Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Σε ιδιοκτησία χωρίς ΣΟΙ:

α)διώροφο κτίσμα είναι προ του 1955 άλλαξε κεραμιδοσκεπή με άδεια μικρής κλίμακας το 2006: δεν απαιτείται πιστεύω ΜΣΕ

β)στην ίδια ιδιοκτησία σε ισόγειο αναξάρτητο τμήμα, κατασκευή προ του 1983, εμβαδού<25 μ2 έγινε αλλαγή στέγης από λαμαρίνα σε κεραμιδοσκεπή: δεν απαιτείται ΜΣΕ

γ)Επίσης σε παρακείμενο ανεξάρτητο ισόγειο κτίριο ομοίως κατασκευή του 1977, με εμβαδόν 31μ2>25 μ2 έγινε αλλαγή της λαμαρίνας με κεραμιδοσκεπή : απαιτείται ΜΣΕ

ερώτηση 1: θα απαιτηθεί ΜΣΕ μόνον για το το τμήμα γ) της ιδιοκτησίας ή και για τα υπόλοιπα τμήματα που απαλλάσσονται; (παρότι είναι αστεία η λογική της απαλλαγής τους αλλά τουλάχιστον μας συμφέρει)

ερώτηση 2:ο ιδιοκτήτης ως συνήθως βιάζεται για μεταβίβαση. Ο συμβολαιογράφος θέλει οριστική υπαγωγή, άρα οριστικοποιώ με ειδική μνεία της εκκρεμότητας  ΜΣΕ;

Ρωτώ γιατί -το άκουσα και αυτό - σε τηλ. προς το ΤΕΕ  μου είπαν (και μάλιστα σε στυλ ότι έπρεπε να ενημερώνομαι τακτικότερα από το ΤΕΕ):

 μετά την απόφαση 19409/1507 πρέπει πλέον να υποβάλλεται υποχρεωτικά και η ΜΣΕ ώστε να γίνει η μεταβίβαση, άλλως δεν μπορεί να προχωρήσει. Δηλ. αυτά περί υποβολής ΜΣΕ εντός 5ετίας ή 3ετίας ανάλογα με την σπουδιαότητα πάνε περίπτο;

Επειδή μας έχουν φτάσει στα όριά μας, υπάρχει ρε παιδιά κάτι τέτοιο και μου έχει διαφύγει;

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, mikehellas said:

Περίπτωση οικοδομής με πρόβλεψη ορόφου στην οποία πραγματοποιήθηκε αυθαίρετα προσθήκη καθ' ύψος σε επιφάνεια μάλιστα μικρότερη από την προβλεπόμενη, πως θα την αντιμετωπίζατε στο θέμα της στατικής επάρκειας?

Το ότι υπήρχε πρόβλεψη ορόφου δεν αλλάζει κάτι. Από την στιγμή που δεν υπάρχει επίσημη επίβλεψη είναι 100% αυθαίρετο ασχέτως πρόβλεψης. Σε τυχόν πρόβλημα δεν υπάρχει υπεύθυνη δήλωση μηχανικού ότι υλοποιήθηκαν μελέτες και κατασκευή σύμφωνα με το τότε κανονιστικό πλαίσιο. Το γεγονός ότι η επιφάνεια του αυθαιρέτου είναι μικρότερη από αυτήν της πρόβλεψης μπορεί να έχει επιφέρει και δυσμένειες...  

Απαιτείται ΜΣΕ. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, athanasanas said:

ερώτηση 2:ο ιδιοκτήτης ως συνήθως βιάζεται για μεταβίβαση. Ο συμβολαιογράφος θέλει οριστική υπαγωγή, άρα οριστικοποιώ με ειδική μνεία της εκκρεμότητας  ΜΣΕ;

Ρωτώ γιατί -το άκουσα και αυτό - σε τηλ. προς το ΤΕΕ  μου είπαν (και μάλιστα σε στυλ ότι έπρεπε να ενημερώνομαι τακτικότερα από το ΤΕΕ):

 μετά την απόφαση 19409/1507 πρέπει πλέον να υποβάλλεται υποχρεωτικά και η ΜΣΕ ώστε να γίνει η μεταβίβαση, άλλως δεν μπορεί να προχωρήσει. Δηλ. αυτά περί υποβολής ΜΣΕ εντός 5ετίας ή 3ετίας ανάλογα με την σπουδιαότητα πάνε περίπτο;

Επειδή μας έχουν φτάσει στα όριά μας, υπάρχει ρε παιδιά κάτι τέτοιο και μου έχει διαφύγει;

 

Μετά την τροποποίηση του ν4495 με τον ν4546/18 του οποίου το άρθρο παραθέτω δεν νομίζω ότι έχεις πρόβλημα με την ΜΣΕ.

