Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Κι εγώ έβαλα δύο αρνητικές στα συγκεκριμένα θέματα!

Και φυσικά δεν ντρέπομαι γι' αυτό....

Επιπροσθέτως, σημειώνω ότι, δεν νοιώθω ότι βρίσκομαι σε νηπιαγωγείο, αντιθέτως σε forum επιστημόνων μηχανικών.....

 

Όσον δε αφορά στους λόγους που έβαλα τις αρνητικές, με καλύπτει απολύτως η θέση - απόψεις του συναδέλφου (... με την άδειά του, διέγραψα μόνο ότι, δεν με αφορά)......

Συμπληρώνω μόνο ότι, εφόσον υφίσταται (ή παρέχεται) αυτή η δυνατότητα στο συγκεκριμένο site, την "εκμεταλλευόμαστε" ποικιλοτρόπως και ουσιαστικώς δηλώνοντας τη διαφωνία μας με τις συγκεκριμένες κάθε φορά τοποθετήσεις...

 

 

Αρνητικές στα παρακάτω έβαλα εγώ.

Γιατί έβαλα όμως?

Διότι είναι λάθος. Προσπαθείς να κάνεις σύγκριση μεταξύ δύο ανόμοιων πραγμάτων και στην ουσία με αυτά που γράφεις, αν τα διαβάσει ένας ιδιοκτήτης, θα συμπεράνει πως η ΜΣΕ είναι το ίδιο με την ΤΕ. Απλά "γράψιμο".

Και ακόμα χειρότερο, στο δεύτερο μνμ, υποβιβάζεις την εργασία της ΜΣΕ (και τον μηχανικό κατ'επέκταση) στο οικονομικό της κομμάτι.

 

Και οι απαντήσεις στα ερωτήματά σου είναι:

1. Δεν γλυτώνεις κάτι επιπλέον από το πρόστιμο με την ΤΕ  

2. Ναι ζητάω επιπλέον αμοιβή γιατί θα κάνω μια εργασία η οποία είναι πρόσθετη στην διαδικασία τακτοποίησης

 

 

P.S.

"Εκδηλώνω" αυτές μου τις ενέργειες αν και δεν είμαι υποχρεωμένος να το κάνω, μόνο και μόνο για να "βοηθήσω έμμεσα" μια κατάσταση.....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω επικουρικά πως

όταν έχουμε κάνει σωστά τη δουλειά μας, δεν πρέπει να έχουμε ενοχές στη διεκδίκηση της όποιας αμοιβής

και δεν πρέπει να ταυτιζόμαστε με τον πελάτη στο θέμα του οικονομικού

η φήμη του κάθε επαγγελματία χτίζεται με βάση την επαγγελματική του επάρκεια και συνέπεια

και, δευτερευόντως, με το προσωπικό του ήθος 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

 

 

Τέσπα τέλος Pavlos33, επιστροφή στο θέμα, θα με κράξουν οι διαχειριστές.

Μπορεί να βγήκαμε λίγο εκτός θέματος, όμως η ιστορία σου έστω και περιληπτική (κατανοώ τους λόγους που δεν μπορείς να πεις περισσότερα) είναι διδακτική όσο αφορά το σκέλος της τεράστιας προσοχής που πρέπει να δείξει ο μηχανικός για την τακτοποίηση αυθαιρέτων και να μην παίρνει αψήφιστα τις δηλώσεις γιατί πάντοτε ελλοχεύουν κίνδυνοι.

Αυτό να γίνει ένα καλό μάθημα σε κάποιους που κάνουν δηλώσεις "αρπα κόλλα",  κατεβάζοντας τις αμοιβές και μετατρέποντάς τις σε εξευτελιστικές, με πλήρη άγνοια βασικών νόμων και κανόνων, με παρα πολλά λάθη και  βασίζονται στην γενικότερη ατιμωρισία και ότι κανείς δεν θα ελέγξει ποτέ τις δηλώσεις αυτές, διότι στη δική σου περίπτωση είδαμε (σύμφωνα με τα λεγόμενά σου) ότι ενώ είχες κάνει σωστά τη δουλεία σου βρέθηκες κατηγορούμενη. Πόσο μάλλον κάποιος που δεν κάνει σωστά τη δουλειά του.

Εύχομαι καλή τύχη στο δικαστήριο και να αθωωθείς πανηγυρικά. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τον ΕΑΚ τα αγροτικά οικήματα εντάσσονται στη κατηγορία σπουδαιότητας Σ1 για τα οποία δεν απαιτείται ΜΣΕ.

