Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Επί της ουσίας ισχύουν αυτά που λέει ο Παύλος.

Στην κυριολεξία όμως, αυτή τη στιγμή, ισχύουν μόνο αυτά που λέει ο νόμος γιατί η ΥΑ δεν είναι εξουσιοδοτημένη από το νόμο.

Θα εξουσιοδοτηθεί με την επερχόμενη τροποποίηση του ν.4495, οπότε μετά τη δημοσίευσή του σε ΦΕΚ θα ισχύουν νόμιμα και αυτά που λέει εκεί ...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

46 λεπτά πριν, Inzaghi said:

Πώς πιστοποιούμε αύξηση ή μη του φορτίου που μπορεί να προκαλείται από μια αυθαίρετη κατασκευή? Μια διαμερισμάτωση όπου ένα μεγάλο διαμέρισμα διασπάται σε δυο μικρότερα, επιφέρει αύξηση του κατακορύφου φορτίου ή διατηρείται αυτό σταθερό?

Συμφωνώ με τους προηγούμενους... γνώμη μου είναι ότι εξαιρείται η αλλαγή διαμερισμάτωσης από ΜΣΕ (έλεος !!! :shock:)

Επιστημονικά όμως η αλλαγή διαμερισμάτωσης έγινε με κάποιες εργασίες καθαίρεσης και προσθήκης τοίχων... άρα με αυτές τις "προσθαφαιρέσεις" θα μπορούσε να πει ένας μηχανικός αν εξακολουθούμε να είμαστε εντός του περιθωρίου ασφαλείας που δίνει η αρχική στατική μελέτη του κτηρίου !!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

θεωρείτε οτι οι περιπτώσεις της εγκυκλίου εφαρμόζονται αθροιστικά ή και ανεξάρτητα? Πχ έχω περίπτωση διόροφης

οικοδομής με μια οριζόντια ανα στάθμη, ισόγειο - όροφος. Στον όροφο έχει κλείσιμο ημιυπαιθρίου 8μ², επέκταση εκτός περιγράμματος ισογείου (δηλ δημιουργείται μια pilotis) 13μ² 

και το ανοιχτό κλιμακοστάσιο στην ΟΑ από την αυλή στον όροφο που έχει κλείσει κάτοψης 12,6μ² (προσθήκη κατ΄επέκταση του νομίμου περιγράμματος). Μπορώ να το σπάσω στις υποπεριπτώσεις της ΥΑ ή επειδή είμαι >25μ² καίγομαι?  

Link to comment
Share on other sites

Αν διάβασες και στις προηγούμενες σελίδες του παρόντος νήματος από την ημερομηνία δημοσίευσης της σχετικής απόφασης, μας έχει  απασχολήσει το ίδιο ερώτημα χωρίς φυσικά να μπορεί να δοθεί έγκυρη απάντηση παρά μόνο προσωπικές γνώμες.

 

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση στην οποία έχουμε περιπτώσεις αυθαιρέτων όπου υπάγονται σε κάποιες από τις εξαιρέσεις απαίτησης ΜΣΕ βάσει πρόσφατης απόφασης και κάποιες άλλες που δεν υπάγονται (πχ επιμήκυνση προβόλου άνω του 25%), τότε ελέγχουμε το σύνολο της πρόσθετης κατακόρυφης φόρτισης της ιδιοκτησίας μας και εφόσον βρισκόμαστε <20% απαλασσόμαστε εξ ολοκλήρου από την υποβολή ΜΣΕ?

Κάπως έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ. Έχω περίπτωση κλεισμένου ΗΧ, διαφορετικής διαμερισμάτωσης, παραβάσεων Κατηγορίας 3 και επιμήκυνσης εξώστη κατά 30% (από 50εκ κατασκευάστηκε 65εκ!!!). 

Οι 3 πρώτες παραβάσεις απαλάσσονται της εκπόνησης ΜΣΕ, ο εξώστης όχι.

Στο σύνολό τους τα κατακόρυφα φορτία της ιδιοκτησίας μου δεν έχουν 20% προσαύξησης από ΟΛΕΣ τις παραβάσεις στο σύνολό τους.

Υπάγεται η δήλωση στο ια) και απαλάσσεται οριστικά?

Link to comment
Share on other sites

28 λεπτά πριν, Inzaghi said:

Σε περίπτωση στην οποία έχουμε περιπτώσεις αυθαιρέτων όπου υπάγονται σε κάποιες από τις εξαιρέσεις απαίτησης ΜΣΕ βάσει πρόσφατης απόφασης και κάποιες άλλες που δεν υπάγονται (πχ επιμήκυνση προβόλου άνω του 25%), τότε ελέγχουμε το σύνολο της πρόσθετης κατακόρυφης φόρτισης της ιδιοκτησίας μας και εφόσον βρισκόμαστε <20% απαλασσόμαστε εξ ολοκλήρου από την υποβολή ΜΣΕ?