Αρθρο 83  ν4546/18

3.Η βεβαίωση μηχανικού για τις αυθαίρετες κατασκευές της περίπτωσης ζ της παραγράφου 2 του
άρθρου 82, για τις οποίες δεν έχει περαιωθεί η διαδικασία εξόφλησης του ενιαίου ειδικού προστίμου
του ν.4014/2011 ή του ν.4178/2013 ή του παρόντος, περιέχει ρητή αναφορά για την εξόφληση
ποσοστού τριάντα τοις εκατό (30%) του ενιαίου ειδικού προστίμου καθώς και για την ανάρτηση στο
πληροφοριακό σύστημα όλων των κατά περίπτωση απαιτούμενων δικαιολογητικών κατά τις διατάξεις
των ν.4014/2011, ν.4178/2013 και του παρόντος, για τις οποίες γίνεται ειδική μνεία σε κάθε
δικαιοπραξία. Από τα ανωτέρω δικαιολογητικά εξαιρούνται αυτά που αφορούν στο στατικό έλεγχο των
παραβάσεων, τα οποία υποβάλλονται στην προθεσμία του άρθρου 99.

Link to comment
Share on other sites

27 λεπτά πριν, athanasanas said:

Σε ιδιοκτησία χωρίς ΣΟΙ:

α)διώροφο κτίσμα είναι προ του 1955 άλλαξε κεραμιδοσκεπή με άδεια μικρής κλίμακας το 2006: δεν απαιτείται πιστεύω ΜΣΕ

σε αυτό τι σε νοιάζει η ΜΣΕ? προ 55 και με άδεια για σκεπή, οπότε τι το αυθαίρετο βλέπεις?

29 λεπτά πριν, athanasanas said:

γ)Επίσης σε παρακείμενο ανεξάρτητο ισόγειο κτίριο ομοίως κατασκευή του 1977, με εμβαδόν 31μ2>25 μ2 έγινε αλλαγή της λαμαρίνας με κεραμιδοσκεπή : απαιτείται ΜΣΕ

Αυτό είναι τελείως αυθαίρετο? Αφού είναι προ του 83 γιατί ΜΣΕ? για την αλλαγή επιστέγασης?

Όσο για το αν πρέπει για μεταβίβαση να προηγηθεί η εκπόνηση της ΜΣΕ, θα συμφωνήσω με @karanus ότι δεν θα έχεις θέμα μάλλον

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, karanus said:

Μετά την τροποποίηση του ν4495 με τον ν4546/18 του οποίου το άρθρο παραθέτω δεν νομίζω ότι έχεις πρόβλημα με την ΜΣΕ.

Αρθρο 83  ν4546/18

3.Η βεβαίωση μηχανικού για τις αυθαίρετες κατασκευές της περίπτωσης ζ της παραγράφου 2 του
άρθρου 82, για τις οποίες δεν έχει περαιωθεί η διαδικασία εξόφλησης του ενιαίου ειδικού προστίμου
του ν.4014/2011 ή του ν.4178/2013 ή του παρόντος, περιέχει ρητή αναφορά για την εξόφληση
ποσοστού τριάντα τοις εκατό (30%) του ενιαίου ειδικού προστίμου καθώς και για την ανάρτηση στο
πληροφοριακό σύστημα όλων των κατά περίπτωση απαιτούμενων δικαιολογητικών κατά τις διατάξεις
των ν.4014/2011, ν.4178/2013 και του παρόντος, για τις οποίες γίνεται ειδική μνεία σε κάθε
δικαιοπραξία. Από τα ανωτέρω δικαιολογητικά εξαιρούνται αυτά που αφορούν στο στατικό έλεγχο των
παραβάσεων, τα οποία υποβάλλονται στην προθεσμία του άρθρου 99.

ΟΜΩΣ στο αρθρο  3 της ΥΑ για την ΜΣΕ λέει ότι το συμπερασμα της έκθεσης αποτίμησης συνοδεύει τη βεβαίωση μεταβίβασης.

Αρα για να καταλήξεις σε συμπέρασμα πρέπει εκ των πραγμάτων να έχει προηγηθεί μια μελέτη , κι ας μην χρειάζεται να ανέβει τώρα στο σύστημα. Κάνω λάθος ?

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

On 24/6/2018 at 8:08 ΜΜ, kostaras4 said:

Σε Ισόγεια κατοικία (χωρίς υπόγειο) με άδεια, έγινε εκ των υστέρων προσθήκη Στατικά ανεξάρτητης κατασκευής αλλά Λειτουργικά ενιαίας (η πρόσθετη κατασκευή αποτελείται από ισόγειο και υπόγειο). Η επιφάνεια της πρόσθετης αυτής κατασκευής στη στάθμη του Ισογείου είναι 18τ.μ., με αντίστοιχο υπόγειο 18τ.μ.

