Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Οποτε το 90% των περιπτώσεων κατοικιών θα είναι ΜΣΕ με ερήμην τιμές κ τέλος. Θα βρούμε πάρα πολλά να μην αντέχουν κ να θέλουν ενίσχυση. Βάζουμε τη ΜΣΕ + Μελέτη ενίσχυσης στο σύστημα αυθαιρέτων και κλείνει. Η μελέτη ενίσχυσης (όπου χρειάζεται) απ' οτι συμπεραίνω είναι υποχρεωτική βάση του άρθρου 107(5β-δδ) , οπότε στο κόστος που θα δώσουμε θα πρέπει να έχουμε ΜΣΕ+Μελέτη ενίσχυσης. Η υλοποίηση της μελέτης ενίσχυσης δεν είναι υποχρεωτική. 

-Θεωρώ οτι θα δώσουν κάποια διευκρίνηση που θα καθιστούν υποχρεωτική την ενίσχυση για κτίρια μεγάλης σπουδαιότητας (και στα δημόσια κτίρια) 

-Επίσης θεωρώ ότι πρέπει να κάνουμε κατανοητό γραπτώς οτι η ΜΣΕ γίνεται με ερημην τιμές (και να ξερει οτι χαντακώνουμε το κτίριο). Μπορεί να υπάρξει περίπτωση να θέλει να κάνει ενισχύσεις και να μας ζητησει το λόγο που δεν πήραμε καρότα κτλ ώστε οι ενισχύσεις να ήταν λιγότερες. (και να πάμε σε νέα ΜΣΕ-Μελέτη ενίσχυσης έτσι την οποία πρέπει να ξαναπληρωθούμε) .

Συνάδελφε πως από το παρακάτω συμπέρανες ότι είναι υποχρεωτική η μελέτη ενίσχυσης?

β) Στις περιπτώσεις αυθαίρετων κατασκευών, για τις οποίες έχει περαιωθεί η διαδικασία, σύμφωνα με τις διατάξεις των νόμων 3775/2009 και 3843/2010, καθώς και όσες έχουν ενταχθεί στις ρυθμίσεις του ν. 4014/2011, του ν. 4178/2013 και του παρόντος, και έχει περαιωθεί η σχετική διαδικασία ή έχει εξοφληθεί ποσοστό τριάντα τοις εκατό (30%) του συνολικού ποσού προστίμου, σύμφωνα με τις διατάξεις του παρόντος, ή εμπίπτουν στην παράγραφο 2 του άρθρου 89, επιτρέπεται, κατά παρέκκλιση από κάθε ισχύουσα διάταξη η εκτέλεση: 
 
δδ) ενίσχυσης, όπως αυτή προκύπτει από τη μελέτη στατικής επάρκειας, χωρίς να επέρχεται αντικατάσταση του φέροντος οργανισμού. 
H εκτέλεση των ανωτέρω εργασιών αφορά τα αυθαίρετα τμήματα κτιρίων, ενώ για τα τμήματα που καλύπτονται από οικοδομική άδεια επιτρέπονται οι κατά νόμο προβλεπόμενες εργασίες.

Εγώ καταλαβαίνω πως το μόνο που λέει είναι ότι επιτρέπεται η εκτέλεση εργασιών ενίσχυσης (ακόμα και εκεί που δεν επιτρέπεται η ένταξη στον νόμο!!!!!) κατά παρέκκλιση από κάθε ισχύουσα διάταξη....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα (μηχανικος ΤΕΙ).

