Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Όχι δεν είναι προ του 9/6/1975... η οικ. άδεια είναι στο τέλος του 1975, και η τροπ. της σύστασης που έγινε όταν τελείωσε το κτίσιμο έγινε το 1976

 

στην περίπτωσή μου έχω και αναλυτικό και το βάζω κατ. 4 (κάπου είχα διαβάζει ότι το ΤΕΕ λέει να μπαίνει κατ. 4, ασχέτως ημερομηνίας).... μηπως στην περίπτωση αυτή για τυπικούς λόγους πρέπει να γίνει ΤΕΣΕ?

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, SpyrosM91 said:

Όχι δεν είναι προ του 9/6/1975... η οικ. άδεια είναι στο τέλος του 1975, και η τροπ. της σύστασης που έγινε όταν τελείωσε το κτίσιμο έγινε το 1976

 

στην περίπτωσή μου έχω και αναλυτικό και το βάζω κατ. 4 (κάπου είχα διαβάζει ότι το ΤΕΕ λέει να μπαίνει κατ. 4, ασχέτως ημερομηνίας).... μηπως στην περίπτωση αυτή για τυπικούς λόγους πρέπει να γίνει ΤΕΣΕ?

ΟΚ τότε...δεν αλλάζει κάτι, κατ.2 όπως λες. Εξακολουθεί να ισχύει ότι δεν χρειάζεται ούτε τ.ε.σ.ε ούτε μ.σ.ε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 11/7/2022 at 9:54 ΠΜ, ppanag said:

@yak έχεις συντάξει ιδιωτικό συμφωνητικό για το τι εργασίες αναλαμβάνεις ???

Ανέλαβες ΜΣΕ εκτός από υπαγωγή στις διατάξεις του ν. 4495/17 ???

Ο μηχανικός που αναλαμβάνει την υπαγωγή στον ν. 4495/17 δεν αναλαμβάνει αυτομάτως και την υποχρέωση για εκπόνηση ΜΣΕ, παρά μόνο έχει τη πλήρη ευθύνη και υποχρέωση να ενημερώσει τον ιδιοκτήτη ότι θα πρέπει να ολοκληρώσει την ΜΣΕ εντός πενταετίας από την ημερομηνία υπαγωγής. 

Συνεπώς αν θες να απαλλαγείς πλήρως θα πρέπει να ολοκληρώσεις τις δηλώσεις του ν. 4495/17 και να παραδώσεις στον ιδιοκτήτη ΟΛΑ τα δικαιολογητικά με τις σωστές δηλώσεις του ν. 4495/17 και σφραγίδα / υπογραφή σε έντυπη και ηλεκτρονική μορφή, αφού τα ανεβάσεις και στο ΤΕΕ. Παράλληλα με μια ωραία επιστολή τον ενημερώνεις ότι θα πρέπει εντός πενταετίας από την ημερομηνία υπαγωγής να προβεί σε ΜΣΕ με μηχανικό της επιλογής του.

ΥΓ. είναι πολύ εύκολο να τον εντοπίσεις τον ιδιοκτήτη... έχεις Ε9, διεύθυνση κατοικίας από τις ΥΔ και διεύθυνση αυθαιρέτου... 

 

Σίγουρα είναι όπως τα λες; Κατά την αλλαγή της δήλωσης αυθαιρέτου από «υπαγωγή» σε «οριστική υπαγωγή» ο διαχειριστής δηλώνει στο σύστημα ότι έχει στην κατοχή του όλες τις μελέτες/όλα τα λοιπά στοιχεία και υποχρεούται να τις/τα υποβάλει μέχρι τη λήξη της (όποιας) ισχύουσας προθεσμίας. 

Με τους ιδιοκτήτες τα έχω βρει, δεν έχω πρόβλημα, είπαν πως θα βρουν άλλον και θα κάνουν με αυτόν τις ΜΣΕ. Απλώς δε θέλω να έχω εγώ μελλοντικά νομικό πρόβλημα αν, για οποιονδήποτε λόγο, οι ιδιοκτήτες δεν ολοκληρώσουν τις ΜΣΕ εντός των προθεσμιών. 

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

 

 

On 7/8/2022 at 1:54 ΜΜ, akis73 said:

Εφόσον θα προβείς σε απλή επαναφορά δήλωσης σε υπαγωγή χωρίς να επέμβεις σε πρόστιμα, τότε αυτά δεν επηρεάζονται.

