Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

5 λεπτά πριν, KF said:

To τι θελει να πει ειναι προφανες .Το τι λεει ειναι ακαταληπτο.

Ειναι προφανες για εσας?? Για να ειναι ξεκαθαρο, θα επρεπε να ελεγε, τα α,β,γ με ΚΑΝΕΠΕ και δ,ε με ΚΑΝΕΠΕ ή παλιους κανονισμους.

Ολο αυτο δεν με κανει ανετο να θεωρησω οτι εγινε λαθος και να το αγνοησω....Χωρις ομως να εχω και απαντηση πως να χρησιμοποιησω και παλιους και να εφαρμοσω την ΥΑ.

 

Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν, KF said:

To τι θελει να πει ειναι προφανες .Το τι λεει ειναι ακαταληπτο.

Επειδή το μεγαλύτερο ποσοστό τακτοποιήσεων γίνεται με σκοπό την πώληση (τουλάχιστον στα μεγάλα αστικά κέντρα), και εσύ με μία μελέτη που αποτιμά κάτι ανεπαρκές στην καλύτερη απλά θα μειώνεις τραγικά την τιμή του, στην χειρότερη θα φέρεις έναν ιδιοκτήτη αντιμέτωπο με αγωγές από άλλους ιδιοκτήτες, στην αντίθετη περίπτωση (αποτίμησης επάρκειας) ο νέος ιδιοκτήτης μπορεί να θεωρήσει ότι παραπλανήθηκε, δεν υπάρχει χώρος για προφανή αλλά μόνο για τα ρητώς γραφόμενα.

Άλλωτσε το θέμα έχει ξεφύγει του επιστημονικού, το οποίο δεν τους ενδιαφέρει από ότι φαίνεται.

Εάν το θέμα ήταν στη σωστή του βάση, δεν θα υπήρχε χώρος για δικηγόρους και ερμηνίες σε μία κουβέντα για στατικά.

Επειδή όμως δεν είναι, και επειδή κατά ΚΑΝΕΠΕ κάθε μελέτη αποτίμησης είναι ξέπλυμα των παλιών και ανάληψη ευθύνης από νέους (κατά την άποψή μου για να τις αποφύγει η πολιτεία, και οι τράπεζες), δυστυχώς μετράει ότι γράφει.

Edited by mantzaras
  • Like 1
  • Upvote 7
Link to comment
Share on other sites

24 λεπτά πριν, mantzaras said:

εσύ με μία μελέτη που αποτιμά κάτι ανεπαρκές στην καλύτερη απλά θα μειώνεις τραγικά την τιμή του, στην χειρότερη θα φέρεις έναν ιδιοκτήτη αντιμέτωπο με αγωγές από άλλους ιδιοκτήτες, στην αντίθετη περίπτωση (αποτίμησης επάρκειας) ο νέος ιδιοκτήτης μπορεί να θεωρήσει ότι παραπλανήθηκε

κατά ΚΑΝΕΠΕ κάθε μελέτη αποτίμησης είναι ξέπλυμα των παλιών και ανάληψη ευθύνης από νέους (κατά την άποψή μου για να τις αποφύγει η πολιτεία, και οι τράπεζες)

mantzaras τα είπες όλα σε δυό φράσεις, εύγε.

Και για να το επαναδιατυπώσω, την ώρα που στην κατασκευή ενός νέου κτηρίου αγχωνόμαστε για τη σωστή γωνία αγκίστρων συνδετήρων ή για το τι μάρκα υπερρευστοποιητής θα πέσει στη βαρέλα, θα πάρω εγώ πάνω μου την επάρκεια κτηρίου 30ετίας αγνώστων λοιπών στοιχείων, με ερήμην τιμές αντοχής μπετόν, αμοιβή μελέτης τριψήφιο αριθμό και με πωλητή – αγοραστή - συνιδιοκτήτες στα κάγκελα. Πριτς….

Edited by gp1
  • Like 3
  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, michalis1 said:

Μα  αυτό το διάστημα λύνω ενα 3 οροφο που επαρκεί μια χαρα στην στάθμη Β2 και στη Γ1  είναι χάλια(εξού και οι φιλοσοφικές ερωτήσεις)

Με τι μέθοδο λύνεις για τις δύο στάθμες?

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, mantzaras said:

Με τι μέθοδο λύνεις για τις δύο στάθμες?

Με χρονοιστορια (χαμηλη ΣΑΔ)  λαμβάνοντας υποψην στο μοντελο τις τοιχοπληρωσεις και βγαζω αποτέλεσμα για τη δυσμενεστερη.

Στη Γ1 αν οι τοιχοπληρωσεις δημιουργουν ευμένεια στα αποτελέσματα απαγορεύεται να εισαχθουν στο μοντέλο.

Με λίγα λόγια αυτο που έχω καταλάβει ειναι πως αν λύνεις με ΚΑΝΕΠΕ πρέπει να παρεις οπωσδηποτε δοκίμια αλλιως ενισχύσεις!!!!! 

 

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, michalis1 said:

Με χρονοιστορια (χαμηλη ΣΑΔ)  λαμβάνοντας υποψην στο μοντελο τις τοιχοπληρωσεις και βγαζω αποτέλεσμα για τη δυσμενεστερη.

Στη Γ1 αν οι τοιχοπληρωσεις δημιουργουν ευμένεια στα αποτελέσματα απαγορεύεται να εισαχθουν στο μοντέλο.

Με λίγα λόγια αυτο που έχω καταλάβει ειναι πως αν λύνεις με ΚΑΝΕΠΕ πρέπει να παρεις οπωσδηποτε δοκίμια αλλιως ενισχύσεις!!!!! 

 

Χρονοϊστορία ελαστική?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα τώρα τι γίνεται, για Γ1 παίρνεις ένα επιταχυνσιόγραφημα με 17% περίπου μεγαλύτερο φασματικό περιεχόμενο από την Β2, αισθητά μικρότερη δυσκαμψία η οποία όμως μάλλον δεν σου ρίχνει και πολύ τα μεγέθη (μάλλον παραμένεις στο πλατώ), και επομένως χοντρικά πες ότι έχεις 15% πάνω μεγέθη από ανάλυση, αλλά m λίγο μεγαλύτερα.

Οπότε λογικά εάν είχες έναν δείκτη ανεπάρκειας λ (ένταση/αντοχή) κοντά στο 1 με Β2, αυτό θα σε πάει κοντά στο 1,20.

Πέρα όμως από τα πάνω κοίτα τώρα τι συμβαίνει, κάνεις μία πολύ αναλυτική διερεύνηση σε επίπεδο ανάλυσης (χρονοϊστορία και τοπικοι δείκτες) προκειμένου να βγάλεις μικρές εντάσεις και μεγάλες αντοχές, ενώ ταυτόχρονα για υλικά και φορέα έχεις πάει με τιμές ερήμην (το εκτιμώ επειδή είπες ΣΑΔ χαμηλή).

Αυτό από μόνο του κλωτσάει λίγο.

Edited by mantzaras
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.