Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ. Άρα οπωσδήποτε υπολογίζω υπέρβαση δόμησης Κ.Χ. λόγω του ότι δεν έχω άλλο κτίσμα στο γήπεδο, από ότι καταλαβαίνω. Μπορώ όμως να βάλω χρήση "άλλη κατοικία" και να τη θεωρώ αποθήκη ή "αγροτικό οίκημα" -ώστε να είμαι Σ1-  ή πρέπει να πάω οπωδήποτε με "υπηρεσίες";

Link to comment
Share on other sites

Τελικά με ποια χρήση θα κάνεις δήλωση. Με κατοικία ή με αποθήκη;

Αν κάνεις με αποθήκη θα βάλεις "υπηρεσίες". Άλλη κατοικία δεν θα βάλεις αφού δεν θα  έχεις υφιστάμενη χρήση κατοικία. Τα υπόλοιπα τα γράφεις στην τεχνική έκθεση. Υπάρχουν σχετικά θέματα και δημοσιεύσεις στο φόρουμ για το ερώτημα αυτό.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι,

Σε οικοδομή που το κενό στέγης έχει μετατραπεί σε κατοικήσιμο χώρο με αύξηση ύψους και υπέρβαση δόμησης χρειάζεται ΜΣΕ ;

'Η απο τη στιγμή που η στατική μελέτη είχε πρόβλεψη για τη στέγη (απλά έχουμε αύξηση ύψους) μπορώ να θεωρήσω ότι δεν έχουμε αύξηση φορτίων πάνω από 20% ;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, katger100 said:

Καλημέρα συνάδελφοι,

Σε οικοδομή που το κενό στέγης έχει μετατραπεί σε κατοικήσιμο χώρο με αύξηση ύψους και υπέρβαση δόμησης χρειάζεται ΜΣΕ ;

'Η απο τη στιγμή που η στατική μελέτη είχε πρόβλεψη για τη στέγη (απλά έχουμε αύξηση ύψους) μπορώ να θεωρήσω ότι δεν έχουμε αύξηση φορτίων πάνω από 20% ;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Ακριβώς ίδια περίπτωση έχω κι εγώ. Κατέληξα ότι μάλλον χρειάζεται, χωρίς κάτι συγκεκριμένο ωστόσο (δεν εξαιρείται από κάπου τέτοια περίπτωση, οπότε αναγκαστικά θα ακολουθήσω την προβλεπόμενη διαδικασία). 

Link to comment
Share on other sites

katger100,

Θεωρώντας κατ΄αρχήν ότι ΔΕΝ είναι ΚΑΤ1, ΚΑΤ2, ή Ε<25μ2  που τότε απαλλάσσεται ολικά, ...

ελέγχεις μετά αν απαλλάσσεσαι  με το κριτήριο φορτίων (G+Q)ολ. <= 1,20 (G+Q)αρχ.

Αλλιώς, (αν ακόμη δεν απαλλάσσεται) και εφ΄όσον  ο υπόστεγος  χώρος είναι πατάρι ισογείου, ελέγχεις αν το Εμβ πατ.είναι <= 50% Εμβ. ισογ.  οπότε:

  • αν ΔΕΝ δημιουργούνται κοντά υποστυλώματα, κάνεις  Μ.Σ.Ε του παταριού ΜΟΝΟΝ για τα κατακόρυφα φορτία του,
  • αν δημιουργούνται κοντά υπ/τα ελέγχεις επιπροσθέτως  και αυτά και τα μέσα σύνδεσης

Πάντως, η στατική μελέτη της στέγης που αναφέρεις ήταν σε κάθε περίπτωση αναγκαία,  ανεξάρτητη, ασχέτως κατασκευής του παταριού μέσα στον τον υπόστεγο χώρο και δεν έχει σχέση με την ζητούμενη πρόσθετη καταπόνηση του κτίσματος από το δάπεδο του παταριού κάτω από  τη στέγη...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έχω μια περίπτωση που λόγω των υπερβάσεων που έχει (λίγο μεγαλύτερους προβόλους και κλείσιμο Η.Χ.) δεν απαιτείται Μ.Σ.Ε. σύμφωνα με το αρ. 99.

Παρ'ολα αυτά κατά την αυτοψία μου παρατήρησα κάποιες διαφορές στις διατομές των υποστυλωμάτων από αυτές του εγκεκριμένου ξυλότυπου που συνοδεύει την οικοδομική άδεια. (πχ υποστύλωμα 25/100 το βρήκα 25/60, κάποιο άλλο 50/25 το βρήκα 80/25). Δηλαδή υπάρχουν κάποιες αλλαγές στα υποστυλώματα, όχι σε όλα αλλα στο 30% περίπου, χωρίς να αλλάζει όμως το περίγραμμα της οικοδομής και η διάταξη των υποστυλωμάτων δοκών.

Σε τέτοιες περιπτώσεις όπου η αρχική στατική μελέτη έχει υποστεί "τροποποιήσεις" κάνετε Μ.Σ.Ε (βλέπε αρθρο 99 η) γγγ) γγγ) για κάθε αυθαίρετη προσθήκη ή τροποποίηση ή αλλαγή χρήσης .....) ή όχι μιας και οι παραβάσεις ανήκουν σε κάποια από τις κατηγορίες που δεν απαιτείται Μ.Σ.Ε.