Το προβλημα που εχω εγω και μου εχει δεσει τα χερια και πιστευω γενικα ολων οσων ειναι στην ιδια κατηγορια με εμενα,  ειναι οτι δεν εχω καποιον προθυμο συναδελφο Πολιτικο Μηχανικο να μου "χαρίσει" τον αριθμο μητρωου του στο ΤΕΕ ωστε να μπορω να προχωρω την δηλωση στην τελικη φαση και να εκδιδω την βεβαιωση, χωρις να καταθετω την ΜΣΕ, και να δεχεται αυτος ο συνεργατης Πολ. Μηχανικος οτι οταν...και αμα...και οποτε του καπνισει του ιδιοκτητη θα πληρωσει για την στατικη επαρκεια. Εμεις( αρχιτ. τοπογραφ. ΤΕΙ)  δεν μπορουμε να κλεισουμε την δηλωση αν δεν εχουμε εισαγει τον αριθμο μητρωου του ΤΕΕ του μηχανικου που θα κανει την ΜΣΕ...επομενως αν η βεβαιωση χρειαζεται να εκδοθει αμεσα πχ Συμβολαια εχουμε προβλημα γιατι πρεπει να υποχρεωσουμε τον ιδιοκτητη να μας  πληρωσει την ΜΣΕ μαζι με την τακτοποιηση. Αυτο ειναι αθεμιτος ανταγωνισμος γιατι το συγκεκριμενο προβλημα δεν το εχουν οι Πολ. Μηχ. που θα λενε στον πελατη "δωσε τα λεφτα για την τακτοποποιηση τωρα και σε 3χρονια...και σε 5 χρονια...και αν  θα γινει...και μηπως αλλαξει….και βλεπουμε για την ΜΣΕ κτλ"

Εγω προσωπικα δεν ειχα ασχολειθει ποτε με στατικα και δεν εχω καποιον για αυτη τη δουλεια. Για ενα συγκεκριμενο αυθαιρετο απευθυνθηκα σε εναν γνωστο στατικο…μου λεει εγω αυτα εγω  δεν τα κανω, ενας αλλος (αγνωστος , απο το ιντερνρετ) ηρθε, ειδε και εξαφανιστηκε, και ενας τριτος μου εδωσε μια τιμη!  που αμφιβαλω αν θα παρω την δουλεια!!

Αυτο που αναφερεται με ευκολια παραπανω, οτι θα βρουμε εναν Πολιτικο μηχανικο, που θα τον κουβαλαμε μαζι σε καθε αυθαιρετο, για να βλεπει και να δινει προσφορα, για μια δουλεια, που δεν ειναι και τοσο προθυμος να την κανει, γιατι οπως ειπατε παραπανω εχει ευθυνη, κοστος, και ποτε δεν μπορει να γινει σωστα αν δεν πληρωσει ο ιδιοκτητης τα μαλλιοκεφαλα του (αρα "μπαλαμουτη" πρεπει να την κανει την ΜΣΤ), δεν ειναι και τοσο ευκολο εκτος αν εχεις κουμπαρο τον Πολ. Μηχανικο ή δεν ξερω και εγω τι αλλο!

Ελπιζω να βρω καποια λυση αμεσα γιατι αλλιως το κλεισαμε το μαγαζι!

  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο, οχι υποχρεωτική.Θα πρέπει όμως να ξεκαθαρίζουμε εξ' αρχής στον πελάτη οτι ΜΣΕ και μελέτη ενίσχυσης είναι διαφορετικά πράγματα 

Link to comment
Share on other sites

Ως προς το βασικο ερωτημα "τι γινεται με την αποτυπωση αφανων στοιχειων οπως  και κυριως των οπλισμων " νομιζω οτι πρεπει να εστιασουμε στα σχολια του ΚΑΝΕΠΕ (που ως νομοθετικο κειμενο μας κατωχυρωνει αρκετα ) της & 3.5.2.

