Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Δε ξέρω κατα πόσον μπορείς σε αυτές τις δηλώσεις να επιλέξεις τώρα την ταυτόχρονη υποβολή ΜΣΕ.

Εφοσον εχει πληρωθεί το παράβολο, επι της ουσίας είσαι σε υπαγωγή αλλα δε το ξέρεις......

Τωρα με βάση την οδηγία που λέει ο τοπογάβρος (υποθέτω οτι το δεύτερο συνθετικό προέρχεται από κει που φαντάζομαι άρα συμμερίζομαι τη θέση του)

υποθέτω ότι η εν λόγω χρονική "ανοχή" είναι μέχρι το πότε πρέπει να πληρωθεί η πρώτη δόση ή το εφάπαξ ποσό. Και αυτό με το σκεπτικό

ότι οι δόσεις και γενικά το επιλεχθέν σχήμα πληρωμής, τρέχει με την υπαγωγή δλδ με την ημερομηνία πληρωμής του παραβόλου.

Όσον αφορα τη μσε, συμβουλευτικά, δεν είναι συνταγή μαγειρικής η διαδικασία και το πρόγραμμα

ο φούρνος...Το νού σου....

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, ΠΑΝΟΣ27 said:

Γεια σας, 

θα ήθελα να σας ρωτήσω εάν απαιτείται ΜΣΕ σε κτίριο με Ο.Α. με:

επιφάνεια ισογείου 200τμ και επιφάνεια υπογείου 200 τμ (βάσει άδειας και τα 2)

νέο υπόγειο 70τμ εκτός περιγράμματος κτιρίου, στο όλο κτίριο υπάρχει ξεμπάζωμα σε 3 πλευρές.

ερώτηση: μπορώ χρησιμοποιώντας τις περιπτώσεις ε) για το νέο υπόγειο και ζ) για το όλο (υπάρχων + νέο) του αρθ. 2 της 194409/1507 ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ Απόφασης να δικαιολογήσω την μη απαίτηση ΜΣΕ η όχι; 

ευχαριστώ

Συνάδελφε έχω άλλη άποψη. Θεωρώ ότι τα τετραγωνικά εκτός περιγράμματος ισογείου

δεν εμπίπτουν στις προϋποθέσεις του άρθρου ε) και σίγουρα ούτε στις προϋποθέσεις του άρθρου ζ) του ΦΕΚ1643/2018.

Το θέμα δεν είναι το δάπεδο υπογείου που είναι πρακτικά αδιάφορο, αλλά η οροφή αυτών 

των χώρων, το σύστημα δηλαδή πλακών+δοκών που δεν έχει μελετηθεί καν, και που 

πιθανόν να δέχεται μεταβλητά φορτία μεγαλύτερα των 2kN/m2.  Επιπλέον

θεωρώ ότι επειδή τα φορτία αυτά δεν μπαίνουν στον υπολογισμό της σεισμικής μάζας,

δεν μπορείς να επικαλεστείς πιθανή ικανοποίηση του άρθρου ια).

Από την άλλη έτσι όπως είναι γραμμένο το κείμενο του νόμου, θεωρώ

ότι κανείς δεν μπορεί να σε κατηγορήσει εάν υλοποιήσεις αυτά που πρότεινε ο συνάδελφος.

Για να είμαι ειλικρινής και εγώ στη θέση σου θα το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά.

Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, laxanos said:

Δε ξέρω κατα πόσον μπορείς σε αυτές τις δηλώσεις να επιλέξεις τώρα την ταυτόχρονη υποβολή ΜΣΕ.

Εφοσον εχει πληρωθεί το παράβολο, επι της ουσίας είσαι σε υπαγωγή αλλα δε το ξέρεις......

Τωρα με βάση την οδηγία που λέει ο τοπογάβρος (υποθέτω οτι το δεύτερο συνθετικό προέρχεται από κει που φαντάζομαι άρα συμμερίζομαι τη θέση του)

υποθέτω ότι η εν λόγω χρονική "ανοχή" είναι μέχρι το πότε πρέπει να πληρωθεί η πρώτη δόση ή το εφάπαξ ποσό. Και αυτό με το σκεπτικό

ότι οι δόσεις και γενικά το επιλεχθέν σχήμα πληρωμής, τρέχει με την υπαγωγή δλδ με την ημερομηνία πληρωμής του παραβόλου.

