Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

@Anton_civeng και @kan62

Αν ισχύει αυτό, τότε την απαλλαγή από ΜΣΕ την τεκμηριώνω και από το εδάφιο περί <25 τ.μ. εμβαδού. Μπορεί να τακτοποιώ παράβαση με αναλυτικό, πλήν όμως τακτοποιώ κατάληψη 2,70 τ.μ. Η/Χ που είχε μετρήσει στον τότε ΣΔ, εξού και ο αναλυτικός. Με τον αναλυτικό, συν τοις άλλοις, γλιτώνω ΔΚ και Τομή που δεν απαιτούνται για λοιπές πολεοδομικές παραβάσεις με αναλυτικό, ανεξαρτήτου Κατηγορίας παράβασης.

Το <20% της φόρτισης δε θέλει καν υπολογισμό.... Το βάρος του κουφώματος είναι ό,τι προσέδωσε έξτρα κατακόρυφη φόρτιση στην υφιστάμενη του διαμερίσματος μιας και ο Η/Χ είχε τοιχαλάκι έως 1μ ύψος κι από κει και πάνω κενό έως το δοκάρι. Το εμβαδόν της πλάκας είχε ήδη υπολογιστεί στη φόρτιση της οικοδομής ως κανονική πλάκα. Βγάλε και τον τοίχο που καθαιρέθηκε για να προσαρτηθεί ο εξώστης στο διαμέρισμα, επί έλαττον φόρτιση έχουμε.

Το θέμα μου, τώρα, είναι άλλο.... Στο ΦΕΚ κανονισμού και διοικήσεως ανεγερθησομένων πολυκατοικιών του οικισμού υπάρχει πίνακας εμβαδών και χιλιοστών έκαστου διαμερίσματος, ανάλογα με τον τύπο του κτηρίου. Εκεί, λοιπόν, το διαμέρισμά μου έχει εμβαδόν διαμερίσματος 35,20 τ.μ., εμβαδόν εξωστών 2,70 τ.μ. και συνολικό εμβαδόν 37,90 τ.μ.
Εγώ, κατόπιν αυτοψίας, μέτρησα εμβαδόν διαμερίσματος 35,88 τ.μ. μαζί με τον εξώστη που έκλεισε.

Αποσαφηνίζω πως ο εξώστης που έκλεισε βρίσκεται εντός κελύφους, όπως φαίνεται και στη σχετική φωτογραφία που ανεβάζω.
Και ξαναρωτώ... Αναλυτικός για το κλείσιμο, θεωρώντας ότι μέτρησε στη δόμηση του διαμερίσματος ή ΥΔ (χωρίς ΥΚ) για τα καταληφθέντα 2,70 τ.μ.?

Τι λέτε?

Πίνακας οικοδομής.JPG

Φωτογραφία.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Έχω σε Ο.Ι. μία επέκταση προς τον ακάλυπτο του διαμερίσματος περίπου 20 τμ, εκ κατασκευής κατ2. Επίσης έχει επεκταθεί και προς το κλιμακοστάσιο/φωταγωγό αλλά 3 τμ, τα οποία τα χρεώνω σαν ΥΔ και αυτά εκ κατασκευής κατ2. Τέλος, μεταγενέστερα, έκλεισε με τζαμαρία βεράντα και την μετέτρεψε σε χώρο Κ.Χ. 3 τμ, κατ5.

Σαν ΥΔ έχω συνολικά 20+3+3=26 τμ > 25, που απαλλάσσει για ΜΣΕ, αλλά αν θεωρήσουμε ότι αυτά τα 25 τμ, αναφέρονται μόνο σε κατασκευές, και εξαιρέσουμε από την πρόσθεση τα 3 τμ, της ΥΔ προς το κλιμακοστάσιο/φωταγωγό, πάει 23 τμ < 25 τμ.

Θεωρείτε πως είναι σωστή η σκέψη μου?

