Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Καλημέρα! Τί σε κάνει να πιστεύεις ότι τα θέματα στατικής επάρκειας θα έπρεπε, σε όποια περίπτωση, να συνδέονται με τα ιδιοκτησιακά θέματα ως προς την κρίση τους;

Απαντώ ο ίδιος:

- Το ότι ο 4495 είναι έτσι αόριστος όπως είναι, και ειδικά στο θέμα απαλλαγής από ΜΣΕ, με όλα να δείχνουν ότι υποβιβάζουν τη σοβαρότητα του θέματος.

- Το ότι αυτό που ουσιαστικά λες ότι θα ήθελες να ισχύει, ισχύει με τις οριζόντιες ιδιοκτησίες. Μόνο που εκεί αναγκαστικά (και λογικό) δεν μπορείς να μπεις στο διαμέρισμα του άλλου με το έτσι θέλω, για να υπολογίσεις αυθαίρετα, οπότε κατά μία έννοια είναι "αναγκαστική" λύση.

Αυτό που λες είναι πολύ "τερτίπι" με την κακή έννοια. Υπάρχουν άλλα λιγότερο κακά για να εφεύρεις.

Edited by tettris
Link to comment
Share on other sites

Καλά τα λέτε, μόνο που πρόκειται για ιδιάζουσα περίπτωση. Λόγω απουσίας μου στο εξωτερικό προσπαθώ να απαλλαγώ από κάποιες εκκρεμότητες. Η ιδιοκτήτρια είχε κάνει μεταβίβαση του ακινήτου στα παιδιά της (κρατώντας επικαρπία) όταν η δήλωση ήταν σε οριστική υπαγωγή με εκκρεμότητα ΜΣΕ. Το δικό μου λάθος ήταν ότι νόμιζα πως η ΜΣΕ έπρεπε να γίνει κατά την ΗΤΚ και όχι στην πενταετία. Την έχω ενημερώσει όμως εδώ και 3 μήνες να βρει μηχανικό για τη ΜΣΕ. Το ερώτημα είναι αν μπορώ να την περαιώσω (ή να κάνω οποιαδήποτε ενέργεια στο σύστημα δηλώσεων) ενώ δεν έχω (επισήμως) ανάθεση υπαγωγής από τα παιδιά της. Σκεφτόμουν να της πω να μεταφέρει όλη τη δήλωση σε άλλον ή να βρω κάποιον τρόπο να την απαλλάξω από τη ΜΣΕ. Έχω "πάτημα" να της πω να φύγω εντελώς από τη δήλωση λόγω της αλλαγής ιδιοκτησιακού καθεστώτος; 

Link to comment
Share on other sites

Όχι, άλλα αντίστοιχα δεν βλέπω κ πάτημα από την άλλη πλευρά, εφόσον έχεις εξουσιοδότηση από τον αρχική ιδιοκτήτη. Θύμισε μου, πότε λήγει η 5ετια; Ρεαλιστικά δεν νομίζω ότι θα εφαρμοστεί σαν προθεσμία (αρχίζει να λήγει από φέτος). Στο συμβόλαιο δεν αναγράφηκε η ανάγκη για μσε; Αν όχι είναι κ σφάλμα του συμβολαιογράφου (κυρίως θα έλεγα).

Τα κατακόρυφα φορτία τα έχεις ελέγξει; Μήπως τη γλυτωσεις από κει.

Edited by zazeng
Link to comment
Share on other sites

Με την καλημέρα μου, να που φτάσαμε (αν και όπως λέει και ο zazeng, άλλο οι τυπικές προθεσμίες, άλλο οι πραγματικές στον 4495) στα θέματα που συζητούσαμε στις αρχές, με τον Ιάσονα να είναι κατηγορηματικός για προσοχή στο "τσεκ" περί κατοχής μελετών.

Εσύ @yak, για να καταλάβω, δεν είχες γράψει τίποτα στο συμφωνητικό για εκπόνηση της ΜΣΕ (σε περίπτωση που θα χρειαζόταν) με νέα σύμβαση και ευθύνη του ιδιοκτήτη; Επομένως είναι σαν να την έχεις χρεωθεί χωρίς αμοιβή ή θες να βρεις τρόπο να την απαλλάξεις για να τελειώνεις πιο γρήγορα;

(προσπαθώ να καταλάβω γιατί είναι δύσκολο να βρεις κάποιον στην Ελλάδα να την κάνει)

Link to comment
Share on other sites

Είναι ισόγειο 25,9 τετραγωνικών, όλο αυθαίρετο (μόνο από εμβαδό θα γλίτωνε). Η πενταετία λήγει τον Ιανουάριο. Στο συμφωνητικό δεν αναγράφηκε υποχρέωση για ΜΣΕ (για το συμβόλαιο δε θυμάμαι, πάνε χρόνια) και οι ίδιοι οι ιδιοκτήτες (έχω κι άλλες αντίστοιχες υποθέσεις) αναγνώρισαν ότι δεν την έχουν πληρώσει και οι πιο πολλοί είπαν ότι θα βρουν κάποιον. Για κάποιους έχω ψάξει κι εγώ και πιστεύω πως κάτι θα βρω.

