Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

On 7/12/2021 at 10:21 ΠΜ, eleni_civil said:

Δεν υπάρχει σωτηρία..

Υπάρχει κ η άλλη άποψη που λέει 'καλά να πάθουν', με την οποία συντάσσομαι όλο κ πιο πολύ τώρα τελευταία! (Περισσότερο για τα εξολοκλήρου αυθαίρετα)

On 8/12/2021 at 1:15 ΜΜ, ksteve said:

αν μπορεί να εφαρμοστεί

Είμαι τις άποψης ότι συγκεκριμένα για τους εξώστες δεν μπορεί να εφαρμοστεί, τόσο για τις (πολύ) μεγαλύτερες απαιτήσεις του εξώστη σε οπλισμό (ειδικά με το γραμμικό φορτίο λόγω στηθαίου στην άκρη ~3-4kN/m), όσο κ για τη διαφορετική καταπόνηση της στηρίζουσας δοκού και της πλάκας από μέσα.

Τα 25τμ δεν τα έχω εντοπίσει ακόμα, το 20% των κατακόρυφων φορτίων το είχε εντοπίσει ο φίλτατος @tettris στον κανονισμό του 1984. Και τα δύο ουσιαστικά αφορούν αύξηση τελικού φορτίου στη θεμελίωση, ενώ εδώ έχουμε κίνδυνο τοπικής αστοχίας. Όλα αυτά βέβαια με την προϋπόθεση ότι έχει εφαρμοστεί η υπόλοιπη στατική μελέτη.

Με εφαρμοσμένη μελέτη ίσως να αρκούσε ένας τοπικός έλεγχος, αλλά το πλαίσιο είναι αυτό που είναι, με αυτό θα πάμε.

Btw νομίζω ότι δεν είναι διακοσμητικά τα κολωνακια αλλά μεταλλικές κοιλοδοκοί σε σύνδεση με την οριζόντια που έρχεται από τον δίπλα εξώστη. Θεωρητικά αυτό μπορεί να απαλύνει την κατάσταση, αλλά για πατέντα μαστορα μου μοιάζει πάρα για κάτι μελετημένο. (Δείτε προσεκτικά η οριζόντια δοκός πάει κάτω από τις πλάκες κ υπάρχει και στην άλλη διεύθυνση, μήπως είναι μεταλλική η προέκταση;)

@Pavlos33  έγραψες πριν:

"Τα κατακόρυφα στοιχεία μάλλον διακοσμητικά (μη φέροντα) φαίνονται οπότε πολεοδομικώς βάσει διατάξεων ΓΟΚ δεν έχεις Η.Χ αλλά μόνο εξώστη."

Επειδή μου κινήσεις την περιέργεια μπήκα στους ορισμούς του ΓΟΚ κ λέει το εξής:

Ημιυπαίρθιος χώρος είναι ο στεγασμένος χώρος του κτιρίου, του οποίου η μία τουλάχιστον πλευρά είναι ανοιχτή προς τον κοινόχρηστο χώρο ή τους ακάλυπτους χώρους του οικοπέδου που δεν προσμετρώνται στην κάλυψη και οι υπόλοιπες πλευρές του ορίζονται από τοίχους ή κατακόρυφα φέροντα ή μη στοιχεία και χρησιμοποιείται για τη μετακίνηση ή προσωρινή παραμονή ανθρώπων.

Μου ξεφεύγει κάτι; Ούτε στο ΝΟΚ βλέπω κάτι σχετικό (βασικά δεν αναφέρεται καθόλου σε διακοσμητικά)

Edited by zazeng
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Σε δήλωση του Ν4495 που είναι ήδη σε υπαγωγή, θέλω να κάνω ταυτόχρονη υποβολή μελέτης στατικής επάρκειας αλλά δυστυχώς ούτε να επιλέξω το αντίστοιχο κουτάκι πλέον με αφήνει, ούτε και να ανεβάσω τα αντίστοιχα αρχεία ΜΣΕ στην υποβολή αρχείων.

Πως μπορώ τελικά να τα αναρτήσω?

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι σε υπαγωγή, και έχεις ανεβάσει την ΜΣΕ δοκίμασε να κάνεις αίτημα από τις αιτήσεις μηπως στο κάνουν νομίζω έτσι γινόταν παλιά.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, akis73 said:

Αν είναι σε υπαγωγή, και έχεις ανεβάσει την ΜΣΕ δοκίμασε να κάνεις αίτημα από τις αιτήσεις μηπως στο κάνουν νομίζω έτσι γινόταν παλιά.

Δεν έχω ανεβάσει τη ΜΣΕ γιατί συνειδητοποίησα μετά την υπαγωγή πως χρειάζεται. Τώρα στα αρχεία δεν με αφήνει το σύστημα να την αναρτήσω, ούτε μπορώ να επιλέξω το κουτάκι 'ταυχτόχρονη υποβολή ΜΣΕ'. Την έκπτωση 10% ας την χάσω, όμως το βρίσκω παράλογο να μην με αφήνει καν τώρα να αναρτήσω ολόκληρη ΜΣΕ επειδή είναι η δήλωση είναι ήδη σε υπαγωγή.. δεν είναι?

