Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Αυτό που δεν είναι σαφές είναι αν η ΥΑ του ΦΕΚ1643-18 καταργεί 'η συμπληρώνει τις προϋποθέσεις περί μή απαίτησης ΜΣΕ της παρ.η του άρθρου 99 του ν4495/17.

Γνώμη μου είναι πως ισχύουν παράλληλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους. Κατόπιν δημοσίευσης του ΦΕΚ 1643 Τεύχος Β τον περασμένο Απρίλιο και συγκεκριμένα του Άρθρου 2 Προϋποθέσεις για μη απαίτηση μελέτης στατικής επάρκειας παρ.  ια) το σύνολο των αυθαιρέτων κατασκευών ανά δι- ηρημένη ιδιοκτησία ή ανεξάρτητο κτίριο δεν επιφέρει αύξηση των κατακόρυφων φορτίων άνω του 20% για κατηγορία σπουδαιότητας Σ2 σύμφωνα με τον Ελληνικό Αντισεισμικό Κανονισμό (ΕΑΚ). Στην περίπωση 2 ώροφης οικοδομής όπυ έγινε προσθήκη ορόφου (άρα σύνολο 3 όροφοι) εάν γίνει υπολογισμός του ιδίου βάρους της κατασκευής ( μόνιμα, κινητά ) και του αυθαίρετου ορόφου και συγκριθεί το σύνολο των κατακόρυφων φορτίων πριν και μετά την αυθαιρεσία αρκεί αυτού του είδους ο υπολογισμός ή θα χρειαστεί κάποιο πρόγραμμα. Όταν λέω απλός εννοώ στο χέρη υπολογισμός του ιδιου βάρους όλων των δομικών στοιχείων(πλάκες δοκοι, υποστυλώματα, τοιχεία κλπ)

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Σε μια περίπτωση μου , κατόπιν αυτοψίας σε ένα διαμέρισμα πολυκατοικίας με άδεια του 1990, διαπίστωσα αυθαίρετη αύξηση των διαστάσεων των προβόλων  του.  Επισυνάπτω κι την εγκεκριμένη κάτοψη της πολεοδομίας και με κόκκινο χρώμα την αυθαίρετη προσθήκη του προβόλου. Έχω το διαμέρισμα 1.  Αν λάβω υπόψη τους εξώστες που είναι μπροστά από το διαμέρισμα μου μόνο έχω σαν ποσοστό αύξησης του εμβαδού 40%. Αν λάβω σαν εμβαδόν, το ολικό εμβαδόν των εξωστών στην πρόσοψη και των δύο διαμερισμάτων, είμαι στο 20% και εντός του ορίου της κατηγορίας 3. Την σκέψη αυτή την κάνω γιατί ο πρόβολος που είναι στο κάτω μέρος της κάτοψη μου αφορά και τα δυο διαμερίσματα μιας και είναι ενιαίος.  Θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας για την ορθότητα της σκέψης μου μια και έτσι αποφεύγω τον μπελά της ΜΣΕ.

001.tif

Link to comment
Share on other sites

On 30/9/2018 at 5:11 ΜΜ, Petros Duth said:

Καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους. Κατόπιν δημοσίευσης του ΦΕΚ 1643 Τεύχος Β τον περασμένο Απρίλιο και συγκεκριμένα του Άρθρου 2 Προϋποθέσεις για μη απαίτηση μελέτης στατικής επάρκειας παρ.  ια) το σύνολο των αυθαιρέτων κατασκευών ανά δι- ηρημένη ιδιοκτησία ή ανεξάρτητο κτίριο δεν επιφέρει αύξηση των κατακόρυφων φορτίων άνω του 20% για κατηγορία σπουδαιότητας Σ2 σύμφωνα με τον Ελληνικό Αντισεισμικό Κανονισμό (ΕΑΚ). Στην περίπωση 2 ώροφης οικοδομής όπυ έγινε προσθήκη ορόφου (άρα σύνολο 3 όροφοι) εάν γίνει υπολογισμός του ιδίου βάρους της κατασκευής ( μόνιμα, κινητά ) και του αυθαίρετου ορόφου και συγκριθεί το σύνολο των κατακόρυφων φορτίων πριν και μετά την αυθαιρεσία αρκεί αυτού του είδους ο υπολογισμός ή θα χρειαστεί κάποιο πρόγραμμα. Όταν λέω απλός εννοώ στο χέρη υπολογισμός του ιδιου βάρους όλων των δομικών στοιχείων(πλάκες δοκοι, υποστυλώματα, τοιχεία κλπ)

