Μετάβαση στο περιεχόμενο
ilias

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων κατασκευών

Recommended Posts

Ρε παιδιά
Σε μπαζωμένη βεράντα που έγινε αποθηκη (και στον ξυλότυπο θεμελίωσης την περιλαμβάνει στους υπολογισμούς) 
κάνουμε ΜΣΕ??

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites
51 λεπτά πριν, mantzaras said:

Έστω υπόθεση εργασίας ότι ο ΚΑΝΕΠΕ όριζε φάσμα αυτό του ΕΑΚ (για να μην μπλέξουμε σε εδάφη, θεμελιώσεις, αποσβέσεις κλπ). Υποψιάζομαι ότι πιστεύεις ότι ως σεισμικό φορτίο χρόνου κατασκευής θα θεωρούν το φάσμα σχεδιασμού περιλαμβανομένου του q (πχ για το πλατώ 2,5*,16g/3=0,133g), ενώ για Γ1 θα είναι 0,133g/1.4=0.095g) και άρα βάσει λεκτικού Υ.Α. δεν μπορείς να το πάρεις. (????)  Αυτό εννοείς?

ναι...μόνο που προσπαθούσα να αφήσω απ' έξω το q.

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites
Μόλις τώρα, lamlos said:

ναι...μόνο που προσπαθούσα να αφήσω απ' έξω το q.

άμα αφήσεις απ' έξω το q (που είναι και το λογικό κατ' εμέ) έχουμε ακριβώς το ίδιο

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Η ΥΑ αναφέρει στο άρθρο 3 το εξής:

Από την έκθεση αποτίμησης προκύπτει είτε στατική επάρκεια του κτιρίου είτε ανεπάρκεια.

Το παραπάνω συμπέρασμα κοινοποιείται υποχρεωτικά στον αιτούντα την υπαγωγή, συνοδεύει τη βεβαίωση του μηχανικού σε κάθε δικαιοπραξία και συμπληρώνεται στο πληροφοριακό σύστημα υπαγωγής των αυθαιρέτων.

Αυτό που καταβαίνω σύμφωνα με το παραπάνω,  όταν απαιτείται βεβαίωση μηχανικού για δικαιοπραξία σε τακτοποιημένο αυθαίρετο με τον ν.4495/17

παύει να ισχύει η προθεσμία των 5 ετών για την υποβολή της ΜΣΕ και υποβάλεται άμεσα.

Το ερμηνεύω σωστά;

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Μάλλον γιατί πως αλλιώς θα καταλήγουμε στο συμπέρασμα επάρκειας / ανεπάρκειας αν δεν προηγηθεί η ΜΣΕ ?

Εγώ θέλω να ρωτησω το εξής :
Εστω ότι έχουμε ακίνητο περαιωμένο στον  4178 με ΔΕΔΟΤΑ κατηγορίας που μελλοντικά θέλει ΜΣΕ  . Σήμερα θέλει μεταβίβαση άρα βεβαίωση με 4495.
Εχει εφαρμογή το ανωτέρω άρθρο 3 ?
 

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Μήπως μέχρις εκπόνησης επάρκειας ισχύει ότι λέει ο νόμος? Δηλαδή αναφορά υποχρέωσης εκπόνησης μελέτης? Και όταν γίνει η μελέτη επάρκειας, υποχρεωτικά αναφορά του αποτελέσματος

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Δηλαδή αν χρειαζεται βεβαιωση για το ακίνητο θα πρεπει να γίνει άμεσα η ΜΣΕ και δεν ισχύει η διορία του νόμου???μου φαίνεται δυσκολο...

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites
1 ώρα πριν, mantzaras said:

άμα αφήσεις απ' έξω το q (που είναι και το λογικό κατ' εμέ) έχουμε ακριβώς το ίδιο

εξαρτάται τι ορίζουμε ως συντελεστή q

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites
26 λεπτά πριν, Sotirisb said:

Η ΥΑ αναφέρει στο άρθρο 3 το εξής:

Από την έκθεση αποτίμησης προκύπτει είτε στατική επάρκεια του κτιρίου είτε ανεπάρκεια.

Το παραπάνω συμπέρασμα κοινοποιείται υποχρεωτικά στον αιτούντα την υπαγωγή, συνοδεύει τη βεβαίωση του μηχανικού σε κάθε δικαιοπραξία και συμπληρώνεται στο πληροφοριακό σύστημα υπαγωγής των αυθαιρέτων.

 

10 λεπτά πριν, mantzaras said:

Μήπως μέχρις εκπόνησης επάρκειας ισχύει ότι λέει ο νόμος? Δηλαδή αναφορά υποχρέωσης εκπόνησης μελέτης? Και όταν γίνει η μελέτη επάρκειας, υποχρεωτικά αναφορά του αποτελέσματος

 

3 λεπτά πριν, lydia1 said:

Δηλαδή αν χρειαζεται βεβαιωση για το ακίνητο θα πρεπει να γίνει άμεσα η ΜΣΕ και δεν ισχύει η διορία του νόμου???μου φαίνεται δυσκολο...


Τελικά αυτό στο οποίο καταλήγω είναι ότι ισχύει η προθεσμία των 5 ετών ΑΛΛΑ αν θέλεις  να κάνεις μεταβίβαση πρέπει αναγκαστικά να προηγηθεί η ΜΣΕ   καθώς απαιτείται να αναγραφεί η στατική επάρκεια ή ανεπάρκεια του μεταβιβαζόμενου ακινήτου..

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites
15 λεπτά πριν, avgoust said:


Τελικά αυτό στο οποίο καταλήγω είναι ότι ισχύει η προθεσμία των 5 ετών ΑΛΛΑ αν θέλεις  να κάνεις μεταβίβαση πρέπει αναγκαστικά να προηγηθεί η ΜΣΕ   καθώς απαιτείται να αναγραφεί η στατική επάρκεια ή ανεπάρκεια του μεταβιβαζόμενου ακινήτου..

Συμφωνώ απόλυτα, διαφορετικά δημιουργούνται και πρακτικά ζητήματα, όπως η δυσκολία διενέργειας αυτοψίας, συνεννόησης με τον νέο ιδιοκτήτη κτλ....

 

36 λεπτά πριν, avgoust said:


Εγώ θέλω να ρωτησω το εξής :
Εστω ότι έχουμε ακίνητο περαιωμένο στον  4178 με ΔΕΔΟΤΑ κατηγορίας που μελλοντικά θέλει ΜΣΕ  . Σήμερα θέλει μεταβίβαση άρα βεβαίωση με 4495.
Εχει εφαρμογή το ανωτέρω άρθρο 3 ?

Θεωρώ ότι και αυτό είναι ένα άλλο σημαντικό για να διευκρινήσουμε...

 

Edited by Sotirisb

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.