Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

@SotiriosZ Δεν απαιτείται υποβολή μελέτης στατικής επάρκειας (αλλά τεχνική έκθεση) για υπόγειους χώρους μέγιστης επιφάνειας έως αυτής του ισογείου, κατασκευασμένους με περιμετρικούς τοίχους από μπατική τοιχοποιία ή οπλισμένο σκυρόδεμα, που καλύπτουν τουλάχιστον το 75% της περιμέτρου.
Εκτός αυτού, όταν η αύξηση των κατακόρυφων φορτίων είναι μικρότερη του 20% (για Σ2) δεν απαιτείται μελέτη στατικής επάρκειας.

Edited by Προφέσορας
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι, δεδομένου του ότι ο Νόμος για την ΗΤΚ αναφέρει οτι η απαίτηση υποβολής ΜΣΕ καθορίζεται σύμφωνα με το Αρθρο 99 Ν. 4495/2017, όπου αρχικά περιγράφει το γενικό σύνολο για το οποίο απαιτείται ΜΣΕ (σε Κατ. 4-5 εκτός Σ1 για εξ ολοκλήρου αυθαίρετα, 4178 ΔΕΔΟΤΑ Υ, αυθαίρετες προσθήκες-τροποποιησεις, αλλαγές χρήσης) και από κάτω συνεχίζει με τις εξαιρέσεις-απαλλαγές απαίτησης ΜΣΕ επί του γενικού αυτού συνόλου, αυτό δεν σημαίνει ότι ακόμα και αν έχω 4178 (που δε μεταφέρεται στο 4495) με ΔΕΔΟΤΑ Υ, μπορώ να έχω απαλλαγή από υποβολή ΜΣΕ στην ΗΤΚ εφόσον τεκμηριώσω ότι οι αυθαίρετες κατασκευές υπάγονται σε κάποια από αυτές τις εξαιρέσεις; Προσωπικά μου είναι σαφές ότι έτσι όντως ισχύει με βάση το κείμενο του Νόμου, αλλά θα ήθελα και τη γνώμη σας.

Edited by Occultist
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το απαντήσαμε και στο άλλο θρεντ, αλλά εδώ ταιριάζει πιο πολύ.
Στο τέλος του 99.η.ββ λέει αυτό:

Για τα κτίρια που έχουν ήδη υπαχθεί στο ν.4178/2013, η υποχρέωση υποβολής μελέτης στατικής επάρκειας ή τεχνικής έκθεσης, εφόσον αυτή απαιτείται με τις προϋποθέσεις του παρόντος άρθρου υποβάλλεται κατά την ολοκλήρωση της ηλεκτρονικής ταυτότητας του κτιρίου ως αυτή ορίζεται στα άρθρα 53επ.,

Νομίζω πιο ξεκάθαρο δεν γίνεται. Τεχνική έκθεση στατικού ελέγχου θα υποβάλεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

αν έχω να συντάξω Η.Τ και η δήλωση αυθαιρέτων (άλλου μηχανικού) έγινε με τον Ν 4178 πως θα βρω το ΔΕΔΟΤΑ της δήλωσης του, ώστε να ελέγξω αν η αυθ. κατασκευή κρίθηκε-εντάχθηκε στην Υ -Μ ή Χ κινδύνου??

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Βασίλη, μην ρωτάς εδώ, ρώτα καλύτερα τον ιδιοκτήτη, αυτός ξέρει καλύτερα κι ό,τι θες θα στο δώσει....

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑ ζητάμε από τον ιδιοκτήτη, να φέρει ΟΛΑ απαιτούμενα (γραπτά για να μη χάνετε), ο οποίος τα ζητάει από τον μηχανικό του (ο δεύτερος αποκλείεται να μην έχει ολοκληρώσει τη δουλειά του μετά από τόσα χρόνια 😁) και αν τυχόν δεν καταφέρουν να συνεννοηθούν (το πιο πιθανό δηλαδή :confused:), τότε προκύπτει έξτρα δουλειά: με εξουσιοδότηση του ιδιοκτήτη ζητάτε από το ΤΕΕ να σας παραχωρήσει τα αρχεία που συνοδεύουν τη δήλωση του ν. 4178/13.

Αυτό ακριβώς δηλαδή που έγραψε ο ΙΑΣΟΝΑΣ !!! 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα συνάδελφοι,

Στατικά ανεξάρτητο κτίριο (εμβαδόν περίπου 35 τ.μ.) εξ ολοκλήρου αυθαίρετο το οποίο χρησιμοποιείται πλέον ως αποθηκευτικός χώρος, ενώ παλαιότερα πιθανόν χρησιμοποιούνταν σαν αγροικία (υπόθεση λόγω χώρου μπάνιου στο κτίριο και τζακιού), μπορεί να εξαιρεθεί από την απαίτηση ΜΣΕ ως Κατηγορία σπουδαιότητας 1;

 

Ευχαριστώ

Edited by Κώστας_τοπο
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.