Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση και τεκμηριωμένη απάντησή σου.  Απλά  αναρωτιόμουν μήπως γνωρίζει κάποιος κάτι περισσότερο αν στα 25 τμ περιλαμβάνονται και κατασκευές που είναι αυθαίρετες μόνο λόγω υπέρβασης ύψους .

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Νομίζω ότι μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και στην υπέρβαση ύψους εφόσον τα τετραγωνικά που έχει γίνει αυτή η αυθαιρεσία είναι μικρότερη των 25 μ2. Πιο λογικό όμως μου φαίνεται να χρησιμοποιήσεις ότι δεν έχουμε αύξηση φορτίων μεγαλύτερη του 20%.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Σε εκτος σχεδιου αυθαιρευη κατασκευη που δηλωνεται στον 4495 ως εξ ολοκληρου αυθαιρετη εχουμε κανει τη μελετη στατικης επαρκειας κατα την οποια προκυπτουν ενισχυσεις. Χρειαζεται εκδοση αδειας για να προχωρησουμε στις ενισχυσεις? Και αν ναι ως εκτος σχεδιου ρυθμισμενο βεβαια στον 4495 τι αδεια? 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.οριστική δήλωση του ν.4178 με Μ η Χ ΔΕΔΟΤΑ χωρίς μεταφορά στον 4495 αιξαιρείται για πάντα της ΜΣΕ η υποχρεούται σε ΜΣΕ κατα την σύνταξη της ΗΤΚ όποτε και αν αυτή γίνει;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας συνάδελφοι,

Έχω κατοικία με αυθαιρεσίες σε διηρημένη ιδιοκτησία μικρότερες των 25 τμ Είναι 2 οροφοι, ο πανω όροφος σοφίτα η οποία είχε τακτοποιηθεί με τον 3843. Μήπως γνωριζετε στην περιπτωση αυτή αν θα χρειαστεί Μελέτη Στ. Επ. , από τη στιγμή που εχει τακτοποιηθεί ο χωρος. Ευχαριστω.

Edited by eana
Link to comment
Share on other sites

Οι αυθαίρετες κατασκευές που θα υπαχθούν στο Ν. 4495 ποιες είναι; 

Αν έχεις μόνο παράβαση η οποία έχει υπαχθεί στο Ν. 3843, είναι σωστά ρυθμισμένη σύμφωνα με τις τότε διατάξεις (αυθαιρεσία εντός εγκεκριμένου όγκου βάσει άδειας), η δήλωση είναι περαιωμένη και δεν υπάρχει κάποια άλλη αυθαιρεσία, τότε δεν έχεις υποχρέωση μετάβασης της δήλωσης στο ν. 4495 καθώς και Μ.Σ.Ε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Θα ήθελα μια διευκρίνιση αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει

Για ταυτόχρονη υποβολή ΜΣΕ πριν την υπαγωγή (με επιλεγμένη εφάπαξ πληρωμή ώστε να έχουμε και 10% και 20% έκπτωση στο πρόστιμο) πρέπει να ανεβάσω όλα τα σχέδια, έκθεση κλπ γιατί μετά κλειδώνει το σύστημα ή μπορώ να βάλω το τεύχος και την έκθεση και να προσθέσω αργότερα κάποια σχέδια;

Επιπλέον στα σχέδια που συνοδευουν τη μελέτη  δείχνετε και οπλισμούς πλακών ή μόνο οπλισμούς δοκών και υποστυλωμάτων;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Link to comment
Share on other sites

On 6/5/2019 at 9:38 ΠΜ, Pavlos33 said:

Οι αυθαίρετες κατασκευές που θα υπαχθούν στο Ν. 4495 ποιες είναι; 

Αν έχεις μόνο παράβαση η οποία έχει υπαχθεί στο Ν. 3843, είναι σωστά ρυθμισμένη σύμφωνα με τις τότε διατάξεις (αυθαιρεσία εντός εγκεκριμένου όγκου βάσει άδειας), η δήλωση είναι περαιωμένη και δεν υπάρχει κάποια άλλη αυθαιρεσία, τότε δεν έχεις υποχρέωση μετάβασης της δήλωσης στο ν. 4495 καθώς και Μ.Σ.Ε.

Στον 3843 είχαν τακτοποιηθεί Η/Χ κ η σοφίτα. Η σοφίτα μου βγαίνει κανά 2.00 τ.μ. παραπάνω ως αυθαιρεσία σε σχέση με τον 3843 που είχε δηλωθεί. Για αυτό ρωτάω,  αν δηλώσω αυτά στον 4495, θα χρειαστώ Μελέτη;  Βέβαια τα στατικά δεν τα έχω δει αν συμπεριλαμβάνει τη σοφίτα , αν κ η άδεια λέει διώροφη κατασκευή με Στέγη. Πιθανόν να έχουν γίνει κ για τη Σοφίτα. Στον κάτω όροφο απλά έχω άλλα 2.00 τ.μ. και από τον Κοινόχρηστο κ από το εσωτερικό λόγω αλλαγής θέσεως της εξωτερικής πόρτας. 

Link to comment
Share on other sites

On 7/5/2019 at 11:29 ΜΜ, katger100 said:

Για ταυτόχρονη υποβολή ΜΣΕ πρέπει να ανεβάσω όλα τα σχέδια, έκθεση κλπ γιατί μετά κλειδώνει το σύστημα ή μπορώ να βάλω το τεύχος και την έκθεση και να προσθέσω αργότερα κάποια σχέδια;

Πολύ σημαντικό αυτό το ερώτημα

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, eana said:

Στον 3843 είχαν τακτοποιηθεί Η/Χ κ η σοφίτα. Η σοφίτα μου βγαίνει κανά 2.00 τ.μ. παραπάνω ως αυθαιρεσία σε σχέση με τον 3843 που είχε δηλωθεί. Για αυτό ρωτάω,  αν δηλώσω αυτά στον 4495, θα χρειαστώ Μελέτη;  Βέβαια τα στατικά δεν τα έχω δει αν συμπεριλαμβάνει τη σοφίτα , αν κ η άδεια λέει διώροφη κατασκευή με Στέγη. Πιθανόν να έχουν γίνει κ για τη Σοφίτα. Στον κάτω όροφο απλά έχω άλλα 2.00 τ.μ. και από τον Κοινόχρηστο κ από το εσωτερικό λόγω αλλαγής θέσεως της εξωτερικής πόρτας. 

Παραπάνω λες ότι είναι κάτω από 25 μ2 οπότε εξαιρείσαι από τη μσε. Αν δεν είναι έτσι τότε δοκίμασε το ια του αρθ. 2 για το 20% των φορτίων που συνήθως βγαίνει σε αυτές τις περιπτώσεις

3 ώρες πριν, gp1 said:

Πολύ σημαντικό αυτό το ερώτημα

όχι, δε χρειάζονται όλα. Για τα υπόλοιπα έχεις προθεσμία 1 χρόνο από την υποβολή

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.