Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

σε τριόροφη οικοδομή που είχε απόληξη κλιμακοστασίου, έχει κατασκευαστεί σοφίτα και χρησιμοποιείται σαν διαμέρισμα. τοιχοποιία δεν έχει καθόλου. ειναι ξύλινο πλαίσιο με κεραμίδι. χρειάζεται ΜΣΕ;  (άρθρο 99 η.ββ. ιιι) 

Έχω αντίστοιχη περίπτωση με τη δική σου κ την περιγράφω στο #507. Αν ισχύει η προσέγγιση μου κ σου προκύπτουν οι σεισμικές μάζες, τότε είσαι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο πρότυπο για Τεχνική Έκθεση περί μη Υποβολής Μελέτης Στατικής Επάρκειας, καθώς εμπίπτω στις εξαιρέσεις του Νόμου 4495/2017;;; 

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι να το κουνάς και καλά όμως.. :P

 

Αν δεν το "κουνήσεις" εσύ, μπορεί να στο κουνήσει ο ...."εγκέλαδος" και τότε ....."φέξε μου και γλίστρησα"!

Link to comment
Share on other sites

Έχω κτίσμα μονώροφο κατάστημα με τοιχοποιία υπερμπατική χειροποίητων οπτόπλινθων

Λόγω ισχυρών πεσών κτλ ως φ.ο το θεωρώ Σ.Ε 

 

το πρόβλημα είναι στη ξύλινη στέγη

που ανακατασκευάστηκε το 1989 και σήμερα είναι με σοβαρές και μεγάλες κυρτώσεις

 

Τι είδος  Μ.Σ.Ε χρειάζεται και πως θα την κάνω ?

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

έχω κάνει οριστική υπαγωγή στο Ν. 4495 όπου έχω συμπεριλάβει απαίτηση μελέτης στατικής επάρκειας (δεν έχει εκπονηθεί).

Σύμφωνα με την αναμενώμενη τροποποίηση, δεν απαιτείτε μελέτη στατικής επάρκειας για την εν λόγω περίπτωση.

Θα πρέπει να κάνω κάποια τροποποίηση στην υπαγωγή ή την αφήνω ως έχει και αντί για την Μ.Σ.Ε. ανεβάζω την τεχνική έκθεση όπου αιτιολογώ και την μη απαίτηση Μ.Σ.Ε.?

 

Ευχαριστώ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι, 

 

Έχω τριώροφη οικοδομή με υπόγειο. Στον πρώτο όροφο υπάρχει κατάστημα και έχει κατασκευαστεί αυθαίρετα πατάρι. Σύμφωνα με τη νέα ρύθμιση  δεν υπάρχει απαίτηση ΜΣΕ για           "Αυθαίρετες κατασκευές παταριών ισογείου επιφάνειας μέχρι ποσοστού 50% της υποκείμενης επιφάνειας." Κατά τη γνώμη σας ως υποκείμενη επιφάνεια λαμβάνουμε όλο το εμβαδόν του ορόφου ή μόνο την ιδιοκτησία (στη συγκεκριμένη περίπτωση υπάρχει και το κλιμακοστάσιο της οικοδομής που είναι διακριτός χώρος);

Επίσης για το:

"Το σύνολο των αυθαίρετων κατασκευών ανά διηρημένη ιδιοκτησία ή ανεξάρτητο κτίριο δεν επιφέρει αύξηση των κατακόρυφων φορτίων άνω του 20% για τη διηρημένη ιδιοκτησία αυτή ή το ανεξάρτητο κτίριο", θεωρούμε τα φορτία της εδαφόπλακας; 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

κατοικία ισογείου (από κάτω υπόγειο και πάρνω ένας όροφος) έχει κατασκευαστεί η εξωτερική τοιχοποιία αντί για πέτρα που ήταν στην άδεια, με μπατική τοιχοποιία. Θέλει στατική επάρκεια?

 

Οι συνολικές παραβάσεις ΥΔ < 25τμ, αλλά μαζί με την τοιχοποιία=26,70τμ. Στις παραβάσεις λογικά δεν υπολογίζω την τοιχοποιία αφού αποτελούσε και στην άδεια τοίχο πλήρωσης όχι φέρον οργανισμός. Άρα υπολογίζεται ως ΥΔ αφού δεν είχε υπολογιστεί στην άδεια άλλα για το αν χρειάζεται στατική μελέτη λογικά υπολογίζω μόνο τα τμ των υπολοίπων αυθαιρεσιών, σωστά?

 

Βάσει της παρακάτω εξαίρεσης το λέω:

  1. Το σύνολο των αυθαιρέτων κατασκευών ανά διηρημένη ιδιοκτησία ή ανεξάρτητο κτίριο είναι μικρότερο σε επιφάνεια των 25 τ.μ.
Link to comment
Share on other sites

 

Καλησπέρα,

 

κατοικία ισογείου (από κάτω υπόγειο και πάρνω ένας όροφος) έχει κατασκευαστεί η εξωτερική τοιχοποιία αντί για πέτρα που ήταν στην άδεια, με μπατική τοιχοποιία. Θέλει στατική επάρκεια?

 

Οι συνολικές παραβάσεις ΥΔ < 25τμ, αλλά μαζί με την τοιχοποιία=26,70τμ. Στις παραβάσεις λογικά δεν υπολογίζω την τοιχοποιία αφού αποτελούσε και στην άδεια τοίχο πλήρωσης όχι φέρον οργανισμός. Άρα υπολογίζεται ως ΥΔ αφού δεν είχε υπολογιστεί στην άδεια άλλα για το αν χρειάζεται στατική μελέτη λογικά υπολογίζω μόνο τα τμ των υπολοίπων αυθαιρεσιών, σωστά?

 

Βάσει της παρακάτω εξαίρεσης το λέω:

  1. Το σύνολο των αυθαιρέτων κατασκευών ανά διηρημένη ιδιοκτησία ή ανεξάρτητο κτίριο είναι μικρότερο σε επιφάνεια των 25 τ.μ.

 

Η εξαίρεση που αναφέρεις είναι δημοσιογραφική πληροφορία. Δεν είναι κάτι επίσημο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

σωστα

 

...περασαν 4 μηνες απο την ψηφιση του νομου και  ακομα περιμενουμε τροποποιησεις/βελτιωσεις/αλλαγες  για οσα  λαθη και παραλειψεις  εχουν  επισημανθει...απο την πρωτη στιγμη...

 

και εάν ξερουν και εάν μπορούν και εάν θελουν να προχωρησουν  στις απαιτουμενες διορθωσεις...

 

Τελικα, κανεις δεν ξερει την τελικη μορφη που θα  ψηφισθει......ό,τι ψηφισθει.

 

Αρα, βρισκομαστε εν αναμονή του νεου "οσονουπω"

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.