Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

2-οροφη οικοδομή με σύσταση Ο.Ι

Αυθαιρεσίες Ο.Ι κατοικίας Α ορόφου που είναι και ο πελάτης μου:

1.Κλείσιμο Η/Χ<25τμ.

2. Προσθήκη στέγης.

Οπως καταλαβαίνω πάμε σε Απαλλαγή απο ΜΣΕ και έλεγχο μόνο για τη στέγη. Ορθά? 

Αυθαιρεσία στον κοινόχρηστο που θα τη δηλώσει ο δικός μου καθώς είναι δική του:

Στατικά ανεξάρτητη Αποθήκη 14τ.μ. Ύψους>2,50μ---> Απαλλάσσεται απο ΜΣΕ λογω εμβαδού. Οκ?

 

Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν, Ellena said:

Το δάπεδο του ορόφου μου εδράζεται επί εδάφους και χαρακτηρίζεται στην άδεια ως υπόγειο (αδεια 72) όμως πρακτικά είναι ισόγειο αφού το δάπεδό του είναι 0,5 μ κάτω από το επίπεδο του πεζοδρομίου. Καταλαβαίνω ότι δεν λαμβάνονται υπόψιν τα φορτία πλάκας επί εδάφους. Αυτή θα είναι και η αιτιολόγησή μου?

Τα φορτία επί εδάφους δεν επιβαρύνουν το κτήριο .... 

Το ότι είναι ισόγειο πρακτικά δημιουργεί κάποιες αμφιβολίες όμως:

α) Στη μελέτη στατικών φαίνεται ως υπόγειο ή ισόγειο???

β) Στη μελέτη στατικών έχει τοιχεία ή κολώνες???

γ) Στη μελέτη στατικών λαμβάνει μέρος στον σεισμό ή όχι ???

 

12 λεπτά πριν, laxanos said:

2-οροφη οικοδομή με σύσταση Ο.Ι

Αυθαιρεσίες Ο.Ι κατοικίας Α ορόφου που είναι και ο πελάτης μου:

1.Κλείσιμο Η/Χ<25τμ.

2. Προσθήκη στέγης.

Οπως καταλαβαίνω πάμε σε Απαλλαγή απο ΜΣΕ και έλεγχο μόνο για τη στέγη. Ορθά? 

Αυθαιρεσία στον κοινόχρηστο που θα τη δηλώσει ο δικός μου καθώς είναι δική του:

Στατικά ανεξάρτητη Αποθήκη 14τ.μ. Ύψους>2,50μ---> Απαλλάσσεται απο ΜΣΕ λογω εμβαδού. Οκ?

 

Νομίζω ότι πας για απαλλαγή ... αλλά τι εννοείς προσθήκη στέγης ???

Δεν είχε στέγη ??? (τι ήταν Hotel: τα άστρα ???)

Ή εννοείς στέγη επί πλάκας ??? Τι χώρος είναι κάτω από τη στέγη ???

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, Ellena said:

Το δάπεδο του ορόφου μου εδράζεται επί εδάφους και χαρακτηρίζεται στην άδεια ως υπόγειο (αδεια 72) όμως πρακτικά είναι ισόγειο αφού το δάπεδό του είναι 0,5 μ κάτω από το επίπεδο του πεζοδρομίου. Καταλαβαίνω ότι δεν λαμβάνονται υπόψιν τα φορτία πλάκας επί εδάφους. Αυτή θα είναι και η αιτιολόγησή μου?

Η αιτιολόγηση θα πρέπει να έχει το σκεπτικό (θα το ρετουσάρεις λίγο) : H πλάκα εδράζεται επί εδάφους αρα δεν επηρέαζει τα στοιχέια του Φέροντος Οργανισμού.(

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

26 λεπτά πριν, laxanos said:

Ν = Ν.4495/17  ΥΑ= ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/14409/1507

2-οροφη οικοδομή με σύσταση Ο.Ι

Αυθαιρεσίες Ο.Ι κατοικίας Α ορόφου που είναι και ο πελάτης μου:

1.Κλείσιμο Η/Χ<25τμ.  Ν περ.ααα, ΥΑ περ α

2. Προσθήκη στέγης.   εάν ξύλινη η μεταλλική ΥΑ περ θ

Οπως καταλαβαίνω πάμε σε Απαλλαγή απο ΜΣΕ και έλεγχο μόνο για τη στέγη. Ορθά? 

Αυθαιρεσία στον κοινόχρηστο που θα τη δηλώσει ο δικός μου καθώς είναι δική του:

Στατικά ανεξάρτητη Αποθήκη 14τ.μ. Ύψους>2,50μ---> Απαλλάσσεται απο ΜΣΕ λογω εμβαδού. Οκ? ΥΑ περ η

 

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν, ppanag said:

Νομίζω ότι πας για απαλλαγή ... αλλά τι εννοείς προσθήκη στέγης ???