Link to comment
Share on other sites

αυτά της κατ. 2 απαλάσσονται έτσι κ αλλιώς, οπότε έχεις τα 3 τμ της κατ.5 < 25τμ οπότε απαλάσσεται και αυτό

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

Απαλλάσσονται ναι, αλλά βάση της παραγράφου ι, θεωρώ ότι θα πρέπει να τα συμπεριλάβουμε και αυτά τα τετραφωνικά στο άθροισμα, εφόσον υπάρχουν και αυθαιρεσίες εκτός κατ1 και κατ2.

ι) το σύνολο των αυθαιρέτων κατασκευών ανά διηρημένη ιδιοκτησία ή ανεξάρτητο κτίριο είναι μικρότερο σε επιφάνεια από 25 τμ.

 

Edited by Saleptsis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά, και να προσθέσω ότι η επέκταση διαμ/τος στο κοιν/στο κλιμ/σιο δεν πρέπει να χρεωθεί με Υ.Δ αφού,

όπως ακριβώς γίνεται και με αποθήκες (Β.Χ) ισογείου του ΓΟΚ '85 που έχουν γίνει κατοικίες (Κ.Χ),

πρόκειται για α/χ χώρου από β/χ σε κ/χ που έχει μετρήσει στον Σ.Δ. και χρεώνεται με αναλυτικό (ακόμη και με διαμ/τωση για ορόφους).

Το πως το καταλαβαίνουν αυτό οι συμβ/φοι (τους λείπουν λένε κάποια μ2 του διαμ/τος) δεν αφορά στον τρόπο τακτοποίησης του αυθαιρέτου,

μόνο του μηχανικού δουλειά είναι αυτό,

ο οποίος απλά πρέπει να αναφέρει  την τελική επιφάνεια του διαμ/τος στην κάτοψη ....

Edited by Anton_civeng
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Εχω διώροφη οικοδομή και κατ'επέκταση υπάρχει ισογειο κτίσμα 50,00μ2το οποίο ήταν προς κατεδάφιση αλλά δεν κατεδαφίστηκε και το δηλώνω κατηγ.1 τα δυο είναι στατικά ανεξάρτητα  στο διωροφο εχω καποιες αλλες παραβασεις οπως και την αποληξη κλιμακοστασιου ,θα πρεπει να κανω ΜΣΕ  όπως λέτε για το σύνολο τών κτιριων;Εγώ θεωρώ ότι κατ'.1,2,3 απαλασονται και αθροιζουμε  τις υπόλοιπες παραβάσεις  για να  είναι εμβαδού μικρότερου των 25 μ2ώστε  να υπάρχει απαλλαγή. 

Link to comment
Share on other sites

On 8/3/2019 at 6:03 ΜΜ, Anton_civeng said:

.......Το πως το καταλαβαίνουν αυτό οι συμβ/φοι (τους λείπουν λένε κάποια μ2 του διαμ/τος) ........
 

Μπορείς να το εξηγήσεις λίγο παραπάνω;

 

Κατά τ' άλλα μου άρεσε πολύ η σκέψη σου γιατην αιτιολόγηση της μη χρέωσης ΥΔ , για περιπτώσεις όπου επεκτείνεται το διαμέρισμα στον κοινόχρηστο χώρο και +1.

Αν και μέχρι τώρα ήμουν υπέρμαχος της άποψης ότι αυτές οι περιπτώσεις έπρεπε να χρεώνονται με ΥΔ , η αιτιολογησή  σου για αναλυτικό θα με αναγκάσει να το σκεφτώ και πάλι ....

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

On 8/3/2019 at 6:03 ΜΜ, Anton_civeng said:

πρόκειται για α/χ χώρου από β/χ σε κ/χ που έχει μετρήσει στον Σ.Δ. και χρεώνεται με αναλυτικό (ακόμη και με διαμ/τωση για ορόφους).

Τα κλιμακοστάσια και οι διάδρομοι είναι χώροι κύριας χρήσης και δεν μπορούν να πάνε με αναλυτικό αλλά με κανονική υπέρβαση δόμησης.

Μόνον έτσι γίνεται η διόρθωση της επιφάνειας των οριζοντίων ιδιοκτησιών με την "ανάλωση" του ΣΔ των κοινόχρηστων χώρων.

