Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

4 λεπτά πριν, KF said:

Στατιστικα και μονο καλο θα ηταν να ξεραμε στους 100 ενδιαφερομενους ιδιωτες ποσοι δεχονται τη ληψη καρωτων και ποσοι "στριβειν δια του αρραβωνος";

Συναδελφοι μου που εχω μιλησει μεχρι σημερα μου λενε οτι ολοι οι ιδιωτες δεν θελουν και προτιμουν να μην νομιμοποιησουν.

Ειναι ετσι;;

Μπά, οι περισσότεροι θέλουν να μην κάνουν έρευνες, να νομιμοποιηθεί, και να πληρώσουν μόνο παράβολο (αν γίνεται και τίποτα) :razz:

 

 

Edited by mantzaras
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Για εξηγηστε μου γιατι πραγματικα δεν καταλαβαινω !!!!

Συμφωνα με το Αρθρο 3ε (Περιεχομενο ΜΣΕ), πώς για τα τευχη υπολογισμων, αναλυσεων και ελεγχων θα εφαρμοστει ο ΚΑΝΕΠΕ,

αλλα η Εκθεση αποτιμησης φερουσας ικανοτητας επιτρεπεται να γινει με τους κανονισμους που ισχυαν κατα το χρονο εκδοσης της οικ. αδειας του κτιρίου ή της κατασκευης του φεροντος οργανισμου του....

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κατα τη γνωμη μου εννοει οτι ολα τα υπολοιπα (αποτυπωσεις-στοιχεια υλικων-εκθεσεις- κ.λ.π ) πλην των υπολογισμων θα γινονται με ΚΑΝΕΠΕ .

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Spiderman said:

ι) Το σύνολο των αυθαίρετων κατασκευών ανά διηρημένη ιδιοκτησία ή ανεξάρτητο κτήριο  είναι μικρότερο σε επιφάνεια από 25τμ. Εδώ σηκώνω τα χέρια ψηλά...παραδίνομαι...

Αν ως διηρημένη εννοεί π.χ. την οριζόντια ιδιοκτησία τότε:  Έστω διώροφο κτήριο με 2 ιδιοκτησίες στο ισόγειο και άλλες 2 στον όροφο, με οριζόντια ιδιοκτησία (4 διαφορετικοί ιδιοκτήτες) αν ο καθένας έχει από 20 τετραγωνικά αυθαίρετα (άρα <25 ανά ''διηρημένη'') τότε συμπεραίνω ότι δεν θέλει ΜΣΕ. Αν το ίδιο κτήριο με τις ίδιες αυθαιρεσίες ανήκει σε έναν ιδιοκτήτη χωρίς οριζόντια ιδιοκτησία (π.χ. το χρησιμοποιεί ως ενοικιαζόμενα διαμερίσματα/δωμάτια) τότε 80 τετραγωνικά αυθαίρετα άρα θέλει ΜΣΕ. Παράλογο???? Δεν αντιλαμβάνομαι κάτι σωστά???? help...

παρα την ασαφη  διατυπωση [που δεν ειναι και η μοναδικη περιπτωση σε αυτην την ΥΑ..]

σωστα,  οταν υπαρχει συσταση ΟΙ, ο υπολογισμος γινεται ανα διηρημενη ΟΙ

Γνωμη μου ειναι οτι,  οταν λεει "ανεξαρτητο" κτιριο,  να θεωρησουμε αυτο που δεν μπορει να διαιρεθει σε πολλές ΟΙ, αλλά το λαμβανεις υποχρεωτικα  σαν "ενα" .

[βιομηχανοστασια/αποθήκες/ειδικα  κτιρια εν γενει]

[ας περιμενουμε και διευκρινιστικες,  βεβαιως  βεβαιως,...]

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, KF said:

Μπορεις να παρεις ερημην τιμες υπο προυποθεσεις (αρθρο 3 Παραρτημα 3.1 νεου ΚΑΝΕΠΕ)

 

H σταθμη Β2 ειναι πρακτικα δυσμενεστερη απο τη Γ1(κανε ενα παραδειγμα και θα το δεις ) και ας αναφερονται σε διαφορετικες πιθανοτητες υπερβασης  .Καλυπτοντας την Β2 αυτοματα καλυπτεις και τη Γ1.Τυπικα βεβαια πρεπει να τακανεις και τα δυο.

Η ΥΑ περι ΚΑΝΕΠΕ εχει σχεσεις μονο μεταξυ Β2,Α2,Γ2, .

