Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

@kostaras4

Η στατική ανεξαρτησία απαιτεί αρμό κατάληλου πάχους, Απλά νέα υποστυλώματα, σε επαφή με τον παλιό φορέα δεν αποτελεί ανεξαρτησία. Επομένως λίγη προσοχή θέλει αυτό.

Τώρα ακόμα και εάν είναι όντως ανεξάρτητο στατικά, μιλάμε για ένα παντελώς αυθαίρετο. Εγώ αντιλαμβάνομαι το υπογείο σε περίγραμμα όσο το ισόγειο, ότι προϋποθέτει νόμιμο περίγραμμα ισογείου, η δε αναφορά ποσοστού περιμετρικών τοίχων ουσιαστικά παραπέμπει στην άπειρη ακαμψία υπόγειου ορόφου, δηλαδή είχα κτίριο με φορέα με μελέτη και επαρκή, επέκτεινα ενδεχομένως όλα τα κατακόρυφα προς τα κάτω και γέμισα με τοιχεία, επομένως δεν μεταβάλω χοντρικά συνθήκες φορέα σε σεισμική απόκριση. Με προβληματίζει βέβαια σε αυτό το σκεπτικό ότι όλες οι πλάκες ισογείου δεν ελέγχονται, αλλά όπως και να έχει αυτό μάλλον είχαν στο μυαλό τους.

Το δεύτερο που με προβληματίζει είναι ότι μιλάει για αυθαιρεσίες εώς 25m2 σε οριζόντια ιδιοκτησία ή κτίριο, υπονοώντας (μάλλον) και εδώ την ύπαρξη κάποιου νόμιμου τμήματος (βέβαια μπορεί να υπάρξει και οριζόντια ιδιοκτησία παντελώς αυθαίρετη, αλλά άλλο θέμα). Για τελειώς αθαίρετο κτίριο μιλάει μόνο για Σ2 ότι απαλλάσονται από ΜΣΕ.

Όλα τα παραπάνω τα λέω όχι ερμηνέυοντας την ΥΑ, αλλά ψάχνοντας κάποια λογική πίσω από αυτή (εάν υπάρχει).

Προσωπικά πιστεύω ότι μάλλον απαιτείται.

 

3 ώρες πριν, jedi.Yannis said:

Εκεί μπαίνει ο νόμος και λέει "εγώ όμως θέλω".

Εκεί είναι το πρόβλημα, δεν το λέει ο νόμος, το λέει η ΥΑ.

Ο νόμος λέει σε 5 χρόνια

Link to comment
Share on other sites

32 λεπτά πριν, danaikaterina said:

Τα παρακάτω αποτελούν προσωπική ερμηνεία/προβληματισμό (αντίθετα επιχειρήματα παραπάνω από θεμιτά)

Με αφορμή την περίπτωσή σου θα ήθελα να αναφέρω την παρακάτω σκέψη που έχω από καιρό για να δω πως το βλέπετε και εσείς. Μεταξύ των εξαιρέσεων από ΜΣΕ υπάρχουν οι εξής 2 περιπτώσεις:

η) στατικά ανεξάρτητοι βοηθητικοί χώροι κατηγορίας σπουδαιότητας Σ2 και εμβαδού κάτοψης μέχρι 25m2
ι) το σύνολο των αυθαιρέτων κατασκευών ανά διηρημένη ιδιοκτησία ή ανεξάρτητο κτίριο είναι μικρότερο σε επιφάνεια από 25 τ.μ.,

Κατά τη γνώμη μου, η περίπτωση η αναφέρεται σε εντελώς αυθαίρετο κτίριο, γι αυτό θέτει επιπλέον περιορισμούς ως προς την κατηγορία Σπουδαιότητας και τη χρήση, ενώ η περίπτωση ι αναφέρεται σε νόμιμο κτίριο (ανεξαρτήτως κατηγορίας και χρήσης) στο οποίο υπάρχουν αυθαίρετες κατασκευές έως 25τμ. Δηλάδη έτσι όπως το γράφει προϋπουθέτει να υπάρχει ήδη μια ιδιοκτησία/κτίριο στην οποία έχουν πραγματοποιηθεί αυθαιρεσίες. Διαφορετικά επίσης δεν θα είχε νόημα αφού η περίπτωση η θα συμπεριλαμβανόταν εξ' ολοκληρου στην ι. Δηλαδή όπως το αντιλαμβάνομαι με παραδείγματα:

1.Αυθαίρετη ανεξάρτητη αποθήκη 20τμ παίρνει εξαίρεση με το η

2.Ισόγεια κατοικία 100τμ με άδεια που έγινε 120τμ παίρνει εξαίρεση με το ι

3. Αυθαίρετο εξ' ολοκλήρου ανεξάρτητο κατάστημα 20τμ θέλει ΜΣΕ

Επίσης όσον αφορά τα υπόγεια αντιλαμβάνομαι και πάλι ότι αναφέρεται στη δημιουργία υπογείου που δεν προβλεπόταν σε υφιστάμενο κτίριο και όχι σε εντελώς αυθαίρετο κτίριο.

