Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Τον τροποποιεί καθώς το κλιμακοστασιο έχει περιστραφεί κατά 90ο περίπου εντός της κάτοψης.

Αλλά ξαναλέω δεν με ενδιαφέρει από στατικής απόψεως γενικά αλλά εντός των ορίων του Ν.4495.

Link to comment
Share on other sites

Εάν  έχει  εφαρμοστεί  η εγκεκριμένη  στατ. μελέτη, με  μία αλλαγή  φοράς  ανόδου της  σκάλας δεν  απαιτείται 

τίποτα , παρά  μόνο τεχνική  έκθεση.

Edited by skand001
Link to comment
Share on other sites

Όταν γίνεται χρήση ενός μη βατού δώματος (στην άδεια) σε ποια κατηγορία πιστεύετε ότι υπάγεται για έκθεση στατικού ελέγχου;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, επειδή δεν μπορώ να βρω κάτι σχετικό, η τεχνική έκθεση στατικού ελέγχου τι ακριβώς περιέχει ? υπάρχει πουθενά κάποιο υπόδειγμα όπως πχ με το ΔΕΔΟΤΑ ?

Έλα ντε, ποιος θα μπορεί να μας πει επ΄αυτού; 

Link to comment
Share on other sites

Όσο δεν βγαίνει η τροποποίηση νόμου, εγκύκλιος και απόφαση σχετική με ΜΣΕ, κάθε δήλωση κατηγορίας 4 ή 5,  αποτελεί απλώς "ζαριά" και η υπαγωγή είναι επικίνδυνη για τα συμφέροντα του ιδιοκτήτη αλλά και για εμάς.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!!

Κατ αρχάς θέλω να πω ότι η εμπειρία μου από τους νόμους των αυθαιρέτων δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλη.

Κατόπιν όσων διάβασα και προσπάθησα να καταλάβω (και μάλλον δεν τα κατάφερα) έχω την εξής απορία.

 

Κτίριο του 1995

Κλείσιμο μέρους πυλωτής > 100m2 και μετατροπή του σε αποθήκη με περιμετρική τοιχοποιία < 75% (ο 4495 αναφέρει > 75% για αποφυγή Μ.Σ.Ε)

Αρχική υποβολή στον 4014, μεταφορά στον 4178 παρατημένη για χρόνια σε αρχική υποβολή με πρόστιμο πληρωμένο,αφού άλλαξε μηχανικό, είναι στα χέρια μου.

Εννοείται πως περνάει αναγκαστικά στον 4495 και το πρόστιμο πρέπει να αλλάξει γιατί έχουν γίνει λάθη..

Έκανα ένα έλεγχο - δοκιμή  ΔΕΔΟΤΑ του 4178 και το βγάζει Μ.(χωρίς φυσικά να το ανεβάσω, όταν πήρα την δήλωση ο 4178 είχε λήξει)

Εγώ πρέπει να κάνω Μ.Σ.Ε.? Αν ναι,με πληρωμένο το καινούριο πρόστιμο ο φάκελος μπορεί να περαιωθεί και θα πρέπει η Μ.Σ.Ε. να γίνει στην 5ετία?

Αν σε κάποιον έχει τύχει κάτι παρόμοιο ας δώσει τα φώτα του. 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως η μεταφορά της δήλωσης με αλλαγή μηχανικού γίνεται στον 4178, γιατί να πας αναγκαστικά στον 4495; Ασχέτως του πότε έγινε η αλλαγή μηχανικού, δε σημαίνει πως είναι καινούρια αίτηση.
Δες αν μπορείς να το κλείσεις στον 4178 έως τον Νοέμβριο γιατί σύμφωνα με το άρθρο 99 και εν αναμονή των διευκρινήσεων, το κτίριο σου χρειάζεται στατική επάρκεια (χωρίς βέβαια ιδιαίτερη πρακτική αξία, γιατί λογικά το κτίριο θα επαρκεί) αν το εντάξεις στον 4495.

Edited by Gousgounis
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!
Όντως η αλλαγή μηχανικού έγινε στον 4178 αλλά η δήλωση δεν είναι σε "ΥΠΑΓΩΓΗ"  είναι σε "αρχική υποβολή"
Δεν έχω δοκιμάσει να την κλείσω γιατί είχα την εντύπωση πως στον 4178 παραμένουν μόνο όσες είναι από 'ΥΠΑΓΩΓΗ" και παρακάτω...(οριστική υπαγωγή κλπ)
Θα κάνω μια προσπάθεια να δω αν κλείνει στον 4178
Άρα, αν δεν κλείσει και την "περάσω"  στον καινούριο (θα έχει περάσει σε τρεις διαφορετικούς νόμους-ρεκορ!! 3 διαφορετικάΑ/Α!!) θέλει Μ.Σ.Ε. δεν την γλιτώνω...
Ευχαριστώ και πάλι!
 
Υ.Γ. Ο προηγούμενος μηχανικός στον 4014 τα τετραγωνικά της αποθήκης της πυλωτής τα είχε δηλώσει με μειωτικό συντελεστή.
Εκεί είναι το λάθος, τα τετραγωνικά αυτά πάνε με Υπέρβαση Δόμησης Κύριας Χρήσης, έστω κι αν προορίζεται για αποθήκη...έτσι δεν είναι?

 

Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε,

χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία".
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να περιμένεις τις διευκρινίσεις για τη ΜΣΕ. Γιατί το 75% στα υπόγεια έχει κάποιο νόημα.Στην pilotis όμως(?).... ίσως το ξανασκεφθούν.....

 

Στον 4014 οι ισόγειοι ΒΧ έπαιρναν μειωτικό συντελεστή βάσει της Ε/Α Β-27. Ίσως ο συνάδελφος να είχε υπόψη του αυτό.

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο,το είδα κι εγώ μετά.

Στον 4014 υπήρχε μειωτικός γι αυτή την περίπτωση. Στον 4178 και στον 4495 δεν υπάρχει πια αυτή η δυνατότητα...πλέον πάει χωρίς έκπτωση.

Θα περιμένω για την Μ.Σ.Ε. δεν μπορώ να κάνω διαφορετικά...

Ευχαριστώ πολύ και πάλι!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.