Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Tι πρότυπο να υπάρχει και από που; Αυτοί αδυνατούν να δώσουν μια εγκύκλιο της προκοπής, υπόδειγμα θα έδιναν;

Κατά τη γνώμη μου η τεχνική έκθεση θα τεκμηριώνει βάσει των κριτηρίων που έχουν τεθεί από το νόμο και τη σχετική απόφαση, την απαλλαγή από τη μελέτη στατικής επάρκειας.

Στο Α 99 ββ αναφέρει ότι

ββ) δεν απαιτείται υποβολή μελέτης στατικής επάρκειας αλλά τεχνική έκθεση αρμόδιου μηχανικού στις εξής 
περιπτώσεις:....

"τεχνική έκθεση στατικού ελέγχου" όπως το γράφεις παραπάνω αναφέρεται στην με Αριθ. ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/27454/2631 στο άρθρο 5 παρ 4 υποπ. δ:

δ)   Αντίγραφο της τεχνικής έκθεσης στατικού ελέγχου ή μελέτης στατικής επάρκειας, εάν αυτή είναι 
υποχρεωτική. 

Ο νόμος κερδίζει την απόφαση

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω κάπου το είχα ξαναδεί, σε άλλο σημείο να ξαναφαίρεται. Δεν είναι κάτι τυποποιημένο. Είναι η Τ/Ε που κάναμε για τα ΔΕΔΟΤΑ και αναφέραμε ότι ανακαλύπταμε από μακροσκοπικό έλεγχο. Επιπλέον, περιγράφεις γιατί δεν θέλει ΜΣΕ.

Προς το παρόν θα βγάλει κάποτε ο υπουργός τυποποίηση για τις ΜΣΕ. Όταν δεν απαιτείται, δεν μας έχουν πει ακόμα τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Inzaghi said:

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Υπάρχει κάποιο πρότυπο, υπόδειγμα ή κάτι σχετικό αναφορικά με τεχνική έκθεση στατικού ελέγχου που ζητείται σε περιπτώσεις εξαιρέσεων υποβολής ΜΣΕ?

Ή ο καθένας αυτοσχεδιάζει και ανεβάζει ό,τι του κατεβάσει η κούτρα του ?

Απάντησες μόνος σου !!! Στον ν. 4495/17 αυτή είναι και η πλέον ενδεδειγμένη επιστημονική μέθοδος αντιμετώπισης των προβλημάτων....

1 ώρα πριν, Pavlos33 said:

Αυτο που αναφέρεις από που προκύπτει ότι πρέπει να κάνεις κάτι αντίστοιχο με το ΔΕΔΟΤΑ;

Ούτε εγώ έχω δει κάτι τέτοιο (στη νομοθεσία...)

Συμφωνώ με τον Παύλο ... δυστυχώς η ΤΕ στατικών είναι μια τεκμηρίωση του γιατί δεν απαιτείται ΜΣΕ .... 

Μου είναι παντελώς αδιάφορο αν ο νομοθέτης είχε κάτι άλλο στο μυαλό του !!! Ας το έλεγε ... 

Edited by ppanag
  • Like 2
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, ppanag said:

Μου είναι παντελώς αδιάφορο αν ο νομοθέτης είχε κάτι άλλο στο μυαλό του !!! Ας το έλεγε ..

Αυτό ακριβώς. Αφού θέλουν να παίξουν βρώμικα  κάνοντας διατριβή στην ασάφεια, ξέρουμε και εμείς να παίξουμε έτσι.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, με καλύψατε πλήρως. Θα αυτοσχεδιάσω, τονίζοντας τους λόγους για τους οποίους δεν απαιτείται υποβολή ΜΣΕ και τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Σε διαμέρισμα πολυκατοικίας κατασκευής 2005 έχω υπέρβαση ύψους: το μεικτό ύψος οροφου σύμφωνα με την οικοδομική άδεια ήταν 3μ. , ενω στην πραγματικοτητα έχει κατασκευαστεί 3,25μ.

Δεν υπάρχει υπέρβαση σε σχέση με το επιτρεπόμενο ύψος περιοχής.

Απαιτείται μελέτη στατικής επάρκειας;

Link to comment
Share on other sites

On 26/6/2018 at 6:35 ΜΜ, laxanos said:

Με ότι αναφέρεις ως αυθαιρεσία εφόσον ο βασικός φο είναι κατηγορία 2, πας για εξαίρεση. 

Το β απαλλάσσεται ώς κατηγορία 2 άσχετα απο τα τμ

Τώρα για το α) είναι όντως ενδιαφέρουσα περίπτωση... Εφοσον υπάρχει στατική εξάρτηση μεταξύ των 2 τμημάτων δε νομίζω

πως σώζεται. Το ια μιλάει για συνολο αυθαιρέτων. Και στην περιπτωσή σου και τα 80 αυθαίρετα είναι.

Καλημέρα,

Δίκιο έχεις, δεν το γλιτώνει...σ' ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα δύο  ερωτήσεις  και από  μένα και συγνώμη αν έχουν   απαντηθεί ήδη αλλά έψαξα σε πολλές σελίδες αλλά και τις 116 είναι λίγο δύσκολο.

'Εχω αυθαίρετη κατοικία σε οριστική υπαγωγή στον 4178 και ανεβασμένα όλα τα αρχεία από την αρχή και με ήδη εξοφλημένο το πρόστιμο.

α) Για να δώσω βεβαίωση για συμβόλαιο , πρέπει υποχρεωτικά να την μεταφέρω στον 4495 και να βάλω νέα ημερομηνία? Στην περίπτωση αυτή υποχρεωτικά θα πάω και για στατική επάρκεια γιατί θα απαιτηθεί  

β) Σε διαφορετική περίπτωση μπορώ να υποβάλλω αίτημα στον 4178  να μου γυρίσουν την δήλωση σε υπαγωγή και να βάλω νεα ημερομηνια  αυτοψιας?Το ΔΕΔΟΤΑ είναι Υ.Αν μετά την νεα οριστικοποίηση  της δήλωσηςστον 4178  θα υποχρεούμαι να υποβαλλω στατική επάρκεια? ασχετα αν δεν την μεταφέρω στον 4495)

Γενικά δηλώσεις πχ του 4014/11 (με δεδοτα Υ και ηδη ανεβασμενα αρχεια και εξοφλημενα απο την αρχη τα προστιμα )που εχουν μεταφερθεί στον 4178 και εχουν  γινει συμβολαια, πρεπει να πω στους ιδιοκτητες μετα απο 7 χρονια οτι θελουν στατικη επαρκεια ?? Θα με πάρουν στο κυνήγι !!!

 

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα απ όλα όσα ανφέρεις δεν ισχύει.

1: Για βεβαίωση: Ανοιγεις δήλωση νέα στον 4495 και εκδίδεις βεβαίωση εξαιρεσης. Στην τ.ε της δήλωσης αυτής αναφέρεις οτι εχει γίνει ρύθμιση βάσει 

του τάδε νόμου ταδε δήλωσης με ταδε ηλεκτρονικό κωδικό.

2: Οι δηλώσει του 4178 με Υ ΔΕΔΟΤΑ, πανε για ΜΣΕ με την ολοκλήρωση της ταυτότητας. Αλλα μιλάμε για νέα δουλειά καποτε στο μέλλον

3: Μην ξεχάσεις στην δήλωση του βήματος 1 να αναφέρεις αν απαιτείται ΜΣΕ για το ακίνητο εφόσον έχεις δηλωση 4178 με δεδοτα Υ. 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.