Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Ότι θα απαλλαχθεί θα απαλλαχθεί...απλά αυτο πλατος μου κάθεται πολύ στραβά..ειδικά εφοσον λεει και μεχρι 30% εμβαδον και μέχρι 25%πλάτος . Αυτο στανταρ δε το γραψε πμ. Αλλιως υπάρχει θέμα....και κυριως μου καθεται πιο λοξά οτι στην αποφαση κατόπιν μιλαει για προεξοχή...οπου και αυτος ο ορος δεν ειναι όρος πμ. Εγω ξέρω οτι ο καθε προβολος εχει ένα μήκος και ενα πάχος πλακας-στατικο ύψος. Με βαση αυτα οπλιζεται...Οπως επισης σωζει εναν αυθαίρετο προβολο 2.00 και δε σωζει εναν προβολο 1.00 μετρο στην αδεια που εγινε 1.30...δε παίζει ισως σε αυτο το 2.00μ σωζονται τα πάντα....

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου και ο πρόβολος που αναφέρεις στο παράδειγμα εμπίπτει στις απαλλαγές (ή το 25% ή τα 2 μέτρα). Πχ στην άδεια ο πρόβολος μπορεί να προβλέπεται  1,80 και να εγινε κατασκευαστικα 2,20. Στην περίπτωση αυτή έχουμε απαλλαγή καθώς η μεταβολή της διάστασης βρίσκεται στο 25% παρά το ότι έχει υπερβεί το βάθος των 2 μ. Στο δικό σου παράδειγμα  απαλλάσσεται γιατί παρά το ότι έχει υπερβεί το 25% βρίσκεται μέσα στο όριο των 2 μ. Αυτό που δεν απαλλάσσεται είναι ένας παντελώς αυθαίρετος πρόβολος βάθους πάνω από 2 μ και μια μεταβολή προβόλου πάνω από 25% και ταυτόχρονα πάνω από 2 μ, όπου η στατική συμπεριφορά αλλάζει πάρα πολύ. Αν πχ στην άδεια ο πρόβολος προβλέπονταν 2 μ και στην πράξη έγινε 2,60 εκει δεν την γλυτώνεις την ΜΣΕ.

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αρα εφόσον έχω αυθαίρετους εξώστες εως 2μέτρα είτε εντελώς, είτε από προσαύξηση του εμβαδού των υπαρχόντων εξαιρούνται.

Σωστό μου ακούγεται με βάση  όπως το θέτει η απόφαση!

Link to comment
Share on other sites

On 25/5/2018 at 9:08 ΠΜ, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Το διαμορφώνω διαφορετικά διότι μάλλον δεν έγινε κατανοητό.......

Σε ποιές περιπτώσεις ΔΕΝ απαιτείται η υποβολή  ΜΣΕ, αλλά απαιτείται απλώς η υποβολή ΤΕ, για την υπαγωγή στο Ν.4495 αυθαιρεσιών σε προβόλους ακινήτων;;;

1. Όταν υφίσταται αυθαίρετος πρόβολος έως 2,00 μ. προεξοχής (δηλαδή, "ολόκληρος" να είναι αυθαίρετος, όχι "ένα τμήμα" νόμιμο κι "ένα τμήμα" αυθαίρετο) και

2. Όταν υφίσταται αυθαίρετη επαύξηση της προεξοχής νόμιμου προβόλου μέχρι το 25% αυτής.

Σε όλες τις υπόλοιπες περιπτώσεις απαιτείται η υποβολή ΜΣΕ.

 

Όποιον δεν βολεύει η απόφαση ανατρέχει για το "συμφέρον" του στο νόμο....

H έντονη γραμματοσειρά τροποποιήθηκε.

yian

Κανόνες Συμμετοχής

1. Επιδιώκουμε να είναι ευανάγνωστα τα κείμενα σε μηνύματα και τίτλους.

  • Δεν κάνουμε κατάχρηση της έντονης (bold), πλάγιας (italics) και υπογραμμισμένης (underlined) γραφής γιατί τότε το κείμενό μας γίνεται κουραστικό και δίνουμε την εντύπωση ότι προσπαθούμε να επιβάλλουμε στους άλλους τις απόψεις μας και όχι να παραθέσουμε απλώς τα επιχειρήματά μας.