Η περίπτωσή σου κατά τη γνώμη μου δεν απαλλάσσεται.

 

Συμφωνώ. Ωστόσο, επιφυλάσσομαι για το ια και το φοβάμαι για μελλοντικό πείραγμα...

Διότι 2οροφο (100+100) χωρίς σύσταση με 15 τμ παράβαση στον όροφο πάει για ΜΣΕ.

Με σύσταση 1ΟΙ ανα όροφο  και τις ίδιες παραβάσεις τη γλιτώνει....Δε παίζει είπαμε παράλογος ο νόμος αλλά...

Link to comment
Share on other sites

29 λεπτά πριν, danaikaterina said:

Τα παρακάτω αποτελούν προσωπική ερμηνεία/προβληματισμό (αντίθετα επιχειρήματα παραπάνω από θεμιτά)

Με αφορμή την περίπτωσή σου θα ήθελα να αναφέρω την παρακάτω σκέψη που έχω από καιρό για να δω πως το βλέπετε και εσείς. Μεταξύ των εξαιρέσεων από ΜΣΕ υπάρχουν οι εξής 2 περιπτώσεις:

η) στατικά ανεξάρτητοι βοηθητικοί χώροι κατηγορίας σπουδαιότητας Σ2 και εμβαδού κάτοψης μέχρι 25m2
ι) το σύνολο των αυθαιρέτων κατασκευών ανά διηρημένη ιδιοκτησία ή ανεξάρτητο κτίριο είναι μικρότερο σε επιφάνεια από 25 τ.μ.,

Κατά τη γνώμη μου, η περίπτωση η αναφέρεται σε εντελώς αυθαίρετο κτίριο, γι αυτό θέτει επιπλέον περιορισμούς ως προς την κατηγορία Σπουδαιότητας και τη χρήση, ενώ η περίπτωση ι αναφέρεται σε νόμιμο κτίριο (ανεξαρτήτως κατηγορίας και χρήσης) στο οποίο υπάρχουν αυθαίρετες κατασκευές έως 25τμ. Δηλάδη έτσι όπως το γράφει προϋπουθέτει να υπάρχει ήδη μια ιδιοκτησία/κτίριο στην οποία έχουν πραγματοποιηθεί αυθαιρεσίες. Διαφορετικά επίσης δεν θα είχε νόημα αφού η περίπτωση η θα συμπεριλαμβανόταν εξ' ολοκληρου στην ι. Δηλαδή όπως το αντιλαμβάνομαι με παραδείγματα:

1.Αυθαίρετη ανεξάρτητη αποθήκη 20τμ παίρνει εξαίρεση με το η

2.Ισόγεια κατοικία 100τμ με άδεια που έγινε 120τμ παίρνει εξαίρεση με το ι

3. Αυθαίρετο εξ' ολοκλήρου ανεξάρτητο κατάστημα 20τμ θέλει ΜΣΕ

Επίσης όσον αφορά τα υπόγεια αντιλαμβάνομαι και πάλι ότι αναφέρεται στη δημιουργία υπογείου που δεν προβλεπόταν σε υφιστάμενο κτίριο και όχι σε εντελώς αυθαίρετο κτίριο.

Η περίπτωσή σου κατά τη γνώμη μου δεν απαλλάσσεται.

 

Του ίδιους προβληματισμούς έχω ακριβώς και εγώ, και συμφωνώ γενικά.

Το θέμα είναι ότι προσπαθούμε να καταλάβουμε με τεχνικούς όρους ένα μη τεχνικό κείμενο, το οποίο ελάχιστη σχέση έχει με το αντικείμενο. Προσπαθήσαν να μεταφράσουν ένα τεχνικό αντικείμενο σε πολεοδομικούς όρους, και το αποτέλεσμα είναι αυτός ο αχταρμάς.

Όπως και να έχει αυτό έχουμε με αυτό θα πορευτούμε. Απαντήσεις μάλλον δεν θα πάρουμε ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορει καποιον πμ θα ρωτησαν. Δε μπορει να το γραψαν αυτο το κειμενο με τα ποσοστα κλπ απο το κεφαλι τους αρχιτεκτονες και νομικοί.  Δε μπορει να μη του κοψε ομως να σκεφτεί το παραδοξο της ια.

Link to comment
Share on other sites

Με τη danaikaterina συμφωνώ πλήρως.

laxanos, κανένα δε ρώτησαν και δεν τους απασχολεί κιόλας.

Η ια προφανώς είναι η απόδειξη ότι εκθέσεις αποτίμησης θα γίνουν, αν γίνουν, μόνο στην προθεσμία του νόμου.

Η απόφαση αποδεικνύει ότι κακώς δόθηκε η εξουσιοδότηση στον υπουργό γιατί η απόφαση δεν μπορεί να παράξει νόμιμα αποτελέσματα.