Στη συγκεκριμένη είπα να βρει μηχανικό για να ολοκληρώσει τη διαδικασία (να αναλάβει άλλος την ολοκλήρωση της δήλωσης με αφορμή την αλλαγή ιδιοκτήτη) και αυτή συμφώνησε κατανοώντας ότι δεν είμαι στην Ελλάδα. Αλλά έχω βρει και συνάδελφο που δέχεται να το περαιώσει σε περίπτωση που δε βρει κανέναν η ιδιοκτήτρια, γιατί μάλλον δύσκολο το βλέπω να βρει κάποιον που θα αναλάβει. 

Το άλλο που με απασχολεί είναι τι γίνεται με άλλους 2-3 που ήταν μισοτελειωμένες οι υποθέσεις τους και έχουν ειδοποιηθεί να βρουν άλλο μηχανικό για να συνεχίσουν (και έχουν συμφωνήσει). Αν δε βρουν κανέναν ή αδρανήσουν και περάσει η προθεσμία της 31ης Δεκεμβρίου, υπάρχουν κυρώσεις; 

Έχετε ακούσει εσείς τίποτα για παράταση; Ένας συνάδελφος τον οποίο ρώτησα ήταν σίγουρος ότι θα ξαναδώσουν παράταση.  

Edited by yak
Link to comment
Share on other sites

Δεν τα διάβασα όλα, αλλά σε κάθε περίπτωση δεν σε εξυπηρετούν τα εξής από τις εδώ οδηγίες;

https://web.tee.gr/wp-content/uploads/2018-02-28_manual-req-4495.pdf

  • Παραίτηση υπευθύνου μηχανικού δήλωσης
    Διαθέσιμο: σε «Αρχική Υποβολή», σε «Υπαγωγή», σε «Οριστική υπαγωγή».
    Αφορά: περιπτώσεις που ο μηχανικός
    -διαχειριστής της δήλωσης συναινεί στην αντικατάστασή του και υπάρχει συμφωνία του αιτούντα/ιδιοκτήτη της δήλωσης με επόμενο μηχανικό.
    Ενέργεια: μεταφορά της δήλωσης σε νέο μηχανικό.
    Βλ. αναλυτικά στο εγχειρίδιο την παρ. 1.4 Αλλαγή διαχειριστή-μηχανικού δήλωσης

Αν εννοείς αν έχει δικαίωμα ο μηχανικός να παραιτηθεί όποτε θέλει (χωρίς κυρώσεις), ίσως εξαρτάται από την περίπτωση. Αλλά σε πρώτη σκέψη γιατί να μη δικαιούται; Αν παραιτείται επειδή έχει κάνει παρατυπίες, τότε δεν ξέρω.

Edited by tettris
Link to comment
Share on other sites

Την  θυμάμαι την περίπτωση σου.

7 hours ago, yak said:

Έχετε ακούσει εσείς τίποτα για παράταση;  ΟΧΙ Ένας συνάδελφος τον οποίο ρώτησα ήταν σίγουρος ότι θα ξαναδώσουν παράταση. Κατά τη γνώμη μου πάλι όχι, απλά δεν θα ασχοληθεί ποτέ κανείς, άντε καμμιά πολεοδομία. Μην ξεχνάμε και σε τι καιρούς ζούμε, εδώ ο κόσμος κυριολεκτικά καίγεται κ μεις ...

Μην αγχώνεσαι δλδ κ τόσο, βοήθησε τους με το να τους βρεις κάποιον αξιόπιστο να συνεχίσουν.

