Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Έγινε μελέτη στατικής επάρκειας σε κατοικία,  έγινε ταυτόχρονη υποβολή με την υπαγωγή, πληρωθήκαν τα πρόστιμα με 10% έκπτωση και η δήλωση είναι πλήρως εξοφλημένη. Το κτίριο βγήκε στατικά ανεπαρκές... κάτι που δεν αρέσει στον ιδιοκτήτη. Προέκυψαν κάποια νέα δεδομένα που κατά πάσα πιθανότητα το κτίριο θα βγάλουν στατικά επαρκές. Μπορώ να αλλάξω την υποβληθείσα μελέτη στατικής επάρκειας με νέα;  η είναι κλειδωμένη και δεν θα με αφήσει το σύστημα. Η έκπτωση θα παραμείνει αν διαγραφεί  η μελέτη στατικής επάρκειας;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, 

θα ήθελα να σας ρωτήσω εάν απαιτείται ΜΣΕ σε κτίριο με Ο.Α. με:

επιφάνεια ισογείου 200τμ και επιφάνεια υπογείου 200 τμ (βάσει άδειας και τα 2)

νέο υπόγειο 70τμ εκτός περιγράμματος κτιρίου, στο όλο κτίριο υπάρχει ξεμπάζωμα σε 3 πλευρές.

ερώτηση: μπορώ χρησιμοποιώντας τις περιπτώσεις ε) για το νέο υπόγειο και ζ) για το όλο (υπάρχων + νέο) του αρθ. 2 της 194409/1507 ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ Απόφασης να δικαιολογήσω την μη απαίτηση ΜΣΕ η όχι; 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Πάνο νομίζω ότι με τη ζ το έχεις απαλλάξει. Η αυθαίρετη κατασκευή είναι τα 70 τμ υπογείου, το οποίο υποθέτω ότι συνδέεται με το υφιστάμενο βάσει άδειας υπόγειο. Η αυθαιρεσία αν έγινε πριν το 1983 απαλλάσσεται λόγω κατηγορίας 2.

ε) υπόγειοι χώροι μέγιστης επιφάνειας έως αυτής του 
ισογείου,
κατασκευασμένοι με περιμετρικούς τοίχους 
από μπατική τοιχοποιία ή οπλισμένο σκυρόδεμα, τα 
οποία καλύπτουν τουλάχιστον το εβδομήντα πέντε τοις 
εκατό (75%) της περιμέτρου,

ζ) υπόγεια που ξεμπαζώθηκαν και είναι κατασκευασμέ-
να με περιμετρικούς τοίχους από μπατική τοιχοποιία ή 
οπλισμένο σκυρόδεμα, οι οποίοι καλύπτουν τουλάχιστον 
το εβδομήντα πέντε τοις εκατό (75%) της περιμέτρου,

Link to comment
Share on other sites

Το νέο υπόγειο συνδέεται με το υφιστάμενο αλλά η άδεια είναι μετά το 1983 ( περίπου το 2004) και προσθήκη του νέου υπογείου έχει γίνει το 2007... εννοείς ότι απαιτεί μόνο ΤΕ στατικού ελέγχου τώρα ενώ άμα ήταν πριν το 83 δεν απαιτούσε τίποτα;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν πριν το 1983 απαλλάσσεται. Το αναφέρει ο νόμος και η σχετική απόφαση. Όμως και έτσι όπως είναι το νέο αυθαίρετο υπόγειο πάλι απαλλάσσεται λόγω της ζ.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Στη συγκεκριμένη κάτοψη τυπικού ορόφου, ο εξώστης διαστάσεων 1,00Χ8,05 δεν κατασκευάστηκε (κατασκευάστηκε κάτι πολύ μικρότερο, στο κέντρο της πρόσοψης αλλά δεν επηρεάζει το δεξί διαμέρισμα που με απασχολεί) και αντ' αυτού κατασκευάστηκε Η/Χ 1,80μ πλάτους αντί για 1,00μ
Τα πρόσθετα τετραγωνικά του Η/Χ είναι όσα τα τετραγωνικά του εξώστη που δεν κατασκευάστηκε.

Το διαμέρισμα που με απασχολεί είναι το δεξιά και αξιοποιεί το 1/3 της πρόσοψης.

Για τον έλεγχο της απαλλαγής από ΜΣΕ θα χρησιμοποιούσατε το εδάφιο των 25 τ.μ. αυθαίρετης επιφάνειας ή το 20% της προσαύξησης των κατακορύφων φορτίων?

Και αν πάμε με το 2ο, θα συμψιφίσετε τη μη κατασκευή εξώστη με την ισόποση κατασκευή Η/Χ στον υπολογισμό της κατακόρυφης φόρτισης ή όχι?

Γιατί στη διαστασιολόγηση ο εξώστης λαμβάνει μεγαλύτερο κινητό φορτίο από ότι η πλάκα δαπέδου.

Κάτοψη.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 27/10/2018 at 8:09 ΠΜ, ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ said:

Για το θέμα σου υπάρχει οδηγία του ΤΕΕ.

Για να ληφθεί η έκπτωση 10% λόγω ταυτόχρονης υποβολής μελέτης στατικής επάρκειας, ο μηχανικός 
κάνει την αντίστοιχη επιλογή, όσο η δήλωση είναι σε «Επεξεργασία» ή «Αρχική υποβολή». Μετά την 
υποβολή της δήλωσης το διαμορφωμένο βάσει χρόνου υπαγωγής πρόστιμο εμφανίζεται μειωμένο 
επιπλέον κατά 10%. Για την προώθηση σε «Υπαγωγή» απαιτείται η επισύναψη της μελέτης στατικής 
επάρκειας στα «Αρχεία».

Σωστά. Αυτό που ρωτώ ουσιαστικά είναι πόσο καιρό μπορώ να μείνω σε «Αρχική υποβολή». Μόλις την προηγούμενη εβδομάδα αγόρασα λογισμικό για μσε. Όπως καταλαβαίνετε δεν είμαι σε θέση να το χρησιμοποιήσω ακόμη. Διαβάζω και είμαι σε επαφή με την εταιρία του λογισμικού. Πιστεύω ότι σύντομα θα είμαι σε θέση να κάνω μσε. Τώρα, έχω ήδη υποβάλλει κάποιες δηλώσεις για προλάβω το 1ο εξάμηνο στις οποίες δεν έχω επιλέξει την «Ταυτόχρονη υποβολή μσε». Τα παράβολα έχουν πληρωθεί. Αυτές τώρα είναι σε «Αρχική υποβολή». Αυτό που ενδιαφέρει είναι πόσο καιρό έχω για να επιλέξω το «Ταυτόχρονη υποβολή μσε» προτού πάω σε υπαγωγή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.