Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Καλησπέρα , σε πολυκατοικία του 1983 στον τελευταίο όροφο έκλεισε η πέργκολα (που προβλεπόταν απο σκυρόδεμα 40τμ) , οπότε απο στατικής άποψης ο ξυλότυπος τροποποιήθηκε με το κλείσιμο των οπών της πέργκολας και την προσθήκη ενός υποστυλώματος ( που στον εγκεκριμένο ξυλοτυπο σταματούσε στον υποκείμενο όροφο) .

Μπορούμε να πάμε με τον έλεγχο της τέμνουσας βάσης; 

Όταν λέει οτι δεν πρέπει να υπάρχουν αλλαγές στις διαστάσεις του φορέα , εννοούμε πλην των αυθαίρετων κατασκευών;

Εάν πάω για ΜΣΕ και χρησιμοποιήσω τον παλιό κανονισμό , μπορώ να πάρω την προσαύξηση στις τάσεις του σκυροδέματος και του χάλυβα, όπως κάναμε στις προσθήκες; 

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, kwstas77 said:

πολυκατοικία του 1983 στον τελευταίο όροφο

Σίγουρα δεν βγαίνει με κατακόρυφα φορτία;

17 ώρες πριν, kwstas77 said:

Όταν λέει οτι δεν πρέπει να υπάρχουν αλλαγές στις διαστάσεις του φορέα , εννοούμε πλην των αυθαίρετων κατασκευών

Για το συγκεκριμένο θα έλεγα καλυπτεσαι, αλλά ο θεός κ η ψυχή μας, τα δοκάρια της περκγολας υπάρχουν ακόμα;

Κανεπε ή ισχύοντα κανονισμό λέει, οπότε λογικά ναι, από την άλλη γιατί να το κάνεις; Θέλω να πω σε κτίριο ήδη 40 χρόνων, χωρίς να ξέρεις την κατάσταση των υλικών του, θα δώσεις κ προσαύξηση; 

Αν μπορείς να κάνεις όλη την πολυκατοικία γιατί δεν την κάνεις με κανεπε να είναι τελευταία λέξη της μόδας;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση, 

Τα φορτία στον υποκείμενο όροφο, οριακά δεν βαίνουν.

Τα δοκάρια της πέργκολας, εκ κατασκευής, από ορθογωνικά έγιναν πλακοδοκοί και προστέθηκε μια κολώνα   και ενώ η πέργκολα ήταν 9*3,30 η συνολικη κατασκευή είναι 12*3,30 ( όπως και ο από κάτω όροφος).

Παρόλου που έχω κάνει αρκετές στατικές μελέτες  από το 1990 εως το 2011 το τελευταίο καιρό δεν πολυασχολούμαι , εκτός απο κάποιους παλιούς πελάτες, και έτσι δεν έχω στο πρόγραμμα τον Κανεπε 😀

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, υπόγειο έχει επεκταθεί πέραν από το περίγραμμα του ισογείου και έχει ξεμπαζωθεί. Μπορώ να κάνω χρήση του " ια) το σύνολο των αυθαιρέτων κατασκευών ανά διηρημένη ιδιοκτησία ή ανεξάρτητο κτίριο δεν επιφέρει αύξηση των κατακόρυφων φορτίων άνω του 20% για κατηγορία σπουδαιότητας Σ2" θεωρώντας αυτονόητο ότι τα κατακόρυφα φορτία δεν αυξάνονται αφού δεν υπάρχει υπερκείμενη κατασκευή; 

 

Link to comment
Share on other sites

Λίγο φανταιζί μου ακούγεται 🤪

Δεν σε καλύπτει το 75% περιμετρικού τοιχείου;

@kwstas77

Παρακαλώ αν κ το βασικό σου ερώτημα δεν το απάντησα. Πάντως είσαι πολύ κοντά στον αρχικό φορέα αν έχουν εφαρμοστεί όλα τα άλλα.

Προσωπικά το έχω εφαρμόσει σε προσθήκη από τοιχοποιία στο δώμα με μόνη διαφορά στο φορέα μια κολώνα που από ορθογωνική έγινε κανονικό τοιχείο.

Αν δεις παραπίσω 1-2 σελιδες σε μια δουλειά με τράπεζα, για τον ίδιο λόγο δεν το δεχτήκανε (οκ εκεί ήταν 5-6 κολώνες). Στην ίδια δουλειά σε άλλο κτίριο δεχτήκαν έλεγχο τεμνουσας για προσθήκη παταριού στο ισόγειο, με zöllner (ή όπως γράφεται) αντί για πλάκα επί δοκών, το δεχτήκαν πανηγυρικά.

Είναι λίγο go figure ακόμα το θέμα μετά από 3 χρόνια.

(Κ εγώ που τον έχω τον ΚΑΝΕΠΕ πάντως, συνήθως στον ισχύοντα καταλήγω)

Για το θέμα των προασαυξήσεων για την αποτίμηση δεν προβλεπόταν; Για έλεγχο τέμνουσας νομίζω είναι πιο δίκαιη σύγκριση να μην τις λάβεις υπόψη.

Edited by zazeng
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον zazeng. Μου φαίνεται πιο λογικό η αύξηση των κατακόρυφων να αναφέρεται σε υποκείμενο μελετημένο κτίσμα.

Επίσης, μήπως δεν είναι κύριος χώρος το "υπόγειο" και μπορείς να το θεωρήσεις κατηγορία Σ1;

Edited by tettris
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης ας έχουμε υπόψη και το εξής:

Πλέον λόγω κατ5 και +20% θα αραιώσουν οι τακτοποιήσεις, οπότε κακώς είμαστε (όσοι είμαστε) υπερελαστικοί με τις μσε, είναι το αυριανό εισόδημα μας (και δεν εννοώ να πάμε στο άλλο άκρο για να τα 'κονομάμε')

Link to comment
Share on other sites

εγώ αυτό δεν το κατάλαβα. Το πρωι διάβαζα την ανακοινωση ΤΕΕ που εκδοθηκε 2/10 και έλεγε κάτι πως "οσοι δεν προλαβαν να πληρωσουν το τέλος ως 30/9, μπορουν να τακτοποιησουν ως 15/10" και μετά μέσα σε παρένθεση έγραφε "κατ.5". Δηλαδή τι??? Τώρα τα βάζουμε και κατ5 τα κατ. 4???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.