Το 2% απόκλιση είναι 0.5τμ είναι καταραμένα κοντά στο να το πας 25τμ και να ξεμπερδεύεις. Για τι κατασκευή μιλάμε (φέρουσα τοιχοποιία με πλάκα μυρίζομαι) και με τι χρήση; Κατά τη γνώμη σου, στατικά πως είναι; Ενδεχομένως μια λύση να είναι και μια ΜΣΕ όχι τελευταία λέξη της μόδας, αλλά να περνάει την βάση σε περίπτωση που... Μήπως από την άλλη είναι πιο φτηνο΄να μικρύνει λίγο η κατασκευή και να τελειώνεις;

Edited by zazeng
Link to comment
Share on other sites

@zazeng

Το 2% εφαρμόζεται στο εμβαδό ή στις διαστάσεις; Γιατί αν πάει στις διαστάσεις, η επιτρεπόμενη απόκλιση για το εμβαδό είναι 4%, σωστά; Άρα ίσως να "μαγειρεύεται"; 

Το θέμα είναι πως έχει ήδη πληρωθεί το πρόστιμο και έχουν ανέβει σχέδια και η δήλωση είναι σε οριστική υπαγωγή. Επίσης είχε συνταχθεί συμβόλαιο μεταβίβασης στα παιδιά της ιδιοκτήτριας (όπως προανέφερα), γίνεται λοιπόν να "πειραχτούν" τα εμβαδά;

Τη δεδομένη στιγμή έτσι κι αλλιώς προτεραιότητά μου είναι να διώχνω υποθέσεις και όχι να τις σκαλίζω. Δεν υπάρχει χρόνος για πολλά πολλά λόγω άλλης δουλειάς και άλλων υποχρεώσεων. Επιπλέον η περασμένη χρονιά ήταν κόλαση για εμάς με 4 απανωτούς θανάτους από αρρώστιες και τροχαίο σε οικογένεια και σε φιλικό κύκλο, που δημιούργησαν καταστάσεις εξαιρετικά ζόρικες (τις οποίες δε θέλω να αναλύσω εδώ) με αποτέλεσμα να έχουμε κλατάρει σωματικά και συναισθηματικά. Προσπαθώ λοιπόν να βολέψω τον κόσμο με όσο γίνεται λιγότερο κόπο δικό μου. 

Ως προς τις προθεσμίες αυτό που με απασχολεί (κυρίως για τις άλλες 2-3 μισοτελειωμένες και σε υπαγωγή υποθέσεις που όπως ανέφερα είναι σε στάδιο μεταφοράς σε άλλον) είναι (α) να μη μου μείνει κάποια δήλωση στα χέρια και έχω πειθαρχικές κυρώσεις ή/και (β) να κλειδώσουν το σύστημα με το νέο έτος και να μην μπορεί να περαιωθεί η όποια δήλωση ξεμείνει, με τον πελάτη να τα ρίχνει πάνω μου ασχέτως του ότι θα έχει αδρανήσει (παρά το ότι είχε ειδοποιηθεί και συμφωνήσει μαζί μου να βρει άλλον). 

Αν ξέρεις να μου πεις υπεύθυνα πώς το βλέπεις όλο αυτό, θα το εκτιμούσα πολύ. 

Σας ευχαριστώ όλους. 

Edited by yak
Link to comment
Share on other sites

Για πειθαρχικές κυρώσεις και 4495, κάποιος που έχει στενή επαφή με σχετικό νομικό θα σε βοηθούσε μόνο και πάλι έτσι στο γενικό δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να γίνει. Ίσως ο @ΙΑΣΟΝΑΣ που συνιστούσε προσοχή ως προς το συγκεκριμένο πεδίο περί δήλωσης κατοχής μελετών, κάτι να γνωρίζει.

Πάντως με νέο συμφωνητικό με άλλον μηχανικό γίνεται η αλλαγή διαχειριστή. Μήπως να πεις στους ιδιοκτήτες που δεν εμπιστεύεσαι ότι θα δράσουν άμεσα, να υπογράψουν τώρα μια υπεύθυνη δήλωση έστω, πως θα αναθέσουν σε άλλον μηχανικό την ανάληψη της δήλωσης και των υποχρεώσεών της εντός των προθεσμιών που ορίζει ο νόμος, εφόσον εσύ δεν δύνασαι να το κάνεις; Δεν ξέρω πόσο χρήσιμο θα είναι κάτι τέτοιο για κάθε περίπτωση, αλλά κάτι είναι.

Edited by tettris
Link to comment
Share on other sites

1. Όταν ένας διαχειριστής μηχανικός μιας δήλωσης 4495 "πατήσει το ρημάδι το κουμπάκι" και προχωρήσει τη δήλωση σε τέτοιο βαθμό ούτως ώστε να εκδοθεί Βεβαίωση 4495 για εγγραφή εμπράγματου δικαιώματος στο ακίνητο, έχει αποδεχθεί ότι, έχει στη διαθεσή του όλες τις απαιτούμενες μελέτες κ.λπ. Δηλαδή, και τη ΜΣΕ. 