Προσωπικά θεωρώ πως σε περιπτώσεις με εμφανή τροποποιήσεις θα έπρεπε να πραγματοποιείται Μ.Σ.Ε αλλά θα ήθελα και τη γνώμη σας.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, jim said:

Καλησπέρα,

έχω μια περίπτωση που λόγω των υπερβάσεων που έχει (λίγο μεγαλύτερους προβόλους και κλείσιμο Η.Χ.) δεν απαιτείται Μ.Σ.Ε. σύμφωνα με το αρ. 99.

Παρ'ολα αυτά κατά την αυτοψία μου παρατήρησα κάποιες διαφορές στις διατομές των υποστυλωμάτων από αυτές του εγκεκριμένου ξυλότυπου που συνοδεύει την οικοδομική άδεια. (πχ υποστύλωμα 25/100 το βρήκα 25/60, κάποιο άλλο 50/25 το βρήκα 80/25). Δηλαδή υπάρχουν κάποιες αλλαγές στα υποστυλώματα, όχι σε όλα αλλα στο 30% περίπου, χωρίς να αλλάζει όμως το περίγραμμα της οικοδομής και η διάταξη των υποστυλωμάτων δοκών.

Σε τέτοιες περιπτώσεις όπου η αρχική στατική μελέτη έχει υποστεί "τροποποιήσεις" κάνετε Μ.Σ.Ε (βλέπε αρθρο 99 η) γγγ) γγγ) για κάθε αυθαίρετη προσθήκη ή τροποποίηση ή αλλαγή χρήσης .....) ή όχι μιας και οι παραβάσεις ανήκουν σε κάποια από τις κατηγορίες που δεν απαιτείται Μ.Σ.Ε.

Προσωπικά θεωρώ πως σε περιπτώσεις με εμφανή τροποποιήσεις θα έπρεπε να πραγματοποιείται Μ.Σ.Ε αλλά θα ήθελα και τη γνώμη σας.

Από τη στιγμή που οι παραβάσεις σου δεν χρειάζονται ΜΣΕ (άρθρο 99, ββ, ααα και δδδ) μπορείς να γράψεις μια τεχνική έκθεση. Λογικά όμως για να γράψεις την έκθεση πραγματοποιείς αυτοψία και αναφέρεσαι στην υπάρχουσα κατάσταση. Εαν υπάρχουν μεγάλες αποκλίσεις από την αρχική στατική μελέτη καλό θα είναι να τις αναφέρεις στην ΤΕ. για να είσαι καλυμμένος. Τώρα εαν χρειάζεται Μ.Σ.Ε. δεν είμαι βέβαιη, αλλά προφανώς είναι πιο χρονοβόρα διαδικασία με επιπλέον κόστος για τον πελάτη- ο οποίος ήθελε απλά να τακτοποιήσει εναν Η/Χ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, Anton_civeng said:

katger100,

Θεωρώντας κατ΄αρχήν ότι ΔΕΝ είναι ΚΑΤ1, ΚΑΤ2, ή Ε<25μ2  που τότε απαλλάσσεται ολικά, ...

ελέγχεις μετά αν απαλλάσσεσαι  με το κριτήριο φορτίων (G+Q)ολ. <= 1,20 (G+Q)αρχ.

Αλλιώς, (αν ακόμη δεν απαλλάσσεται) και εφ΄όσον  ο υπόστεγος  χώρος είναι πατάρι ισογείου, ελέγχεις αν το Εμβ πατ.είναι <= 50% Εμβ. ισογ.  οπότε:

  • αν ΔΕΝ δημιουργούνται κοντά υποστυλώματα, κάνεις  Μ.Σ.Ε του παταριού ΜΟΝΟΝ για τα κατακόρυφα φορτία του,
  • αν δημιουργούνται κοντά υπ/τα ελέγχεις επιπροσθέτως  και αυτά και τα μέσα σύνδεσης

Πάντως, η στατική μελέτη της στέγης που αναφέρεις ήταν σε κάθε περίπτωση αναγκαία,  ανεξάρτητη, ασχέτως κατασκευής του παταριού μέσα στον τον υπόστεγο χώρο και δεν έχει σχέση με την ζητούμενη πρόσθετη καταπόνηση του κτίσματος από το δάπεδο του παταριού κάτω από  τη στέγη...

Ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική απάντηση, αλλά μόνο κενό στέγης που έχει μετατραπεί σε κατοικήσιμο χώρο έχω (με αύξηση ύψους). Δεν καταλαβαίνω σε ποιό πατάρι αναφέρεσαι.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους,

ήθελα να ρωτήσω μικρή επέκταση στο ισόγειο 2,5τ.μ όταν η συνολική επιφάνεια είναι 119.90τ.μ και σε νόμιμη σοφίτα έχει επεκταθεί το δωμάτιο κατά 2 τ.μ και υπήρχε μια βεράντα 5 τ.μ η οποία έχει κλειστή. Η βεράντα ήταν στην πλάκα του ισογείου.

χρειάζεται στατική επάρκειά?

Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, G T said:

καλησπέρα σε όλους,

ήθελα να ρωτήσω μικρή επέκταση στο ισόγειο 2,5τ.μ όταν η συνολική επιφάνεια είναι 119.90τ.μ και σε νόμιμη σοφίτα έχει επεκταθεί το δωμάτιο κατά 2 τ.μ και υπήρχε μια βεράντα 5 τ.μ η οποία έχει κλειστή. Η βεράντα ήταν στην πλάκα του ισογείου.

χρειάζεται στατική επάρκειά?

Οι κατηγορίες 1,2,3 δεν θέλουν στατική επάρκεια.

Επιπλέον εάν οι αυθαίρετες κατασκευές είναι κάτω από 25μ2 στο σύνολο δεν χρειάζεται ΜΣΕ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.