Μα  αυτό το διάστημα λύνω ενα 3 οροφο που επαρκεί μια χαρα στην στάθμη Β2 και στη Γ1  είναι χάλια(εξού και οι φιλοσοφικές ερωτήσεις)

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, KF said:

Κατα τη γνωμη μου εννοει οτι ολα τα υπολοιπα (αποτυπωσεις-στοιχεια υλικων-εκθεσεις- κ.λ.π ) πλην των υπολογισμων θα γινονται με ΚΑΝΕΠΕ .

 

Δεν γράφει όμως αυτό. Γράφει (α), (β)), (γ) και (ε) ΚΑΝΕΠΕ, (δ) είτε ΚΑΝΕΠΕ ή παλιούς κανονισμούς.

Και εάν στο (ε) είχε μόνο υπολογισμούς και αναλύσεις, και τους ελέγχους τους είχε στο (δ) κάτι γινόταν, έτσι που το έχει τώρα μόνο ένα συμπέρασμα βγαίνει, γράφτηκε από μη μηχανικό

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, dimitris GM said:

παρα την ασαφη  διατυπωση [που δεν ειναι και η μοναδικη περιπτωση σε αυτην την ΥΑ..]

σωστα,  οταν υπαρχει συσταση ΟΙ, ο υπολογισμος γινεται ανα διηρημενη ΟΙ

Γνωμη μου ειναι οτι,  οταν λεει "ανεξαρτητο" κτιριο,  να θεωρησουμε αυτο που δεν μπορει να διαιρεθει σε πολλές ΟΙ, αλλά το λαμβανεις υποχρεωτικα  σαν "ενα" .

[βιομηχανοστασια/αποθήκες/ειδικα  κτιρια εν γενει]

[ας περιμενουμε και διευκρινιστικες,  βεβαιως  βεβαιως,...]

 

Και το κρυφό bonus υπάρχει αν θεωρήσουμε το "ανεξάρτητο κτίριο" και ως στατικά ανεξάρτητο, σε περίπτωση αυθαίρετης κατ επέκτασης προσθήκης, προκειμένου να  ικανοποιήσουμε κριτήρια απαλλαγής από ΜΣΕ.

 Για τις διευκρινήσεις Δημήτρη δεν είμαι και τόσο αισιόδοξος. 

Link to comment
Share on other sites

Για διευκρινήσεις συμφωνώ ότι μάλλον δεν θα υπάρξουν.

Και αυτό όχι λόγω του ότι δεν υπάρχουν αλλά εξ αιτίας της αδυναμίας να γραφτούν σε χαρτί. Έχουμε φτάσει στον σκληρό πυρήνα.

Για το μηχανικό στατική επάρκεια ή ανεπάρκεια δεν είναι δυνατό να τεκμηριωθεί σε επίπεδο οριζόντιας ιδιοκτησίας. Με κανένα κανονισμό.

Η ΜΣΕ αφορά σε φέροντα ή μη στοιχεία σκελετού κτηρίου και όχι στον περιεχόμενο μεταξύ τοίχων αέρα μιας ΟΙ.

Η ΜΣΕ δεν είναι ΠΕΑ που μπορεί να δοθεί σε επίπεδο κτηρίου ή ΟΙ (και καλύτερα εκεί που είναι και τα πορτοφόλια χωριστά).

Για το δικηγόρο αυτή η αδυναμία είναι και η μητέρα όλων των δικών (που θα ακολουθήσουν).

Για τον πολιτικό πάλι, που μηχανικοί μαζί με δικηγόρους του έχουν εξηγήσει τι πραγματικά συμβαίνει, το μόνο που μπορεί να ξεστομίσει είναι ανακάτεμα να πάμε παρακάτω γιατί δε λέμε ποτέ αλήθειες που στενοχωρούν (ειδικά σε ευαίσθητες χρονικές περιόδους).

Εδώ η λύση δίνεται από τον αδύναμο κρίκο. Ο ίδιος θα υποστεί και τις συνέπειες.

 

  • Upvote 7
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, mantzaras said:

Δεν γράφει όμως αυτό. Γράφει (α), (β)), (γ) και (ε) ΚΑΝΕΠΕ, (δ) είτε ΚΑΝΕΠΕ ή παλιούς κανονισμούς.

Και εάν στο (ε) είχε μόνο υπολογισμούς και αναλύσεις, και τους ελέγχους τους είχε στο (δ) κάτι γινόταν, έτσι που το έχει τώρα μόνο ένα συμπέρασμα βγαίνει, γράφτηκε από μη μηχανικό

To τι θελει να πει ειναι προφανες .Το τι λεει ειναι ακαταληπτο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.