Εχεις έναν ολόκληρο αυθαίρετο όροφο. Επομένως φαίνεται πως χρειάζεται ΜΣΕ. Σε άλλη παράγραφο γράφει πως απαλλάσσονται οι αυθαιρεσίες ανα ανεξάρτητη ιδιοκτησία ή κτίριο που είναι μέχρι 25 μ2, και φαντάζομαι ο όροφος να είναι πάνω από 25 μ2. άρα πάλι χρειάζεται.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, DIM335 said:

Σε μια περίπτωση μου , κατόπιν αυτοψίας σε ένα διαμέρισμα πολυκατοικίας με άδεια του 1990, διαπίστωσα αυθαίρετη αύξηση των διαστάσεων των προβόλων  του.  Επισυνάπτω κι την εγκεκριμένη κάτοψη της πολεοδομίας και με κόκκινο χρώμα την αυθαίρετη προσθήκη του προβόλου. Έχω το διαμέρισμα 1.  Αν λάβω υπόψη τους εξώστες που είναι μπροστά από το διαμέρισμα μου μόνο έχω σαν ποσοστό αύξησης του εμβαδού 40%. Αν λάβω σαν εμβαδόν, το ολικό εμβαδόν των εξωστών στην πρόσοψη και των δύο διαμερισμάτων, είμαι στο 20% και εντός του ορίου της κατηγορίας 3. Την σκέψη αυτή την κάνω γιατί ο πρόβολος που είναι στο κάτω μέρος της κάτοψη μου αφορά και τα δυο διαμερίσματα μιας και είναι ενιαίος.  Θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας για την ορθότητα της σκέψης μου μια και έτσι αποφεύγω τον μπελά της ΜΣΕ.

Η αυθαιρεσία της αυθαίρετης επέκτασης προβόλου δεν συντελεί σε υποχρέωση υποβολής ΜΣΕ σύμφωνα με τις διαστάσεις που βλέπω στην κάτοψη.

(από τη σχετική απόφαση:

Δεν απαιτείται υποβολή μελέτης στατικής επάρκει-
ας αλλά τεχνική έκθεση αρμόδιου μηχανικού στις εξής 
περιπτώσεις:
(...)
γ) αυθαίρετες κατασκευές προβόλων οι οποίοι προ-
εξέχουν έως 2.00 μέτρα ή αυθαίρετες επαυξήσεις της 
προεξοχής τους μέχρι ποσοστού 25%,

 

 

On 30/9/2018 at 3:08 ΜΜ, ioadrakn said:

Αυτό που δεν είναι σαφές είναι αν η ΥΑ του ΦΕΚ1643-18 καταργεί 'η συμπληρώνει τις προϋποθέσεις περί μη απαίτησης ΜΣΕ της παρ.η του άρθρου 99 του ν4495/17.

Γνώμη μου είναι πως ισχύουν παράλληλα.

Ο νόμος δεν αλλοιώνεται με απόφαση. Τροποποιείται με νόμο. Κρατάμε επιλεκτικά ότι συμφέρει. Πολλά πράγματα ενδεχομένως δεν είναι τόσο τυχαία όσο φαίνονται.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει κάπου μια ιδέα ή πρότυπο για το τι πρέπει να περιλαμβάνει η τεχνική έκθεση στατικού ελέγχου, δηλ. στις περιπτώσεις μη απαίτησης ΜΣΕ. Είναι πχ. σαν την τεχνική έκθεση που συνόδευε το ΔΕΔΟΤΑ; Συγγνώμη αν έχει συζητηθεί, αλλά δε βρήκα κάτι στην αναζήτηση...

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει καμία αναφορά στο νόμο ή τη σχετική απόφαση. Μπορείς απλά να αναγράψεις την τεκμηρίωση που κάνεις και τα σχετικά κριτήρια απαλλαγής. Ο νόμος δεν αναφέρει να κάνεις καμία έκθεση τύπου 'ΔΕΔΟΤΑ". Προσοχή λοιπόν μην γράφεις πράγματα για τα οποία δεν υποχρεούσαι και βρεθείς εκτεθειμένος.