 

Ευχαριστώ. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

@yak ... δηλαδή από πού προκύπτει ότι όποιος μηχναικός αναλάβει δήλωση τακτοποίησης, τότε θα πρέπει να εκπονήσει ο ίδιος και ΜΣΕ ή τοπογραφικό ή τεχνική έκθεση ΗΜ ??? 

Προσωπικά φροντίζω όλα αυτά να είναι διακριτά και ξεκάθαρα από την προσφορά μου κιόλας και κατ' επέκταση μεταφέρονται και στο ιδιωτικό συμφωνητικό.

Σε κάθε περίπτωση όμως, αν ήταν υποχρεωτικό αυτομάτως να αναλάβεις και τη ΜΣΕ, τότε όλοι οι αρχιτέκτονες που ενέλαβαν τακτοποιήσεις θα τρέχαν για κατατακτήριες 🤪

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/1/2022 at 1:36 AM, ppanag said:

ε@yak ... δηλαδή από πού προκύπτει ότι όποιος μηχναικός αναλάβει δήλωση τακτοποίησης, τότε θα πρέπει να εκπονήσει ο ίδιος και ΜΣΕ ή τοπογραφικό ή τεχνική έκθεση ΗΜ ??? 

Προσωπικά φροντίζω όλα αυτά να είναι διακριτά και ξεκάθαρα από την προσφορά μου κιόλας και κατ' επέκταση μεταφέρονται και στο ιδιωτικό συμφωνητικό.

Σε κάθε περίπτωση όμως, αν ήταν υποχρεωτικό αυτομάτως να αναλάβεις και τη ΜΣΕ, τότε όλοι οι αρχιτέκτονες που ενέλαβαν τακτοποιήσεις θα τρέχαν για κατατακτήριες 🤪

 

 

Δηλαδή μπορεί να μείνει η δήλωση σε οριστική υπαγωγή με εκκρεμούσα τη ΜΣΕ και μετά την προθεσμία της 31ης Δεκεμβρίου 2022; Ή πρέπει όλες οι δηλώσεις να περαιωθούν ως το τέλος του έτους; Εξακολουθεί να ισχύει η πενταετής προθεσμία μετά την ημερομηνία υπαγωγής; 

Link to comment
Share on other sites

Εξακολουθεί να ισχύει η πενταετής προθεσμία μετά την ημερομηνία υπαγωγής ... και με τυχόν μελλοντικές παρατάσεις.

Πραγματικά δεν ξέρω ποιού ευθύνη είναι να ολοκληρωθεί εμπρόθεσμα η δήλωση στην περίπτωση ΜΣΕ, φαντάζομαι του ιδιοκτήτη.

Προσωπικά δεν αναλαμβάνω δηλώσεις με ορίζοντα 5ετίας... Στον χρόνο που βάζω για την ολοκλήρωση της δήλωσης (1-5 μήνες ανάλογα την περίπτωση) γίνεται και η ΜΣΕ ή αν την αναθέσει σε άλλον ο ιδιοκτήτης έχει την ίδια προθεσμία να την φέρει, βάσει συμφωνητικού. Η δουλειά μου έχει αρχή, μέση και τέλος. Όταν τελειώσω για να μου αναθέσει ο πελάτης οτιδήποτε, άλλο θα λάβει νέα προσφορά, καθώς αυτό θα είναι μια νέα δουλειά...

 

Link to comment
Share on other sites

Περαιωμένη δήλωση που έχει μπει στο ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ μπορεί να γυρίσει σε "οριστική υπαγωγή" με εκκρεμότητα ΜΣΕ και χωρίς αλλαγή στα πρόστιμα; 

Link to comment
Share on other sites

Σε τετραώροφη οικοδομή με τέσσερα ανεξάρτητα οροφοδιαμερίσματα, προκύπτει υποχρέωση ΜΣΕ (πιθανότατα και ενισχύσεων) του συνόλου του κτιρίου. 

Ο πρώτος όροφος ρυθμίζεται ως κατηγορία δύο (προ 83). Μπορεί να πάρει την έκπτωση 10% για την ταυτόχρονη υποβολή;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Άκη, φυσικά και εξαιρείται από την υποχρέωση σύνταξης. Αν όμως γίνει οικειοθελώς μπορεί να πάρει την έκπτωση; Το σύστημα πάντως την δέχεται και βγάζει την έκπτωση...

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.