Δεν είχε στέγη ??? (τι ήταν Hotel: τα άστρα ???)

Ή εννοείς στέγη επί πλάκας ??? Τι χώρος είναι κάτω από τη στέγη ???

Οντως εννοώ στέγη επι πλακός.Κλασική με ξύλο και κοκκινο κεραμίδι. Μαλιστα εχει και σχετικά μικρό ύψος. Τιποτα δεν ειναι κατω απο τη στέγη, η οποία δεν εχει και πρόσβαση.

Την έκανε κυρίως για μόνωση. Μεταξύ μας, χαλάλι, η πλέον λογική λύση από τις βαφες και λοιπές ιστορίες

που λανσάρουν οι απανταχού "μονωσάδες" (ειδική κατηγορία ειδικών επιστημόνων της παπαρδολογίας)

Edited by laxanos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/5/2018 at 6:22 PM, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

 

14 hours ago, mantzaras said:

Βασικά τι έκανε το 2000? Με τι κανονισμό ΝΕΑΚ ή ΕΑΚ200

Η λογική λέει έλεγχο φορτίων Α και Β ορόφου με άδεια 2000, και υπογείου-ισογείου με αρχική.

Βασική διευρκίνηση όταν λέω έλεγχο μεταβολής φορτίου σε ένα όροφο, εννοώ όλα τα φορτία των πλακών του αυτού ορόφου και όλων των υπερκείμενων, δηλαδή σε κάθε όροφο ως φορτία το άθροισμα των αξονικών όλων των υποστυλωμάτων

 

13 hours ago, ppanag said:

Η πρόβλεψη ορόφου ή ορόφων με παλιότερους κανονισμούς είναι απλά μια υπερδιαστασιολόγηση για το σήμερα.... Δεν μπορούμε να την εκμεταλευτούμε χωρίς μελέτη (ΚΑΝ.ΕΠΕ δηλαδή)...

Επίσης η μελέτη του 2000 έχει πρόβλεψη για επιπλέον φορτία ??? Μάλλον όχι, οπότε πάλι δεν απομένει "περίσσευμα" 

Βρε παιδιά έχω πρόβλεψη (με την 1η άδεια) φορτίων για 3 ορόφους και έχω κάνει συνολικά ενάμισι όροφο εκ των οποίων 60τμ είναι αυθαίρετα ...από που δεν έχω περίσσευμα φορτίων ?

Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν, georgegaleos said:

 

Βρε παιδιά έχω πρόβλεψη (με την 1η άδεια) φορτίων για 3 ορόφους και έχω κάνει συνολικά ενάμισι όροφο εκ των οποίων 60τμ είναι αυθαίρετα ...από που δεν έχω περίσσευμα φορτίων ?

Η άποψη μου είναι ότι προκειμένου να μην κάνεις πλήρη ΜΣΕ, έτσι όπως είναι ο νόμος και η ΥΑ, μόνο δύο επιλογές βλέπω να έχεις:

1) ΥΑ περίπτωση (ια)

2) έλεγχο τέμνουσας άρθρου 3 της ΥΑ

Το πρώτο σε οδηγεί σε τεχνική έκθεση, στο δεύτερο μπορείς να περιοριστείς σε έλεγχο τέμνουσας μόνο και αυτό να είναι έκθεση αποτίμησης.

Όπως και να έχει κάποιον έλεγχο θα τον κάνεις, δεν βλέπω να μπορείς να βασιστείς στην πρόβλεψη ορόφων χωρίς κάποιο έλεγχο φορτίων.

Edited by mantzaras
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν μπορώ να βασιστώ στην πρόβλεψη αφου τα φορτία των επιπλέον ορόφων έχουν ληφθεί υπ' όψη στην αρχική άδεια.

με το σκεπτικό σου καταργώ την αρχική άδεια. Οι κανονισμοί φορτίσεων λίγο έχουν αλλάξει (φαντάσου το ως πρόβλεψη 2 ορόφων ..... πόσο έχουν αλλάξει, και έχει γίνει 1,5 όροφος. ................... Μην τρελλαθούμε)

Εξήγησε μου την λογική σου

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν υπάρχει πουθενά να σου λέει άμα έχεις πρόβλεψη δεν κάνεις ΜΣΕ.

Άρα πρέπει (αφού θες να αποφύγεις την ΜΣΕ) να βρεις ποια κατηγορία απαλλαγών μπορείς να επικαλεστείς.

Δεν καταργώ κάτι. Αντιθέτως λέω να τις χρησιμοποιήσεις για να δεις εάν έχεις μεταβολή (είτε προς τα πάνω, ή προς τα κάτω) των φορτίων.

Το ότι εκτιμάς ότι μάλλον θα είναι λιγότερα, μπορεί. Αυτήν την εκτίμηση ποσοτικοποίησέ την, αυτό λέω.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.