 

On 30/9/2018 at 5:11 ΜΜ, Petros Duth said:

Καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους. Κατόπιν δημοσίευσης του ΦΕΚ 1643 Τεύχος Β τον περασμένο Απρίλιο και συγκεκριμένα του Άρθρου 2 Προϋποθέσεις για μη απαίτηση μελέτης στατικής επάρκειας παρ.  ια) το σύνολο των αυθαιρέτων κατασκευών ανά δι- ηρημένη ιδιοκτησία ή ανεξάρτητο κτίριο δεν επιφέρει αύξηση των κατακόρυφων φορτίων άνω του 20% για κατηγορία σπουδαιότητας Σ2 σύμφωνα με τον Ελληνικό Αντισεισμικό Κανονισμό (ΕΑΚ). Στην περίπωση 2 ώροφης οικοδομής όπου έγινε προσθήκη ορόφου (άρα σύνολο 3 όροφοι) εάν γίνει υπολογισμός του ιδίου βάρους της κατασκευής ( μόνιμα, κινητά ) και του αυθαίρετου ορόφου και συγκριθεί το σύνολο των κατακόρυφων φορτίων πριν και μετά την αυθαιρεσία αρκεί αυτού του είδους ο υπολογισμός ή θα χρειαστεί κάποιο πρόγραμμα. Όταν λέω απλός εννοώ στο χέρι υπολογισμός του ιδιου βάρους όλων των δομικών στοιχείων(πλάκες δοκοι, υποστυλώματα, τοιχία κλπ)

Ένας τυπικός όροφος θα έχει πιστεύεις μόνο επιβάρυνση κατά 20% στα κατακόρυφα φορτία;  Χρειάζεσαι υπολογισμό για κάτι τέτοιο; Πρακτικά αν το δεις είναι πολύ μεγαλύτερη η επιβάρυνση. Οπότε οδηγείσαι σε ΜΣΕ.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Στατική   επάρκεια .  Παρακαλώ   για  βοήθεια  κάποιου  συναδέλφου.  Το  ερωτημα  μου  είναι :  1) τι  υποβαλλω  στο  σύστημα και  πως  τα  υποβάλλω .  Δηλαδή  θέλει  οποσδήποτε  τεύχος  υπολογισμών  και  σχέδια  ξυλοτύπων?   και  πως  τα  υποβάλλω  στο  σύστημα  σε  ένα  αρχείο ?  και  2)  υπάρχει  κάποιο  υπόδειγμα  τεχνικής  έκθεσης  στατικής  επάρκειας?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Κατοικία που έχει τις 2 φάσεις Τρίτση (Α+Β) έχει προστεθεί αυθαίρετο κομμάτι κτηρίου 22τμ. Προσπαθώ να καταλάβω αν στον 4475 θα χρειαστεί ΜΣΕ, γιατί για την ένταξη του νόμου επειδή το κτήριο δεν έχει 3 φάση, σημαίνει ότι θα δηλωθεί χωρίς άδεια. Για το συγκεκριμένο άρθρο σημαίνει ότι το κτήριο θεωρείται εξολοκλήρου αυθαίρετο(δεν ξέρω πως μπορεί να ερμηνευτεί); ή μπορώ να το περάσω στο 4495 με την εξαίρεση:

  1. Το σύνολο των αυθαιρέτων κατασκευών ανά διηρημένη ιδιοκτησία ή ανεξάρτητο κτίριο είναι μικρότερο σε επιφάνεια των 25 τ.μ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι. Έψαξα αρκετά στο παρόν θέμα αλλά δεν μπορώ να βρω σε ποιό συμπέρασμα έχουμε καταλήξει.

Όπως το καταλαβαίνω εγώ τουλάχιστον, οι δηλώσεις που μεταφέρονται στον 4495 από τον 4178 έχουν την υποχρέωση ΜΣΕ, μόνο σε περίπτωση που το ΔΕΔΟΤΑ είναι "Υ".

Διαφορετικά η περίπτωση αυτή δεν θα μπορούσε να ισχύει για τις δηλώσεις που παραμένουν στον 4178, καθώς εάν ο Ν.4495 τροποποιούσε τον 4178 θα το ανέφερε ρητά και επίσης οι δηλώσεις που παραμένουν στον 4178 έχουν διαφορετικές προθεσμίες από αυτές του 4495 (ένα χρόνο μετά την ισχύ του 4495).

Αν δεν ισχύει αυτό, σας παρακαλώ πείτε μου από που προκύπτει κάτι διαφορετικό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.