρά πηδηματάκια.... Η ουσία είναι ότι ο ίδιος δεν είχε ιδέα. Ενημερώθηκε κατάλληλα και πήρε θεωρώ τη σωστή απόφαση. Τώρα αν δεν γλιτώσει και 200 € επειδή η ΜΣΕ δεν αναγνωρίζεται για τα προ 85 ειναι μινορε...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ποια περίπτωση της απόφασης ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/19409/1507 θα βάζατε σε ρύθμιση τοιχείου περίφραξης-αντηστήριξης σε μια πλευρά αγροτεμαχίου για να απαλλαγεί από ΜΣΕ; Η θέλει υποχρεωτικά ΜΣΕ αφού δεν αναφέρεται συγκεκριμένα τέτοια περίπτωση από ότι είδα; Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως ένα τοιχίο αντιστήριξης στη μέση του πουθενά μπορεί να θεωρηθεί κατασκευή μικρής σπουδαιότητας ως προς την ασφάλεια του κοινού, οπότε ως Σ1 απαλλάσσεται.

  • Like 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, Gousgounis said:

Νομίζω πως ένα τοιχίο αντιστήριξης στη μέση του πουθενά μπορεί να θεωρηθεί κατασκευή μικρής σπουδαιότητας ως προς την ασφάλεια του κοινού, οπότε ως Σ1 απαλλάσσεται.

Αυτην την περίπτωση σκεφτόμουνα και εγώ , ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αυθαίρετη ισόγεια κατοικία εμβαδού 25,9 τετραγωνικών μέτρων έχει μοιραστεί εξ αδιαιρέτου σε δύο αδέρφια. Μπορεί να απαλλαγεί από τη ΜΣΕ με το σκεπτικό ότι το εμβαδό ανά ιδιοκτησία είναι μικρότερο από 25 τετραγωνικά; Ή μετράει το συνολικό εμβαδό; 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε τα φορτία αδιαφορούν για το ποσοστό ιδιοκτησίας! Με το συνολικό θα πας, ανά ιδιοκτησία είναι το κριτήριο. (Όχι ότι τα φορτία θα κάτσουν να διαβάσουν τη σύσταση, αλλά έτσι είναι γραμμένο το 1643)

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.