Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Καλησπέρα.

Σε ισόγειο κατάστημα 200 + 46 τ.μ. που μου "κάνανε την τιμή" να αναλάβω ρύθμιση αλλά και άδεια λειτουργίας, βρήκα ότι  σε ένα μικρό κομμάτι προσθήκης κατ' επέκταση με άδεια, δεν έχουν εφαρμόσει τα στατικά της αδείας (πιο συγκεκριμένα στα 30 τ.μ. της προσθήκης έχουν αλλάξει θέσεις στις κολώνες και στα τοιχεία και στα άλλα 16 τ.μ. δεν έχουν καθόλου σκελετό και έχουν μόνο τοιχοποιία και μια πλάκα στο ταβάνι.)

Πάμε λοιπόν για μελέτη στατικής επάρκειας, που θα βγάλει ότι χρειάζονται ενισχύσεις τουλάχιστον στα 16 τ.μ.

Άδεια λειτουργίας χωρίς να γίνουν αυτές άμεσα μπορεί να βγάλει? Η Υ.Α. αναφέρει αυθαίρετη προσθήκη και εξ ολοκλήρου αυθαίρετες κατασκευές. Εμπίπτει σε αυτές ή όχι?

Αν βγάζει άδεια λειτουργίας, έχω 3+5=8 έτη για τις εργασίες στατικής ενίσχυσης?

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον τα 46 τμ καλύπτονται με άδεια, δεν χρειάζεται ΜΣΕ. Το πολύ πολύ αν θες να κάνεις τακτοποίηση για 1 ΛΠ σχετικά με διαφοερετικό φ.ο. αν και ίσως και αυτό να είναι υπερβολή.

 

Link to comment
Share on other sites

Μια  βοήθεια  θα  ήθελα  για  να  υποβάλω  στο  σύστημα  μια  ΜΣΕ.    Κάνω  το  τεύχος  της  μελέτης  σε  pdf   όπως  επίσης  και  τους  ξυλότυπους  σε  pdf.    Tο  ερώτημα  μου  είναι  ΄πως  θα  ενώσω  αυτά  τα  2  pdf   σε  ένα    αρχείο  ώστε  να  μπορέσω  να  το  υποβάλω  στο  σύστημα.  Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σε κτίριο με άδεια  , υπάρχουν υπερβάσεις δόμησης που εμπίπτουν στις εξαιρέσεις της ΜΣΕ.

Εντός όμως του νομίμου τμήματος , υπάρχουν αλλαγές στον φ.ο. όπως  αλλαγή θέσης ή κατάργηση υ/σ  , και αλλαγή  διεύθυνσης κλιμακοστασίου.
Οι αλλαγές δεν έγιναν στην τύχη ή από λάθος καθώς ο  μελετητής και κάτοικος ήταν συνάδελφος ΠΜ.

Απαιτείται εδώ ΜΣΕ ?

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

23 λεπτά πριν, giorgosspa said:

Μια  βοήθεια  θα  ήθελα  για  να  υποβάλω  στο  σύστημα  μια  ΜΣΕ.    Κάνω  το  τεύχος  της  μελέτης  σε  pdf   όπως  επίσης  και  τους  ξυλότυπους  σε  pdf.    Tο  ερώτημα  μου  είναι  ΄πως  θα  ενώσω  αυτά  τα  2  pdf   σε  ένα    αρχείο  ώστε  να  μπορέσω  να  το  υποβάλω  στο  σύστημα.  Ευχαριστώ

join pdf

Link to comment
Share on other sites

49 λεπτά πριν, giorgosspa said:

Κάνω  το  τεύχος  της  μελέτης  σε  pdf   όπως  επίσης  και  τους  ξυλότυπους  σε  pdf.    Tο  ερώτημα  μου  είναι  ΄πως  θα  ενώσω  αυτά  τα  2  pdf   σε  ένα    αρχείο  ώστε  να  μπορέσω  να  το  υποβάλω  στο  σύστημα.

υπάρχουν προγράμματα γι αυτή τη δουλειά. Ένα που χρησιμοποιώ είναι το pdf sam basic. Κάνε αναζήτηση στο google και θα το βρεις. Έχει πολλές χρήσιμες λειτουργίες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Να δηλώσω πρώτα οτι έκανα "αναζήτηση" εδώ για το ερώτημα μου αλλά δεν βρήκα κάτι. Σε παλαιά πέτρινη κατοικία προ του 55, ισόγεια κατοικία με υπόγεια αποθήκη, έγινε αλλαγή χρήσης του υπογείου, που έχει ανεξάρτητη είσοδο, σε χώρο κύριας χρήσης κατοικίας το έτος 2007. Χρειάζεται Μελέτη Στατικής Επάρκειας?

 

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρείσαι, αλλά θα πρέπει να κάνεις τον έλεγχο του αρ. 99, παρ. η, εδάφιο ββ - ζζζ

αλλαγή χρήσης με την προϋπόθεση ότι δεν διαφοροποιείται η κατηγορία σπουδαιότητας και η
οποία δεν επιφέρει αθροιστική αύξηση των κινητών και μόνιμων φορτίων πάνω από τριάντα
τοις εκατό (30%) του μόνιμου φορτίου πριν από την παρέμβαση,

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.