Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Για το παλαβός δες τι λέει ο Ιάσονας στο δημοφιλέστερο ποστ του θρεντ. Για τις προθεσμίες θεωρώ ότι δεν θα εφαρμοστούν ποτέ, κυρώσεις δεν προβλέπονται.  Για τον 4178 τα λέει κ ο νόμος μια χαρά δεν χρειάζεται ο ταχυδρόμος!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπέρα,

σε κτίριο του 1977 (επαγγελματική χρήση) πρόκειται να εκδοθεί άδεια αλλαγής χρήσης. Η νέα χρήση είναι Σ3 (από Σ2) και έχει αυξημένα φορτία, συνεπώς απαιτείται μελέτη στατικής επάρκειας.

Επίσης οι εγκεκριμένοι ξυλότυποι του κτιρίου δεν έχουν εφαρμοστεί, ενώ έχουν δοθεί κατασκευαστικοί ξυλότυποι οι οποίοι και έχουν εφαρμοστεί.

Θα γίνει και ρύθιμιση αυθαιρέτου για να τακτοποιηθούν κάποιες αποκλίσεις, στην οποία λόγω Κατηγορίας 2 (1977 κατασκευή) υποθέτω ότι δεν απαιτείται μελέτη στατικής επάρκειας.

Για την άδεια αλλαγή χρήσης, ποιος κανονισμός θα πρέπει να εφαρμοστει για τον έλεγχο υπάρχοντος?

ευχαριστώ

 

 

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

μετά από διάστημα ήρθε μια δήλωση αυθαιρέτου για ισόγειο εμβαδού 50τμ .Η στατική μελέτη προέβλεπε φέρουσα τοιχοποιία.Το κτίσμα απο σχήμα Γ έγινε σε σχήμα Τ με εμβαδό 48τμ ,αλλά έχω ΥΔ και ΥΚ 15τμ λόγω μη σύμπτωσης  του παλιού με το νέο περίγραμμα.Απαιτείται τεχνική έκθεση (<25τμ) ή ΜΣΕ? 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Νίκε, εφόσον τα αυθαίρετα είναι <25 τμ όπως σωστά γράφεις δεν χρειάζεσαι ΜΣΕ, επίσης μπορεί ούτε ΤΕΣΕ αν ειναι προ του '83 η κατασκευή.

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, akis73 said:

Καλησπέρα Νίκε, εφόσον τα αυθαίρετα είναι <25 τμ όπως σωστά γράφεις δεν χρειάζεσαι ΜΣΕ, επίσης μπορεί ούτε ΤΕΣΕ αν ειναι προ του '83 η κατασκευή.

Καλησπέρα Άκη,είναι το 2000,όμως στα αρχεία δεν βγάζει ούτε ΤΕΣΕ ,ούτε φώτο ...υποχρεωτικά,δεν νομίζω να κάνω κάτι λάθος.Όμως έχω μια απορία γενικά ,αν έχουμε  ειδικό κτήριο πχ 200τμ με αλλαγή σχήματος και προκύπτει υπέρβαση <25τμ τότε απλά βάζουμε ΤΕΣΕ?

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, Roy_Hobbs said:

καλησπέρα,

σε κτίριο του 1977 (επαγγελματική χρήση) πρόκειται να εκδοθεί άδεια αλλαγής χρήσης. Η νέα χρήση είναι Σ3 (από Σ2) και έχει αυξημένα φορτία, συνεπώς απαιτείται μελέτη στατικής επάρκειας.

Επίσης οι εγκεκριμένοι ξυλότυποι του κτιρίου δεν έχουν εφαρμοστεί, ενώ έχουν δοθεί κατασκευαστικοί ξυλότυποι οι οποίοι και έχουν εφαρμοστεί.

Θα γίνει και ρύθιμιση αυθαιρέτου για να τακτοποιηθούν κάποιες αποκλίσεις, στην οποία λόγω Κατηγορίας 2 (1977 κατασκευή) υποθέτω ότι δεν απαιτείται μελέτη στατικής επάρκειας.

Για την άδεια αλλαγή χρήσης, ποιος κανονισμός θα πρέπει να εφαρμοστει για τον έλεγχο υπάρχοντος?

ευχαριστώ

 

 

για το παραπάνω γνωρίζει κάποιος?

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, nikosantonakas said:

Καλησπέρα Άκη,είναι το 2000,όμως στα αρχεία δεν βγάζει ούτε ΤΕΣΕ ,ούτε φώτο ...υποχρεωτικά,δεν νομίζω να κάνω κάτι λάθος.Όμως έχω μια απορία γενικά ,αν έχουμε  ειδικό κτήριο πχ 200τμ με αλλαγή σχήματος και προκύπτει υπέρβαση <25τμ τότε απλά βάζουμε ΤΕΣΕ?

Γειά και πάλι Νίκο, θα πρέπει να επιλέξεις την τεσε από την σχετική καρτέλα αλλιώς δε νομίζω να βγάζει κάτι. Το κριτήριο είναι το <25μ δεν υπεισέρχεται κάποιος παράγοντας αναφορικά με ειδικό κτίριο, οπότε αν έχεις <25τμ τότε το θέμα τελειώνει εκεί.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, Roy_Hobbs said:

για το παραπάνω γνωρίζει κάποιος?

Νομίζω ότι πρέπει να κοιτάξεις την Υ.Α. ΔΝΣγ/34033Π.Ε./ΦΝ 275/2016 (ΦΕΚ 350/Β` 17.2.2016) γιατί εκεί πέρα αναφέρει ότι υπό προϋποθέσεις μπορείς να γλιτώσεις την ΜΣΕ.

 

 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

από εκεί το κοιτάω, λέει ότι μπορεί κάποιος να διαλέξει είτε ΕΑΚ/ΕΚΩΣ με έλεγχο του λόγου σεισμικής τέμνουσας στη βάση ρ, είτε έλεγχο με ΚΑΝ.ΕΠΕ. Δεν ήμουν απλά σίγουρος ότι ισχύει η δυνατότητα ελέγχου βάσει ΕΑΚ/ΕΚΩΣ βάσει των ιδιαιτεροτήτων που περιγράφω παραπάνω... (ο έλεγχος βάσει ΚΑΝ.ΕΠΕ ισχύει σίγουρα)

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

@ppanag @zazeng @gamvro

 

Σας ευχαριστώ. 

Υπάρχει το εξής θέμα. Σε περαιωμένη εδώ και 3 χρόνια δήλωση του 4495 διαπίστωσα ότι από λάθος μου έβαλα πως δεν απαιτείται ΜΣΕ. Για ΜΣΕ δεν έχω πληρωθεί και δεν τη "χρωστάω" στον ιδιοκτήτη. Μπορώ σχετικά εύκολα να γυρίσω τη δήλωση σε "υπαγωγή" ύστερα από τόσο καιρό ή θα απορριφθεί το αίτημα από το διαχειριστή του συστήματος; Και πώς θα προτείνατε να το χειριστώ με τον ιδιοκτήτη; Έχω καλές σχέσεις γενικά μαζί του, αλλά προφανώς δε θα χαρεί αν του πω να πάει να βρει κάποιον άλλο για ΜΣΕ και ότι προέκυψε εκκρεμότητα σε περαιωμένο φάκελο. 

Μήπως θα ήταν καλύτερο να αφήσω τη δήλωση όπως είναι (περαιωμένη) και να μην την πειράξω; Ποια είναι η γνώμη σας; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.