Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

καλημερα και καλη δυναμη σε ολους.εχω περιπτωση αδειας ισογειας οικοδομης με υπογειο το οποιο στην αδεια φαινεται χωμενο ολο στο εδαφος εκτος απο τη μια γωνια του στην οποια φαινοταν επιχωση η οποια δεν πραγματοποιηθηκε κι ετσι πλεον το υπογειο στη μια του γωνια ειναι σε επαφη με το εδαφος δηλαδη ειναι ισογειο.τηρηθηκε κατα γραμμα η στατικη μελετη και η αδεια εκτος της  επιχωσης.η σταθμη θεμελιωσης τηρηθηκε συμφωνα με την αδεια.το υπογειο εγινε βεβαια σπιτι.(αλλα ξε χρηση).επειδη η στατικη μελετη τηρηθηκε επακρισβως περαν της επιχωσης σε ποιο εδαφιο της εγκυκλιου περι απαλλαγης απο ΜΣΕ μπορω να πατησω,?να σημειωσω οτι το υπογειο προβλεποταβ στην αδεια κι ετσι κατασκευαστηκε περιπου στο 60% του υπερκειμενου ισογειου.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, martha1 said:

καλημερα και καλη δυναμη σε ολους.εχω περιπτωση αδειας ισογειας οικοδομης με υπογειο το οποιο στην αδεια φαινεται χωμενο ολο στο εδαφος εκτος απο τη μια γωνια του στην οποια φαινοταν επιχωση η οποια δεν πραγματοποιηθηκε κι ετσι πλεον το υπογειο στη μια του γωνια ειναι σε επαφη με το εδαφος δηλαδη ειναι ισογειο.τηρηθηκε κατα γραμμα η στατικη μελετη και η αδεια εκτος της  επιχωσης.η σταθμη θεμελιωσης τηρηθηκε συμφωνα με την αδεια.το υπογειο εγινε βεβαια σπιτι.(αλλαξε χρηση).επειδη η στατικη μελετη τηρηθηκε επακριβως περαν της επιχωσης σε ποιο εδαφιο της εγκυκλιου περι απαλλαγης απο ΜΣΕ μπορω να πατησω,?να σημειωσω οτι το υπογειο προβλεποταν στην αδεια κι ετσι κατασκευαστηκε περιπου στο 60% του υπερκειμενου ισογειου.

 

Link to comment
Share on other sites

@martha1

Ή αλλαγή χρήσης από το σώμα του νόμου (άρθρο 99) ή κατακόρυφα φορτία από την εγκύκλιο. Δεν τα έχω μπροστά μου τώρα, στις τελευταίες σελίδες τα αναφέραμε κ τα δυο.

 

Link to comment
Share on other sites

42 λεπτά πριν, Roukat said:

@martha1Ν.4495/17 Άρθρο 99, παρ.η, περίπτωση (θθθ)

 

14 λεπτά πριν, martha1 said:

ευχαριστω παρα πολυ Roukat.την καλημερα μου💥

σε συνδυασμό με τα παραπάνω για την αλλαγή χρήσης, για να καλύψεις και τις 2 παραβάσεις

Link to comment
Share on other sites

Σε δηλωση 4495 σε φαση υπαγωγης μπορω να εχω την εκπτωση 10% με ταυτοχρονη υποβολη μελετησ στατικης επαρκειας η επρεπε υποχρεωτικα να το ειχα προβλεψει στη φαση αρχικης υποβολης?

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, nniko said:

σε φαση υπαγωγης

Πρέπει να ανεβάσεις ολα τα αρχεία (όπως περιγράφονται στο άρθρο 3 της εγκυκλίου) και να κάνεις αίτημα να στο τικάρουν

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

Σε άδεια του 2007 προέβλεπε κατασκευή ισογείου κτίσματος σε προσθήκη υφιστάμενου κτιρίου. Το εδαφος είχε κλίση εκεί που θα γινόταν η προσθήκη και ο κλασσικός Έλληνας είπε να φτιάξει και άλλον έναν όροφο όσο είναι το αναφερόμενο στην άδεια το οποίο από τη μια πλευρά είναι υπογειο (κάτω απτο έδαφος) αλλά από τις άλλες πλευρές είναι ξεμπάζωτο, ισόγειο δηλαδή. Θεωρώ οτι θέλει ΜΣΕ. Θα ήθελα και τη γνώμη σας εαν θέλει ή μπορεί να παει Β’ 1643/11.05.2018 Αρ.2 παρ.ε

Edited by takis1980
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πιθανότατα να υπάρχει κάπου στις 260 σελίδες του παρόντος νήματος, αλλά δεν μπόρεσα να το βρω.

Μαιζονέτα:

Η/Χ 18τμ τακτοποιημένος με τον 3843.

επέκταση ορόφου (χωρίς υπέρβαση κάλυψης) 18τμ

Το σύνολο των αυθαιρεσιών 35τμ.

Στα 25 τμ. που ορίζει ο νόμος ως συνολικό εμβαδόν αυθαιρεσιών για μη απαίτηση ΜΣΕ περιλαμβάνονται και οι Η/Χ, ανεξαρτήτως νόμου τακτοποίησης, σωστά???

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.