Όσον αφορα τη μσε, συμβουλευτικά, δεν είναι συνταγή μαγειρικής η διαδικασία και το πρόγραμμα

ο φούρνος...Το νού σου....

Ειλικρινά ευχαριστώ για τη συμβουλή. Αυτό πρέπει να το αναφέρετε σε όλους εμάς τους νέους μηχανικούς. Σέβομαι τις διαδικασίες και σας διαβεβαιώ ότι δεν είμαι από εκείνους όπου θα δουν την μσε ως κέικ.

Όσο για το χρόνο υποβολής της μσε, θεωρείτε ότι δεν μπορώ τώρα που είμαι σε «Αρχική υποβολή» να επιλέξω «Ταυτόχρονη υποβολή μσε»; Η οδηγία του ΤΕΕ λέει πως μπορώ.

Θα ακουστεί ανόητη η ερώτηση αλλά πραγματικά δεν το γνωρίζω,   όσο είμαι σε «Αρχική υποβολή», υπάρχει περιορισμός χρόνου για να πάω από την «Αρχική υποβολή» στην «Υπαγωγή»;

Link to comment
Share on other sites

Περι χρονοδιαγραμμάτων:

Καθε δήλωση είναι σε αρχική υποβολή έως την πληρωμή του παραβόλου. Θεωρητικά με βάση

τα εγχειρίδια, ειδικα επι 4178, κατα την πληρωμή του παραβόλου και κατα την ενημερωση αυτής στο σύστημα

θα πήγαινε αυτόματα η δήλωση σε "υπαγωγή". Αυτό δε γίνονταν πρακτικά ποτέ και την πηγαίναμε χειροκίνητα.

Τώρα, 4495, για να παει σε υπαγωγή η δήλωση πρέπει να ανέβει η εξουσιοδότηση του ιδιοκτήτη στο μηχανικό 

ή, στις περιπτώσεις που σε ενδιαφέρει η ΜΣΕ. Ομως, το σύστημα βλέπει ώς ημερομηνία υπαγωγής την ημερομηνία

πληρωμής του παραβόλου και με βάση αυτή καθορίζονται τα σχήματα πληρωμής. Συνοπτικά, και μη σε παιδεύω

με θεωρίες, αν εκανες αρχική υποβολή 05/10, το παράβολο πληρώθηκε 15/10, τότε ως ημερομηνία υπαγωγής

πιάνεται η 15/10 και η εφάπαξ ή η 1η δόση θα πρέπει να εξοφληθεί έως 30/11. Τουτέστιν θα πρέπει έως 30/11

να εχει καθοριστεί το σχήμα πληρωμής, να εχει ανέβει η εξουσιοδότηση ή ενδεχόμενη μσε και να εκτυπωθεί η δόση

ωστε να πληρωθεί. 

Περι ΜΣΕ.

Μην αγχωθείς εσυ για ενα 10% που θα κερδίσει ο χ πελάτης. Και εξηγούμαι. Συνήθως, αν όχι πάντα, το κόστος ενδεχόμενης μσε

οικονομικό-υπολογιστικό-χρονικό είναι  πολλαπλάσιο αυτού του 10% που θα γλιτώσει ο αυθαιρετούχος. Οπότε, δεν αξίζει να φας τα μούτρα σου,

για να προλάβει ο ιδιοκτήτης την έκπτωση με ενδεχόμενο να μείνεις εκτεθειμένος από πολλές μεριές....Ψάξε λίγο το σχετικό νήμα

και θα δεις τις απόψεις που επικρατούν περί μσε καθώς και πώς προσπαθούμε οι περισσότεροι να την αποφύγουμε.

Προσωπικά, προσπαθώ να τις πάω πίσω ή να τις αποφύγω τελείως όπου μπορώ κυρίως για λόγους επιστημονικής εντιμότητας και 

συνείδησης. Δεν επεκτείνομαι περισσότερα καθώς πρόκειται για απόψεις που έχουν συζητηθεί πολλάκις εδώ.

Edited by laxanos
Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, laxanos said:

θα πρέπει έως 30/11 να εχει καθοριστεί το σχήμα πληρωμής, να εχει ανέβει η εξουσιοδότηση ή ενδεχόμενη μσε και να εκτυπωθεί η δόση ωστε να πληρωθεί. 

Περι ΜΣΕ. Μην αγχωθείς εσυ για ενα 10% που θα κερδίσει ο χ πελάτης.