Edited by the_topo
Link to comment
Share on other sites

47 λεπτά πριν, the_topo said:

Δεν έχω ανεβάσει τη ΜΣΕ γιατί συνειδητοποίησα μετά την υπαγωγή πως χρειάζεται. Τώρα στα αρχεία δεν με αφήνει το σύστημα να την αναρτήσω, ούτε μπορώ να επιλέξω το κουτάκι 'ταυχτόχρονη υποβολή ΜΣΕ'. Την έκπτωση 10% ας την χάσω, όμως το βρίσκω παράλογο να μην με αφήνει καν τώρα να αναρτήσω ολόκληρη ΜΣΕ επειδή είναι η δήλωση είναι ήδη σε υπαγωγή.. δεν είναι?

Όπως έγραψα πιο πάνω δες αν μπορείς να κάνεις αίτημα από την σχετικά καρτέλα ή πάρε τηλ. το τεε να τους πεις τι γίνεται και να στο ξεκλειδώσουν για να ανεβάσεις την ΜΣΕ.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, akis73 said:

Όπως έγραψα πιο πάνω δες αν μπορείς να κάνεις αίτημα από την σχετικά καρτέλα ή πάρε τηλ. το τεε να τους πεις τι γίνεται και να στο ξεκλειδώσουν για να ανεβάσεις την ΜΣΕ.

Ευχαριστώ πολύ. Θα χρειαστεί να καλέσω το ΤΕΕ γιατί δεν υπάρχει αντίστοιχη κατηγορία στα αιτήματα..

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, the_topo said:

Τώρα στα αρχεία δεν με αφήνει το σύστημα να την αναρτήσω

Μήπως είσαι σε οριστική υπαγωγή? Αν είναι σε υπαγωγή έχεις αλλάξει σε ΜΣΕ από ΤΕ στατ ελέγχου στην καρτέλα πρόσθετα στοιχεία?

Η σειρά γενικά είναι πρώτα ανεβάζεις τα αρχεία (όπως τα ζητάει το ΦΕΚ 1643 στο άρθρο 3 (τα α, β, γ, κλπ) και μετά κάνεις το αίτημα. Μήπως αν είναι σε οριστική πρέπει να γυρίσεις τη δήλωση πρώτα σε υπαγωγή (10€) και μετά να κάνεις τη διαδικασία για τη ΜΣΕ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, zazeng said:

Μήπως είσαι σε οριστική υπαγωγή? Αν είναι σε υπαγωγή έχεις αλλάξει σε ΜΣΕ από ΤΕ στατ ελέγχου στην καρτέλα πρόσθετα στοιχεία?

Η σειρά γενικά είναι πρώτα ανεβάζεις τα αρχεία (όπως τα ζητάει το ΦΕΚ 1643 στο άρθρο 3 (τα α, β, γ, κλπ) και μετά κάνεις το αίτημα. Μήπως αν είναι σε οριστική πρέπει να γυρίσεις τη δήλωση πρώτα σε υπαγωγή (10€) και μετά να κάνεις τη διαδικασία για τη ΜΣΕ.

Όχι συνάδελφε. Σε υπαγωγή ήμουν αλλά το θέμα εν τέλει λύθηκε ως εξής:

Προσέθεσα στους συμμετέχοντες μηχανικούς πρώτα συνάδελφο που έκανε τη ΜΣΕ/Πολιτικό Μηχανικό μιας και στην ειδικότητά μου δεν επιτρέπεται η εκπόνηση ΜΣΕ και έπειτα μου επέτρεψε το σύστημα να την αναρτήσω στην αντίστοιχη υποβολή των αρχείων. Τέλος πήγα στα αιτήματα και ζήτησα να επιλεγεί το ΄'ταυτόχρονη υποβολή ΜΣΕ).

 

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, the_topo said:

Όχι συνάδελφε. Σε υπαγωγή ήμουν αλλά το θέμα εν τέλει λύθηκε ως εξής:

Προσέθεσα στους συμμετέχοντες μηχανικούς πρώτα συνάδελφο που έκανε τη ΜΣΕ/Πολιτικό Μηχανικό μιας και στην ειδικότητά μου δεν επιτρέπεται η εκπόνηση ΜΣΕ και έπειτα μου επέτρεψε το σύστημα να την αναρτήσω στην αντίστοιχη υποβολή των αρχείων. Τέλος πήγα στα αιτήματα και ζήτησα να επιλεγεί το ΄'ταυτόχρονη υποβολή ΜΣΕ).

 

ένα ένα μας τα λες. :D

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Just now, akis73 said:

ένα ένα μας τα λες. :D

Ισχύει :D Μη νομίζεις συνάδελφε, με την εμπειρία που (δεν) έχω ένα-ένα μου έρχονται ..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.