Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Ξεκινόντας από τις τιμές, που είναι γενικό για τα πάντα, είναι ελεύθερες και διαπραγματεύσιμες. Ο καθένας υπολογίζει το χρόνο του και εκτιμάει το κόστος. Γενικά αποφεύγουμε να λέμε τιμές ανοιχτά στο φόρουμ, καθώς το διαβάζουν και πολίτες και σχεδόν πάντα θα συγκρίονται ανόμοια πράγματα. Μπορείς να ξεκινήσεις από τις τιμές που υπολογίζει το σύστημα του ΤΕΕ, για να έχεις μια αρχική εικόνα της δουλειάς που θα κάνεις, με τιμές προ κρίσης.
Υπάρχουν και μερικοί που κατεβάζουν πάρα πολύ τις τιμές και συνήθως είναι βιτρίνα. Είτε ζητάνε κι άλλα μετά ή αφήνουν την δουλειά στην μέση.

Για την δουλειά, έλεγχο υπάρχοντος κάνεις, όπως και για άδειες. Στην νομιμοποίηση (άδεια) είχες την δυνατότητα να χρησιμοποιήσεις τους νόμους την χρονιά της κατασκευής ή τρέχουσες διατάξεις. Για τα αυθαίρετα τώρα το έχουν αφήσει φλου η κυβέρνηση και όλοι περιμένουμε. Αν διαβάσεις το υπόλοιπο νήμα, θα δεις και προβληματισμούς από συνάδελφους ΠΜ, που απεικονίζουν την δουλειά και πολλά ερωτήματα που δεν έχουν απαντηθεί ακόμα.

Ότι άλλες απορίες μπορεί να έχεις, δες πρώτα τα σχετικά νήματα στα στατικά, ώστε να δημιουργηθούν συγκεκριμένες απορίες προς επίλυση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι παρακαλώ για την άποψη σας.

Πως αντιμετωπίζεται από άποψη αναγκαιότητας ή μη μελέτης στατικής επάρκειας αλλά και το είδος της μελέτης αν απαιτείται για την παρακάτω περίπτωση.

Πρόκειται για ρύθμιση ισόγειας μονοκατοικία χωρίς υπόγειο με οικοδομική άδεια το 1987  και με στατικά για φέρουσα τοιχοποιία με έλεγχο πεσσών και απαλλαγή από αντισεισμικό κατά το άρθρο 9 του Β.Δ.19/26-2-1959.

Η ρύθμιση αφορά σε μικρή υπέρβαση δόμησης κατά 6τμ (περίπου 10%) παραπάνω επιφάνεια, λόγο διαφοράς εξωτερικών διαστάσεων  του κτιρίου.

edit: το κτίριο βγαίνει κατηγορία 4

Edited by comet
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πρέπει να περιμένεις την Υ.Α. συνάδελφε γιατί είσαι στις φημολογούμενες εξαιρέσεις..(και λόγω έκτασης αυθαίρετης κατασκευής και λόγω ισογείου)

Μέχρι να δούμε αυτήν την Υ.Α. μήπως χρειαστεί και άλλη παράταση; :roll:

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι προκειμένου να ολοκληρώσω την υποβολη δικαιολογητικών σε διαμέρισμα με κατηγορία αυθαιρεσίας 1 προ του 75 χρειάζεται να υποβάλλω τεχνική έκθεση στατικού ελέγχου εφ' όσον δεν υπάρχει πουθενά στα δικαιολογητικά ως απαιτούμενο? (αλλα το έχω κλικάρει προκειμένου να προχωρήσει η δήλωση)

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα,

έχω μια περίπτωση που για μένα είναι λίγο ιδιαίτερη και θα ήθελα τα φώτα σας.

Σε τακτοποίηση του 4178 έχω ένα ΔΕΔΟΤΑ με κατάταξη (Υ) υψηλής προτεραιότητας για περαιτέρω έλεγχο. Η αυθαιρεσία είναι ότι σε ένα κατάστημα που έγινε αλλαγή χρήσης σε κατοικία προστέθηκε ξύλινο "πατάρι" και χρησιμοποιείται σαν υπνοδωμάτιο. Δεδομένου ότι έχω υπέρβαση δόμησης αλλά και επειδή η αυθαιρεσία έγινε μετά το 1983 όφειλα να κάνω ΔΕΔΟΤΑ. Η οικοδομή είναι πολύ μεγάλη (830τμ )και 2όροφη και γενικά η επιφάνεια του παταριού είναι πολύ μικρή συγκριτικά (20τμ). Θεωρώ ότι ελάχιστα επηρεάζει την οικοδομή στατικά.

Το κακό είναι ότι λόγω παλαιότητας οικοδομής, κοντών υποστυλωμάτων, κίνδυνο κρούσης με γειτονικά κτήρια, όπως είπα και πριν, η κατάταξη είναι υψηλή.

 

Το ερώτημα: Σε κτήρια του 4178 που έχουν ΔΕΔΟΤΑ Υψηλής, πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να συνταχθεί για αυτά μελέτη στατικής επάρκειας ή μπορούν να εξεταστούν περαιτέρω μήπως χρησιμοποιηθούν οι εξαιρέσεις του νυν νόμου π.χ. το γγγ) πατάρια υπερκείμενων ορόφων όταν το συνολικό βάρος δεν επιφέρει αύξηση του μόνιμου φορτίου της υποκείμενης πλάκας πάνω από 15%.