Προσωπικά, προσπαθώ να τις πάω πίσω ή να τις αποφύγω τελείως όπου μπορώ κυρίως για λόγους επιστημονικής εντιμότητας και συνείδησης. Δεν επεκτείνομαι περισσότερα καθώς πρόκειται για απόψεις που έχουν συζητηθεί πολλάκις εδώ.

Σωστό, σωστό και σωστό!

Πλήρης απάντηση, ευχαριστώ πολύ και θα ακολουθήσω τη συμβουλή.

Έκανα υποβολή στις 6/10, οπότε πάω μέχρι 30/11, σωστά; 

Το μόνο που έχω στο μυαλό μου είναι ότι ίσως προλάβω τις ημερομηνίες. Μια από τις δηλώσεις που έχω κάνει έχει αρκετά υψηλό πρόστιμο (10%προστ.= 1800€). Τους ενδιαφέρει η μσε.

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν δική μου δήλωση θα έκανα ακριβώς αυτό που περιγράφω και σωστά κατάλαβες ως προς το χρονοδιάγραμμα.

Θα "κέρδιζα" λοιπόν μια μικρή χρονική παράταση στο μέγιστο περιθώριο μεταξύ παράβολο-δόσης-κενού νόμου....

Link to comment
Share on other sites

Panayiotis92

Το κόστος εκπόνησης της μελέτης στατικής επάρκειας μη φανταστείς ότι θα είναι τόσο χαμηλό. Ο συνάδελφος παραπάνω τα έχει αναλύσει πλήρως. Μακριά από Μ.Σ.Ε. Αν τελικά αποφασίσετε να την κάνετε  να κάνεις καλές υπεύθυνες δηλώσεις με ότι κείμενο χρειάζεται διότι μπορεί να πέσεις σε ιδιοκτήτη ο οποίος όταν δει το αποτέλεσμα ελέγχου (πχ περίπτωση που βγαίνει στατικά ανεπαρκές) να μη θέλει να προχωρήσει τη διαδικασία και να απαιτεί αλλαγή κατά προτίμηση του πορίσματος. Μεγάλη προσοχή στις υπεύθυνες δηλώσεις ιδιοκτητών στην περίπτωση αυτή.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, laxanos said:

Αν ήταν δική μου δήλωση θα έκανα ακριβώς αυτό που περιγράφω και σωστά κατάλαβες ως προς το χρονοδιάγραμμα.

Θα "κέρδιζα" λοιπόν μια μικρή χρονική παράταση στο μέγιστο περιθώριο μεταξύ παράβολο-δόσης-κενού νόμου....

Αυτό ακριβώς θα κάνω.

Ευχαριστώ πολύ κύριε συνάδελφε και καλή σας ημέρα!

Edited by Panayiotis92
Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, Pavlos33 said:

 καλές υπεύθυνες δηλώσεις με ότι κείμενο χρειάζεται διότι μπορεί να πέσεις σε ιδιοκτήτη ο οποίος όταν δει το αποτέλεσμα ελέγχου (πχ περίπτωση που βγαίνει στατικά ανεπαρκές) να μη θέλει να προχωρήσει τη διαδικασία και να απαιτεί αλλαγή κατά προτίμηση του πορίσματος. Μεγάλη προσοχή στις υπεύθυνες δηλώσεις ιδιοκτητών στην περίπτωση αυτή.

τι προτείνεις να ανεφέρεται στην υδ?

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, Pavlos33 said:

Panayiotis92

Το κόστος εκπόνησης της μελέτης στατικής επάρκειας μη φανταστείς ότι θα είναι τόσο χαμηλό. Ο συνάδελφος παραπάνω τα έχει αναλύσει πλήρως. Μακριά από Μ.Σ.Ε. Αν τελικά αποφασίσετε να την κάνετε  να κάνεις καλές υπεύθυνες δηλώσεις με ότι κείμενο χρειάζεται διότι μπορεί να πέσεις σε ιδιοκτήτη ο οποίος όταν δει το αποτέλεσμα ελέγχου (πχ περίπτωση που βγαίνει στατικά ανεπαρκές) να μη θέλει να προχωρήσει τη διαδικασία και να απαιτεί αλλαγή κατά προτίμηση του πορίσματος. Μεγάλη προσοχή στις υπεύθυνες δηλώσεις ιδιοκτητών στην περίπτωση αυτή.

Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές. Να είσαστε σίγουρος ότι θα τις λάβω υπόψη μου.

Με το "μακριά από μσε" εννοείτε αν μπορώ να την αποφύγω ή γενικά;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.