2. Αυτή του δε η υποχρέωση "εξαφανίζεται" όταν η ΜΣΕ υποβληθεί στο σύστημα του ΤΕΕ. Μέχρι τότε απολαμβάνει τις ημερομηνίες που τρέχουν (5ετία από την υπαγωγή). Αν παρέλθει προφανώς ο ιδιοκτήτης δεν φέρει καμία απολύτως ευθύνη και ο διαχειριστής μηχανικός περιμένει τις όποιες συνέπειες της αμέλειάς του....

3. Ένας συμβολαιογράφος που "ολοκληρώνει" συμβόλαια για ένα ακίνητο που έχει υπαχθεί στον 4495 και εκκρεμεί η υποβολή ΜΣΕ, χωρίς ν' αναφέρει σε αυτά το συγκεκριμένο θέμα "έχει πρόβλημα"... Προφανώς αντίστοιχο πρόβλημα έχουν και τα συμβόλαια που έφτιαξε... Ίσως "φταίει" και ο υποθηκοφύλαξ για τη μετεγγραφή αυτών...

4. Το πρόβλημα θα το βρουν οι "επόμενοι"... Όπως και να 'χει όμως η φάρα των συμβολαιογράφων όλο και κάτι θα κάνει για να πέσουν στα μαλακά (ρίχνοντας την ευθύνη στο μηχανικό που δεν ανάφερε την εκκρεμότητα αυτή στην τεχνική έκθεση της δήλωσης) κ.λπ.....

5. Μια δήλωση υπαγωγής στον 4495 με την εκκρεμότητα της υποβολής ΜΣΕ δεν μπορεί "να την ξεφορτωθεί εύκολα" ο διαχειριστής μηχανικός της! Θα είναι "βλάξ με περικεφαλαία" εκείνος ο μηχανικός θα την αναλάβει (πόσο μάλλον όταν έχει προηγηθεί μεταβίβαση) χωρίς να συμφωνήσει να πληρωθεί αδρά! Να την ελέγξει από την αρχή, να κάνει νέα αυτοψία, να αναλάβει τη συνολική ευθύνη αυτής κ.λπ. και να υποβάλλει και την απαιτούμενη ΜΣΕ.

6. Μια ΜΣΕ ενός ακινήτου χωρίς ΟΑ συνήθως κοστίζει 4 ή και περισσότερες φορές περισσότερο από ότι, κοστίζει μια δήλωση υπαγωγής στον 4495. Αυτό λέγεται "κεραμίδα", η οποία όταν πέσει στο κεφάλι του ιδιοκτήτη, τότε ο κακόμοιρος προσπαθεί παντοιοτρόπως να τα γλυτώσει.... Κι όποιον πάρει ο χάρος... Που πάντα παίρνει τον "βιαστικό" διαχειριστή μηχανικό!

7. Αν δεν υπάρχει σύμβαση ανάθεσης - ανάληψης των συγκεκριμένων επιμέρους εργασιών, η οποία με λεπτομέρειες να "ξεπλένει" την όποια ευθύνη του διαχειριστή μηχανικού από τη ΜΣΕ κ.λπ., δυστυχώς ισχύουν όλα τα παραπάνω...

8. Δυστυχώς, αν ως διαχειριστής μηχανικός μιας δήλωσης, βιαστώ να πάρω μια δουλειά για υπαγωγή στον 4495 ενός ακινήτου, που τελικά ανακαλύψω ότι, απαιτείται και ΜΣΕ γι' αυτό, χωρίς να έχω φτιάξει μια λεπτομερή σύμβαση ανάθεσης - ανάληψης για να καλύψω κυρίως τον Κ@λο μου, ή έστω να έχω μια υποτυπώδη χωρίς αναφορά σε ΜΣΕ, (αυτό θα εκμεταλλευτεί ο δικηγόρος του ιδιοκτήτη όταν έρθει η ώρα) με συνεχόμενη "βιασύνη" να δώσω Βεβαίωση για μεταβίβαση του ακινήτου και ειδικά χωρίς αναφορά στην τεχνική μου έκθεση για απαίτηση ΜΣΕ αυτού (παρέσυρα και τον συμβολαιογράφο...), δεν θα έψαχνα να την ξεφορτωθώ, αλλά θα έψαχνα με κάθε κόστος και με ηθικό και νόμιμο τρόπο να ολοκληρώσω τις υποχρεώσεις μου, διότι "τα λάθη πληρώνονται"....

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.