Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Χαίρεται,

σε περίπτωση ισόγειας προκάτ κατοικίας με διαφορετικό σχήμα από της αδείας πώς κάνουμε Μ.Σ.Ε. ;;;

Link to comment
Share on other sites

Για την περιπτωση ΚΑΝΕΠΕ  υπαρχουν και βρισκονται στον ΚΑΝΕΠΕ . Για τις αλλες περιπτωσεις μονο αυτο που εχει ξαναειπωθει εδω (ητοι εγκυκλιος του ΥΠΕΧΩΔΕ ) για 3 καροτα. αναμενεται να μας διευκρινισουν 9οπως εγινε με τον προηγουμενο νομο ) με τι κανονισμο θα γινουν οι μελετες ιδιως αυτες που αφορουν κτισματα αμιγως απο σκυροδεμα .

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι.

 

Εγώ κοιτάω τώρα ένα αυθαίρετο διαμέρισμα (50τ.μ.) 6ου ορόφου (κατοικια ρετιρέ) με ένα αυθαίρετο στέγαστρο στο μπαλκόνι (ξύλινο, επικάλυψη κεραμίδια, κτισμένο περίπου το 2009.) οκ, παει μία λοιπή παράβαση, κατηγορία 4.

Το διαμέρισμα έχει και μια μικροεπέκταση τύπου 4-5 τετραγωνικά, κι αυτή κατηγορία 4 (και χρόνος κατασκευής 2000).

 

Και ρωτάω: Εφ'όσον δέν είμαι στις εξαιρέσεις, πάω για ΜΣΕ ετσι?

Κι αυτό όπως λέει η λογική πρέπει να γίνει για το σύνολο του κτιρίου, αφού δέν νοείται στατική επάρκεια για ενα διαμέρισμα (!)

 

Και η ερώτηση μέσα στην ερώτηση είναι: Είναι δυνατόν ενας ιδιοκτήτης διαμερίσματος να πρέπει να βγάλει στατική επάρκεια για όλη την πολυκατοικια για να θεωρείται περαιωμένος? Αυτο το πρόβλημα λογικά πρέπει να το συναντούν όλοι οι ιδιοκτήτες διαμερισμάτων με αυθαιρεσίες κατηγορίας 4 και 5....μήπως υπάρχει κάποια άλλη λύση ή διευκρίνιση που μου ξεφεύγει?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συναδελφοι, μπορεί κάποιος όντως να μου πει αν εχω καποιο λάθος στη συλλογιστική μου?

Όντως πάω για ΜΣΕ?

Ξέρει κανείς αν έχει βγεί κάποια διευκρίνηση για τις τακτοποιήσεις διαμερισμάτων κατηγορίας 4 ή 5 ή πάμε για ΜΣΕ όλη την πολυκατοικία? 

 

χαμός.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

V.chlorok και μόνο τη μια λοιπή να είχε με το στέγαστρο, δεδομένου ότι είναι εξαρτημένο

θα χρειάζονταν ΜΣΕ...ελπίζω στην ΚΥΑ να τους κόψει και να εξαιρέσουν και τέτοιες περιπτώσεις

οι οποίες ειναι πολύ συνηθισμένες...

Link to comment
Share on other sites

Από ενημερωτικό δελτίο ΤΕΕ: "...Μέσα στις επόμενες μέρες αναμένεται να εκδοθούν δύο ακόμη υπουργικές αποφάσεις. Η πρώτη συνδέεται με την ηλεκτρονική έκδοση των οικοδομικών αδειών και η δεύτερη με τις μελέτες στατικής επάρκειας (τρόπος μελέτης, υποβολής, εξαιρέσεις). ...."

 

Άρα, περιμένουμε και εξαιρέσεις, αν ισχύει το δημοσίευμα...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Η απαίτηση της ΜΣΕ θα έπρεπε να είναι πληροφοριακού τύπου για το σύστημα και να προχωράει η δήλωση. Ή εναλλακτικά να δηλώνουμε αν απαιτείται ΜΣΕ στο 1ο 6μηνο ή όχι και να προσθέτουμε στα σχόλια και στην Τ/Ε την αναφορά στην απαίτηση της ΜΣΕ και τον χρόνο που απαιτείται.
Επλίζω να το λύσουν σύντομα, αλλιώς θα ψάχνουμε να βρούμε πώς θα κινηθούμε γύρω από το λάθος του συστήματος του ΤΕΕ (πρακτικά έλλειψη στον κώδικά του) ή δεν θα γίνει καμία δήλωση.

 

Τυπικά εφόσον η διαδικασία περαιώνεται σε 6 μήνες και η ΜΣΕ πρέπει να κατατεθεί εντός μερικών ετών, σε καμία περίπτωση δεν απαιτείται ΜΣΕ στα πλαίσια της διαδικασίας ρύθμισης. Πρόκειται για 2η διαδικασία, στην οποία απαιτείται να προβεί ο ιδιοκτήτης στο μέλλον, άσχετα με την διαδικασία ρύθμισης. Με την ένταξη στον 4495/17 απλά ορίζεται η υποχρέωση για ΜΣΕ στο μέλλον.

Ελπίζω να το φτιάξουν.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι χρειάζεται αλλαγή κώδικα. Θέλει μόνο δίπλα στο κουτάκι να γραφεί " ... έχω στην κατοχή μου όλες τις μέχρι σήμερα απαιτούμενες από το νόμο μελέτες.".

Το πότε θα πατηθεί το κουμπάκι θα το ξέρει το σύστημα ...

 

Η εξουσιοδότηση για την υποβολή των στοιχείων γίνεται από τον ιδιοκτήτη στο μηχανικό με την ΥΔ. Αυτός θα περάσει και τη ΜΣΕ στο σύστημα όταν και αν τη φέρει ο πελάτης. Δεν είναι απαραίτητο να τη συντάξει κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

να δηλώνουμε αν απαιτείται ΜΣΕ στο 1ο 6μηνο ή όχι και να προσθέτουμε στα σχόλια και στην Τ/Ε την αναφορά στην απαίτηση της ΜΣΕ και τον χρόνο που απαιτείται.

 

Αυτά ήδη δεν είμαστε υποχρεωμένοι να τα γράφουμε στην έκθεση; Η δήλωση πάντως προχωράει σε οριστική όπως τα λέει ο kan62 και χωρίς να ανέβει κανένα αρχείο.

Link to comment
Share on other sites

το θέμα δεν είναι η οριστική. Το θέμα είναι η περαίωση της διαδικασίας που είναι το νέο στάδιο στον 4495. Είναι εξαρχής λάθος η σύνδεση ΜΣΕ σε βάθος πενταετίας

με δήλωση αυθαιρέτου της οποίας ο ορίζοντας είναι ένα εξάμηνο max. Τα χουμε χιλιοπεί σε 40 σελίδες εδω και καμια 100 ακόμα σε παλαιότερα θέματα. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.