Επειδή δεν γνωρίζουμε πως θα αντιμετωπιστεί και λόγω της ιδιαιτερότητας φοβάμαι για τις οικονομικές επιπτώσεις μιας και υπάρχει τεράστιο κόστος για την μελέτη στατικής επάρκειας με πιθανή ενίσχυση (αν απαιτηθεί) σε σχέση με την απλή απαλλαγή από ΜΣΕ με μηδενικό προφανώς κόστος.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το εξής ερώτημα σχετικά με ΜΣΕ του 4495...

Μου ζητάνε να μεταφέρω δήλωση του 4178 στον 4495 που αφορούσε τροχόσπιτο (απλό τροχόσπιτο εγκατεστημένο, όχι τροχοβίλλα) ....

Στη ΜΣΕ τι θα καταθέσω ???? 

Link to comment
Share on other sites

ppanag , θα μπορούσα να πω ότι μας δουλεύεις ! Είναι  τελείως ..κουλή η περίπτωση  !

Αν υποβάλεις την έγκριση τύπου με μια τεχνική έκθεση και βάλεις  ένα εξώφυλλο "μελέτη στατικής επάρκειας" ?
 

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Charlie said:

Συνάδελφοι καλησπέρα,

έχω μια περίπτωση που για μένα είναι λίγο ιδιαίτερη και θα ήθελα τα φώτα σας.

Σε τακτοποίηση του 4178 έχω ένα ΔΕΔΟΤΑ με κατάταξη (Υ) υψηλής προτεραιότητας για περαιτέρω έλεγχο. Η αυθαιρεσία είναι ότι σε ένα κατάστημα που έγινε αλλαγή χρήσης σε κατοικία προστέθηκε ξύλινο "πατάρι" και χρησιμοποιείται σαν υπνοδωμάτιο. Δεδομένου ότι έχω υπέρβαση δόμησης αλλά και επειδή η αυθαιρεσία έγινε μετά το 1983 όφειλα να κάνω ΔΕΔΟΤΑ. Η οικοδομή είναι πολύ μεγάλη (830τμ )και 2όροφη και γενικά η επιφάνεια του παταριού είναι πολύ μικρή συγκριτικά (20τμ). Θεωρώ ότι ελάχιστα επηρεάζει την οικοδομή στατικά.

Το κακό είναι ότι λόγω παλαιότητας οικοδομής, κοντών υποστυλωμάτων, κίνδυνο κρούσης με γειτονικά κτήρια, όπως είπα και πριν, η κατάταξη είναι υψηλή.

 

Το ερώτημα: Σε κτήρια του 4178 που έχουν ΔΕΔΟΤΑ Υψηλής, πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να συνταχθεί για αυτά μελέτη στατικής επάρκειας ή μπορούν να εξεταστούν περαιτέρω μήπως χρησιμοποιηθούν οι εξαιρέσεις του νυν νόμου π.χ. το γγγ) πατάρια υπερκείμενων ορόφων όταν το συνολικό βάρος δεν επιφέρει αύξηση του μόνιμου φορτίου της υποκείμενης πλάκας πάνω από 15%.

Επειδή δεν γνωρίζουμε πως θα αντιμετωπιστεί και λόγω της ιδιαιτερότητας φοβάμαι για τις οικονομικές επιπτώσεις μιας και υπάρχει τεράστιο κόστος για την μελέτη στατικής επάρκειας με πιθανή ενίσχυση (αν απαιτηθεί) σε σχέση με την απλή απαλλαγή από ΜΣΕ με μηδενικό προφανώς κόστος.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Συνάδελφε αρχικά θα ρωτήσω το εξής: To πατάρι που κατασκευάστηκε δεν έγινε στο κατάστημα που περιγράφεις ότι άλλαξε χρήση σε κατοικία? Το κατάστημα αυτό δεν είναι στο ισόγειο? Είναι στον 1ο όροφο? Για να εξετάσεις περιπτώσεις απαλλαγής του τρέχοντος νόμου θα πρέπει να ενταχθείς σε αυτόν, κοινώς να μεταφέρεις την δήλωση από τον Ν. 4178/13. Όταν η περίπτωση γγγ) λέει για υπερκείμενους ορόφους εννοεί πατάρι στον Α' ή στον Β' όροφο κλπ. Όχι πατάρι σε μεσοπάτωμα μεταξύ ισογείου και οροφής ισογείου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι συνάδελφε εκεί είναι το πατάρι, μεταξύ δαπέδου ισογείου και οροφής ισογείου.

Δεν θέλω να μεταφέρω την υπαγωγή που έχει ολοκληρωθεί, πλην του δεδοτα, στον νέο νόμο.

Απλά, έλεγα, δεδομένου ότι προκύπτει υψηλής και άρα πάει ΜΣΕ σύμφωνα με τον 4495, μήπως τελικά τύχω ευνοϊκής αντιμετώπισης στο κομμάτι αυτό και απαλλαγώ.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.