Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Παύλο σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Η επέκταση είναι υπόγεια. Αυτό που με προβληματίζει όμως είναι αν έχω το δικαίωμα να ελέγξω αν η επέκταση πληρεί τις προϋποθέσεις του εδαφίου ε’ ή ια’, δεδομένου ότι πρόκειται για στατικά ανεξάρτητη κατασκευή και σύμφωνα με το εδάφιο αα’ του άρθρου 1 της ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/19409/1507 απαιτείται γι’ αυτήν Μ.Σ.Ε.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να το απαλλάξεις θα το κάνεις....

Λέει ότι απαλλάσσονται υπόγειοι χώροι (τηρεί την παράδοση, όλων των αυθαιρετονόμων και αποφεύγει να συνδέει το υπόγειο σύμφωνα με τον ορισμό υπογείου κατά ΓΟΚ...σημείωσέ το και αυτό)  μέγιστης επιφάνειας ως αυτής του ισογείου. Δεν αναφέρει να είναι ακριβώς κάτω από το ισόγειο, δηλαδή δεν αναφέρει να τηρεί το περίγραμμα του ισογείου (κάτι που θα ίσχυε αν έγραφαν υπόγειο κατά ΓΟΚ). Όλοι καταλαβαίνουμε τι πιθανώς να εννοούν και που κλείνουν πονηρά το μάτι. H απόφαση δική σου. Αν θες τη δική μου γνώμη θα το είχα απαλλάξει... χθες 

Δεν απαιτείται υποβολή μελέτης στατικής επάρκει-
ας αλλά τεχνική έκθεση αρμόδιου μηχανικού στις εξής 
περιπτώσεις:

ε) υπόγειοι χώροι μέγιστης επιφάνειας έως αυτής του 
ισογείου, κατασκευασμένοι με περιμετρικούς τοίχους 
από μπατική τοιχοποιία ή οπλισμένο σκυρόδεμα, τα 
οποία καλύπτουν τουλάχιστον το εβδομήντα πέντε τοις 
εκατό (75%) της περιμέτρου,

Link to comment
Share on other sites

Κατανοώ τη δημιουργική ασάφεια των αυθαιρετονόμων. Αλλά σχεδόν πάντα προβληματίζομαι για το πόση από αυτήν να αξιοποιήσω 😊.

Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, θα ήθελα να επαναφέρω ένα ερώτημα, στο οποίο απάντηση σαφής μάλλον δεν υπάρχει αλλά θα ήθελα τη γνώμη σας. Έχω αυθαίρετο στέγαστρο στο δώμα οικοδομής . Υπήρχε κουβούκλιο απόληξης κλιμακοστασίου 7τμ και έπειτα κατασκευάστηκε ένα στέγαστρο (που περιλαμβάνει από κάτω του και το κουβούκλιο αυτό) συνολικού εμβαδού 27τμ. Μπορώ να το θεωρήσω σπουδαιότητα Σ1 και να αποφύγω τη Μ.Σ.Ε.? 

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Η σπουδαιότητα αφορά το κτίριο ή το ξεχωριστό κτίσμα σε ένα οικόπεδο. Θα το πας με βάση το 20% του φορτίου το οποίο προφανώς για ένα στέγαστρο είναι πολύ μικρό το ποσοστό επιπλέον φόρτισης και σίγουρα πολύ κάτω από το 20%. Μ.Σ.Ε δεν πρόκειται να κάνεις σε καμία περίπτωση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν το στέγαστρο (υπόστεγο) βρίσκεται ως αυτοτελές κτίσμα στο οικόπεδο η γνώμη μου είναι οτι απαλλάσσεται σε κάθε περίπτωση θεωρώντας ότι είναι δόμημα σπουδαιότητας Σ1. Αν βρίσκεται σε στατική εξάρτηση με το κτίριο θα το απαλλάξεις είτε λόγω επιφάνειας (<25 τμ), είτε λόγω κατηγορίας (1 ή 2), είτε λόγω φορτίων (<20%) και γενικότερα αναφερόμαστε στην μικρή του συμμετοχή στη στατική φόρτιση επί του κτιρίου καθώς στην συντριπτική πλειοψηφία τους, τέτοια κτίσματα είναι μικρής επιφάνειας και κατ επέκταση μικρών φορτίων σε σχέση με τα υπολογισμένα φορτία  της μελέτης.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα. Μήπως έχετε κάποιο παράδειγμα έκθεσης στατικού ελέγχου που να επεξηγεί ότι κάποια κατασκευή έχει <20% των φορτίων, κάποια παραπομπή?  Κάτι έχω γράψει αλλά δε νομίζω ότι μπορώ να το συντάξω πολύ σωστά μόνη μου...αλλιώς να ζητήσω τη βοήθεια συναδέλφου που ασχολείται με στατικά. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς βρες το στατικό τεύχος. Πάρε το άθροισμα των αξονικών στη θεμελίωση, υπολόγισε τα φορτία από την αυθαίρετη κατασκευή και κάνε τη σύγκριση να δεις αν υπερβαίνουν το 20%. Δεν υπάρχει παράδειγμα. Μια σύγκριση είναι με βάση τα φορτία.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

εγώ υπολογίζω όλα τα κατακόρυφα φορτία, μόνιμα και κινητά - πριν και μετά το αυθαίρετο, χρησιμοποιώντας το βασιλικό διάταγμα του 45 για τα διάφορα υλικά.

Edited by LESS
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.