Πανω σε αυτα τα σχολια θα πρεπει κατα τη γνωμη μου να υπαρξει καποια εγκυκλιος που να δινει περισσοτερες και πρακτικοτερες οδηγιες.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω διαβάσει όλα τα σχόλια σχετικά με το θέμα της μελέτης Στατικής Επάρκειας. Νομίζω ότι μάλλον την παραγραφο η του άρθρου 99 την έχουμε γενικεύσει, δηλ. η φράση  ¨ ....εκτός των περιπτώσεων των κατηγοριών 1,2 και 3 του άρθρου 96 και κτιρίων σπουδαιότητας Σ1 ....." δεν εννοεί :η (διαζ) κατ. 1 η κατ.2 η κατ 3 η σπουδαιότητας Σ1 αλλά εννοεί: κατηγ. 1,2 και 3 ΚΑΙ   σπουδαιότητας Σ1. Η ερμηνεία η δική μου λοιπόν είναι , ότι το ακίνητο δεν απαιτεί μελέτη, εφόσον υπάγεται στις κατηγορίες ρύθμισης 1,2 και 3, αλλά πρέπει να είναι σπουδαιότητας Σ1.

Αυτό σημαίνει ότι κτίριο σπουδαιότητας Σ2 με παραβάσεις κατηγορίας 1 η 2 η 3  χρειάζεται μελέτη Στατικής Επάρκειας εφὀσον μία έστω παράβαση υπερβαίνει τα μεγέθη της υποπαραγρ. ββ π.χ. αν στο δώμα κατασκευάσθηκε κτίριο με επιφάνεια μεγαλύτερη 20% της επιφανείας του.

Θα ήθελα τις απόψεις σας επί των ανωτέρω.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

αλλά εννοεί: κατηγ. 1,2 και 3 ΚΑΙ   σπουδαιότητας Σ1.

διαφωνώ με τα παραπάνω. Εγώ καταλαβαίνω οτι εννοεί όλα τα κατ. 1,2,3 αλλά και αυτά των κατ.4,5 που ειναι Σ1

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω διαβάσει όλα τα σχόλια σχετικά με το θέμα της μελέτης Στατικής Επάρκειας. Νομίζω ότι μάλλον την παραγραφο η του άρθρου 99 την έχουμε γενικεύσει, δηλ. η φράση  ¨ ....εκτός των περιπτώσεων των κατηγοριών 1,2 και 3 του άρθρου 96 και κτιρίων σπουδαιότητας Σ1 ....." δεν εννοεί :η (διαζ) κατ. 1 η κατ.2 η κατ 3 η σπουδαιότητας Σ1 αλλά εννοεί: κατηγ. 1,2 και 3 ΚΑΙ   σπουδαιότητας Σ1. Η ερμηνεία η δική μου λοιπόν είναι , ότι το ακίνητο δεν απαιτεί μελέτη, εφόσον υπάγεται στις κατηγορίες ρύθμισης 1,2 και 3, αλλά πρέπει να είναι σπουδαιότητας Σ1.

Αυτό σημαίνει ότι κτίριο σπουδαιότητας Σ2 με παραβάσεις κατηγορίας 1 η 2 η 3  χρειάζεται μελέτη Στατικής Επάρκειας εφὀσον μία έστω παράβαση υπερβαίνει τα μεγέθη της υποπαραγρ. ββ π.χ. αν στο δώμα κατασκευάσθηκε κτίριο με επιφάνεια μεγαλύτερη 20% της επιφανείας του.

Θα ήθελα τις απόψεις σας επί των ανωτέρω.

Συνάδελφε, αν δεν έλεγε " του άρθρου 96  και κτιρίων " αλλά "....εκτός των περιπτώσεων των κατηγοριών 1,2 και 3 του άρθρου 96 κτιρίων σπουδαιότητας Σ1 ....." τότε ίσως θα σήμαινε αυτό που πιστεύεις....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ γιά τις απαντήσεις. Επομένως καταλαβαίνω ότι υποχρέωση υποβολής μελέτης ΣΕ έχουν οι παραβάσεις κατηγορίας 4 και 5 και εφόσον αυτές υπερβαίνουν τα μεγέθη που ορίζονται στην υποπαρ. ββ π.χ υπέρβαση επιφάνειας εξωστων 30% στο εμβαδόν και 25 % στο πλάτος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.