Άποψή μου είναι ότι υπογράφουμε μόνο ότι θεωρούμε ότι δεν θα μας δημιουργήσει προβλήματα στο μέλλον. Τα προβληματικά ας πάνε στο νομοθέτη να τα βρει αυτός ...

Αν παρακολουθήσετε το σεμινάριο που έκαναν πρόσφατα οι συμβολαιογράφοι θα καταλάβετε ότι τίποτε δε θα προχωρήσει πέραν των απλών υποθέσεων. Το επίπεδο είναι πολύ χαμηλό γενικά αλλά δυστυχώς το χαμηλότερο ήταν το επίπεδο των διευκρινίσεων των εκπροσώπων του ΤΕΕ. Οι 5 στις 10 ήταν λάθος, 3 απαράδεκτες και απαξιωτικές για μηχανικούς και οι άλλες 2 παραπλανητικές ...

Και από την άλλη ο συμπαθής κλάδος των συμβολαιογράφων να μας χλευάζει ακόμη και για τη διαχείριση των δικών μας επαγγελματικών δικαιωμάτων ... κλωτσώντας το τενεκεδάκι του βιοπορισμού του παρακάτω - με επιτυχία.

  • Like 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, kan62 said:

Και από την άλλη ο συμπαθής κλάδος των συμβολαιογράφων να μας χλευάζει ακόμη και για τη διαχείριση των δικών μας επαγγελματικών δικαιωμάτων ... κλωτσώντας το τενεκεδάκι του βιοπορισμού του παρακάτω - με επιτυχία.

Eίσαι βέβαιος ότι, έχουν άδικο; Mήπως εμείς (ή έστω πολλοί εξ ημών) ευθυνόμαστε για την κατάντια μας;

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ!!!

Και ενώ μας δίνεται η ευκαιρία , παρά τους κακογραμμένους νόμους και την γενικότερη άσχημη κατάσταση της κοινωνίας , να επαναφέρουμε το κύρος μας σαν μηχανικοί , εμείς εξακολουθούμε να έχουμε μια "φοβικη" (ας μου επιτραπει η έκφραση) συμπεριφορά απέναντι τους. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

43 λεπτά πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Eίσαι βέβαιος ότι, έχουν άδικο; Mήπως εμείς (ή έστω πολλοί εξ ημών) ευθυνόμαστε για την κατάντια μας;

 

 

Μα αυτό λέω ακριβώς από πάνω.

Αυτοί κάνουν αυτό που πρέπει. Εμείς (ο κλάδος εννοώ) δίνουμε τις αφορμές και δεχόμαστε να γίνουμε το αντικείμενο του χλευασμού ...

Ακόμη και για το θέμα, δίκιο είχαν στις περισσότερες τοποθετήσεις τους ...

Edited by kan62
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, karanus said:

Συμφωνώ!!! Και ενώ μας δίνεται η ευκαιρία , παρά τους κακογραμμένους νόμους και την γενικότερη άσχημη κατάσταση της κοινωνίας , να επαναφέρουμε το κύρος μας σαν μηχανικοί , εμείς εξακολουθούμε να έχουμε μια "φοβικη" (ας μου επιτραπει η έκφραση) συμπεριφορά απέναντι τους. 

 

1 λεπτό πριν, kan62 said:

Μα αυτό λέω ακριβώς από πάνω. Αυτοί κάνουν αυτό που πρέπει. Εμείς (ο κλάδος εννοώ) δεχόμαστε να γίνουμε το αντικείμενο του χλευασμού ... Ακόμη και για το θέμα, δίκιο είχαν στις περισσότερες τοποθετήσεις τους ...

 

Κι εγώ το μόνο που συμπληρώνω είναι τα  +  μου.....

 

 

Link to comment
Share on other sites

39 λεπτά πριν, karanus said:

Συμφωνώ!!!

Και ενώ μας δίνεται η ευκαιρία , παρά τους κακογραμμένους νόμους και την γενικότερη άσχημη κατάσταση της κοινωνίας , να επαναφέρουμε το κύρος μας σαν μηχανικοί , εμείς εξακολουθούμε να έχουμε μια "φοβικη" (ας μου επιτραπει η έκφραση) συμπεριφορά απέναντι τους. 

Πώς ακριβώς θα επαναφέρουμε το κύρος μας?

Οταν ο υπουργός μας κοστολογεί στο 50ρικο?

Οταν οι νόμοι μας κοστολογούν στο τζάμπα για πιθανη μεταφορά 

απο 4178 σε 4495 για δουλειές κλεισμένες.? 

Για το δευτερο να σας προλάβω. Αλλο τι ζητάς αλλο τι προβλέπεται.

Οταν μπερδεύεται το επιστημονικό μας ( ΜΣΕ) με το φοροεισπακτικό?

Οταν γίνεται αυτο το γλέντι πριν κανα τρίμηνο με το εξ οικονομώ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.