Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

On 5/7/2018 at 10:45 ΜΜ, Pavlos33 said:

Tα 60 τμ δεν απαιτείται να δηλωθούν. Το ακίνητο απαλλάσσεται από την ΜΣΕ διότι σύμφωνα με την παρ. ι άρθρο 1 της υπ Αριθμ. ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/19409/1507 

ι) το σύνολο των αυθαιρέτων κατασκευών ανά διηρημένη ιδιοκτησία ή ανεξάρτητο κτίριο είναι μικρότερο σε επιφάνεια από 25 τ.μ.

 

On 8/7/2018 at 6:41 ΠΜ, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Κατα τη γνώμη μου απαιτείται ΜΣΕ. 

 

Από ότι αντιλαμβάνομαι υπάρχει διαφορετική προσέγιση επί του θέματος, προφανώς λόγω διαφορετικής ανάγνωσης (καθώς το κείμενο αφήνει το ενδεχόμενο της διαφορετικής ανάγνωσης) του νόμου...

 

Συνάδελφε θα πρότεινα να αποφύγουμε τις  παραθέσεις, οι οποίες μπορεί να δημιουργήσουν νοηματική ασυνέχεια στο θέμα. Αν θέλεις θέσε το δικό σου ερώτημα προς συζήτηση. 

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα παρακαλώ να μου πείτε αν υπάρχει κάποια επίσημη απάντηση στο αν στις περιπτώσεις μεταφοράς κτιρίου εντελώς αυθαίρετου από τον 4178/13 με ΔΕΔΟΤΑ "Μ" στον 4495/17 μπορεί να ισχυριστεί κανείς ότι δεν χρειάζεται Μελέτη Στατικής Επάρκειας. Αρκετοί συνάδελφοι δίνουν αυτή την ερμηνεία στο Άρθρο 99  παρ. η) βββ του 4495/17.

η) στατικός έλεγχος των παραβάσεων: 
αα) μελέτη στατικής επάρκειας πραγματοποιείται για 
κάθε κατασκευή που ανήκει σε μία από τις κατωτέρω πε-
ριπτώσεις, εκτός των περιπτώσεων των κατηγοριών 1, 2 
και 3 του άρθρου 96 και κτιρίων σπουδαιότητας Σ1 σύμ-
φωνα με τον Ελληνικό Αντισεισμικό Κανονισμό ( ΕΑΚ): 
ααα) κάθε ανεξάρτητη κατασκευή που είναι εξ’ ολο-
κλήρου αυθαίρετη,
βββ) οι αυθαίρετες κατασκευές που έχουν υπαχθεί 
στο ν. 4178/2013 και, με βάση ένα τουλάχιστον από τα 
υποβληθέντα Δελτία Ελέγχου Δομικής Τρωτότητας Αυ-
θαιρέτου (ΔΕΔΟΤΑ) που την αφορούν, κατατάσσεται σε 
υψηλής (Υ) προτεραιότητας περαιτέρω ελέγχου,

Δηλαδή ότι με το να έχει προηγουμένως υπαχθεί το κτίριο στον 4178/17 και έχοντας ΔΕ.ΔΟ.ΤΑ «Μ» απαλλάσσεται στον 4495/17 από Μελέτη Στατικής Επάρκειας.

Είναι σωστή αυτή η ερμηνεία και αν ναι υπάρχει κάποια επίσημη απάντηση που να το υποστηρίζει?

Ευχαριστώ.

 

Μην ανοίγεις χωρίς ουσιαστικό λόγο νέο θέμα και χωρίς να κάνεις πρώτα αναζήτηση για  ήδη υπάρχον, με ίδιο ή παραπλήσιο περιεχόμενο. Το ερώτημά σου μεταφέρθηκε στο παρόν νήμα. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνεςσυμμετοχής για να έχεις μια απρόσκοπτη συμμετοχή στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by imarkou
προσθήκη τμήματος κειμένου του Νόμου 4495/17
Link to comment
Share on other sites

Παύλο καλησπέρα,

Με παρεξήγησες προηγουμένως, δεν είχα καμία πρόθεση να θίξω τον οποιοδήποτε. Το αντίθετο μάλιστα! Έχω και εγώ παρόμοια περίπτωση και πραγματικά δεν ξέρω πως να ενεργήσω! 

Θεωρώ ότι η διευκρινιστικη δίνει μια εκδοχή/παραθυράκι στο να μην χρειάζεται να γίνει ΜΣΕ αλλά παρόλα αυτά μιλάμε για ένα ανεξάρτητο κτίριο... 

Το όλο ζήτημα είναι ο καθένας μας να μην είναι έκθετος στο μέλλον λόγω του ότι το κάθε νομοθέτημα έχει αόριστιες και ο καθένας μπορεί να το "διαβάσει" διαφορετικα! 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε δεν τίθεται θέμα παρεξήγησης σε καμία περίπτωση. Σε προτρέπω απλώς να θέσεις το ερώτημά σου. Αναμένω να το συζητήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν, kostaras4 said:

(...)

