Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Περί της εξαίρεσης από Μ.Σ.Ε., η αναφορά "εεε) κατασκευή στο δώμα κτιρίων μέχρι το είκοσι τοις εκατό (20%) της επιφάνειας αυτού" ερμηνεύεται ως 20% του υφιστάμενου νομίμου δώματος (δηλαδή του περίκλειστου χώρου της απόληξης του κλιμακοστασίου) ή του 20% της επιφάνειας της πλάκας στην ανώτερη στάθμη του κτιρίου (της ταράτσας) ?

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑΝΝΗΣ Γ, δεν σε καλύπτει καμμία εξαίρεση?

 

 

 

yian, προσωπικά το εκλαμβάνω ως το συνολικό εμβαδόν. Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Έχω περίπτωση την εξής περίπτωση:

κτίριο με άδεια υπόγειο + ισόγειο, προβλεπέ υλοποίηση (εκτός από ένα χώρο καυστήρα εντός περιγράμματος)

ξεκινάνε άδεια προσθήκης ορόφου. Περνάει όρους δόμησης, περνάει ΕΠΑΕ, εγκρίνεται και στατικά και μετά κάπου κόλλησε (δεν ξέρω ακόμα - θα πάω να δω).

Ο όροφος έγινε όπως στις μελέτες, πριν βγει η άδεια.

Μπορώ να χρησιμοποιήσω σαν ΜΣΕ τα εγκεκριμένα στατικά;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Δεν ξέρω αν είναι εδώ το κατάλληλο topic αλλά η ταυτόχρονη υποβολή ΜΣΕ που δίνει έκπτωση 10% πιστεύετε ότι σημαίνει ότι η ΜΣΕ πρέπει να υποβληθεί εντός εξαμήνου όπως όλα τα δικαιολογητικά ή νωρίτερα (πχ για μετάβαση της δήλωσης από προσωρινή σε υπαγωγή)?Έχω πελάτη που το άκουσε στις ειδήσεις και ενδιαφέρεται να κάνει τώρα απλά εγώ θέλω να περιμένω τυχόν εγκύκλιο που θα βγάλουν. Αν η προθεσμία είναι το εξάμηνο πιστεύω ότι είναι ικανοποιητικό διάστημα για να διευκρινιστούν όλα τα ανοιχτά ζητήματα που υπάρχουν τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Από το εγχειρίδιο χρήσης του ΤΕΕ:

"Επιπρόσθετα, για να ληφθεί η έκπτωση λόγω ταυτόχρονης υπαγωγής της μελέτης στατικής επάρκειας, πρέπει να γίνει η αντίστοιχη επιλογή όσο η δήλωση βρίσκεται σε «Αρχική υποβολή» και να έχει υποβληθεί η μελέτη πριν την προώθηση της δήλωσης σε «Υπαγωγή»."

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Θα ήθελα να ρωτήσω για κτίριο κατοικίας στο οποίο έχω βάλει παλαιότητα  απο 1/1/1983 μέχρι 31/12/1992 στο οποίο έχει γίνει υπέρβαση δόμησης 3,99 τ.μ. στο ισόγειο και 2,78 τ.μ. στον όροφο (Κατηγορία 4) χρειάζεται μελέτη στατικής επάρκειας;

Link to comment
Share on other sites

Ναι.

Νομίζω όμως ότι πρέπει να περιμένουμε διευκρινίσεις και ελπίζω σε μια ευρύτερη κατηγορία εξαίρεσης από ΜΣΕ,

σε περιπτώσεις σαν την δική σου, δηλ. μικρών μετατροπών που πρακτικά δεν επιφέρουν σημαντικές αλλαγές

στην συμπεριφορά του Φ.Ο.

 

(με την λογική που εξαιρούνται αυθαίρετα πατάρια ή σοφίτες που προκαλούν μικρή επιβάρυνση..)

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για αλλαγη θέσης κτιρίου κατοικίας σε άλλη μη νόμιμη θέση (παραβίαση δ που συνιστά κατηγορία 4) με ποιον τρόπο θα αιτιολογίσω οτι δεν απαιτείται ΜΣΕ ? Μήπως απλα οτι δεν αναφέρεται στα ααα), βββ) γγγ) του αρθρου 99 δηλ οτι αφου δεν προκειται για αυθαιρετη ανεξαρτητη κατασκευη, ούτε αυθαίρετα με δεδοτα Υ , ούτε αυθαίρετη προσθήκη ή τροποποίηση ή αλλαγη χρήσης ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι.

Νομίζω όμως ότι πρέπει να περιμένουμε διευκρινίσεις και ελπίζω σε μια ευρύτερη κατηγορία εξαίρεσης από ΜΣΕ,

σε περιπτώσεις σαν την δική σου, δηλ. μικρών μετατροπών που πρακτικά δεν επιφέρουν σημαντικές αλλαγές

στην συμπεριφορά του Φ.Ο.

 

(με την λογική που εξαιρούνται αυθαίρετα πατάρια ή σοφίτες που προκαλούν μικρή επιβάρυνση..)

ναι όμως για να κάνω οριστική υπαγωγή θα πρέπει να επιλέξω τύπο στατικού έλεγχου (μελέτη στατικής επάρκειας ή τεχνική έκθεση στατικού ελέγχου)...δεν μπορώ να περιμένω πότε και αν θα κάνουν περαιτέρω διευκρινήσεις εξαίρεσης από ΜΣΕ... 

 

Με τα τωρινά δεδομένα όλες οι υπερβάσεις δόμησης της Κατηγορίας 4,5 χρειάζονται μελέτη στατικής επάρκειας και ας επηρεάζεται λίγο ο Φ.Ο. του κτιρίου;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι..

Σε δήλωση Ν4178 για χώρο εστίασης, ισχύει ότι η ΜΣΕ πρέπει να υποβληθεί κατά την ταυτότητα κτηρίου ή η 5ετία από την ημερομηνία υποβολής?

Το ΤΕΕ στην ανακοίνωση στις 20/11/2017 αναφέρει:

Δηλώσεις υπαγωγής στον ν.4178/13 για τις οποίες δεν υποβληθούν τα απαραίτητα δικαιολογητικά, συμπεριλαμβανομένης τυχόν Μελέτης στατικής επάρκειας και Τεχνικής έκθεσης ΗΜ, και δεν οριστικοποιηθούν, εντός δώδεκα (12) μηνών από την έναρξη ισχύος του ν. 4495/17, θα πρέπει να μεταφερθούν στις διατάξεις του ν. 4495/17.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.