Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Ο νόμος αναφέρει ρητά ότι

"Η μελέτη στατικής επάρκειας μπορεί να υποβάλλεται μέσα σε προθεσμία τριών (3) ετών από την ημερομηνία υπαγωγής για τα κτίρια σπουδαιότητας Σ4, Σ3 και πέντε (5) ετών για τα κτίρια σπουδαιότητας Σ2". 

Η υπουργική απόφαση αναφέρει

Από την έκθεση αποτίμησης προκύπτει είτε στατική 
επάρκεια του κτιρίου είτε ανεπάρκεια.
Το παραπάνω συμπέρασμα κοινοποιείται υποχρεωτικά 
στον αιτούντα την υπαγωγή, συνοδεύει τη βεβαίωση (δηλαδή η βεβαίωση περιλαμβάνει ότι απαιτείται ΜΣΕ όπως ορίζει ο νόμος και επιπρόσθετα ότι το κτίριο μετά τον έλεγχο κρίθηκε στατικά ανεπαρκές, οπότε θα συμφωνήσω ότι έμμεσα χρειάζεται η ΜΣΕ για να διαπιστωθεί η στατική ανεπάρκεια ή μη)
του μηχανικού σε κάθε δικαιοπραξία και συμπληρώνεται 
στο πληροφοριακό σύστημα υπαγωγής των αυθαιρέτων.


Άρθρο 4
Διαδικασία ενίσχυσης κτιρίου 
στις περιπτώσεις στατικής ανεπάρκειας


Στις περιπτώσεις που διαπιστωθεί στατική ανεπάρκεια 
ο ιδιοκτήτης υποχρεούται μέσα σε διάστημα τριών (3) 
ετών να προβεί στην εκπόνηση μελέτης επεμβάσεων και 
την υλοποίηση των απαραίτητων εργασιών που προκύ-
πτουν από την μελέτη.

(η παραπάνω υποχρέωση δε φαίνεται να του στερεί το δικαίωμα να μεταβιβάσει το ακίνητο έστω και στατικά ανεπαρκές. Η δε προθεσμία των τριών ετών δεν ορίζεται με σαφές χρονικό σημείο αναφοράς, πχ υπαγωγή). Δε βλέπω επίσης να αναγράφεται ποινή για την μη εκτέλεση εργασιών εντός τριετίας.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη ρε παιδιά για να καταλάβω, επειδή έχω κουφαθεί. ΔΕν είμαι ΠΜ αλλά νόμιζα ότι διαθέτω μια λογική..

Αν δεν είχα καν πρόβολο, μου επιτρέπει να έχω μεχρι 2.00μ απλά με μια τεχνική έκθεση πμ...

Αν είχα ένα πρόβολο 90εκ και έχει γίνει 1,8 πρέπει να κάνει μελέτη στατικής επάρκειας επειδή είμαι πάνω από 25%????????

Link to comment
Share on other sites

Το έχουμε αναλύσει σε προηγούμενα ποστ. Εννοεί είτε δυο μέτρα, είτε 25% το μέγιστο (όποιο συμφέρει). Πχ στην άδεια 1,80. Σ΄την κατασκευή 2,20 μ>2,0 αλλά η μεταβολή είναι 0,40/1.80=22%<25%, οπότε έχουμε απαλλαγή. Αυτό λογικά εννοούν.

Στο ερώτημα σου θεωρώ ότι δεν θα απαιτηθεί αφού η μεταβολή εμπίπτει στο ένα κριτήριο (μικρότερο των 2 μ). Μη νομίσεις ότι έχουν βγάλει κάτι ξεκάθαρο. Όλοι ψαχνόμαστε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, Pavlos33 said:

η βεβαίωση περιλαμβάνει ότι το κτίριο μετά τον έλεγχο κρίθηκε στατικά ανεπαρκές

η παραπάνω υποχρέωση δε φαίνεται να του στερεί το δικαίωμα να μεταβιβάσει το ακίνητο έστω και στατικά ανεπαρκές.

Άρα οι μεταβιβάσεις διακρίνονται στις εξής κατηγορίες:

  1. Μεταβιβάσεις για ακίνητα που δεν έχουν καθόλου αυθαιρεσίες (οπότε και εκδίδεται αμέσως βεβαίωση νομιμότητας).
  2. Μεταβιβάσεις για ακίνητα που έχουν αυθαιρεσίες και δεν απαιτείται ΜΣΕ.
  3. Μεταβιβάσεις για ακίνητα που έχουν αυθαιρεσίες, απαιτείται ΜΣΕ και από αυτήν προκύπτει επάρκεια του ακινήτου.
  4. Μεταβιβάσεις για ακίνητα που έχουν αυθαιρεσίες, απαιτείται ΜΣΕ, από αυτήν προκύπτει ανεπάρκεια του ακινήτου και δεν έχουν υλοποιηθεί ακόμη οι ενισχύσεις.
  5. Μεταβιβάσεις για ακίνητα που έχουν αυθαιρεσίες, απαιτείται ΜΣΕ, από αυτήν προκύπτει ανεπάρκεια του ακινήτου και έχουν υλοποιηθεί οι ενισχύσεις.
Edited by gp1
Link to comment
Share on other sites