Θεωρώ ότι η διευκρινιστικη δίνει μια εκδοχή/παραθυράκι στο να μην χρειάζεται να γίνει ΜΣΕ αλλά παρόλα αυτά μιλάμε για ένα ανεξάρτητο κτίριο... 

Το όλο ζήτημα είναι ο καθένας μας να μην είναι έκθετος στο μέλλον λόγω του ότι το κάθε νομοθέτημα έχει αόριστιες και ο καθένας μπορεί να το "διαβάσει" διαφορετικα! 

Το όλο ζήτημα είναι ο καθένας μας να μην είναι έκθετος στο μέλλον λόγω του ότι το κάθε νομοθέτημα έχει αόριστιες και ο καθένας μπορεί να το "διαβάσει" διαφορετικα! 

Σε αυτή τη βάση έκανα και εγώ το παραπάνω ερώτημα και παρακαλώ όποιος μπορεί να μας διαφωτίσει.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

On 24/6/2018 at 8:08 ΜΜ, kostaras4 said:

Καλησπέρα σας,

 

Σε Ισόγεια κατοικία (χωρίς υπόγειο) με άδεια, έγινε εκ των υστέρων προσθήκη Στατικά ανεξάρτητης κατασκευής αλλά Λειτουργικά ενιαίας (η πρόσθετη κατασκευή αποτελείται από ισόγειο και υπόγειο). Η επιφάνεια της πρόσθετης αυτής κατασκευής στη στάθμη του Ισογείου είναι 18τ.μ., με αντίστοιχο υπόγειο 18τ.μ.

 

Στην περίπτωση αυτή θεωρώ ότι η επέκτασή μου είναι βάσει των:
ε) υπόγειοι χώροι μέγιστης επιφάνειας έως αυτής του ισογείου, κατασκευασμένοι με περιμετρικούς τοίχους από μπατική τοιχοποιία ή οπλισμένο σκυρόδεμα, τα οποία καλύπτουν τουλάχιστον το εβδομήντα πέντε τοις εκατό (75%) της περιμέτρου,
 για το Υπόγειο και
ι) το σύνολο των αυθαιρέτων κατασκευών ανά διηρημένη ιδιοκτησία ή ανεξάρτητο κτίριο είναι μικρότερο σε επιφάνεια από 25 τ.μ.,
 για το Ισόγειο, οποτε ΔΕΝ προβαίνω σε ΜΣΕ 
Ή θεωρώ ότι έχω 18τ.μ.+18τ.μ. = 36τ.μ. > 25τ.μ. οποτε επιβάλλεται ΜΣΕ?

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

1372812480_.JPG.b1746560b4800ad5ca9745cf576ba248.JPG

 

 

 

Εμένα η περίπτωση μου είναι αυτή, η οποία θεωρώ ότι έχει ομοιότητα με του συναδέλφου imarkou. 

Γενικότερα, το αρνητικό παραμένει η ασάφεια σε κάποιες περιπτώσεις του νόμου. Θετικό όμως είναι η ανταλλαγή απόψεων εδω, ακόμα και διαφορετικών, ώστε ο καθένας να προχωράει με αυτό που θεωρεί σωστότερο (και να προλαμβάνει πιθανά λάθη!) 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική γνώμη εκφράζοντας, η παραπάνω περίπτωση απαλλάσσεται. Ο νόμος και  σχετική απόφαση δεν ορίζει ρητά αν θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί μόνο ένα κριτήριο απαλλαγής, ή περισσότερα του ενός. Κατά τη γνώμη μου από τη στιγμή που δεν αναφερεται και δεν απαγορεύεται θεωρώ ότι μπορούμε να εξαντλήσουμε τα κριτήρια απαλλαγής προκειμένου να αποδείξουμε ότι το ακίνητο απαλλάσσεται από την ΜΣΕ.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη Παύλο σε ποια περίπτωση αναφέρεσαι; Στου kostaras4 ή τη δική μου; 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Όταν μια δήλωση μεταφέρεται στον 4495 ακολουθεί όλες τις διατάξεις του νέου νόμου (θετικές και αρνητικές) συμπεριλαμβανομένης της απαίτησης Μελέτης Στατικής Επάρκειας όπως ακριβώς μια νέα δήλωση που υπάγεται εξ' αρχής στον 4495. Επομένως δεν μας απασχολεί καθόλου αν είχε προηγουμένως εκπονηθεί ΔΕΔΟΤΑ είτε είχε βγεί Χ είτε Μ είτε Υ. Ακολουθούμε ότι ακριβώς λέει ο 4495 για το αν εξαιρείται ή όχι από την απαίτηση ΜΣΕ. Το εδάφιο που παραθέσατε αφορά τις περιπτώσεις υπαγωγής που δεν μεταφέρθηκαν αλλά ολοκληρώθηκαν με τον 4178 και για τις οποίες βγήκε ΔΕΔΟΤΑ Υ. Για αυτές θα πρέπει να γίνει Μελέτη όταν θα γίνει η ηλεκτρονική ταυτότητα κτιρίου.

  • Like 2
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.