Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι σχετικά με την κατηγορία σπουδαιότητας Σ1, στην οποία εντάσσονται οι αγροτικές αποθήκες:

 

Προκειμένου να θεωρήσουμε ότι ένα κτίριο είναι αγροτική αποθήκη (πχ για φύλαξη αγροτικών προιόντων) και όχι "αποθήκη" της κατηγορίας Σ2, τί αποδεικτικά οφείλουμε να έχουμε?

Link to comment
Share on other sites

Η προσωπικη μου γνωμη ειναι να μην στεκομαστε στην εννοια "αποθηκη-αγροτικη αποθηκη- κ.λ.π. " αλλα στην εννοια "κτισμα μικρης σπουδαιοτητας ως προς την ασφαλεια του κοινου" (βλ ΥΑ ΦΕΚ Β 270/10 ) καθ οσον αυτο ειναι που κρινει αν θα παμε σε Σ1 ή οχι. Αλλωστε η παραπανω ΥΑ σαν παραδειγμα αναφερει την αγροτικη αποθηκη γιαυτο στο τελος λεει κ.λ.π

Θεωρω οτι αν η αποθηκη ειναι ανεξαρτητη απο την κυριως οικια τοτε πρεπει να παει Σ1 αν οχι Σ2 (καθ οσον συμπαρασυρεται απο την υψηλοτερη κατηγορια ).Ποια η διαφορα δηλαδη απο αντισεισμικης πλευρας σε σχεση με την ασφαλεια μεταξυ των 2 ειδων αποθηκης;

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Irini

είναι άλλο πράγμα η αυθαιρεσία  (ως προς τη θέση) και τα πρόστιμα που αυτή συνεπάγονται

και άλλο η απαίτηση ή μη για σύνταξη   Μ.Σ.Ε  ή  σύνταξης Τ.Ε απ τη στιγμή που ήδη τηρήθηκε η  αρχική στατική μελέτη

 

Ναι, το γνωρίζω αυτό, απλά αναρωτιόμουν σε αυτην την περίπτωση που το κτίριο ως κατασκευή έχει γίνει όπως προβλεπόταν από τις μελέτες...αλλά υπάρχει άλλη αυθαιρεσία, όσον αφορά τη θέση του...τι καταθέτω όσον αφορά το στατικό κομμάτι? Τεχνική έκθεση ή ΜΣΕ? Γιατι μια τέτοια περίπτωση δεν αναφέρεται στο Νόμο σε αυτές που καταθέτουν απλή Τ.Ε....αν και θα έπρεπε κατά τη γνώμη μου! 

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά  δεν νομίζω ότι το σύστημα  σ' αποκλείει να επιλέξεις Τ.Ε

στην οποία μπορείς να αναφέρεις τα παραπάνω αυτονόητα 

Link to comment
Share on other sites

Το σύστημα προφανώς θα πάρει .....ό,τι του δώσεις!

Προφανώς όμως αυτό και μόνο δεν σημαίνει ότι, έπραξες και σύμφωνα με το νόμο....

Προτείνω να περιμένεις (όσο περισσότερο μπορείς) μήπως και βγάλουν μια ειδική εγκύκλιο κι εξαιρέσουν κάποιες ακόμα περιπτώσεις από τη ΜΣΕ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η προσωπικη μου γνωμη ειναι να μην στεκομαστε στην εννοια "αποθηκη-αγροτικη αποθηκη- κ.λ.π. " αλλα στην εννοια "κτισμα μικρης σπουδαιοτητας ως προς την ασφαλεια του κοινου" (βλ ΥΑ ΦΕΚ Β 270/10 ) καθ οσον αυτο ειναι που κρινει αν θα παμε σε Σ1 ή οχι. Αλλωστε η παραπανω ΥΑ σαν παραδειγμα αναφερει την αγροτικη αποθηκη γιαυτο στο τελος λεει κ.λ.π

Θεωρω οτι αν η αποθηκη ειναι ανεξαρτητη απο την κυριως οικια τοτε πρεπει να παει Σ1 αν οχι Σ2 (καθ οσον συμπαρασυρεται απο την υψηλοτερη κατηγορια ).Ποια η διαφορα δηλαδη απο αντισεισμικης πλευρας σε σχεση με την ασφαλεια μεταξυ των 2 ειδων αποθηκης;

Σωστά τα λες και εγώ θεωρώ πως μια αποθήκη δίπλα από μία κατοικία είναι Σ1 αλλά το ΦΕΚ αναφέρει στο Σ2 και τις αποθήκες. Θεωρώ πως αναφέρει τις επαγγελματικές αποθήκες αλλά πως το αποδεικνύουμε?

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα.Το θέμα με τη μελέτη στατικής επάρκειας θα μας παιδέψει πολύ απ' ότι φαίνεται......Για παράδειγμα σκέφτηκα την περίπτωση που μου τυχε, όπου σε ισόγειο κτίσμα έγινε προσθήκη κατ' επέκταση 3,00μ2,δλδ μετέφεραν τον περιμετρικό τοίχο έξω από το δοκάρι 50εκ. Θα απαιτηθεί μελέτη στατικής επάρκειας ακόμα κ αν ο φέρων οργανισμός δεν έχει διαφοροποίηση????!!!!!!!!Η κατοικία είναι κατ. Σ2 , άρα υπάγεται στο γγγ)!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.