Σε κτήριο ή διαμέρισμα, που απαιτείται ΜΣΕ και γίνεται μεταβίβαση πριν την εκπόνησή της, θα μπορούσε να μεταβιβαστεί με βεβαίωση που να λέει :

"εκκρεμεί ΜΣΕ. Θα γνωρίζουμε αν απαιτείται ή όχι ενίσχυση του Φ.Ο. μόνο μετά την ολοκλήρωση της ΜΣΕ" ή απαγορεύεται η μεταβίβαση μέχρι την ολοκλήρωση της ΜΣΕ;

Το δεύτερο μου μοιάζει σαν μαστίγιο/καρότο αν ισχύει !!! 

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

Σε αγροτεμάχιο που υπάρχουν 2 αυθαίρετα κτίσματα χωρίς Ι.Ο. έτους κατασκευής 2001

και χρησιμοποιείται  το ένα 48τμ για εκτροφή ζώων (κουνέλια , κότες κτλ.) για προσωπική χρήση

και το άλλο 18τμ για αποθήκευση εργαλείων, έχοντας αυτό όμως τα χαρακτηριστικά κατοικίας (τζάκι,) με την τουαλέτα εξωτερικά όπως παλιά...

Σε ποιά κατηγορία σπουδαιότητας θα το εντάσατε Σ1 ή Σ2; Απαλλάσεται από ΜΣΕ;

 

 

 

31 λεπτά πριν, ppanag said:

Σε κτήριο ή διαμέρισμα, που απαιτείται ΜΣΕ και γίνεται μεταβίβαση πριν την εκπόνησή της, θα μπορούσε να μεταβιβαστεί με βεβαίωση που να λέει :

"εκκρεμεί ΜΣΕ. Θα γνωρίζουμε αν απαιτείται ή όχι ενίσχυση του Φ.Ο. μόνο μετά την ολοκλήρωση της ΜΣΕ" ή απαγορεύεται η μεταβίβαση μέχρι την ολοκλήρωση της ΜΣΕ;

Το δεύτερο μου μοιάζει σαν μαστίγιο/καρότο αν ισχύει !!! 

Νομίζω το δεύτερο

Edited by Sotirisb
Link to comment
Share on other sites

πραγματικά είσαι στα όρια Σ1 και Σ2... πάντως η κατοικία είναι Σ2 σε κάθε περίπτωση, ενώ οι αποθήκες κλπ είναι Σ1...

Πρέπει να παρθεί σοβαρή απόφαση αν στην τεχνική έκθεση θα δηλώνεις κατοικία ή αποθήκη ως χρήση !!!

Link to comment
Share on other sites

έχει καταλάβει κάποιος πως μπορείς να κάνεις υπολογισμούς, αναλύσεις και ελέγχους κατά ΚΑΝΕΠΕ (ε) και ταυτόχρονα αποτίμηση φέρουσας ικανότητας με παλιούς κανονισμούς(δ)?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, sissy_arch said:

Αφού λέει ¨αυθαίρετες κατασκευές προβόλων έως 2μ" ή "αυθαίρετες επαυξήσεις έως 25%"...

Και η "επαύξηση" αυθαίρετη κατασκευή είναι. Διάβασε προσεκτικά το συλλογισμό που αναπτύσσω στο προηγούμενο ποστ και σε προηγούμενες δημοσιεύσεις από συναδέλφους.

1 ώρα πριν, ppanag said:

Σε κτήριο ή διαμέρισμα, που απαιτείται ΜΣΕ και γίνεται μεταβίβαση πριν την εκπόνησή της, θα μπορούσε να μεταβιβαστεί με βεβαίωση που να λέει :

"εκκρεμεί ΜΣΕ. Θα γνωρίζουμε αν απαιτείται ή όχι ενίσχυση του Φ.Ο. μόνο μετά την ολοκλήρωση της ΜΣΕ" ή απαγορεύεται η μεταβίβαση μέχρι την ολοκλήρωση της ΜΣΕ;

Το δεύτερο μου μοιάζει σαν μαστίγιο/καρότο αν ισχύει !!! 

Πριν την έκδοση της απόφασης η μόνη υποχρέωση στη βεβαίωση ήταν να αναφέρεται ότι υπάρχει υποχρέωση ΜΣΕ εντός 5 ετών από την υπαγωγή.

Μετά την έκδοση της απόφασης, (στις περιπτώσεις κατά τις οποίες απαιτείται ΜΣΕ),   απαιτείται να αναγράφεται και αν το κτίριο είναι στατικά ανεπαρκές, το οποίο  προκύπτει από την ΜΣΕ. Άρα χωρίς σύνταξη μελέτης πως θα αποδειχθεί η στατική ανεπάρκεια ή μη;

Ο χαμός έχει να γίνει συνάδελφε μην το ψάχνεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.