Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Διόροφο του 1957,  120μ2   ο  όροφος , με  οριστική  υπαγωγή  στον  4178 , με  ΔΕΔΟΤΑ  (Υ)  μεταφέρθηκε  στον  4495  (για να  γλυτώσει 500 ε  πρόστιμο) παρά  τις  αντιρρήσεις  μου.

Η  μόναδική  αυθαιρεσία,  κλείσιμο  με  αλουμίνια  ενός  πλαϊνού  μπαλκονιού   4,50μ2.

Κατά  την  άποψη  μου  βάσει  του  αρθρ. 1   παρ.  βββ   του  ΦΕΚ 1643  , απαιτείται  ΜΣΕ.

Κατά  την άποψη  του  ιδιοκτήτη (συνταξιούχος  Πολ. Μηχ.) ,  μπορούμε  να  πάμε  με  το αρθρ.  2 ,  αφού  δεν  εξαιρούνται  ρητά  οι  περιπτώσεις  της  παρ.  βββ  του  αρθρ. 1

Απόψεις;

(Που θα μπορούσα  να  υποβάλω  επίσημο  ερώτημα; )

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον μεταφέρθηκε η δήλωση στον 4495 παύει να είναι δήλωση 4178 άρα μπαίνει στις εξαιρέσεις καθότι το 

σύνολο των αυθαιρέτων είναι κάτω από 25τμ. Το μόνο ¨κακό¨ σε μια τέτοια περίπτωση είναι οτι θα ¨σερνεται¨ ώς

ίχνος στο ιστορικό της δήλωσης ένα ΔΕΔΟΤΑ Υ. Αξιοσημείωτη αν και θεωρώ οχι μοναδική περίπτωση. Θεωρώ ότι

ίσως τη γλιτώνει εφόσον αντιμετωπίζεται ώς δήλωση 4495 πλέον

Τωρα για την ερώτηση όπου και να την υποβάλλεις δεν θα λάβεις ουσιαστική-γραπτή- σαφή απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνει  στις εξαιρέσεις  ή  υπερισχύει  το  αρθρ. 1   παρ.  βββ   του  ΦΕΚ 1643   και  απαιτείται  ΜΣΕ ,  εφόσον  έχει  ΔΕΔΟΤΑ  (Υ).

 

Link to comment
Share on other sites

(Άπαξ και μπήκε στον 4495/17 ξέχνα για πάντα τι ίσχυε στον 4178/13...)

Συμφωνώ, το θέμα  είναι  τι  γίνεται  στην περίπτωση που  μεταφέρεται  μία  δήλωση  στον  4495  από  τον  4178  με  ΔΕΔΟΤΑ  (Υ) ;

Aπαιτείται  ΜΣΕ  όπως λέει  ρητά  το  αρθρ. 1  παρ.  βββ  του  ΦΕΚ  1643 ;  ή  μπορούμε  να  χρησιμοποιήσουμε  τις  εξαιρέσεις  του  αρθρ. 2  του ΦΕΚ  1643 ;

Κατά  την  άποψη  μου  βάσει  του  αρθρ. 1   παρ.  βββ   του  ΦΕΚ 1643  , απαιτείται  ΜΣΕ   διότι   το  κρίσιμο  στοιχείο  είναι  ο  χαρακτηρισμός  της  οικοδομής  με  ΔΕΔΟΤΑ  Υ   

και  απαιτείται  περαιτέρω  έλεγχος,  ανεξαρτήτως  του  είδους  της αυθαιρεσίας.

Απόψεις ; 

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μη σκας τοσο συνάδελφε. Εδω ο νομοθέτης έγραψε στα παλαιότερα των υποδημάτων του ολα τα Υ εξαιρώντας τα προ του 83 απο απαίτηση ΜΣΕ. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Έχω περίπτωση διώροφης οικοδομής όπου ο όροφος 103μ²  επεκτάθηκε κατά 12μ² με δημιουργία pilotis από κάτω. Σε αυτή την περίπτωση υπολογίζω τα συνολικά κατακόρυφα φορτία και συγκρίνω με τα συνολικά της οικοδομής? Απαλλαγή δεν παίρνω διότι έχω και κλειστό κλιμακοστασίο που εξυπηρετεί όροφο και δώμα (12μ² κάτοψη). Δεν καταλαβαίνω αυτό τον έλεγχο κατακόρυφων φορτίων. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω μιά περίπτωση αυθαιρέτου υπογείου μεγαλύτερο των 25 μ2, εκτός περιγράμματος νομίμου κτιρίου , σε επαφή μαζί του με τοιχεία από οπλισμένο σκυρόδεμα. Καλύπτεται από την παρ. ε του άρθρου 2 της ΥΑ ?

Edited by passalis
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι διευκρινίζεται κάπου αν αρχιτέκτονες μηχανικοί και γενικά ποιοι μηχανικοί είναι αρμόδιοι να υπογράψουν τεχνική έκθεση στατικού ελέγχου?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.