Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Για υπέρβαση ύψους (είτε εγκεκριμένου είτε επιτρεπόμενου) πιστεύετε ότι απαιτείται ΜΣΕ? Δεν αναφέρεται στις εξαιρέσεις ούτε όμως υπάρχει σαφής αναφορά στις περιπτώσεις που απαιτείται..

Τώρα που το λές, μου έλεγε συνάδερφος εδω και καιρό οτι έβαλε παράβαση ύψους εντός νομίμου (λογικά εκτός επιτρεπόμενου περιοχής με 0,2-0,4) και το σύστημα δεν του

ζητούσε ΜΣΕ. Μου φάνηκε περίεργο διότι το ύψος δεν υπάγεται στις εξαιρέσεις. Ίσως οφείλεται στο οτι η παράβαση έτσι συνδυάζεται με το χωρίς υπέρβαση στη δόμηση και δε ζητάει ΜΣΕ...

Και κατι ακόμα. Σε δήλωση με μόνο λοιπές (ανοίγματα, κοκ κλπ) βάσει νόμου απαιτείται ΜΣΕ (?) και τομή (????). Το σύστημα τα ζητάει? Θελει και Η/Μ αν δεν είναι κατοικία (?)?

Edited by laxanos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχω περίπτωση αυθαίρετης προσθήκες ορόφου με ένα διαμερίσματος κατοικίας κατασκευασμένης προ του 1975 (Κατηγορία 1) επί της οποίας ανοίχτηκε παράθυρο μετά το 2004 το οποίο θα πάει με αναλυτικό και Κατηγορία 4. Για το διαμέρισμα ως Κατηγορία 1, απαλάσσομαι. Για το άνοιγμα παραθύρου που πάει με αναλυτικό και είναι κατηγορία 4, δεν γράφει τίποτα στις εξαιρέσεις!! Μήπως μου διαφεύγει κάτι; Είναι δυνατόν για ένα παράθυρο να απαιτείται στατική επάρκεια;;

Link to comment
Share on other sites

Λόγω ύπαρξης σ όλους τους ορόφους και πλειοψηφία άνω του 51%

 

 εγω θα περιμενα να λυθουν τα θεματα

στο σημειο που απαιτει "τροποποιηση της συστασης"

 

[και στην ΜΣΕ]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας, σε κεντρικο κτιριο σε οικοπεδο με επιπωμενα διαμερισματα που εχει μετατοπιστει και παραβιαζει πλαγια ορια οικοπεδου θελει στατικη μελετη (δεν ειναι κατηγορια 3);

Εχει ακομα κλειστει ΗΧ και εχουν γινει καποιες εσωτερικες διαρυθμισεις (λειπουν καποιοι τοιχοι) και αλλαγες στις οψεις ενω επισης εχει καποιες διαφορες στο μεγεθος αλλα ειναι μεσα στο 5%.

Edited by alel
Link to comment
Share on other sites

Mια επιβεβαίωση στα γρήγορα αν το έχει κάποιος: Είχα δήλωση 4178 ισόγεια κατοικία προ 55 με ένα στέγαστρο εξαρτημένο (1 παρειά επί κατοικίας) το οποίο

είχα δηλώσει ως 1 λοιπή παράβαση. Είχα κάνει ΔΕ.ΔΟ.ΤΑ για όλο το κτίριο και (ώ τι περίεργο!!!) βγήκε Υ. Τώρα θέλω να δώσω βεβαίωση

4495. Στην τ.ε γράφω ότι εφόσον εχω δεδοτα Υ έχει το ακίνητο υποχρέωση υποβολής μσε κατά την ολοκλήρωση της ταυτότητας. Σωστά(?)

Link to comment
Share on other sites

Έχω  ίδια περίπτωση και συμφωνώ, ότι  η ΜΣΕ  πάει με την ΗΤ.

Μήπως όμως θα μπορούσε να γίνει και νωρίτερα;

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα εμένα πιο πολύ το λεκτικό με νοιάζει. Απο κει και πέρα για τη βεβαίωση θα κάνω συμφωνητικό ότι το ποσό αφορά 

μόνο τη βεβαίωση και τπτ άλλο... Δε νομίζω ο συγκεκριμένος να είναι ιδιαίτερα θερμός να κάνει ΜΣΕ γενικά...1.5 χρόνο προσπαθεί

να κάνει μια γονική παροχή στο εγγόνι του....Ασε που κατι λεει η αναμενόμενη (αν και πότε...) τροποποίηση για εξαίρεση των ισογείων

σαν και αυτό απο την απαίτηση ΜΣΕ...

Link to comment
Share on other sites

(Από μεταφορά)

Pavlos33

 

Καλησπέρα, 

 

Έχω μεταφέρει δήλωση από τον 4178 στον 4495 και θέλω να περάσω σε κατάσταση υπαγωγής. Έχω στα χέρια μου ΜΣΕ από μηχανικό για το ακίνητο που γίνεται η διαδικασία και θέλω να κάνω ταυτόχρονη υποβολή αυτής της στατικής επάρκειας ώστε ο ιδιοκτήτης να επωφεληθεί και από το 20% αλλά και από το έξτρα 10%.

 

1. Εγώ σαν ΑΜ, δεν έχω υπογράψει αυτή τη μελέτη. Θα μου ζητηθεί από το σύστημα (όπως πχ γινόταν με τα τοπογραφικά εξαρτημένα απο ΕΓΣΑ στον 4178) να προσθέσω τον πολ.μηχ. που έχει κάνει την μελέτη; Μπορώ να προχωρήσω χωρίς να τον προσθέσω;

Από όσο γνωρίζω έχει κοπεί απόδειξη για την μελέτη αυτή (διότι έγινε ξεχωριστά από την νομιμοποίηση) κανα 2μηνο πιο πριν. Γνωρίζει κάποιος/έχει κάνει την διαδικασία;

 

2. (λίγο εκτός θρεντ). Θεωρητικά θα έχουν κυρώσεις τα κτήρια που έχουν κάνει ΜΣΕ, χρειάζονται ενισχύσεις αλλά δεν έχουν προχωρήσει ή δεν θα προχωρήσουν σε αυτές;;

Το ρωτώ διότι ο ιδιοκτήτης έκανε τις απαραίτητες εργασίες αλλά χωρίς να ακολουθήσει τη νόμιμη διαδικασία, οπότε και δεν έχει αποδείξεις για την ορθή διόρθωση των στατικών του κτηρίου

BTW με το ΔΕΔΟΤΑ είχε Χ το εν λόγω κτήριο.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.