 

Στην περίπτωση αυτή θεωρώ ότι η επέκτασή μου είναι βάσει των:
ε) υπόγειοι χώροι μέγιστης επιφάνειας έως αυτής του ισογείου, κατασκευασμένοι με περιμετρικούς τοίχους από μπατική τοιχοποιία ή οπλισμένο σκυρόδεμα, τα οποία καλύπτουν τουλάχιστον το εβδομήντα πέντε τοις εκατό (75%) της περιμέτρου,
 για το Υπόγειο και
ι) το σύνολο των αυθαιρέτων κατασκευών ανά διηρημένη ιδιοκτησία ή ανεξάρτητο κτίριο είναι μικρότερο σε επιφάνεια από 25 τ.μ.,
 για το Ισόγειο, οποτε ΔΕΝ προβαίνω σε ΜΣΕ 
Ή θεωρώ ότι έχω 18τ.μ.+18τ.μ. = 36τ.μ. > 25τ.μ. οποτε επιβάλλεται ΜΣΕ?

1372812480_.JPG.b1746560b4800ad5ca9745cf576ba248.JPG

Καλησπέρα σας,

Υπάρχει κάποια σκέψη/βοήθεια για το παραπάνω??

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, avgoust said:

ΟΜΩΣ στο αρθρο  3 της ΥΑ για την ΜΣΕ λέει ότι το συμπερασμα της έκθεσης αποτίμησης συνοδεύει τη βεβαίωση μεταβίβασης.

Αρα για να καταλήξεις σε συμπέρασμα πρέπει εκ των πραγμάτων να έχει προηγηθεί μια μελέτη , κι ας μην χρειάζεται να ανέβει τώρα στο σύστημα. Κάνω λάθος ?

Εάν υπάρχει συμπέρασμα, δηλαδή εάν έχει γίνει η ΜΣΕ. Αν δεν έχει γίνει λογικά αναφέρεις ότι υποχρεούται εντός συγκεκριμένου διαστήματος να εκπονηθεί και σε περίπτωση ανεπάρκειας εντός συγκεκριμένου πάλι διαστήματος να εκπονηθεί μελέτη ενίσχυσης και να εφαρμοστεί.

Βέβαια και το πάνω, σε πραγματικές μεταβιβάσεις, όπου υπάρχει αγοραστής και πωλητής και όχι γονικές παροχές ή δωρεές, θα οδηγεί λογικά σε απαίτηση από τον αγοραστή να εκπονηθεί η μελέτη από πριν και να γνωρίζει το αποτέλεσμα.

Προσωπικά έχω καταλάβει ότι όλες αυτές οι απαιτήσεις αναφοράς τόσο της μη εξόφλησης όσο και της υποχρέωσης εκπόνησης επάρκειας, ή εάν έχει γίνει του αποτελέσματος, μπήκαν με σκοπό την εξασφάλιση πλήρους γνώσης του αγοραστή για την κατάσταση του ακινήτου.

Link to comment
Share on other sites

#kostaras4

Δεν θεωρώ ότι προσθέτεις 18+18, για τον λόγο ότι το υπόγειο ίσο με την επιφάνεια του υπογείου θα μπορούσε να είναι 100τ.μ. πχ, συνεπώς δεν ελέγχεις το υπόγειο με το όριο των 25τ.μ.

Αυτό που με προβληματίζει κάπως είναι το "ανεξάρτητο στατικά", αλλά με βοηθάει ότι ο έλεγχος μπορεί να γίνει και ανά ιδιοκτησία, και δεν προκύπτει από πουθενά ότι ο στατικός φορέας μίας ιδιοκτησίας πρέπει να είναι ενιαίος.

Θεωρώ ότι ο νόμος σου αφήνει περιθώρεια να μην κάνεις ΜΣΕ, στην περίπτωσή σου και να είναι πλήρης η διαδικασία.

#mantzaras

Το να θέλει ο αγοραστής να υπάρχει ΜΣΕ για αυτό που αγοράζει, δεν το βρίσκω παράλογο. Αυτός επιλέγει τι θα αγοράσει. Το θέμα υπάρχει μόνο όταν συμφωνούν και ο τρέχων ιδιοκτήτης και ο επόμενος να μην θέλουν ΜΣΕ. Εκεί μπαίνει ο νόμος και λέει "εγώ όμως θέλω".
Μου είχε τύχει παλιότερα, να ζητάει ο αγοραστής (ήταν ξένος) ΜΣΕ σε προ του 1955, για να δει αν θα το αγοράσει.