Πως αποδεικνύεται οτι το οίκημα είναι αγροτικό και όχι κάτι άλλο εφόσον δεν υπάρχει Ο.Α;

Edited by Sotirisb
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Υπέβαλα ερώτημα στο  ΤΕΕ για απαίτηση Μ.Σ.Ε., αυθαίρετης προσθήκης ορόφου σε στάσιμο οικισμό ( μετά την κήρυξή του ) .

 

Απάντηση ΤΕΕ  :

Εάν επιλέξετε στα ΦΚ στάσιμους οικισμούς (αρθ. 112) εμφανίζονται ως απαιτούμενα τα αρχεία με α/α 1, 2, 3, 4, 5, 9, 12, 16 (σύμφωνα με την αρίθμηση που έχουν στη λίστα του συστήματος) και δεν απαιτείται το αρχείο η αρθ. 99, δηλ. στατικός έλεγχος των παραβάσεων (μελέτη στατικής επάρκειας ή τεχνική έκθεση).Σε κάθε περίπτωση, τα δικαιολογητικά που απαιτούνται στο σύστημα για πληρότητα είναι ενδεικτικά .Ο διαχειριστής μηχανικός κάθε δήλωσης είναι αρμόδιος για τον καθορισμό των υποχρεωτικών αρχείων, εφαρμόζοντας τη νομοθεσία που ισχύει για τις συγκεκριμένες αυθαίρετες κατασκευές/χρήσεις.

?

Εσείς συνάδελφοι τι καταλάβατε . Απαιτείται τελικά ή όχι σύμφωνα με το αρθ. 99 ?

Edited by venezia
Link to comment
Share on other sites

Με άλλα λόγια, είναι σαν να σου λένε:

 

Φίλε μηχανικέ εσύ και μόνον εσύ είσαι ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ και φέρεις τις όποιες ευθύνες για να εφαρμόσεις σωστά αυτό που λέει ο νόμος! Δηλαδή, εσύ αγαπητέ μου ΠΡΕΠΕΙ ν' αποκρυπτογραφήσεις όλα τα δεδομένα του νόμου και ν' αποφασίσεις να πράξεις!

Δηλαδή, μην ψάχνεις "εξιλαστήριο θύμα" ή την "κολυμβήθρα του Σιλωάμ" στο σύστημα του ΤΕΕ...

Εμείς το φτιάξαμε, έτσι όπως το φτιάξαμε, αλλά ΔΕΝ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΥΜΕ απολύτως καμία ευθύνη ότι, αυτό που φτιάξαμε ανταποκρίνεται πλήρως στις απαιτήσεις του νόμου...

Δηλαδή, μπορεί οι απαιτήσεις του συστήματος κ.λπ. να είναι π.χ. Α κι αυτές να ζητούνται από αυτό, αλλά εκ του νόμου οι απαιτήσεις να είναι π.χ. Β, οπότε φιλαράκο, εσύ ευθύνεσαι για τις Β....

Αν δεν είσαι απολύτως βέβαιος για το ποιές είναι αυτές οι π.χ. Β, τότε  ....."κάτσε στ' αυγά σου"!!!

 

P.S.

Όσον δε αφορά στο ερώτημά σου, έχω να σημειώσω ότι, με τα σημερινά δεδομένα, όχι δεν απαιτείται ούτε ΜΣΕ, ούτε ΤΕ.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

Ήθελα να ρωτήσω αν έχει βγει το ΦΕΚ με τις εξαιρέσεις για τη στατική επάρκεια με το Ν. 4495. Ισχύει το παλιό ΦΕΚ με τις εξαιρέσεις ή έχει βγει καινούργιο? Αν ναι ποιο είναι? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

 

θέλω να δηλώσω τις παρακάτω αυθαιρεσίες σε οριζοντιες μιας τριώροφης οικοδομης με υπόγειο σε μια κοινή δήλωση:

 

1) Το υπόγειο στην άδεια προοριζόταν να γινει μια αποθήκη και ενα γκαραζ και τελικά έγιναν επέκταση του γκαραζ, 2 γκαρσονιέρες, λεβητοστάσιο και 2 αποθήκουλες στα όρια όμως του ισογείου.

2) Στο ισόγειο έχω παραβάσεις αναλυτικού με αλλαγη κουφωματων κ.τ.λ και

3) Στον Α οροφο έχω κλείσιμο ενός αίθριου 26 τ.μ και κατι αλλαγές σε κουφωματα με αναλυτικο

 

Ποια η γνώμη σας, χρειάζεται ΜΣΕ για τις παραπάνω αυθαιρεσές?

Νομίζω για το 1 σύμφωνα με το θθθ του νόμου δε χρειαζομαι, για το 2 που έχω μονο παραβασεις αναλυτικού δε νομιζω αλλα δεν ειμαι σίγουρη για το 3.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.