Το τελευταίο είναι και ο βασικός σκοπός των αυθαιρετονόμων για την τελική "εξομείωση" με τον ΝΟΚ.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί το λες αυτό;

Απο κτηριοδομικό άρθρο 2

........

3.  Χώροι  κύριας  και  βοηθητικής  χρήσης  των  κτιρίων:  Χώροι  κύριας  χρήσης  των  κτιρίων  
είναι  όσοι
προορίζονται για την παραµονή, σε κανονικές συνθήκες λειτουργίας, ατόµων (έστω και ενός) επί δύο
τουλάχιστον ώρες το εικοσιτετράωρο.
Οι υπόλοιποι χώροι των κτιρίων είναι βοηθητικής χρήσης. Για παράδειγµα στα κτίρια µε χρήση
κατοικίας χώροι κύριας χρήσης είναι τα υπνοδωµάτια, οι χώροι διηµέρευσης (καθιστικά, σαλόνια,
τραπεζαρίες, χώροι παιχνιδιού), οι κουζίνες, τα γραφεία κλπ.
Χώροι βοηθητικής χρήσης είναι µεταξύ άλλων οι ακόλουθοι:
- Οι χώροι κυκλοφορίας (διάδροµοι, προθάλαµοι, κλιµακοστάσια)

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, karanus said:

Μπορείς να το εξηγήσεις λίγο παραπάνω;

 

Κατά τ' άλλα μου άρεσε πολύ η σκέψη σου γιατην αιτιολόγηση της μη χρέωσης ΥΔ , για περιπτώσεις όπου επεκτείνεται το διαμέρισμα στον κοινόχρηστο χώρο και +1.

Αν και μέχρι τώρα ήμουν υπέρμαχος της άποψης ότι αυτές οι περιπτώσεις έπρεπε να χρεώνονται με ΥΔ , η αιτιολογησή  σου για αναλυτικό θα με αναγκάσει να το σκεφτώ και πάλι ....

Το έχω αναφέρει και παλαιότερα που είχε προκύψει θέμα συναδέλφου με συμβ/φο.  Ο συμβ/φος μεταβιβάζοντας π.χ ένα διαμ/μα των 100μ2 κατά τίτλο που είναι όμως τώρα 103μ2 λόγω επέκτασης του στο κλιμ/σιο, θεωρεί ότι πρέπει στην τακτοποίηση του διαμ/τος να φαίνονται με Υ.Δ αυτά τα 3μ2.   Αυτό βεβαίως αποτελεί απλοική σκέψη λογιστικού περιεχομένου και όχι τακτοποίηση αυθαιρέτων αφού την ίδια τότε ένσταση θα είχε και για μία αποθήκη π.χ 14μ2 ΚΑΤ3 που τότε θα του "έλειπαν" τα 14μ2 .  Είναι γνωστό όμως ότι αυτά τα 14μ2 ΔΕΝ χρεώνονται με Υ.Δ ούτε ακόμη  και για  χατίρι του συμβ/φου...  Η τελική επιφάνεια του διαμ/τος μπορεί να δηλωθεί σε υπόμνημα του μηχανικού.=103μ2 

Επίσης είναι αδιανόητο μέσα στον όγκο του κτιρίου και σε χώρο που έχει μετρήσει στον Σ.Δ να χρεώνουμε Υ.Δ επειδή εκεί μετακινήθηκαν η πόρτα του διαμ/τος με τους δύο παραστάδες της.   Η αναδρομική ενοχοποίηση της τότε κατάληψης του κλιμ/σίου  με βάση τον μεταγενέστερο ΝΟΚ που από το 2012 και εντεύθεν δεν χρεώνει πλέον το κλιμ/σιο στον Σ.Δ, είναι κατάφωρη παραβίαση της λογικής και των αρχών δικαίου.  

+1 για την αναφορά σου στο αρ.2 του Κτιριοδομικού που ακριβώς υπονοούσα.

Edited by Anton_civeng
  • Thanks 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.