Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα!!Σε περίπτωση  μόνο υπέρβασης ύψους (ΚΑΤ. 4) σε οριζόντια ιδιοκτησία Β' ορόφου σε τριώροφη οικοδομή με οικοδομική άδεια του 93' απαιτείται ΜΣΕ; Δυστυχώς δεν διευκρινίζεται πουθενά ούτε στον νόμο 4495/17 ούτε στις τροποποιήσεις του Ν. 4546/18!! Έχει κάποιος συνάδελφος αντιμετωπίσει παρόμοια περίπτωση; 

Edited by stefvak
Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε μια αντίστοιχη(είχα ΥΥ με αναλυτικό) μετά από υπόδειξη του ΠΜ , έβαλα ότι έχει υλοποιηθεί κατά τα άλλα ο φέροντας και η αλλαγή από το ύψος δεν κρίνεται αξιόλογη για να γίνει στατική μελέτη.

Εμένα πιο πολύ με απασχολεί το αν εγώ-ως Αρχ- υπογράφω τέτοια έκθεση, και κυρίως αν αυτή η έκθεση είναι σαν αυτή που συνόδευε το ΔΕΔΟΤΑ πχ ή αν είναι κάπως αλλιώς...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση sissy_archΕμένα δυστυχώς πάει με κατηγορία 4 καθώς ναι μεν δεν έχω υπέρβαση δόμησης όμως το συνολικό ύψος της οικοδομής ξεπερνάει το επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής (κατά 50 εκ.) Στην οριζόντια ιδιοκτησία έχω υπέρβαση ύψους περίπου 14 εκ. και κάποιες άλλες αυθαιρεσίες της κατηγορίας 3. Απλά ρωτάω για να είμαι σίγουρος ...  Τέλος, εάν υποθετικά πούμε ότι απαιτείται, το κόστος της ΜΣΕ (όλης της οικοδομής εννοείται) πρέπει λογικά να επιμεριστεί σε όλα τα διαμερίσματα. Πως ακριβώς το εξηγείς αυτό στον ιδιοκτήτη και τι γίνεται στην περίπτωση που οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες δεν συμφωνούν ; Μπέρδεμα... :sad:

Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα που υπογράφεις ως Αρχιτέκτονας...Με άλλους συναδέλφους που το έχω συζητήσει  στην τεχνική έκθεση στατικού ελέγχου απλά αναφέρουν για ποιο λόγο δεν απαιτείται ΜΣΕ...τίποτα παραπάνω...τώρα βέβαια το ποιο είναι το σωστό δεν είμαι σίγουρος καθώς δεν υπάρχουν σαφείς οδηγίες για την ορθή σύνταξη μιας τέτοιας τεχνικής έκθεσης...

Edited by stefvak
Link to comment
Share on other sites

Γενικά δεν θα μπορούσαμε να αποκλείσουμε την απαίτηση ΜΣΕ για ένα κτίριο που κατασκευάστηκε κατά πολύ ψηλότερο από το εγκεκριμένο του ύψος. Πχ μπορεί ένα μεταλλικό κτίριο να είχε προβλεφθεί χαμηλότερο και φυσικά κατά την κατασκευή αφού θα κατάλαβαν ότι θα πλήρωναν το μήκος δοκών και υποστυλωμάτων (πληρωμή φύρας έτσι και αλλιώς) αποφάσιζαν να το κατασκευάσουν στο διπλάσιο ύψος (το έχω δει να γίνεται).

Στη σχετική απόφαση αναφέρεται απαλλαγή από ΜΣΕ αν τα κατακόρυφα φορτία  των αυθαίρετων κατασκευών δεν υπερβαίνουν το 20%. Επομένως γα τέτοιες μικροπαραβάσεις ύψους μισού, μέτρου νομίζω ότι ο έλεγχος δεν θα δώσει απαίτηση ΜΣΕ

Edited by Pavlos33
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και απαιτεί από εμένα να δω αν τα κατακόρυφα αλλάζουν και σε τι ποσοστό;

Άλλο που ρωτάω ένα πολιτικό μηχανικό. Αν δεν ήξερα κανένα τι θα έκανα; Μάλλον θα έψαχνα έναν και κυρίως, τι είναι τα κατακόρυφα φορτία ;;)

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, gtho said:

Συνάδελφοι διευκρινίζεται κάπου αν αρχιτέκτονες μηχανικοί και γενικά ποιοι μηχανικοί είναι αρμόδιοι να υπογράψουν τεχνική έκθεση στατικού ελέγχου?

Στο σύστημα έχει στα προαπαιτούμενα της Τ.Ε. στατικού ελέγχου τις ειδικότητες: ΠΜ,ΑΜ,ΑΤΜ και Απόφ. ΤΕΙ(ΠΔΕ,ΠΥπ.,ΤΟΠ,Υπ.Υποδομ.,ΠΜΣΥΕ). Αν δεν θεωρούσε αρχιτέκτονα ως  αρμόδιο, θα έβγαζε την τελίτσα απενεργοποιημένη (όπως πχ στην Τ.Ε. για τα Η/Μ).
Link to comment
Share on other sites

σε οικοδομή υπάρχουν αυθαίρετες κατασκευές κατηγορίας 2 (προ 1983) που απαλλάσσονται από ΜΣΕ και αυθαίρετες κατασκευές κατηγορίας 4 <25τμ.

Το σύνολο των αυθαιρέτων είναι >25τμ.

Απαλλάσσεται από ΜΣΕ η οικοδομή??

 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους.

καταρχην δεν ξερω εαν η ερωτηση μου ειναι στο σωστο θεμα αλλα δεν βρηκα καποιο αλλο αντιστοιχο.

ηθελα να ρωτησω για την στατικη ενισχυση περνω εκπτωση 10% και 50 η  60% αναλογα την επικινδυνοτητα;;;;;;;

και ο τροπος στο συστημα;;;;;

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, vassia said:

σε οικοδομή υπάρχουν αυθαίρετες κατασκευές κατηγορίας 2 (προ 1983) που απαλλάσσονται από ΜΣΕ και αυθαίρετες κατασκευές κατηγορίας 4 <25τμ.

Το σύνολο των αυθαιρέτων είναι >25τμ.

Απαλλάσσεται από ΜΣΕ η οικοδομή??

κάνω κοπι-πειστ ένα προηγούμενο ποστ του Παύλου με το οποίο συμφωνώ, οπότε η απάντηση είναι όχι δε χρειάζεται ΜΣΕ

''Προσωπική γνώμη εκφράζοντας, η παραπάνω περίπτωση απαλλάσσεται. Ο νόμος και  σχετική απόφαση δεν ορίζει ρητά αν θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί μόνο ένα κριτήριο απαλλαγής, ή περισσότερα του ενός. Κατά τη γνώμη μου από τη στιγμή που δεν αναφερεται και δεν απαγορεύεται θεωρώ ότι μπορούμε να εξαντλήσουμε τα κριτήρια απαλλαγής προκειμένου να αποδείξουμε ότι το ακίνητο απαλλάσσεται από την ΜΣΕ. ''

Edited by Largy
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.