Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Αυθαίρετο δώμα 34 τμ  σε υποκείμενο όροφο εμβαδού 105 τμ και άλλων δύο κατώτερων ορόφων , εμβαδού 105 τμ  εκάστου . Χρήση κατοικία .

Δεν με καλύπτει το 20 % του δώματος , αλλά προφανώς  η αναλογία των τμ είναι 34 /315 , οπότε λογικά με καλύπτει το ότι δεν έχω αύξηση κατά 20 % των κατακόρυφων φορτίων . Χρειάζεται κάποιος υπολογισμός για να αποδειχτεί αυτό ? 

Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, laxanos said:

Οι όροφοι ώς Κ1-Κ2 εξακολουθούν να απαλλάσονται. Οποτε αντιμετωπίζεις τις 2 αποθήκες 

ως επι "νομίμου"

Απο τ.μ δε σώζονται γτ είναι >25τμ και δεν εχεις αναφέρει κάτι για σύσταση, ενώ είναι και στην ίδια στάθμη.

Απο εμβαδον δε σώζονται και ώς κατασκευές σε δώμα ως επιφάνεις >20% της συνολικής αυτού!

Αρα, χλωμό το βλέπω...Δε σε πιάνει και κάποια άλλη εξαίρεση, εκτος να μου διαφεύγει κάτι!

 

Υ.Γ Ισως σε σώζει αν η μια είνα Κ3....αφού η άλλη είναι ετσι και αλλιώς <25τμ.

Αλλα πολύ αλχημεία...Βεβαια ο ιδιος ο νόμος και η απόφαση μας πάει σε αλχημείες...

 

η εξαίρεση <25 τ.μ. δεν αναφέρεται σε στατικά ανεξάρτητες αποθήκες? Αυτές οι αποθήκες που είναι πάνω στο δώμα θεωρούνται στατικά ανεξάρτητες?

Αν η μια αποθήκη ήταν 12 και η άλλη 15 τ.μ. θα μπορούσα να τις βάλω κατηγορία 3 ή πρέπει να αθροίσω το εμβαδόν και των 2?

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, vaggosisok said:

η εξαίρεση <25 τ.μ. δεν αναφέρεται σε στατικά ανεξάρτητες αποθήκες? Αυτές οι αποθήκες που είναι πάνω στο δώμα θεωρούνται στατικά ανεξάρτητες 'Οχι?

Αν η μια αποθήκη ήταν 12 και η άλλη 15 τ.μ. θα μπορούσα να τις βάλω κατηγορία 3 ή πρέπει να αθροίσω το εμβαδόν και των 2?

Η εξαιρεση των 25 τμ αναφέρεται και ώς συνολο παραβάσεων αν κτίριο ή ο.ι

Για δες και το κριτήριο που κοιτά ο BAS στο ενδιάμεσο μήνυμα.

@BAS προσωπικά σε τέτοια οφθαλμοφανή δε κάνω υπολογισμούς!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστός. Το κριτίριο που κοιτά ο ΒΑS δεν αναφέρεται σε νομίμως υφιστάμενα κτίρια? Που έχει ελεγχθεί η στατική τους επάρκεια? Στην περίπτωσή μου δεν έχει γίνει καμία στατική μελέτη. Η' μπορώ να θεωρήσω τα κτίρια της κατηγορίας 1 και 2 ως στατικά επαρκή? Δεν έχω καταλάβει για ποιο λόγο εξαιρούνται της στατικής επάρκειας αυτά τα κτίρια ώστε να ερμηνεύω "δημιουργικά " τη νομοθεσία.:smile:  

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, laxanos said:

 

@BAS προσωπικά σε τέτοια οφθαλμοφανή δε κάνω υπολογισμούς!

Αρα τσεκάρω την τεχνική έκθεση χωρίς επιπλέον αιτιολόγηση , πέραν της αναλογίας που έγραψα . 

 

Στο θέμα των εξωστών , αναφέρει 2 μ. ή 25 % προσαύξηση . Αν έχω 0,65 στην άδεια και είναι 1,20 τελικό , τι ισχύει ?  Με καλύπτει το 2 μ ?

Edited by BAS
Link to comment
Share on other sites

Καλύπτεσαι.

Σε διαφορετική ερμηνεία θα είχαμε το οξύμωρο σχήμα να μην απαιτείται ΜΣΕ για εντελώς αυθαίρετους εξώστες μέχρι 2 μ και να απαιτείται ΜΣΕ για μεταβολή πλάτους νόμιμου εξώστη πάνω από 20% με πολύ μικρότερο πλάτος από τα 2 μ. Πχ όπως στη δική σου περίπτωση. Έχει μεταβολή πολύ πάνω από το 25% αλλά το πλάτος του εξώστη είναι σχετικά μικρό και από στατικής άποψης και αντισεισμικής συμπεριφοράς δεν έχει την ίδια δυσμενή επίπτωση με τον εξώστη των 2 μ.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έτσι το βλέπω , αλλά πάντα κοιτάμε μήπως έχουμε πέσει πάλι σε νομοθετική πατάτα . Αρα μεταφέρω την δήλωση στον 4495 ώστε να έχει χαμηλότερο πρόστιμο .

Link to comment
Share on other sites

Οικοδομη ( με ισογειο καταστημα και 1 οροφο κατοικια) η οποια κτίστηκε με ΟΑ το 1957 και αλλαξε χρηση το ισογειο σε κατοικια το 2000 απαιτει ΜΣΕ (δεδομενου οτι δεν αλλαζει ο συντελεστης σπουδαιοτητας);

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, BAS said:

Στο θέμα των εξωστών , αναφέρει 2 μ. ή 25 % προσαύξηση . Αν έχω 0,65 στην άδεια και είναι 1,20 τελικό , τι ισχύει ?  Με καλύπτει το 2 μ ?

 

10 ώρες πριν, Pavlos33 said:

Σε διαφορετική ερμηνεία θα είχαμε το οξύμωρο σχήμα να μην απαιτείται ΜΣΕ για εντελώς αυθαίρετους εξώστες μέχρι 2 μ και να απαιτείται ΜΣΕ για μεταβολή πλάτους νόμιμου εξώστη πάνω από 20% με πολύ μικρότερο πλάτος από τα 2 μ. Πχ όπως στη δική σου περίπτωση. Έχει μεταβολή πολύ πάνω από το 25% αλλά το πλάτος του εξώστη είναι σχετικά μικρό και από στατικής άποψης και αντισεισμικής συμπεριφοράς δεν έχει την ίδια δυσμενή επίπτωση με τον εξώστη των 2 μ.

Συμφωνώ με την προσέγγιση του Παύλου!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.