 

 

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Ιάσονα, δλδ ποιά είναι η διαφορά μεταξύ ενός εξώστη σε όψη 7 μέτρων με μήκος-προεξοχή 2,00 εντελώς αυθαίρετου και ενός εξώστη

στην ίδα όψη που απο 4,5Χ2,00 έγινε 7Χ2,00? Επίσης Ιάσονα όσον αφορά την εξαίρεση βάσει του Νόμου των εξωστών πώς ερμηνεύεις την εννοια

πλάτος εξώστη?

Link to comment
Share on other sites

Ανέτρεξε σε "πίσω σελίδες" του παρόντος θέματος και θα βρεις αντίστοιχες συζητήσεις, όπου αναφέρονται πολλές απόψεις συναδέλφων εκ των οποίων "διαλέγεις" και υιοθετείς.....

 

H έντονη γραμματοσειρά τροποποιήθηκε.

yian

Κανόνες Συμμετοχής

1. Επιδιώκουμε να είναι ευανάγνωστα τα κείμενα σε μηνύματα και τίτλους.

  • Δεν κάνουμε κατάχρηση της έντονης (bold), πλάγιας (italics) και υπογραμμισμένης (underlined) γραφής γιατί τότε το κείμενό μας γίνεται κουραστικό και δίνουμε την εντύπωση ότι προσπαθούμε να επιβάλλουμε στους άλλους τις απόψεις μας και όχι να παραθέσουμε απλώς τα επιχειρήματά μας.

 

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα ότι στην περίπτωση που τακτοποιούνται μόνο αυθαιρεσίες των Κατηγοριών 1, 2 και 3 (επομένως δεν απαιτείται ΜΣΕ αλλά Τεχνική Έκθεση Στατικού Ελέγχου), στο μενού Υποβολής Αρχείων δεν απαιτείται από το σύστημα αρχείο "Τεχνικής Έκθεσης Στατικού Ελέγχου" για πληρότητα. 

 

Είναι κάποιο λάθος του συστήματος αυτό;   Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Όχι ισχύει αυτο που αναφέρεις. Οταν τακτοποιούνται μονο Κατ1, 2,3 δεν απαιτείται υποβολή ΜΣΕ η τ.ε.

 

Το θέμα είναι αν έχουμε παραβάσεις τ.μ κατηγορίας 1 ή 2 και λοιπές κατηγορία 4. Εκεί οι παραβάσεις κατηγορίας 2 θεωρείται

ότι εξαιρούνται? Για παράδειγμα έχω μια επέκταση 30τ.μ κατηγορίας 2 και μετέπειτα περιμετρικό στέγαστρο ή έστω παράβαση τ.μ Κατηγορία 4.

Θεωρείτε ότι τα τ.μ της κατηγορίας 2 συνυπολογίζονται κανονικά για τον έλεγχο πχ των 25τ.μ? Πάντα μιλάμε για στατικά ¨Εξαρτημένα" συστήματα π.χ

επέκταση κατοικίας κατ.2 και μετεπειτα εξώστης (όχι πρόβολος) σε επαφη...

Link to comment
Share on other sites

Διώροφο κτίριο με μερικό υπόγειο, από Ω.Σ., κατασκευής 1974.

Εμβαδόν κάτοψης 133τ.μ.

Πιθανώς να έχει πρόβλεψη ορόφου.

Εχει γίνει προσθήκη 2ου επιφανείας 73τ.μ. και προσθήκη 3ου 73τ.μ.

Οι προσθήκες είναι κατασκευασμένες από φέρουσα(τούβλα με διαζώματα) και το διάφραγμα και η στέγη από ξύλο.

Το ισόγειο και ο 1ος έχουν κάποιες μικρές αυθαιρεσίες προ 1975.

Οι προσθήκες έγιναν το 1986.

Οι αυθαιρεσίες του ισογείου και 1ου είναι κατ.1 και οι προσθήκες κατ. 5.

Η μελέτη στατικής επάρκειας πως θα γίνει;

Ενα μοντέλο για όλο το 4ωροφο, με ισόγειο και 1ο από Ω.Σ. και 2ο και 3ο από φέρουσα;

Με ποιον κανονισμό; Του 1959 καθώς το αρχικό κατασκευάστηκε το 1974;

Τα κτίρια προ του 1975 δεν εξαιρούνται από την ΜΣΕ;

Αν ελεγχθεί με νεότερους κανονισμού τότε δεν θα είναι λάθος ο έλεγχος;

Ευχαριστώ για την φιλοξενία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.