 

Edited by jedi.Yannis
Link to comment
Share on other sites

Τα παρακάτω αποτελούν προσωπική ερμηνεία/προβληματισμό (αντίθετα επιχειρήματα παραπάνω από θεμιτά)

Με αφορμή την περίπτωσή σου θα ήθελα να αναφέρω την παρακάτω σκέψη που έχω από καιρό για να δω πως το βλέπετε και εσείς. Μεταξύ των εξαιρέσεων από ΜΣΕ υπάρχουν οι εξής 2 περιπτώσεις:

η) στατικά ανεξάρτητοι βοηθητικοί χώροι κατηγορίας σπουδαιότητας Σ2 και εμβαδού κάτοψης μέχρι 25m2
ι) το σύνολο των αυθαιρέτων κατασκευών ανά διηρημένη ιδιοκτησία ή ανεξάρτητο κτίριο είναι μικρότερο σε επιφάνεια από 25 τ.μ.,

Κατά τη γνώμη μου, η περίπτωση η αναφέρεται σε εντελώς αυθαίρετο κτίριο, γι αυτό θέτει επιπλέον περιορισμούς ως προς την κατηγορία Σπουδαιότητας και τη χρήση, ενώ η περίπτωση ι αναφέρεται σε νόμιμο κτίριο (ανεξαρτήτως κατηγορίας και χρήσης) στο οποίο υπάρχουν αυθαίρετες κατασκευές έως 25τμ. Δηλάδη έτσι όπως το γράφει προϋπουθέτει να υπάρχει ήδη μια ιδιοκτησία/κτίριο στην οποία έχουν πραγματοποιηθεί αυθαιρεσίες. Διαφορετικά επίσης δεν θα είχε νόημα αφού η περίπτωση η θα συμπεριλαμβανόταν εξ' ολοκληρου στην ι. Δηλαδή όπως το αντιλαμβάνομαι με παραδείγματα:

1.Αυθαίρετη ανεξάρτητη αποθήκη 20τμ παίρνει εξαίρεση με το η

2.Ισόγεια κατοικία 100τμ με άδεια που έγινε 120τμ παίρνει εξαίρεση με το ι

3. Αυθαίρετο εξ' ολοκλήρου ανεξάρτητο κατάστημα 20τμ θέλει ΜΣΕ

Επίσης όσον αφορά τα υπόγεια αντιλαμβάνομαι και πάλι ότι αναφέρεται στη δημιουργία υπογείου που δεν προβλεπόταν σε υφιστάμενο κτίριο και όχι σε εντελώς αυθαίρετο κτίριο.

Η περίπτωσή σου κατά τη γνώμη μου δεν απαλλάσσεται.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στον ίδιο προβληματισμό της danaikaterina, κόλλαγα/ έχω ακόμα τις αμφιβολίες μου, λόγω του "ανεξάρτητου στατικά". Επειδή δεν κοιτάμε τι είναι επιστημονικά ορθό, αλλά τι απαιτεί ο φάκελος για πληρότητα. Πρέπει να αποφασίσεις τι θα θεωρήσεις κτίριο. Είναι δυνατόν σε ένα κτίριο, να έχεις δύο ή περισσότερους ανεξάρτητους σταικά φορείς, οι οποίοι διαχωρίζονται με σεισμικό αρμό και αρμοκάλυπτρο. Αυτό μπορεί να γίνει είτε σε πολύ μεγάλα κτίρια ή σε κατασκευασμένα σε φάσεις.

Αν ο σκελετός είναι σε τμήματα, αλλά τα υδραυλικά και ηλεκτρικά σου είναι ενιαία, μαζί με την λειτουργία σου, μάλλον θα το δούλευα σαν ένα κτίριο.
Επειδή όμως οι νομοθέτες έχουν να καλύψουν όλες τις περιπτώσεις που δημιούργησε η φαντασία των Ελλήνων τα τελευταία 40 χρόνια, μάλλον θα αλλάξουν τις ΜΣΕ 5-6 φορές ακόμα, μέχρι να καταλάβουν ότι δεν πρόκειται να καλύψουν όλες τις περιπτώσεις.

Ας συνδέσουν την ΜΣΕ με μελλοντικές εργασίες και να την διώξουν ή ας δώσουν μεγαλύτερη ελάφρυνση από το πρόστιμο, ώστε να μη το βλέπουν οι ιδιοκτήτες ως σημαντικό επιπλέον κόστος.

Ενισχύσεις βλέπουμε.

Σαν τα ενεργειακά. Κάνε ΠΕΑ τώρα και θα βάλω εξοικονομώ στο μέλλον. Κάνε ΜΣΕ τώρα και θα βάλω "ενισχύω κατ' οίκον" στο μέλλον.

Edited by jedi.Yannis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.