Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Καλησπέρα, εγώ στη θέση σου πριν καταλήγω στο ότι χρειάζεται ΜΣΕ θα διάβαζα πολύ προσεκτικά το ΦΕΚ 1643/Β/2018 γιατί έχει πολλές "τρίπλες" μέσω των οποίων μπορείς να απαλλαχτείς και συνδυαστικά από την εκπόνηση ΜΣΕ. Κατά τα άλλα η δήλωση ανοίγει κανονικά μετά από άιτημα οπότε δεν θα έχεις θέμα με το συγκεκριμένο.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, akis73 said:

Καλησπέρα, εγώ στη θέση σου πριν καταλήγω στο ότι χρειάζεται ΜΣΕ θα διάβαζα πολύ προσεκτικά το ΦΕΚ 1643/Β/2018 γιατί έχει πολλές "τρίπλες" μέσω των οποίων μπορείς να απαλλαχτείς και συνδυαστικά από την εκπόνηση ΜΣΕ. Κατά τα άλλα η δήλωση ανοίγει κανονικά μετά από άιτημα οπότε δεν θα έχεις θέμα με το συγκεκριμένο.

 

Ευχαριστώ. Δεν πιστεύω ότι μπορεί να αποφευχθεί η ΜΣΕ. 

Σχετικά με την επαναφορά σε "υπαγωγή" πρέπει να εξασφαλίσω τη συγκατάθεση του ιδιοκτήτη ή αρκεί να τον ενημερώσω πριν στείλω το αίτημα; Και πόσο καιρό παίρνει για να ανοίξουν τη δήλωση; 

Link to comment
Share on other sites

Η δήλωση θα πρέπει να ανοίξει σε κάθε περίπτωση (ακόμα και για ορθή συμπλήρωση ΤΕΣΕ) και αυτό γίνεται με αίτημα και πληρωμή 10 ευρώ. 

Νομίζω η δήλωση ανοίγει αμέσως μόλις φανεί η πληρωμή, οπότε με πιστωτική πιο γρήγορα...

Edited by ppanag
Link to comment
Share on other sites

Η δήλωση ανοίγει άμεσα αν πληρώσει το 10ευρώ, δηλ σε 1 εργάσιμη. Εκεί πέρα δηλώνεις κλικάροντας ότι είναι ενήμεροι όλοι, αν θες για προσωπικούς λόγους να πάρεις υπ. δήλωση από τον εντολέα σου, δεν σε εμποδίζει κανείς. Αν θες περιέγραψε τι υπόθεση έχεις που αφορά ΜΣΕ πλέον, μήπως μπορούν να τοποθετηθούν οι συν/φοι προς βοήθειά σου.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βρίσκομαι εκτός Ελλάδας, δεν μπορώ να κάνω τη ΜΣΕ (ούτε είχα πληρωθεί για αυτήν). Αν πω στον ιδιοκτήτη να βρει αυτός συνάδελφο να υπογράψει τη ΜΣΕ και εγώ βάλω το συνάδελφο ως συμμετέχοντα στη δήλωση, γίνεται η δουλειά; Ή υπάρχει κάποιο πρόβλημα με όλο αυτό; 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, akis73 said:

Η δήλωση ανοίγει άμεσα αν πληρώσει το 10ευρώ, δηλ σε 1 εργάσιμη. Εκεί πέρα δηλώνεις κλικάροντας ότι είναι ενήμεροι όλοι, αν θες για προσωπικούς λόγους να πάρεις υπ. δήλωση από τον εντολέα σου, δεν σε εμποδίζει κανείς. Αν θες περιέγραψε τι υπόθεση έχεις που αφορά ΜΣΕ πλέον, μήπως μπορούν να τοποθετηθούν οι συν/φοι προς βοήθειά σου.

 

Όταν λες "ενήμεροι όλοι", σε ποιους (πέρα από τους ιδιοκτήτες) αναφέρεσαι; 

Link to comment
Share on other sites

Πατάρι ισογείου μεταλλικό που τα φορτία του μεταφέρονται στο δάπεδο με μεταλλικές κολώνες και όχι σε περιμετρικά δοκάρια του Φ.Ο. του κτιρίου, μπορούμε να πούμε ότι εξαιρείται της ΜΣΕ  όταν υπάρχει υπόγειο;

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, yak said:

 

Όταν λες "ενήμεροι όλοι", σε ποιους (πέρα από τους ιδιοκτήτες) αναφέρεσαι; 

Τους ιδιοκτήτες.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, akis73 said:

Τους ιδιοκτήτες.

 

Αυτό νομίζω κι εγώ, αλλά το αντίστοιχο πεδίο του αιτήματος αλλαγής αναφέρεται και σε ενημέρωση δημοσίων αρχών που μπορεί να έχουν στοιχεία της δήλωσης. Ποιες θα μπορούσαν να είναι αυτές οι αρχές; 

Edited by yak
Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, yak said:

 

Αυτό νομίζω κι εγώ, αλλά το αντίστοιχο πεδίο του αιτήματος αλλαγής αναφέρεται και σε ενημέρωση δημοσίων αρχών που μπορεί να έχουν στοιχεία της δήλωσης. Ποιες θα μπορούσαν να είναι αυτές οι αρχές; 

Βασικά καμία αν δεν έχει προσκομιστεί κάπου η δήλωση, πχ. ένα παράδειγμα σε φορέα για άδεια λειτουργίας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.