Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Συνάδελφε Clemenza, σύμφωνα με τα μέχρι σήμερα γραφόμενα στον Ν.4495/2017, για μεταβολή διαστάσεων έως 5%(όχι 2%) πάει Κατ. 3 και δεν απαιτείται ΜΣΕ, αλλά από αυτούς όλα να τα περιμένεις...

Αν είσαι πάνω από 5% σε διαστάσεις και εμβαδόν τότε, αν δεν παίζεις στις εξαιρέσεις, welcome to the club της παράνοιας της ανεφάρμοστης διάταξης περί ΜΣΕ δια πάσαν αυθαιρεσία. 

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Χθες στην ενημέρωση στο ΤΕΕ ΤΚΜ αναφέρθηκε ότι είτε εντός της εβδομάδας είτε αρχές της επόμενης θα υπάρξουν νέες οδηγίες για την ΜΣΕ και ενδεχομένως να εξαιρέσουν υπό προϋποθέσεις κάποιες κατοικίες <120τμ.

Link to comment
Share on other sites

Χθες στην ενημέρωση στο ΤΕΕ ΤΚΜ αναφέρθηκε ότι είτε εντός της εβδομάδας είτε αρχές της επόμενης θα υπάρξουν νέες οδηγίες για την ΜΣΕ και ενδεχομένως να εξαιρέσουν υπό προϋποθέσεις κάποιες κατοικίες <120τμ.

Εχω παραγγείλει σχετικό βιβλίο ερμηνευτικό του ν.4495/2017 από γνωστό οίκο και δεν μου το στέλνουν ακόμη, γιατί, όπως με ενημέρωσαν, περιμένουν από βδομάδα σε βδομάδα αλλαγές...

Και σε 2 μήνες θα έχουν εξαιρεθεί όλα όπως στον 4178/2017...αλλά καλύτερα να μην συνεχίσω γιατί θα με κόψει ο admin...

Edited by DEMETRIOS
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Χθες στην ενημέρωση στο ΤΕΕ ΤΚΜ αναφέρθηκε ότι είτε εντός της εβδομάδας είτε αρχές της επόμενης θα υπάρξουν νέες οδηγίες για την ΜΣΕ και ενδεχομένως να εξαιρέσουν υπό προϋποθέσεις κάποιες κατοικίες <120τμ.

 

Και πως θα το κάνουν αυτό οι λεβέντες ωρέ παλικάρι;;;;; Με εγκύκλιο;;;; Αφού δεν θα το αναφέρει ο νόμος!!!!

 

 

Εχω παραγγείλει σχετικό βιβλίο ερμηνευτικό του ν.4495/2017 από γνωστό οίκο και δεν μου το στέλνουν ακόμη, γιατί, όπως με ενημέρωσαν, περιμένουν από βδομάδα σε βδομάδα αλλαγές...

Και σε 2 μήνες θα έχουν εξαιρεθεί όλα όπως στον 4178/2017...αλλά καλύτερα να μην συνεχίσω γιατί θα με κόψει ο admin...

 

Πεταμένα λεφτά...... Δεν τα έπινες μπύρες.....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε κτιριο με συσταση οριζοντιων ιδιοκτησιων πριν1983 σε ενα διαμερισμα εχει γινει αλλαγη απο κατοικια σε φροντιστηριο το 2001 πρεπει ναγινει ΜΣΕ ;

Link to comment
Share on other sites

Αν λοιπόν ισχύει, "......αλλαγή χρήσης με την προϋπόθεση ότι δεν διαφοροποιείται η κατηγορία σπουδαιότητας και η οποία δεν επιφέρει αθροιστική αύξηση των κινητών και μόνιμων φορτίων πάνω από τριάντα τοις εκατό (30%) του μόνιμου φορτίου πριν από την παρέμβαση....", τότε ΔΕΝ απαιτείται ΜΣΕ αλλά τεχνική έκθεση αρμόδιου μηχανικού.

Σε κάθε διαφορετική περίπτωση ΝΑΙ απαιτείται ΜΣΕ.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Και πως θα το κάνουν αυτό οι λεβέντες ωρέ παλικάρι;;;;; Με εγκύκλιο;;;; Αφού δεν θα το αναφέρει ο νόμος!!!!

 

Δεν θυμάμαι ακριβώς για να είμαι ειλικρινής. Γενικά ήταν το μόνο ενδιαφέρον που αναφέρθηκε, αφού ουσιαστικά απλά έκαναν ανάγνωση το νόμο και επειδή πέρασε η ώρα δεν έγιναν καν ερωτήσεις, ώστε να υπάρξει μια ανταλλαγή απόψεων μπας και βγει κάποιο συμπέρασμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα 'ναι ούτε το πρώτο, ούτε το τελευταίο, ούτε το μεγαλύτερο, ούτε το μικρότερο ψέμα - "μπαγαποντιά" που είπαν ή θα πουν!!!

Από τη Βουλή δεν υπάρχει περίπτωση να περάσει...

Άρα μάλλον με εγκύκλιο....

Οπότε, όπου μας βολεύει το κάνουμε, όπου δεν μας βολεύει το ξεχνάμε.....

Εμένα με συμφέρει να μη γίνει.....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε τελικά (μέχρι τώρα) κάποια διευκρίνηση για το αν θα πρέπει να γίνεται η μελέτη στατικής επάρκειας με ΚΑΝΕΠΕ ή με τον εκάστοτε κανονισμό ανάλογα με την περίοδο κατασκευής του κτιρίου? Με τον ΚΑΝΕΠΕ αν δεν κάνω λάθος είναι υποχρεωτικά τα καρότα σωστά?

 

¨Εχω κάνει thread σχετικά με τις αμοιβές των ΜΣΕ εδώ:

 

http://www.michanikos.gr/topic/51494-%CE%B1%CE%BC%CE%BF%CE%B9%CE%B2%CE%AE-%CE%BC%CE%B5%CE%BB%CE%AD%CF%84%CE%B7%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CE%B5%CF%80%CE%AC%CF%81%CE%BA%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CF%82/

Edited by johnjohn1
Link to comment
Share on other sites

Και πως θα το κάνουν αυτό οι λεβέντες ωρέ παλικάρι;;;;; Με εγκύκλιο;;;; Αφού δεν θα το αναφέρει ο νόμος!!!!

 

 

 

Πεταμένα λεφτά...... Δεν τα έπινες μπύρες.....

 

"ορθώς" :smile:

 

αυτα τα "βιβλια"  συνηθως τα γραφουν "επικεφαλεις των επιτροπων"

με αναφορα στα αρθρα

και αναλυση...."οπως προλαβουν"

 

μεχρι να το ξεφυλλίσεις θα ειναι "ξεπερασμενο"

 

υγ1

ό,τι ειναι να βγει, και ποιά ειναι η ερμηνεια του, πρωτα απο εδω θα το μαθεις...

 

υγ2

και, αν ανοιξει κανεις το επισημο σαιτ του Υπουργειου,

για αυτους δεν υπαρχει ακομα...κανενας ν. 4495

 

αυτοι στο θεμα "αυθαιρετα" εχουν σταματησει εκει...στον 4178...

 

http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=502&language=el-GR

Edited by dimitris GM
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.