Κάπως έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ. Έχω περίπτωση κλεισμένου ΗΧ, διαφορετικής διαμερισμάτωσης, παραβάσεων Κατηγορίας 3 και επιμήκυνσης εξώστη κατά 30% (από 50εκ κατασκευάστηκε 65εκ!!!). 

Οι 3 πρώτες παραβάσεις απαλάσσονται της εκπόνησης ΜΣΕ, ο εξώστης όχι.

Στο σύνολό τους τα κατακόρυφα φορτία της ιδιοκτησίας μου δεν έχουν 20% προσαύξησης από ΟΛΕΣ τις παραβάσεις στο σύνολό τους.

Υπάγεται η δήλωση στο ια) και απαλάσσεται οριστικά?

Μήπως να θεωρηθεί η επέκταση εξώστη παράβαση  και να ενταχθεί στο παρακάτω?

" ι) το σύνολο των αυθαιρέτων κατασκευών ανά διηρημένη ιδιοκτησία ή ανεξάρτητο κτίριο είναι μικρότερο σε επιφάνεια από 25 τ.μ.,"  (Λέω εγώ τώρα.....)

Edited by da-mi
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ οτι τα 25 τ.μ. αφορούν χώρο. Όχι εξώστες.

 

Από την άλλη, υπολογίζοντας τη φόρτιση της ιδιοκτησίας και την προσαύξηση που προκαλείται από ΟΛΕΣ τις αυθαίρετες κατασκευές προκειμένου να ενταχθείς στο ια) εδάφιο, λαμβάνεται υπόψιν η φόρτιση που προκαλείται από τον ανοικτό Η/Χ και τον εξώστη?

Δηλαδή... Αν έχω 15 τ.μ. ΗΧ ο οποίος έκλεισε (συν άλλες παραβάσεις, οπότε κάνω τον έλεγχο του ια για ολα), το φορτιο του ως ανοικτου συμπεριλαμβανεται στην αρχική φόρτιση της ιδιοκτησίας, οπότε η κατάληψή του προκαλεί μηδενική περαιτέρω φόρτιση ή δε συμπεριλαμβάνεται καν, οπότε το εμβαδον του προκαλεί πρόσθετη φόρτιση με την κατάληψη?

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Inzaghi said:

Σε περίπτωση στην οποία έχουμε περιπτώσεις αυθαιρέτων όπου υπάγονται σε κάποιες από τις εξαιρέσεις απαίτησης ΜΣΕ βάσει πρόσφατης απόφασης και κάποιες άλλες που δεν υπάγονται (πχ επιμήκυνση προβόλου άνω του 25%), τότε ελέγχουμε το σύνολο της πρόσθετης κατακόρυφης φόρτισης της ιδιοκτησίας μας και εφόσον βρισκόμαστε <20% απαλασσόμαστε εξ ολοκλήρου από την υποβολή ΜΣΕ?

Κάπως έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ. Έχω περίπτωση κλεισμένου ΗΧ, διαφορετικής διαμερισμάτωσης, παραβάσεων Κατηγορίας 3 και επιμήκυνσης εξώστη κατά 30% (από 50εκ κατασκευάστηκε 65εκ!!!). 

Οι 3 πρώτες παραβάσεις απαλάσσονται της εκπόνησης ΜΣΕ, ο εξώστης όχι.

Στο σύνολό τους τα κατακόρυφα φορτία της ιδιοκτησίας μου δεν έχουν 20% προσαύξησης από ΟΛΕΣ τις παραβάσεις στο σύνολό τους.

Υπάγεται η δήλωση στο ια) και απαλάσσεται οριστικά?

Πιστεύω πως και ο εξώστης σου εξαιρείται της Μ.Σ.Ε. 

Εκτιμώ πως στην Υ.Α στο άρθρο 2γ εξαιρεί όλους τους εξώστες κάτω από 2μ. και πως το 25% ελέγχεται από τα 2.0μ. και πάνω. Π.χ Δεν εξαιρείται εξώστης που από 1.70μ. έγινε 2.20μ. Αντίθετα εξαιρείται εξώστης που από 2.0μ. έγινε 2.40μ.

Είναι αυτό το ψυχολογικό όριο των 2.0μ. που είχαμε πάντα στους εξώστες. Νομίζω ότι αυτό θέλουνε να πούνε απλά για άλλη μια φορά δε μπορούνε...

Edited by alexdam
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλει ΜΣΕ αλλά απαιτείται ΤΕ:

1. Αυθαίρετος πρόβολος έως 2,00 μ. προεξοχής.

2. Αυθαίρετη επαύξηση της προεξοχής νόμιμου προβόλου μέχρι το 25% αυτής.

 

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.